Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Directia de curgere a apei - Marea Neagra

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008
Mi-am pus intrebarea asta de ceva timp...

Apa iese din Marea Neagra prin stramtoarea Bofsor sau intra?

Poza aceasta arata ca apa iese din Marea Neagra (ceea ce este FOARTE BINE  :)

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e4/Istambul_and_Bosporus_big.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
danok007

danok007

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 479
  • Înscris: 11.02.2007
Apa de la suprafata intra si cea de la adancime iese,sau invers, nu mai stiu exact.

#3
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

View PostTheShen, on Mar 26 2008, 21:43, said:

Mi-am pus intrebarea asta de ceva timp...

Apa iese din Marea Neagra prin stramtoarea Bofsor sau intra?

Poza aceasta arata ca apa iese din Marea Neagra (ceea ce este FOARTE BINE  :)

De ce este foarte bine ca apa iese din Marea Neagra? Nu ma prea pricep la chestiuni maritime, de aia intreb. Functie de raspunsul tau, topicul poate ramane aici sau mai bine ar fi mutat pe aria Stiinta. De fapt problema Marii Negre este complexa, geopolitica/biologica/ecologica...etc.

Cred ca problema sensului apei prin Bosfor are sens doar din ultimele doua considerente, biologic-ecologic. Din punct de vedere geopolitic, n-are relevanta, prin Bosfor intrand sau iesind doar ce "vrea muschii lor". Ai turcilor adica :D

#4
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006
Dar cum iti dai seama din poza aia ca "iese"? Diferenta de culoare e data de adancime. Eu stiu ca prin Bosfor apa si intra si iese. Chiar e un curent marin care aduce apa din Mediterana. Dar care-i baiul? De ce e bine daca intra sau iese? Oricum apa are circuitul ei in natura....

#5
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008

View Postfloryyn, on Mar 26 2008, 22:13, said:

De ce este foarte bine ca apa iese din Marea Neagra? Nu ma prea pricep la chestiuni maritime, de aia intreb. Functie de raspunsul tau, topicul poate ramane aici sau mai bine ar fi mutat pe aria Stiinta. De fapt problema Marii Negre este complexa, geopolitica/biologica/ecologica...etc.

Cred ca problema sensului apei prin Bosfor are sens doar din ultimele doua considerente, biologic-ecologic. Din punct de vedere geopolitic, n-are relevanta, prin Bosfor intrand sau iesind doar ce "vrea muschii lor". Ai turcilor adica :D

Daca apa iese din Marea Neagra si se duce in SUD adica spre Marea Marmara, Egee, Mediterana, Turcia nu isi mai permite sa o polueze, deoarece poluarea o sa vina spre ei la un moment dat  :)

Si este si mai putina poluare in general daca asa stau lucrurile. Este o apa mai FRESH :P

tihomir, uita-te la curentii aia verzi sa vezi ca circuitul apei este Nord - Sud. Ceea ce e f bine.

Edited by TheShen, 26 March 2008 - 22:24.


#6
kaspersky

kaspersky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 12.08.2004
In strimtoarea Bosfor se formeaza asa zisii curenti de compensatie:
- apa dulce de la suprafata trece spre Marea Mediterana
- apa sarata de la adincime trece spre Marea Neagra
din cauza acestor curenti salinitatea in Marea Neagra este diferita (stratificata ca sa spun asa): 22 la mie la adincimi mai mari 180 m si 18 la mie la adincimi mai mici de 180 m.

#7
Gentle_dragon

Gentle_dragon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 03.08.2006

View PostTheShen, on Mar 26 2008, 22:23, said:

Daca apa iese din Marea Neagra si se duce in SUD adica spre Marea Marmara, Egee, Mediterana, Turcia nu isi mai permite sa o polueze, deoarece poluarea o sa vina spre ei la un moment dat  :)

Si este si mai putina poluare in general daca asa stau lucrurile. Este o apa mai FRESH :P

tihomir, uita-te la curentii aia verzi sa vezi ca circuitul apei este Nord - Sud. Ceea ce e f bine.
Adică cum mă, popoarele astea mediteraneene fură apa din marea noastră? :huh: Păi ia să facă bine să ne plătească nouă niște taxe pe apa care le-o dăm :naughty:

#8
dracon

dracon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 07.07.2005

View PostTheShen, on Mar 26 2008, 21:43, said:

Mi-am pus intrebarea asta de ceva timp...
Apa iese din Marea Neagra prin stramtoarea Bofsor sau intra?
Poza aceasta arata ca apa iese din Marea Neagra (ceea ce este FOARTE BINE  :)
Ce mai conteaza! Apele vor intra intr-una de acum incolo! Prin toate stramtorile, vor acoperi istmurile, vor inunda tarmurile. Cu cativa centimetri an de an. Se topeste calota glaciara a Terrei. A'ta e!

Chiar azi s-a desprins o halca de  41 x 2.5 km in Antarctica si s-a facut tandari.

see BBC video here.

#9
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,010
  • Înscris: 01.11.2005
Poate se logheza base sa ne lumineze si pe noi cum e cu Marea Neagra ca sa ramana topicul aici :D

#10
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

View Postdracon, on Mar 26 2008, 22:56, said:

Ce mai conteaza! Apele vor intra intr-una de acum incolo! Prin toate stramtorile, vor acoperi istmurile, vor inunda tarmurile. Cu cativa centimetri an de an. Se topeste calota glaciara a Terrei. A'ta e!

Chiar azi s-a desprins o halca de  41 x 2.5 km in Antarctica si s-a facut tandari.

see BBC video here.

Ma intreb daca n-ar putea construi turcaletii o ecluza ceva, in stramtoarea Bosfor. Ceva in genul sistemului de pe Tamisa, sau de la olandezi. Poate ca asa ceva ne-ar salva, sau macar ne-ar mai da timp. Sa ne retragem mai spre munte...

#11
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

tihomir, uita-te la curentii aia verzi sa vezi ca circuitul apei este Nord - Sud. Ceea ce e f bine.

Da dar si intra. Apa sarata si calda din mediterana intra iar apa rece iese. Tu in poza aia vezi doar pe cea care iese, cea care intra e sub aia (am gresit cand am zis ca diferenta de culoare e data de adnacime). Deci se compenseaza.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate