Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

laptop Toshiba - low budget

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
Intentionez sa imi iau un laptop pentru acasa...nu vreau ceva sofisticat, nu ma joc si nici nu am de gand sa instalezi cine stie ce aplicatii pe el. dar as vrea ceva fiabil, care sa nu crape cand ti-e lumea mai draga si care sa caraie la 3 pagini de net, un soft pt muzica si ceva download...
ma gandesc la ceva pana in 2000 de ron si pana acum mi s-a parut ok asta.

nu vreau acer sau asus...

cum vi se pare?

thx

#2
achim_andrei

achim_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 12.03.2006
iti recomand un HP. Toshiba face laptopuri bune, dar cel pe care l-ai ales tu are un procesor cam vechi.

#3
adidasieastbay

adidasieastbay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.03.2008
eu am avut Toshiba Satellite L40-14B dar am renuntat la el..am trecut pe hp(asa cum a specificat si colegul meu mai sus)+ca nu existau drivere de XP pentru el...(sunt un mare fan xp)

#4
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postachim_andrei, on Mar 26 2008, 17:33, said:

iti recomand un HP. Toshiba face laptopuri bune, dar cel pe care l-ai ales tu are un procesor cam vechi.

thx, i'll check it out...
ceva de la dell as gasi pana in 2000? ce gasesc eu pe net sunt cam slabe :-s

#5
emillians

emillians

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.07.2007
6720s este un laptop dragutz insa, ca si L40, este low end. Foarte low end. Are doar un difuzor si face figuri destul de interesante daca nu ii updatezi bios-ul. E un laptop usor, elegant dar ... un laptop "ciudatel".

L40 nu este la fel de elegant, este mai greu cam cu 250 de grame decat 6720s si ii lipseste cititorul de carduri SD/MMC. In schimb are 2 difuzoare si e mai solid in constructie (balamalele mai rezistente, carcasa mai dura).

In rest, conceptul este identic cu 6720s. Adica tot 3 usb, fara s-video, etc. etc.

Ceea ce se spune mai sus ca procesorul Intel® Pentium® Dual-Core T2310 1460 MHz este vechi ESTE O ABERATIE. Inca o dovada ca pe forumuri multi care habar nu au isi dau cu parea fara rost. dac nu te pricepi, stai in banca ta si nu incurca lumea.

Uita-te la
http://en.wikipedia....microprocessors

si vezi Release Date pentru T2310.

Desi este un procesor cu frecventa joasa, rezultatele la teste il arata destul de performant. Insa, ca si orice alt Pentium Dual Core, nu se poate compara cu Core 2 Duo la consum, cache, FSB, etc.

daca nu vrei mortis un Dual Core, iti recomand un Acer, care mie mi se pare excelent configurat.
http://www.mylaptop....101g12mi_p_1642

Cat despre Dell, service-ul lor e mai slab decat la Acer, Hp si Toshiba.

#6
achim_andrei

achim_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 12.03.2006
Dell sunt un pic mai scumpe, dar sunt foarte fiabile, isi merita banii.
http://www.shopit.ro...iron1525-bk-v3/

emillians, scuza-ma daca ti-am jignit intelectul. Rectific, nu e un procesor vechi, este un procesor slab. Nu mai slab decat celeron M, dar totusi slab:)

#7
CIP79

CIP79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 29.02.2008
Daca esti fan DELL ai putea sa te uiti la acest model. Depaseste un pic bugetul dar are 3 ani garantie ...

#8
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005
Cred ca Toshiba L40-18W merita toata atentia.
Am fost si eu in cautarea unui laptop si l-am ales dintre multe oferte,l-am primit ieri,azi voi vedea si cum se comporta la utilizare.
Am primit recomandari pentru el din partea unui prieten care lucreaza de multi ani in domeniu si din partea unor colegi de forum priceputi.

Edited by catalinmariescu, 27 March 2008 - 08:59.


#9
alex_nicoara90

alex_nicoara90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 24.03.2007
dc nuti iei Acer 5720ZG, 2 gb ddr2, nvidia 8400gm, intel core 2 duo t(nush cat), hdd 160 gb sata2, webcam 0.3mpixel, wifi lan..bla bla...

#10
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postalex_nicoara90, on Mar 27 2008, 10:32, said:

dc nuti iei Acer 5720ZG, 2 gb ddr2, nvidia 8400gm, intel core 2 duo t(nush cat), hdd 160 gb sata2, webcam 0.3mpixel, wifi lan..bla bla...


nu vreau acer...chiar nu mi se par de incredere, nu stiu de ce, e ca si cand mi-as lua un telefon sagem...

View Postcatalinmariescu, on Mar 27 2008, 08:53, said:

Cred ca Toshiba L40-18W merita toata atentia.
Am fost si eu in cautarea unui laptop si l-am ales dintre multe oferte,l-am primit ieri,azi voi vedea si cum se comporta la utilizare.
Am primit recomandari pentru el din partea unui prieten care lucreaza de multi ani in domeniu si din partea unor colegi de forum priceputi.


imi place confirguratia, si procesorul e mai bun ca la l40-14f...e f greu?? cineva de la munca imi spunea ca toshiba fac laptopuri cam butucanoase...

de un hp cu amd ce credeti? hmmm?
sau sa raman la dual core? celeron m pica din start...

#11
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005
Laptopul arata bine,este foarte bine lucrat,nu este greu deloc si nici butucanos,este chiar "finut".
Configuratia lui la nivelul asta de pret si la renumele unui producator ca Toshiba isi merita toti banii.
Prietenul meu mi-a spus sa merg cu incredere pe Toshiba pentru ca nu a avut probleme de service cu ele(spre desosebire de Acer,Benq,MSI,Asus).

Uite aici mai multe detalii despre el.

Edited by catalinmariescu, 27 March 2008 - 11:21.


#12
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postcatalinmariescu, on Mar 27 2008, 11:19, said:

Laptopul arata bine,este foarte bine lucrat,nu este greu deloc si nici butucanos,este chiar "finut".
Configuratia lui la nivelul asta de pret si la renumele unui producator ca Toshiba isi merita toti banii.
Prietenul meu mi-a spus sa merg cu incredere pe Toshiba pentru ca nu a avut probleme de service cu ele(spre desosebire de Acer,Benq,MSI,Asus).

Uite aici mai multe detalii despre el.


da, cred ca m-am cam decis la el...
mai da-mi niste detalii:
1. are doua difuzoare?
2. te poti conecta fara probleme la wireless?
3. cam cat te tine bateria?

thx mult de tot

#13
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005

View Postcatalinmariescu, on Mar 27 2008, 08:53, said:

Am fost si eu in cautarea unui laptop si l-am ales dintre multe oferte,l-am primit ieri,azi voi vedea si cum se comporta la utilizare.
Dupa cum spuneam mai sus abia ieri l-am primit si a ramas la prietenul meu pentru instalarea programului de operare si verificari,abia diseara il voi pune la lucru.
Are 2 difuzoare.

#14
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postcatalinmariescu, on Mar 27 2008, 11:51, said:

Dupa cum spuneam mai sus abia ieri l-am primit si a ramas la prietenul meu pentru instalarea programului de operare si verificari,abia diseara il voi pune la lucru.
Are 2 difuzoare.


ok, thx...oricum nu imi iau laptop pana sapt viitoare, asa ca de-abia astept un feedback de la tine :)

la munca am hp, unul scump am aflat azi, de vreo 4000 de ron, dar mie mi se pare cam subred si instabil...de-asta ma gandesc ca toshiba e mai de incredere la carat pe tren sau avion

Edited by adrianatoma, 27 March 2008 - 12:02.


#15
maryuso

maryuso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 10.05.2006
toshiba low-budget->TOSHIBA L40-17R
dar mai bine fa un efort si ia modelul l40-18w. se merita

#16
emillians

emillians

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.07.2007
Nu iti lua Toshiba asta L40. Este un laptop asa: butucanos, are putine porturi: are doar 3 usb, un slot express card si audio. ATAT. La categoria asta de pret poti gasi si mai bine. Sunte laptop-uri entry level, solide ce e drept, dar ca sa zic asa, austere. AM cativa cunoscuti care si-au luat, dar nu e nimic deosebit la ele. Prea simple, plastic chior ca si la altele.... Eu iti recomand in continuare Acer-ul Extensa pentru ca este foarte bine configurat. Daca te feresti de Acer ia in calcul ca in Germania si Franta, anul trecut, a fost nr. 1 la laptops (statistica oficiala).

#17
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005
Despre ce laptop spui tu ca este butucanos?

#18
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
eu intelesesem ca sunt mai rezistente decat hp...si am de gand sa-l iau in calatorii, mai mult d-asta vreau laptop..si atunci rezistenta balamalelor si alte aspecte fizice sunt importante...nu?

catalin, cum te impaci cu el? spune-mi ceva te rog: este din material glossy sau mat? ecranul e mat? cum se aude?
mersic

de lenovo thinkpad-uri ce parere aveti?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate