Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Ce stiti despre Octopus Garden?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
agentult

agentult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 18.02.2008
Pentru internet si tv ce companie e in bloc? Rds? Upc?

#38
saureign

saureign

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 19.07.2004
rds e sigur

#39
cristy2me

cristy2me

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.01.2014
Buna ziua. Doresc sa aflu mai multe informatii despre acest cartier rezidential (plusuri si minusuri). Am inteles ca mai exista un nivel de parcare subterana(-2) care inca nu a fost avizat. Exista vreo sansa sa se obtina aviz? Mai sunt procese cu vecinii (intelesesem ca ar exista cu un drum de acces)? Multumesc!!

#40
Cozacel

Cozacel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.01.2018
Buna seara! Pe cartea funciara a fiecarui apartament apare o sarcina. Mai exact procesul cu Melian Iulian si PUZ-ul aprobat pentru construirea acestui complex - un puz care prezinta drum de acces pe locuinta lui Melian. Procesul dureaza din 2013 si nu s-a finalizat. S-a gresit acel PUZ si s-a trasat drum de acces pe o propietate privata. Chiar daca nu s-a realizat drumul, domnul Melian are tot dreptul sa atace validitatea documentului si anularea lui. In acest caz, se pot cere despagubiri care sunt preluate de propietarii actuali. BCR-ul a vandut toate propietatile si a scapat de eventuala vinovatie..

#41
Bogdaaan

Bogdaaan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.01.2018
Buna seara!
Acea sarcina impiedica luarea unui credit bancar pentru apartament?
Multumesc pentru raspuns!

#42
Cozacel

Cozacel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.01.2018
Buna seara!
Se puteau obtine in trecut doar pentru apartamentele din portofoliul BCR asupra carora era propietar. Bancile refuza ipoteca asupra unui imobil cu sarcina in cartea funciara.

#43
Bogdaaan

Bogdaaan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.01.2018
Multumesc frumos pentru raspuns!
Eu am gasit un apartament ce este al proprietarului din cate am inteles de la agentie.
O sa ma duc cu actele la banca sa vad ce imi zice acolo dar sunt destul de sceptic.multumesc pentru raspuns!

Cand am spus prorpietar ma refer la constructor

#44
Mika4

Mika4

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.02.2018
Buna Bogdaaan. Ceva vesti de la banca? Cum e cu creditul? Te intreb pentru ca si eu vreau sa imi iau un ap acolo de 4 camere. Apropo - e cineva pe aici sau are care idee daca merita sa iau la etajul 7? Deasupra apartamentului, din cate am inteles, vecinul are terasa o terasa mare - deci practic sunt si eu la ultimul etaj. A avut careva probleme cu infiltratii de apa? Inca o chestie ar fi intretinerea - zicea cineva pe aici ca la ap de 3 camere ii venea 8-10 milioane pe luna? Chiar asa sa fie? Pare foarte mult! Mersi in avans pentru raspunsuri

#45
Mika4

Mika4

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.02.2018
Nu ma ajuta si pe mine nimeni cu nici un raspuns?

#46
Bogdaaan

Bogdaaan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.01.2018
Buna.la 2 cam intretinerea e undeva pe la 400.blocul are probleme.procese cu un domn pt o cale de acces.are sarcina pe cartea funciara si nu poti lua credit pt ap.eu m-am reorientat pt un bloc ceausist.scz de intarziere!

#47
Mika4

Mika4

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.02.2018
Mersi de raspuns, Bogdaaan. :)

#48
cristy2me

cristy2me

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.01.2014

View PostBogdaaan, on 26 februarie 2018 - 21:20, said:

Buna.la 2 cam intretinerea e undeva pe la 400.blocul are probleme.procese cu un domn pt o cale de acces.are sarcina pe cartea funciara si nu poti lua credit pt ap.eu m-am reorientat pt un bloc ceausist.scz de intarziere!
La fel am procedat si eu. Se pare ca blocurile noi sunt un fel de Kinder surprise (majoritatea cu surprize neplacute).

#49
saureign

saureign

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 19.07.2004
blocul nu mai are sarcini trecute în cartea funciară, s-au încheiat procesele pentru respectiva cale de acces.

#50
itsme91

itsme91

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.05.2019
SALUT !

Recent am fost la o vizionare in Octopus Garden pt un apartament la parter care pare ok...spatios,bucatarie si baie mobilata.

Eram curios daca stie cineva exact daca 400 lei/luna la intretinere includ si taxele administrative(paznic,gazon,etc)...cam mult oricum intretinerea pt 2 camere/400 lei.

Parcarea subterana nu are autorizatie de securitate la incendiu...e ok asa ?

Orice alte informatii va rog sa le impartasiti.

Multumesc

#51
bfunieru

bfunieru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.07.2006
Inretinerea include toate taxele, incl. portar, gradinarit, etc.

Blocul are 2 mari neajunsuri (relativ minore insa fata de alte ansambluri rezidentiale):

a)  lipsa autorizatiei ISU la subsol. Se va rezolva curand, deja s-au luat primiele masuri la nivelul asociatiei. Probabil aceste vor antrena pe viitor un cost de cca 5-700 eur / apartament. Ele vin din cauza faptului ca asa a fost preluat de catre BCR de la constructor si in prezent nu se intelefge asociatia cu BCR-ul vizavi de cine sa plateasca autorizarea. Problema e rezolvabila, tine insa doar de bani si e greu de obtinut o viziune comuna din partea unui numar de 160 de proprietari.

b) in spate, in vecinatatea blocului, este o casa parasita care se va transforma cel mai probabil in bloc de locuinte in 4-5 ani, ceea ce va mai aglomera putin spatiul din spatele blocului  (totusi, chiar si asa, va mai ramane o cutrte de cateva sute bune de mp in spate plus una in fata, deci sufucient.

In rest, dupa mai bine de 3 ani de stat in bloc, nu am ce sa ii reprosez. Apartamente confortabile si fara probleme, spatii comune generoase, sala fitness, curte rezonabila si inchisa traficului public, etc

#52
saureign

saureign

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 19.07.2004
casa aia sta asa de peste 11 ani, mi se pare putin probabil ca se va face acolo ceva, orice, mai ales ca am inteles ca se vinde doar cu terenul de sub ea, asa ca...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate