Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

tencuiala mecanizata

- - - - -
  • Please log in to reply
295 replies to this topic

#1
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005
Mai intai precizez ca am cautat pe forum cu functia search si nu am gasit nimic in aceste sens.
Apoi m-am gandit sa postez in topicul exterioare dar tinand cont ca este vast si informatiile sunt amestecate de la plante la polistiren, am ales varianta unui topic nou.
Sunt in faza de tencuire exterioara si oarecum indecis in alegerea varinatei manuala sau mecanizata.
Am primit de la o firma oferta mecanizata cu 14 lei/mp manopera respectiv 14,5 lei/sac de 40kg. MPI 35 de la Baumit plus 1,5 lei/m profilul de colt.
In contraoferta constructorul care a executat casa la rosu imi propune varianta cu manopera de 15 lei/mp, materialul urmand sa-l aduc eu.

Optic nu suporta comparatie cele doua variante ca de altfel nici cub aspectul rapiditatii executiei.

Ce ma sfatuiti?

#2
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 rdesign, on Mar 27 2008, 13:42, said:

Mai intai precizez ca am cautat pe forum cu functia search si nu am gasit nimic in aceste sens.
Apoi m-am gandit sa postez in topicul exterioare dar tinand cont ca este vast si informatiile sunt amestecate de la plante la polistiren, am ales varianta unui topic nou.
Sunt in faza de tencuire exterioara si oarecum indecis in alegerea varinatei manuala sau mecanizata.
Am primit de la o firma oferta mecanizata cu 14 lei/mp manopera respectiv 14,5 lei/sac de 40kg. MPI 35 de la Baumit plus 1,5 lei/m profilul de colt.
In contraoferta constructorul care a executat casa la rosu imi propune varianta cu manopera de 15 lei/mp, materialul urmand sa-l aduc eu.

Optic nu suporta comparatie cele doua variante ca de altfel nici cub aspectul rapiditatii executiei.

Ce ma sfatuiti?


Pai eu te sfatuiesc sa faci calculul per totat. cat e costa total ( materiale plus manopera) mecanizat si cat manual iar daca factorul timp de realizare nu este important, alegi varianta cea mai ieftina.

daca cele 2 variante sunt simtitor egale, alege varianta mecanizata pentru plusul de rapiditate.

#3
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005

 MirelaLucia, on Mar 27 2008, 13:46, said:

.....Pai eu te sfatuiesc sa faci calculul per total.......

E destul de greu pt. ca "pierderile tehnologice" (adica cei cade ciupalacului pe jos) la cea manuala nu pot fi calculate. Dupa unii beneficiari s-au ridicat si la 30%.

#4
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 rdesign, on Mar 27 2008, 13:54, said:

E destul de greu pt. ca "pierderile tehnologice" (adica cei cade ciupalacului pe jos) la cea manuala nu pot fi calculate. Dupa unii beneficiari s-au ridicat si la 30%.
Pai si mai bine, pui in calcul si pierderea prognozata la 30%. ca la un buget? ai facut vreodata un buget? :)

daca au si cei mecanizati ceva pierdere, le pui si lor un 10% si apoi faci comparatia :)

#5
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005

 MirelaLucia, on Mar 27 2008, 14:06, said:

Pai si mai bine, pui in calcul si pierderea prognozata la 30%. ca la un buget? ai facut vreodata un buget? :)

daca au si cei mecanizati ceva pierdere, le pui si lor un 10% si apoi faci comparatia :)

Te-am ascultat si am facut un calcul pt. suprafata de 100 mp. pierderi 0 la mecanizata si 25% la manuala.
Rezultatul e surprinzator:
2436 ron mecanizat
2470 ron manual

#6
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 rdesign, on Mar 27 2008, 14:15, said:

Te-am ascultat si am facut un calcul pt. suprafata de 100 mp. pierderi 0 la mecanizata si 25% la manuala.
Rezultatul e surprinzator:
2436 ron mecanizat
2470 ron manual


procentele de pierdere le-ai aplicat sper strict la valoarea materialelor nu la valoarea materialelor +manopera. la manopera nu ai cum sa ai pierderi tehnologice. Vreau sa ma asigur ca ai aplicat corect :)

dar de ce ai doar 100mp? esti sigur ca tencuiesti toata casa la exterior?.

Apoi, nu pui polistirenul apoi plasa , gled si tencuiala decorativa? Nu iti face cineva tot sistemul?

Edited by MirelaLucia, 27 March 2008 - 15:06.


#7
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005

 MirelaLucia, on Mar 27 2008, 14:57, said:

procentele de pierdere le-ai aplicat sper strict la valoarea materialelor nu la valoarea materialelor +manopera. la manopera nu ai cum sa ai pierderi tehnologice. Vreau sa ma asigur ca ai aplicat corect :)
Saru'mana pentru grija, dar le-am aplicat la val. materialelor. Manoperele au fost calculate separat.

#8
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 rdesign, on Mar 27 2008, 15:03, said:

Saru'mana pentru grija, dar le-am aplicat la val. materialelor. Manoperele au fost calculate separat.
B)

#9
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
alege mecanizata... ii mai buna si vezi ca o sa gasesti materialul mai ieftin.  calitatea ii mult mai buna la mecanizata.

#10
nvmoldovan

nvmoldovan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 18.12.2006
poti sa imi zici si mie cum iese?

eu trebuia sa fac cu cineva si aparent nu mai vor...

Edited by nvmoldovan, 27 March 2008 - 23:00.


#11
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005

 nvmoldovan, on Mar 27 2008, 22:59, said:

poti sa imi zici si mie cum iese?.....
O sa postez foto cand incep.

#12
nvmoldovan

nvmoldovan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 18.12.2006
sunt in mare cautare de mesteri de tencuiala, preturile care mi se cer sunt:

Tencuiala normala: 14RON
TINCI: 6 ron
GLET: 16RON
Lavabil : 6ron
(numai manopera)

tencuiala mecanizata pe baza de ipsos: 6€/m2 dar cred ca o negociez la 5...
(numai manopera)


Mie mi se par imense preturile asta!!! eu am o casa de aprox 250m2 desfasurati (demisol , parter si mansarda)
si imi ies aprox 1000m2 de tencuit etc.

sa dau 10000€numai pe tencuiala!!! :cursing:

HELPPP :worthy: ceva pareri ???

Edited by nvmoldovan, 31 March 2008 - 21:36.


#13
_TCornel_

_TCornel_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 14.12.2006
Pana acum nu stiam ca se poate tencui si mecanizat, am dat un search si amicu "gogu" :P zice ca se gasesc astfel de masini de tencuit automat la pretul de 5900 E

Oare nu e o afacere sa cumperi o masina ca asta, iti faci treaba cu ea si apoi sa o inchiriezi cu profit ? :)

Am vazut ca sunt topicuri in care se incearca asocierea mai multor useri pentru cumpararea unui teren, ce ziceti de o asociere pentru cumpararea unei masini de tipul asta ?

Chit ca nu va fi inchiriata sau vanduta dupa acea dar tot iesim mai ieftin daca ne gasim 4-5 oameni sa cumparam o astfel de masina.


Ce ziceti aberez ori ba ?

Edited by _TCornel_, 31 March 2008 - 22:36.


#14
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005

 _TCornel_, on Mar 31 2008, 22:35, said:

Ce ziceti aberez ori ba ?

DA..

Cel mai important factor este omul. Chiar si la varianta mecanizata tot omul este cel care ponteaza zidul, care manuieste masinaria, care indreapta dupa aplicarea materialului. Plus ca daca vrei sa fii competitiv trebuie sa ai asigurata aprovizionarea cu materiale la discount-uri serioase iar acestea se obtin doar la cantitati mari, care la randul lor trebuie aplicate, deci volum mare de lucrari si tot asa.

Daca te rezumi doar la inchirierea utilajului, intrebarea este cui? Firmele mari nu ti-l vor inchiria pt. ca au fonduri suficiente sa-l cumpere si pt. ca tu esti persoana fizica iar ei vor sa-si deduca cheltuielile. Daca il dai unei echipe de ciumpalaci, astia ti-l fac varza in cateva luni.

#15
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Daca zidaria e deapta iar pontajul se face la cea mai mica valoare (min-20mm)un singur zidar poate tencuii pana la 30/35 m patrati,atunci ce rost are mecanizarea?
Iar investirea a 5900€ intr-o masina pt a o inchiria e o aberatie,in plus ca daca afla fiscu ai ''pus-o'' pe romaneste.

#16
nvmoldovan

nvmoldovan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 18.12.2006
la 5900 iei una nu o inchiriezi... dar poti sa si inchiriezi - sunt anunturi pe net

e adevarat mana (omul) face totul deci nu e prea valabila faza cu strans si cumparat....
Pe mine ma mira randamentul acestor mesteri adica: castiga cate 500 RON /zi numai pe manopera  :coolspeak:  vreau si eu !!!

sau sunt eu prost negociator... :confuzzled:

#17
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 nvmoldovan, on Apr 1 2008, 11:58, said:

la 5900 iei una nu o inchiriezi... dar poti sa si inchiriezi - sunt anunturi pe net

e adevarat mana (omul) face totul deci nu e prea valabila faza cu strans si cumparat....
Pe mine ma mira randamentul acestor mesteri adica: castiga cate 500 RON /zi numai pe manopera  :coolspeak:  vreau si eu !!!

sau sunt eu prost negociator... :confuzzled:


pai e 5900 lei sau 5900 euro, ca e diferenta mare. :) la 500 ron/zi ar fi bine sa iti schimbi meseria :).

Edited by MirelaLucia, 01 April 2008 - 11:02.


#18
nvmoldovan

nvmoldovan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 18.12.2006
scuze eu am incurcat
5900EUR

"la 500 ron/zi ar fi bine sa iti schimbi meseria"
cam la asta ma gandesc ...

Voi aveti oferte mai tentante? exista pe piata sau trebuie sa ma duc in Italia cu casa...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate