Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

tencuiala mecanizata

- - - - -
  • Please log in to reply
295 replies to this topic

#109
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Ca sa-l ajunga pe acel prieten tencuiala 5000 euro inseamna ca peretii au trebuit sa fie incarcati f mult. Dc ar fi facut mecanizat pe baza de ipsos probabil il costa 10000 euro.
Zilele acestea am fost si am vazut tencuieli mecanizate ca sa pot lua decizia cea mai buna pt casa mea.
tencuiala MP75 de la Knauf era mult superioara celei facute cu Rimano. Amandoua aratau la fel de bine, era diferenta doar la duritatea tencuielii. Toate bune si frumoase dar si aici intervine acel DAR, un perete avea tencuiala de 2 cm pe el dar ceilalti pereti aveau tencuiala pana la 7 cm ba chiar si 10 cm!!!! Pai ai facut un calcul cati bani a intrat la acele tencuieli in material???
Dc zidaria este perfecta atunci costurile pt tencuiala mecanizata ar fi muuult mai mici ca la cea traditionala dar cum cazurile acestea sunt f rar intalnite la noi si cum factorul timp (nu ma grabesc sa fie tencuiala gata in 5 zile sis a se usuce in 3 sapt) atunci balanta inclina spre tencuiala clasica.

#110
defconian

defconian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.02.2009

 beduinu, on Mar 4 2009, 23:58, said:

din ce citesc de ceva timp pe net observ ca oproape toti sunt impotriva tencuielilor mecanizate la sac (mp 75,mpi25 etc)
fac tencuieli mecanizate la saci de 7 ani  in mare parte in afara(italia) .as dori sa scriu  si eu cateva cuvinte .
daca tencuiala mecanizata la saci nu este rentabila (bani ,calitate ) atunci de ce peste tot in Europa se foloseste acest tip de tehnologie?
daca nu ar fi rentabil aceasta tehnologie credeti ca toti cei care au construit asambluri de vile sau de blocuri in Romania l-ar mai fi folosit?
am sa  fac un calcul (manopera ,material) pe mp   12 lei manopera tencuiala +,12 lei material mp 75 (grosime 2 cm ), 7lei manopera +2 lei material glet finisaj,,,deci am un cost de 33 lei mp  material adus acasa .
deci daca 500 mp(o vila obisnuita) *33 lei= 16500 lei  adica 4000 € vi se par multi atunci de ce 500mp facuti cu tencuiala manuala pe un prieten la ajuns 5000€ ?  (mancare bautura incluse)
cei care au tencuit deja  o casa  stiu  acest lucru!!!

nu toti suntem, impotriva tencuielilor la sac, am spus mereu ca sunt foarte bune calitativ dar e problema de costuri.
fara sa vrei ai spus un mare adevar, citez "(grosime 2 cm )" ... pretul pe care il spui la material este intradevar pana in 2 cm si fara pierdere de santier. intrebarea mea este alta ... in cate case crezi ca ai sa reusesti sa te incadrezi in 2 cm in conditiile in care chiar si fara abateri foarte mari la zidarie in cele mai multe cazuri ai instalatiile electrice la suprafata iar grosimea tubulaturii este de 1-1,6 cm, daca adaugi minimul de 1 cm peste grosimea cablajelor cum scrie la manual, ajungi imediat la 2-2,6 cm grosime daca iei in calcul o abatere de 1 cm la zidarie sau la cofraje, practic ajungi la acel minim de 3-3,5 cm care este asa de des intalnit la noi. moment in care costul materialelor ajunge la un 17-20 ron/mp in functie de cat de bun este Dorel care il aplica.

#111
oif_nelu_1970

oif_nelu_1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.02.2009
-Tencuiala mecanizata la sac daca se aplica intr-un strat de 2cm este necesar aproape un sac de 25 kg pe m2 deci materialul costa cam 20 lei pe m2 .

#112
beduinu

beduinu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.08.2008
cine spune ca peretii caselor din romania sunt foarte strimbi are mare dreptate pentru ca asta am vazut cu ochi mei. dar cel cu tencuielile macanizate nu are nici o vina ca meseriasii !!  care au construit peretii si- au  batut joc de beneficiar sau ca beneficiaru pentru a ridica casa la rosu cu bani putini a folosit oameni care nu au pus mana pe un boloboc in viata lor. exemplu :am gasit o eroare de zid de 7 cm cand am pus un boloboc  de la nivelul solului pana la tavan. pai daca aduc un copil de gradinita sa zideasca si nu il face asa stramb .  
sau au facut 2 stalpi cu cate  patru laturi din beton unu avea 30 cm pe latura  celalalt avea 15 cm pe latura (ca largime ma refer )beneficiaru mi-a cerut sa-i fac de 25 cm pe toate laturile pe amandoi trageti voi concluzia  
deci daca vreti sa iasa ieftin si bun mai dati cu coada ochiului si la ce care zideste ca toata lumea stie sa puna un boloboc .pentru ca nici eu daca nu fac peretii drepti nu iau bani. am avut beneficiari care atunci cand au vazut ca noi mai folosim un boloboc de 2 m lungime un fir cu plumb  ca facem un unghi de 90 de grade perfect se uitau incantati si marturiseau ca cei care au construit casa foloseau numai ochiul bun al meseriasului.
In legatura cu tuburile care in Romania raman toate pe dinafara de 1 cm  in afara tubulatura este zidita in pereti  se sparge caramida cat tine tubul si se acopera cu material
De obicei o tencuiala de 2 cm este suficienta pentru un perete de interior  asa ca stiti cum e, tehnologia e buna dar pentru cei care au grija ca si cei care au zidit au facut treaba buna cum de aftfel se construieste peste tot afara (cu resposabilitate). daca nu o sa ramanem la roaba cancioc si mistrie
Nu am inteles un calcul : cum a iesit 0,8 lei mp material tencuiala manuala daca pentru 800 mp sau platit pe material 30 de milioane 2 masini de nisip si 2 paleti de ciment? asta fara sa mai punem o mana de tinci si o mana de glet de egalizare in plus fata de tenc mecanizata.
nimeni nu pune la socoteala ca atunci cand tencuiesti o casa de 600mp cu tencuiala manuala dureaza pe putin 30 de zile timp in care de cele mai multe ori echipa doarme la locul de munca trebuie sa asigurati mancarea si bautura iar daca faci un calcul la o echipa de 4 oameni  pe zi te duce pe putin un milion x30 de zile =30 de milioane, in timp ce de obicei  o echipa de tencuieli mecanizate  in 2 saptamani cel mult termina 600mp fara sa aiba pretentia ca beneficiaru sa  le plateasca mancarea si bautura

#113
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
am gasit eu un stalp azi facut de un maaaaare meserias pe forumul asta, de la baza la varf difrenta la stalp de pe putin 15 cm, stalpul aproape frant de la mijloc. Sa vad acolo ce mecanizata intra.

#114
defconian

defconian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.02.2009

 beduinu, on Mar 5 2009, 18:49, said:

cine spune ca peretii caselor din romania sunt foarte strimbi are mare dreptate pentru ca asta am vazut cu ochi mei. dar cel cu tencuielile macanizate nu are nici o vina ca meseriasii !!  care au construit peretii si- au  batut joc de beneficiar sau ca beneficiaru pentru a ridica casa la rosu cu bani putini a folosit oameni care nu au pus mana pe un boloboc in viata lor. exemplu :am gasit o eroare de zid de 7 cm cand am pus un boloboc  de la nivelul solului pana la tavan. pai daca aduc un copil de gradinita sa zideasca si nu il face asa stramb .  
sau au facut 2 stalpi cu cate  patru laturi din beton unu avea 30 cm pe latura  celalalt avea 15 cm pe latura (ca largime ma refer )beneficiaru mi-a cerut sa-i fac de 25 cm pe toate laturile pe amandoi trageti voi concluzia  
deci daca vreti sa iasa ieftin si bun mai dati cu coada ochiului si la ce care zideste ca toata lumea stie sa puna un boloboc .pentru ca nici eu daca nu fac peretii drepti nu iau bani. am avut beneficiari care atunci cand au vazut ca noi mai folosim un boloboc de 2 m lungime un fir cu plumb  ca facem un unghi de 90 de grade perfect se uitau incantati si marturiseau ca cei care au construit casa foloseau numai ochiul bun al meseriasului.
In legatura cu tuburile care in Romania raman toate pe dinafara de 1 cm  in afara tubulatura este zidita in pereti  se sparge caramida cat tine tubul si se acopera cu material
De obicei o tencuiala de 2 cm este suficienta pentru un perete de interior  asa ca stiti cum e, tehnologia e buna dar pentru cei care au grija ca si cei care au zidit au facut treaba buna cum de aftfel se construieste peste tot afara (cu resposabilitate). daca nu o sa ramanem la roaba cancioc si mistrie
Nu am inteles un calcul : cum a iesit 0,8 lei mp material tencuiala manuala daca pentru 800 mp sau platit pe material 30 de milioane 2 masini de nisip si 2 paleti de ciment? asta fara sa mai punem o mana de tinci si o mana de glet de egalizare in plus fata de tenc mecanizata.
nimeni nu pune la socoteala ca atunci cand tencuiesti o casa de 600mp cu tencuiala manuala dureaza pe putin 30 de zile timp in care de cele mai multe ori echipa doarme la locul de munca trebuie sa asigurati mancarea si bautura iar daca faci un calcul la o echipa de 4 oameni  pe zi te duce pe putin un milion x30 de zile =30 de milioane, in timp ce de obicei  o echipa de tencuieli mecanizate  in 2 saptamani cel mult termina 600mp fara sa aiba pretentia ca beneficiaru sa  le plateasca mancarea si bautura

e vorba de 0.8-1 ron/mp la GROSIME DE 1cm valoare material(nisip var ciment) tencuiala grosiera . pretul pentru mp*cm e folosit tocmai pt a putea estima corect costurile in functie de grosime
pt multibat + nisip in functie de duritatea dorita a tencuielii se ajunge la aproximativ 1,5-2ron/mp*cm considerand o pierdere de santier de maxim 10%

#115
cristian_creanga

cristian_creanga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.02.2009

 oif_nelu_1970, on Mar 5 2009, 15:33, said:

-Tencuiala mecanizata la sac daca se aplica intr-un strat de 2cm este necesar aproape un sac de 25 kg pe m2 deci materialul costa cam 20 lei pe m2 .

Ca si consum de material ,pentru tencuieli mecanizate:
1.Tencuieli pe baza de ipsos(cel mai scump MP 75)-20 lei sacul de 30 kg.Se tencuie cu un sac 1,5 mp,deci-13,3 lei/mp.
2.Tencuieli pe baza de ciment(MPI 25)-18 lei sacul(de la fabrica se poate lua si mai ieftin).Cu un sac se tencuie tot 1,5 mp,la o grosime de 2 cm,deci 12 lei/mp.

#116
lucian84

lucian84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 15.11.2007

 Astrul, on Mar 5 2009, 11:04, said:

am gasit eu un stalp azi facut de un maaaaare meserias pe forumul asta, de la baza la varf difrenta la stalp de pe putin 15 cm, stalpul aproape frant de la mijloc. Sa vad acolo ce mecanizata intra.


daca ar fii casa mea l-as da in judecata ;)

#117
defconian

defconian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.02.2009

 lucian84, on Mar 5 2009, 22:46, said:

daca ar fii casa mea l-as da in judecata ;)

tare dar eu am o varianta si mai frumoasa ... dalta si ciocan plus periuta de dinti  :D sa sparga stalpul milimetru cu milimetru ca sa nu strice fierul si sa il faca din nou :) pana la anul reuseste sa il curete si el :)

#118
savelcristian

savelcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.11.2006
Pentru cei ce au nevoie de material predozat la sac,pentru tencuieli mecanizate pe baza de ipsos si ciment,la preturi foarte bune,sa ma contacteze pe PM.

#119
vlasies

vlasies

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.01.2007
citesc pe aici ca nou intrat si raman constrenat de ce scriu unii dar si incantat de faptul ca unii gandesc intradevar.
legat de calitatea zidariei in romania vreau sa va spun cate ceva.
discutam cu diversi coplegi din tarile europei privind calitatea peretilor pe care se aplica tencuiala.
va asigur ca toti mi-au spus ca au trecut prin acealeasi etape prin care trecem noi privind calitatea zidariei iar evolutia i-a dus natural catre predozatele de ipsos si in special catre MP 75 si MP 75 L de la Knauf care s-au impus prin calitate in toata europa si nu numai.
cum au procedat? simplu. l-au pus pe zidar sau firma care executa zidaria, ca prin contract sa suporte cheltuielile privind incarcaturile suplimentare de tencuiala pentr a indrepta peretii. problema s-a rezolvat imediat. firmele proaste s-au autoeliminat de pe piata. momentul de acum este foarte bun pentru asa ceva. forta de munca e destula. cine nu face bine plateste ca nu are de ales.
tototdata vazand ce s-a intamplat afara va spun foarte sigur ca cei care vor merge pe solutia de tencuire clasica: nisip ciment si var vor disparea cat de curand. vbiitorul este al masinii de tencuit cu mortar pe baza de ipsos. avantajele sunt imense: rapiditate si productivitate crescuta, in cazul mortarelor din gamna MP 75 de la Knauf nu mai este necesar gletul - cei car trag glet peste MP 75 credeti-ma pe cuvant ca nu sunt meseriasi, cladirea nu se incarca suplimentar - un MP 75 L (light) adauga 8 Kg / m2 / cm grosime. o tencuiala clasica var-ciment clasica sau mecanizarta adauga o greutate dubla la aceiasi grosime - faceti acum legatura cu faptul ca Romania e o zona seismica.
totodata daca tin seama de greutatea tencuielii pot gandi din stadiul de proiect o structura mai usoara pentru ca folosesc o tencuiala mai usoara. ipsosul este un regulattor natural al mediului avand proprietatea de a retine umiditatea in exces si de a oelibera atunci cand mediul este foarte uscat, creind un mediu sanatos. a nu se uita ca ipsosul e cea mai veche tencuiala folosita in istoria omenirii. oare de ce vechii egipteni tencuiau cu ipsos cand puteau folsi varul in combinatie cu nisipul? puteti vedea asta la piramide. intrebatii pe cei de acolo si va vor spune.
cat despre incalzirea globala ce sa mai spunem? o fabrica de ciment polueaza cumplit mediul fiind energofaga. calcinarea minereului se face la temperaturi de peste 1000 grade Celsius. in cazul ipsosului pentru obtinerea anhidritului sunt suficiente temperaturi de 300 grade Celsisus.
amprenta CO2 a tehnologiilor de constructie bazate pe ciment/var este cel putin tripla comparativ cu tehnologoia de obtinere a anhidritilor de ipsos care stau la baza tencuielilor de ipsos. oare nu este important acest lucru pentru copii nostri?
cimentul este necesar in constructii. dar sa-l folosim acolo unde este indispensabil. in cazul tencuielilor tehnologia var/ciment este anacronica din toate punctele de vedere, nu se justifica inclusiv economic si este periculoasa pentru mediu.
o fabrica care produsce ipsos.
din pacate sunt inca in  romania oameni care nu vor sa se desparta de trecut si de metodele invechite. si sunt convins ca sunt cam aceiasi oameni care merg in weekend la picnic la padure, la munte sau la mare si lasa cu mare nonsalanta gunoaiele peste tot fara sa se gandeasca la cei ce vin dupa ei.

#120
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
multumiri lui cristian_creanga pt lucrarea la mine acasa...

super marfa a iesit. n-am uploadat poze inca deoarece n-am avut inca timp si oricum, in poze se poate vedea ca e ceva ok, nu perfectiunea...

nu exagerez...care vrea sa se convinga il invit la mine, chiajna - IF.

merge treaba f repede (5 zile la aprox 220 mp la mine) ieftin comparativ cu ce scoruri mi s-au cerut la aia manuala (avantaj eu ca am peretii drepti, deci putzin material)...chiar caut si eu o explicatie de ce rromanii nu isi fac asa? idei preconcepute? poate.

#121
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
220mp - sper ca te-ai referit la suprafata casei si nu suprafata peretilor care au fost tencuiti! Ca daca au tencuit 220mp de pereti in 5 zile...e vai si amar, ca doar se laudau cu sute de mp facuti zilnic. Chiar si aia care tencuiesc clasic cred ca fac mai mult de 220mp de pereti in 5 zile :)

#122
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008

 CristiALF, on May 20 2009, 10:56, said:

220mp - sper ca te-ai referit la suprafata casei si nu suprafata peretilor care au fost tencuiti! Ca daca au tencuit 220mp de pereti in 5 zile...e vai si amar, ca doar se laudau cu sute de mp facuti zilnic. Chiar si aia care tencuiesc clasic cred ca fac mai mult de 220mp de pereti in 5 zile :)

m-am referit la supraf peretilor si tavanelor care au fost tencuite. dar:

- tencuitul propriu-zis cred ca ar fi durat max 2 zile
- a durat cu dat amorsa, pus shine de reglaj, etc
- aia care fac clasic SIGUR nu ajung la finisajul tencuielii mecanizate (asta e de departe cel mai tare argument dupa mine)
- nu m-am grabit (factorul TIMP ii afecta mai mult pe ei ca aveau si alte lucrari, nu pe mine ca nu stau in strada...deci nu tre sa ma mut maine)

#123
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Am inteles.
Dar o mica problema de marketing ramane: ei cand vin sa isi faca reclama se lauda ca fac 200mp pe zi ca popa. Ei uite ca nu e chiar asa in practica ;).
Oricum, da, sunt convins ca iese mai bine finisajul, ar fi si culmea sa iasa altfel. Si eu doream tencuiala mecanizata, dar nu eram dispus sa ies la pret peste cea normala, nu imi permiteam. Iar costurile nu ca erau mai mari, ci erau sensibil mai mari.

#124
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
legat de costuri, la mine a fost asa:

cam 4200 ron materialele (MP75, amorsa, shine reglaj, coltzare, si ce-o mai fi fost...cred ca nimic) si 3200 manopera (aia 220 mp, de pereti si tavan, si niste muchii la niste grinzi).

deci pana acu 7400 ron manopera si materiale.

urmeaza glafurile la care am inteles ca voi mai plati cam 4-500 ron...iar restul de MP75 o sa-l cumpere mesteru inapoi...deci 7400+400 = 7800 ron cu totu la lucrarea asta.

inainte de a ma apuca de mecanizata, vorbisem cu unii cu manuala si mi-au cerut 9000 ron DOAR manopera pana la stadiu asta (de glet). mai pune macar 2500 materialele (mai ieftine ca MP75) si iesi cam la 11500 ron.

vezi tu care e mai ieftina.

PS: am peretzii drepti, deci incarcarea e de 2 cm...cu mici exceptii

#125
stefan21q

stefan21q

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.01.2004

 enemy2day, on 22nd May 2009, 10:08, said:

legat de costuri, la mine a fost asa:

cam 4200 ron materialele (MP75, amorsa, shine reglaj, coltzare, si ce-o mai fi fost...cred ca nimic) si 3200 manopera (aia 220 mp, de pereti si tavan, si niste muchii la niste grinzi).

deci pana acu 7400 ron manopera si materiale.

urmeaza glafurile la care am inteles ca voi mai plati cam 4-500 ron...iar restul de MP75 o sa-l cumpere mesteru inapoi...deci 7400+400 = 7800 ron cu totu la lucrarea asta.

inainte de a ma apuca de mecanizata, vorbisem cu unii cu manuala si mi-au cerut 9000 ron DOAR manopera pana la stadiu asta (de glet). mai pune macar 2500 materialele (mai ieftine ca MP75) si iesi cam la 11500 ron.

vezi tu care e mai ieftina.

PS: am peretzii drepti, deci incarcarea e de 2 cm...cu mici exceptii
Majoritatea celor care se apuca de o constructie si ajung la tencuiala, de cele mai multe ori sunt indrumati la tencuiala manuala . pentru ca : cei care au mai multa credibilitate sunt cei de varste mai inaintate si care sunt prea conservatori  sa treaca la o tehnologie mai moderna, sunt genu de persoane care nu vor si nu pot sa invete sa vorbeasca la un telefon mobil pentru ca e mai usor la telefonu fix.  Pentru cei care vorbesc la telefon mobil si au nevoie de tencuiala in stilul secolului acesta pot sa ne contacteze , pagina noastra kukuruku.bong
Ai depasit creditele pentru reclama. Pauza 999999 zile, adica ne vedem in viata viitoare.

Edited by Astrul, 02 June 2009 - 20:03.


#126
savelcristian

savelcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.11.2006

 stefan21q, on 2nd June 2009, 19:29, said:

Majoritatea celor care se apuca de o constructie si ajung la tencuiala, de cele mai multe ori sunt indrumati la tencuiala manuala . pentru ca : cei care au mai multa credibilitate sunt cei de varste mai inaintate si care sunt prea conservatori  sa treaca la o tehnologie mai moderna, sunt genu de persoane care nu vor si nu pot sa invete sa vorbeasca la un telefon mobil pentru ca e mai usor la telefonu fix.  Pentru cei care vorbesc la telefon mobil si au nevoie de tencuiala in stilul secolului acesta pot sa ne contacteze , pagina noastra kukuruku.bong
Ai depasit creditele pentru reclama. Pauza 999999 zile, adica ne vedem in viata viitoare.
Astrule,l-ai suspendat ca isi face reclama,sau ca faci parte din categoria conservatorilor si nu suporti ce este nou?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate