Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Venituri din Adsense

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
AfterNight

AfterNight

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.03.2008
Stie cineva daca trebuie declarate veniturile castigate la Google Adsense sau Commission Junction ?
Sincer eu am intrebat la Directia Finante Publice si nici ei nu au habar ... deci DA sau BA ?  <_<

#2
Spider

Spider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 25.07.2002
Daca esti persoana fizica stai fara griji. Daca iti vin veniturile pe societate nu stiu ce raspuns sa iti dau

#3
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
Teoretic, si daca esti persoane fizica trebuie sa declari.. practic, nu cred ca sta nimeni sa verifice maruntisul castigat din adsense. Daca esti persoana juridica si incasezi cecurile pe firma, trebuie declarate sumele.

#4
Marius19

Marius19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 09.12.2006

 bogdanar, on Mar 26 2008, 10:07, said:

Teoretic, si daca esti persoane fizica trebuie sa declari.. practic, nu cred ca sta nimeni sa verifice maruntisul castigat din adsense. Daca esti persoana juridica si incasezi cecurile pe firma, trebuie declarate sumele.


Pentru declararea sumelor castigate din Adsense nu e nici o diferenta dpdv legal sau operational intre persoanele fizice si juridice.

Edited by Marius19, 26 March 2008 - 10:31.


#5
AfterNight

AfterNight

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.03.2008

 bogdanar, on Mar 26 2008, 10:07, said:

Teoretic, si daca esti persoane fizica trebuie sa declari.. practic, nu cred ca sta nimeni sa verifice maruntisul castigat din adsense. Daca esti persoana juridica si incasezi cecurile pe firma, trebuie declarate sumele.

Sunt persoana fizica iar maruntisurile sunt de ordinul a cateva sute de USD pe luna si de la AdSense le incasez prin Western Union , cand imi ridic banii sunt intrebat tot timpul daca banii provin din prestari servicii si logic eu raspund ca NU .
Ce daca provin din prestari servicii ? Are voie banca sa furnizeze informatii cati bani si de unde imi intra mie in cont sau de la cine ?
Maruntisuri sau ba ... altii fura o gaina si ajung in puscarie pe cand altii fura tara pe fatza si se plimba in Lamborghini


;)

#6
Bocacio Junior

Bocacio Junior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 04.11.2005

 AfterNight, on Mar 26 2008, 13:50, said:

Sunt persoana fizica iar maruntisurile sunt de ordinul a cateva sute de USD pe luna si de la AdSense le incasez prin Western Union , cand imi ridic banii sunt intrebat tot timpul daca banii provin din prestari servicii si logic eu raspund ca NU .
Ce daca provin din prestari servicii ? Are voie banca sa furnizeze informatii cati bani si de unde imi intra mie in cont sau de la cine ?
Maruntisuri sau ba ... altii fura o gaina si ajung in puscarie pe cand altii fura tara pe fatza si se plimba in Lamborghini


;)
maruntisul nu-l mai iei de la Adtrade? ziceai ca ai renuntat la Adsense pentru Adtrade...
Crezi ca lumea e asa proasta pustiule?

#7
Spider

Spider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 25.07.2002
Eu am ridicat prin western de la adsense, au vazut si ei ca sunt bani de la google inc, m-au intrebat daca din pubilicitate, am zis da, mi-au urat mult succes in continuare... a fost o discutie amicala..
Faza amunanta a fost cand m-am dus prima data sa ii ridic si tipa de la raiffeisen mi-a spus ca mi-au trimis banii in euro, ca trebuie sa ii sun, sa iau leg. cu ei cumva ca au gresit moneda, "ea nu are voie sa spuna detalii din astea, dar mi-au trimis aceeasi suma in euro si nu poate sa imi dea banii :)", insa la brd-ul de peste drum nu a fost nici o problema. Asta asa..offtopic, dar cei de la banca nu au nici o treaba cu asta, sora mea lucreaza la o banca, si pana acum incasam banii prin cec-uri, stiu de la ea ca banca nu are nici o treaba, nu ii intereseaza...


P.S. Ca societate e mai dificil sa nu declari veniturile din adsense, pentru ca prin western union google nu trimite bani catre firme, solutia fiind sa incasezi cec-urile pe contul bancar al firmei... deci cam batator la ochi cand duci extrasul de cont odata la 3 luni la contabil... pe aia cum ii justifici?
Ca persoana fizica pot sa spun ca nu ai aproape nici o risc. macar sa platesti impozit din urma la cateva sute de $... Plus ca in contul adsense este o declaratie de impozit sau cam asa ceva pe care toata lumea e obligata sa o completeze... dupa parerea mea, nu-i nici o problema, atunci cand "iti trimite bani mama care e plecata la munca in spania", platesti impozit?

Edited by Spider, 26 March 2008 - 14:56.


#8
AfterNight

AfterNight

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.03.2008

 Bocacio Junior, on Mar 26 2008, 14:26, said:

maruntisul nu-l mai iei de la Adtrade? ziceai ca ai renuntat la Adsense pentru Adtrade...
Crezi ca lumea e asa proasta pustiule?

De la AdTrade iau grosul dragule, poate am 5 site-uri ..... in acel topic ziceam ca incet incet voi renunta la Adsense pentru Adtrade ... dar nu stiu sa-ti traduc in limba moldovineasca ka sa ma fac inteles si pentru coltul acela de tara ... am observat ca in toate discutiile in care te-ai bagat te iei la hartza doar ca nu esti bagat in seama
-ce probleme ai ?
-o fi din cauza hormonilor ?
-in loc sa-ti fi luat desktop in rate mai bine de rata lunara iti plateai o fatuca ;)

Am incheiat orice discutie cu u.

#9
w3bmaster

w3bmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 29.03.2006
La noi e legislatia varza am intrebat avocata si se uita ciudat la mine asa ca mai caut ...

#10
perseadrian

perseadrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.04.2008

 Spider, on Mar 26 2008, 00:47, said:

Eu am ridicat prin western de la adsense, au vazut si ei ca sunt bani de la google inc, m-au intrebat daca din pubilicitate, am zis da, mi-au urat mult succes in continuare... a fost o discutie amicala..
Faza amunanta a fost cand m-am dus prima data sa ii ridic si tipa de la raiffeisen mi-a spus ca mi-au trimis banii in euro, ca trebuie sa ii sun, sa iau leg. cu ei cumva ca au gresit moneda, "ea nu are voie sa spuna detalii din astea, dar mi-au trimis aceeasi suma in euro si nu poate sa imi dea banii :)", insa la brd-ul de peste drum nu a fost nici o problema. Asta asa..offtopic, dar cei de la banca nu au nici o treaba cu asta, sora mea lucreaza la o banca, si pana acum incasam banii prin cec-uri, stiu de la ea ca banca nu are nici o treaba, nu ii intereseaza...


P.S. Ca societate e mai dificil sa nu declari veniturile din adsense, pentru ca prin western union google nu trimite bani catre firme, solutia fiind sa incasezi cec-urile pe contul bancar al firmei... deci cam batator la ochi cand duci extrasul de cont odata la 3 luni la contabil... pe aia cum ii justifici?
Ca persoana fizica pot sa spun ca nu ai aproape nici o risc. macar sa platesti impozit din urma la cateva sute de $... Plus ca in contul adsense este o declaratie de impozit sau cam asa ceva pe care toata lumea e obligata sa o completeze... dupa parerea mea, nu-i nici o problema, atunci cand "iti trimite bani mama care e plecata la munca in spania", platesti impozit?

Nu trebuie sa declari castigurile de la google, poti sa citesti politica de la google.

#11
<headu>

<headu>

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 04.02.2007

 perseadrian, on Apr 14 2008, 23:20, said:

Nu trebuie sa declari castigurile de la google, poti sa citesti politica de la google.


"Politica" de la Google nu are legatura cu legislatia din Romania ... daca castigi bani  trebuie sa dai o parte si statului .... tu din ce crezi ca isi ia Tariceanu Porche  ;) ?

Daca e cineva care are cunostiite in domeniu ... economist sau avocat.... sau se ocupa cu "Adsensu" de mai mult timp si poate sa posteze un raspuns detaliat ...dau eu o sticla de vin (scumpa, prin PayPal daca nu e din Bucuresti). Eu sunt inginer si nu prea ma pricep .... si nu vreau sa fac vreo "inginerie" financiara si sa se prinda baietii de la finante  :huh:

#12
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

 Spider, on Mar 26 2008, 15:47, said:

atunci cand "iti trimite bani mama care e plecata la munca in spania", platesti impozit?


Da, daca lucreaza legal da, daca lucreaza ilegal ar trebui de asemenea declarate sursele in vederea impozitarii, ca nu se face e una, ca e ilegal, e alta ;)

#13
acidhouse

acidhouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 25.04.2005
in cativa ani de adsense cu sume frumusele ..nu s-a sesizat nimeni ... io zic ca poti sta linistit

#14
Marius19

Marius19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 09.12.2006

 <headu>, on Apr 20 2008, 18:20, said:

"Politica" de la Google nu are legatura cu legislatia din Romania ... daca castigi bani  trebuie sa dai o parte si statului .... tu din ce crezi ca isi ia Tariceanu Porche  ;) ?

Daca e cineva care are cunostiite in domeniu ... economist sau avocat.... sau se ocupa cu "Adsensu" de mai mult timp si poate sa posteze un raspuns detaliat ...dau eu o sticla de vin (scumpa, prin PayPal daca nu e din Bucuresti). Eu sunt inginer si nu prea ma pricep .... si nu vreau sa fac vreo "inginerie" financiara si sa se prinda baietii de la finante  :huh:


Nu tb sa fii avocat, economist. Legea e simpla si clara: veniturile obtinute de persoanele fizice sau juridice din Romania se declara si se impoziteaza. Exceptii: fundatii samd.
Detaliat nu mai dau; am mai postat cateva raspunsuri si vad ca pe topicuri cu acest subiect revin cam aceeasi useri cu noi "argumente" si analogii destepte. De multe ori cred ca si pubertatea are vina ei.
Fetele de la finante se "prind" mai greu :) ; de ex. daca angajatorii din Romania tb sa faca acele declaratii in care trimit in format electronic CNP-urile si sumele platite angajatilor astfel incat se stie cat impozit are de platit fiecare, Google si nu-ti cere aceste date si, implicit, nu le poate da mai departe (cere informatii doar ptr cetatenii USA, fiscul lor functionand, din acest pct de vedere, cam ca si al nostru). Deci singurele locuri de unde te mai pot identifica sunt bancile prin care s-au efectuat tranzactiile si WU, ceea ce e nu se face automat, deci e putin probabil sa o faca ptr sume mici daca nu te "vaneaza" cineva.
Ce va fi peste o perioada de timp si ce masuri retroactive s-ar putea lua e greu de prevazut.

Edited by Marius19, 20 April 2008 - 22:19.


#15
<headu>

<headu>

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 04.02.2007
Am aflat cum se declara veniturile din Adsense .... mai greu dar am reusit :P.

Pentru cei interesati uitati ce raspuns am primit de cineva de la ANAF:

"Trebuie completata o "Declarație privind veniturile din străinătate (OMEF 2371/2007)   Formular 201 " pe care o gasiti aici . "

Simplu si la obiect   :mellow: .

Pe site la ei mai scrie :

"Declarația se completează de către persoanele fizice române cu domiciliul în România, care realizează venituri din străinătate. Aceste venituri provin din activități comerciale, profesii libere, drepturi de proprietate intelectuală, cedarea folosinței bunurilor, dividende, dobânzi, premii și jocuri de noroc, câștiguri din transferul titlurilor de valoare, pensii și altele. Se depune câte o declarație pentru fiecare țară și pentru fiecare categorie de venit. Declarația se depune și de către cei care îndeplinesc condițiile de rezidență timp de 3 ani, conform art. 7 Cod Fiscal. Se completează de mână, în două exemplare, din care unul rămâne la contribuabil. Declarația se depune direct la registratura organului fiscal sau la oficiul poștal, prin scrisoare recomandată. Nu se declară veniturile din salariile obținute în străinătate. "



Declaratia trebuie depusa pana pe 15 mai .
Impozitul e 16% .

#16
AfterNight

AfterNight

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.03.2008

 <headu>, on May 9 2008, 16:00, said:

Am aflat cum se declara veniturile din Adsense .... mai greu dar am reusit :P.

Pentru cei interesati uitati ce raspuns am primit de cineva de la ANAF:

"Trebuie completata o "Declarație privind veniturile din străinătate (OMEF 2371/2007)   Formular 201 " pe care o gasiti aici . "

Simplu si la obiect   :mellow: .

Pe site la ei mai scrie :

"Declarația se completează de către persoanele fizice române cu domiciliul în România, care realizează venituri din străinătate. Aceste venituri provin din activități comerciale, profesii libere, drepturi de proprietate intelectuală, cedarea folosinței bunurilor, dividende, dobânzi, premii și jocuri de noroc, câștiguri din transferul titlurilor de valoare, pensii și altele. Se depune câte o declarație pentru fiecare țară și pentru fiecare categorie de venit. Declarația se depune și de către cei care îndeplinesc condițiile de rezidență timp de 3 ani, conform art. 7 Cod Fiscal. Se completează de mână, în două exemplare, din care unul rămâne la contribuabil. Declarația se depune direct la registratura organului fiscal sau la oficiul poștal, prin scrisoare recomandată. Nu se declară veniturile din salariile obținute în străinătate. "



Declaratia trebuie depusa pana pe 15 mai .
Impozitul e 16% .

Daca o sa-mi vina acasa in posta Declaratia sau Formularul 201 o sa-l completez si o sa declar aceste venituri ... pana atunci completez doar Declaratia 200.

#17
RampaGe

RampaGe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.01.2008
Nu trebuie declarat nici un venit nu scrie in politica GOOGLE asa ceva deci trebuie sa stati linistiti eu nu am declarat nimic !

#18
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005

 RampaGe, on May 9 2008, 23:48, said:

Nu trebuie declarat nici un venit nu scrie in politica GOOGLE asa ceva deci trebuie sa stati linistiti eu nu am declarat nimic !
asta e parerea ta!
problema cu google era unde incadrezi venitul si ce acte ai de completat  nu daca il impozitezi sau  nu :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate