Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare placa sunet

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
M_tyby

M_tyby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.01.2008
Salut, as dori sa achizitionez o placa de sunet, buget: 300-400 RON.

Scopul utilizarii: momentan stereo - PC (atat boxe cat si headphones), in viitor e mai mult ca sigura achizitionarea unui receiver surround si a unui sistem 5.1.

Nu sunt interesat de performanta in jocuri.

Variantele la care m-am gandit pana acum:

1. Audiotrak - Prodigy 7.1 HiFi
2. M-Audio Revolution 7.1
3. Club 3d Theatron Agrippa (in esenta un Auzentech Xplosion din cate am auzit)
4. Audiotrak - Prodigy HD2 (am inteles ca poate 5.1 prin iesirea optica)

Ce doresc de la placa:

- grad de ocupare a procesorului cat mai redus, in special in eventualitatea folosirii unor efecte sau la rate de sampling mari, ori in cazul rularii de continut DD/DTS 5.1
- redare stereo cat mai fidela
- suport ASIO
- suport 5.1 de calitate
- iesire optica cat mai buna (in eventualitatea folosirii unui receiver)

Deocamdata, dupa ce m-am documentat putin, inclin inspre Audiotrak - Prodigy 7.1 HiFi, atat datorita performantelor dar si preamplificatoarelor pt casti integrate, DAC Wolfson, posibilitate de schimbare opamps, condensatori de calitate.

Singurul lucru de care imi e teama e rularea 5.1 prin iesire optica la receiver - am inteles ca e recomandat ca placa sa suporte nativ DD/DTS pt ca upmix-ul sa nu fie facut de receiver. Nu stiu sigur daca acest lucru poate fi facut de placile Audiotrak sau M-audio (poate prin intermediul driverelor ASIO   :scratchchin: ). De aceea am inclus si placa Club 3d - are suport nativ DD/DTS.

Sunt deschis si la alte alternative! MS!

#2
M_tyby

M_tyby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.01.2008
nimeni? nicio parere???  :frust:

#3
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
Poate că nimeni din cei care au văzut topicul nu a folosit acele plăci de sunet, ca să poată face o comparație între ele... Pe date tehnice ai făcut și tu comparații.

Uite aici plăcile de sunet care ști DD/DTS:
http://forum.softped...howtopic=366334

#4
M_tyby

M_tyby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.01.2008
Corect! Decat raspunsuri neavizate care sa ma induca in eroare mai bine deloc.

In cele din urma sunt hotarat cam 80% pe Audiotrak Prodigy HD2, a mai ramas o singura problema: placa desi e stereo are iesire optica iar pe site scrie ca scoate multicanal - 5.1 cu ajutorul optical s/pdif out.

Acum intreb si eu: poate totusi o placa fara suport nativ DD/DTS sa scoata un astfel de semnal pe iesirea optica, iar daca da vor exista pierderi de calitate? Cu alte cuvinte daca fac in felul urmator: placa e legata prin cablu optic la receiver-ul surround, acesta la sistemul 5.1. Rulez un film DVD pe PC. Voi avea sunet 5.1 in boxe (presupun ca de decodare se va ocupa receiver-ul, nu?)? Va fi diminuata calitatea daca folosesc aceasta metoda?

#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
Da, de decodare se va ocupa receiverul. Nu ai pierderi de calitate. De fapt, răspunsul se află în topicul din linkul pe care ți l-am dat.

#6
M_tyby

M_tyby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.01.2008
Am inteles, mersi! HD2 ramane...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate