Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Exista cu adevarat metode de a ne regasi pe noi insine? De a ne imbunatati viata considerabil? Cum?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
marianno

marianno

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.05.2007
Va invit sa va dati cu parerea despre aceste filmulte, numite "mind movie". Oare chiar au reusit sa schimbe in bine, vietile unora? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m7Ky1LHPkJU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dar cel mai mult, am nevoie de parerea voastra, a tuturor, despre acest film: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MulLAfffQoQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu am avut timp sa ma documentez in privinta surselor. Daca fac sau nu parte dintr-o alta organizatie secreta de spalare a creierului cei care au facut acest documentar: "The Secret", sau poate chiar este intr-adevar o metoda exceptionala de a ne imbunatati vietile. Financiar, familial, relational etc....

Va multumesc si sper sa gasim ceva raspunsuri care sa ne dea unda verde-sau nu, pentru a ne intelege pe noi insine mai bine.
Este dilema noastra, a omenirii in general.

Ciao belli!



Am reusit sa descarc si filmul original: "The secret"(The movie & Bob Proctor). Cum il termin de vazut, va spun ce concluzie am tras.

#2
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
http://forum.softped...howtopic=220003

#3
portugalkix

portugalkix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.03.2007

View Postdon_dannielo, on Mar 25 2008, 17:53, said:

Omul se referea la "secret" in sine, nu la film ;) .

Am vazut si eu de curand filmul acela, daca e sa-i spunem film. E interesant, desi exagereaza.
Dar da, cu puterea gandului poti face orice. Nu sunt eu in masura sa vin cu teorii si explicatii, dar e posibil.

#4
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View Postportugalkix, on Mar 26 2008, 03:08, said:

Omul se referea la "secret" in sine, nu la film ;) .

Am vazut si eu de curand filmul acela, daca e sa-i spunem film. E interesant, desi exagereaza.
Dar da, cu puterea gandului poti face orice. Nu sunt eu in masura sa vin cu teorii si explicatii, dar e posibil.
interesant

#5
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Daca ar fi ca abordarea sa ramana in curtea stiintei, probabil ca aici s-ar putea vorbi despre inducerea gandirii pozitive, increderea in sine si inlaturarea stresului. Psihologie curata.
Dar exista si alte soiuri de abordari. Unele probabil pleaca de la "many worlds interpretation". Probabil ca se mai speculeaza si legat de "entangled particles"  (ideea modelarii universului inconjurator prin actionarea la nivelul dimensiunii informationale) corelat cu teoria "quantum mind". Oricum, toate se invart in jurul ideii conform careia constiinta poate influenta rezultatul experimentului, a mediul in cele din urma, prin alegerea colapsarilor/starilor (vezi double slit experiment).
Totusi, abordarea este de cacao in acele clipuri/trailers (din filmul "The Secret"), la modul ca totul se rezuma la cum sa faci bani, cum sa ai o masina, cum sa ajungi sa te imbogatesti.

Edited by Bean, 26 March 2008 - 11:25.


#6
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Nu m-am uitat la filme, dar la intrebarile din titlul topicului cred ca raspusurile sunt:

DA, DA, Cu ajutorul drogurilor.

Unii au sa sara in sus si au sa se scandalizeze, insa adevarul trist e ca there's no other easy way out. Celelalte mijloace necesita efort, dureaza mult si nu garanteaza rezultate.

Edited by andrei_0, 27 March 2008 - 00:02.


#7
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postandrei_0, on Mar 26 2008, 23:59, said:

Nu m-am uitat la filme, dar la intrebarile din titlul topicului cred ca raspusurile sunt:

DA, DA, Cu ajutorul drogurilor.

Unii au sa sara in sus si au sa se scandalizeze, insa adevarul trist e ca there's no other easy way out. Celelalte mijloace necesita efort, dureaza mult si nu garanteaza rezultate.
Deci iarba te-ajuta sa te regasesti si sa-ti imbunatatesti viata considerabil. Aha....
Cred ca initiatorul se gandea la solutii viabile, nu la surogate si pacaleli de-o ora, doua.
Caci praful te va pacali, in nici un caz nu va construi o fundatie solida de la care sa poti urca.
E la fel ca si alcoolul. Te imbeti si uiti. Apoi te trezesti, constientizezi realitatea, dupa care experimentezi o frustrare si mai mare.
Daca viata-i de kkt, n-ai cum sa fi plin de viata. Tre' sa cureti rahatu' mai intai.
Castele de nisip...

#8
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View PostBean, on Mar 27 2008, 10:41, said:

Deci iarba te-ajuta sa te regasesti si sa-ti imbunatatesti viata considerabil. Aha....
Cred ca initiatorul se gandea la solutii viabile, nu la surogate si pacaleli de-o ora, doua.
Caci praful te va pacali, in nici un caz nu va construi o fundatie solida de la care sa poti urca.
E la fel ca si alcoolul. Te imbeti si uiti. Apoi te trezesti, constientizezi realitatea, dupa care experimentezi o frustrare si mai mare.
Daca viata-i de kkt, n-ai cum sa fi plin de viata. Tre' sa cureti rahatu' mai intai.
Castele de nisip...
Exactly my point. Nu exista scurtaturi, nu ajunge sa citesti o carte "revelatoare", sau sa te uiti la un filmulet de pe youtube si gata, viata ti se va schimba. Cei care cred in asa ceva sunt naivi.

#9
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postandrei_0, on Mar 27 2008, 13:32, said:

Exactly my point. Nu exista scurtaturi, nu ajunge sa citesti o carte "revelatoare", sau sa te uiti la un filmulet de pe youtube si gata, viata ti se va schimba. Cei care cred in asa ceva sunt naivi.
Scurtaturi care ce? Catre bani gramada? Catre confortul de habitat?
Depinde ce intelege fiecare prin regasire si prin imbunatatirea vietii.
Unii (cred ca) s-ar simti fericiti daca s-ar scalda in bani. Altii daca s-ar scalda intre oameni de calitate, intre prieteni, implinirea sentimentala etc. Cu cat suferi mai tare, cu atat un gram de fericire tinde sa ti se para o tona, comparativ cu un lasciv care asteapta sa-i cada para-n gura in timp ce-si plange de mila. Toate-s relative in sensul asta. Sunt oameni care sa chinuie prin viata cu handicapuri si tot felul de inabilitati. Pentru ei fericirea are alte dimensiuni.
Caci omul asa e construit: isi doreste ceea ce n-are, iar cand are, atunci vrea si mai mult si ajunge sa nu mai puna pret pe ceea ce deja are. Indiferent cate vei avea, va veni un moment ca toata "avutia" isi va intra in monotonie, te vei plictisi de ceea ce ai si vei dori mai mult. Cantitatile s-au schimbat dar proportiile s-au pastrat. Asta-i drama omului. Asta e conditia noastra.

Fericirea e o utopie daca e gandita in sens strict. Tot ce poti sa faci este sa incerci gasirea unui echilibru interior. Restabilirea standardelor, revenirea cu picioarele pe pamant, impunerea calmului, impacarea cu lumea asa cum e ea. Daca visezi cai verzi, e clar ca vei sfarsi un nefericit. E bine sa visezi la ceea ce e realizabil, sa fii pragmatic. Si de putut se poate. Dar nu zacand lauza sau prin resemnare. Si sa-ti pui in spate atat cat poti duce. Pas cu pas.
Toate se fac metodic, sa ai scopuri clare si determinare. Toate cer timp, energie, concesii si compromisuri. Putini sunt aceia care au "noroc porcesc" in viata. Si de obicei astia din urma ajung sa-i dea cu piciorul.
Multumeste-te cu ce ai si doreste-ti ceea ce n-ai. Dar nu suferi pentru ca n-ai si nu invidia pe cei ce au. Caci de aici vine de fapt nefericirea. Ea nu e decat proiectia realitatii in tabloul propriu. Daca vrei "pictura" suprarealista cu cinci kile de culori, atunci tabloul mereu iti va aparea ca sarac in culori. Oricat ai pune, mereu e loc de mai mult. Nu este o suferinta legata de ceea ce deja este, ci de ceea ce nu este. Aici e paradoxul (bine-nteles, exclud aici oamenii care intr-adevar au o suferinta activa, o sanatate subreda sau viata chinuitoare in cel mai strict sens; eu nu ma refer decat la oamenii care duc o viata cat de cat decenta, dar viseaza la vile, femei, masini in garaje, jacuzzi etc...cum foarte des i se intampla romanului).

Pesimistul spune "mai rau de atat nici ca se poate". Dar vine optimistul si adauga: "ba, se poate, se poate!". Asa ca un optimist ce e el...
Sau: pesimistul este un optimist cu experienta.

Si acuma stau si ma intreb ce ar putea sa faca stiinta in sensul asta. Vreo pastila a fericirii, ceva? Terapie la psiholog?
Caci discutam de un thread inclus la "Curiozitati stiintifice"...
Curand acest thread isi va schimba sigur domiciliul.

Edited by Bean, 27 March 2008 - 14:56.


#10
abcdefu

abcdefu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 21.03.2007
Metode prin care te poti regasi pe tine insuti, prin care iti poti descoperi legatura minte-corp gasesti aici http://forum.softped...howtopic=293884.

Sunt de acord ca filme in genul The Secret reduc (materializeaza) foarte mult situatia si, personal, de mult timp nu mai astept rezultatele extraordinare care imi vor schimba viata din metode care fac totul usor. Multi vad viata ca fiind grea. Insa, let's face it, daca nu ar fi nici un obstacol, am fi toti plini de bani etc, 1) viata ar deveni, intr-un final, extrem de plictisitoare si 2) multe din trasaturile omului de acum ar disparea pentru ca acesta s-ar adapta la un mediu in care primeste totul de-a gata (mai exact, ar disparea creativitatea, competitivitatea si poate chiar capacitatea de a gandi, dat fiind ca am trai deja intr-un dream world).

#11
marianno

marianno

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.05.2007
Tin sa va multumesc tuturor pentru parerile Pro si Contra. Foarte interesant. Am spus la inceputul mesajului ca ma voi uita la film si va voi spune despre ce am inteles. Putem, intr-adevar sa avem tot ce ne dorim. Este o minciuna "george bush-eista" ca resursele Terrei sunt pe terminate si ca mereu vom fi obligati sa cumparam benzina lor de la pompe. Cum se termina o sursa, gasim o alta, poate mai buna, pentru ca asta suntem noi oamenii. Gasim solutii.

Legat strict de curiozitatile Stiintei si implicit de acest exercitiu(nu neaparat "The Secret"), prin care putem sa dezvoltam in mintea noastra o energie pozitiva si sa reusim sa ne vindecam de orice boala(chiar si de cancer) sau orice alta boala (vezi efectul Placebo-pacalim creierul si el ne vindeca organismul), cred ca se poate. Si cred cu tarie. V-as ruga sa va uitati si la documentarul: "What the bleep do we know?" legat de puterea mintii si de principiile fizicii cuantice, in general.

Sunt sigur ca mileniul III va apartine fizicii cuantice. Folosim doar 5 % din capacitatea creierului. La 100% deja vom calatori in alte dimensiuni. Intrebarea fireasca este: ok, tu esti bun! DAr daca un altul poate face la fel de multe ca si tine, numai ca iti vrea raul? Sau cei malefici nu vor accesa astfel de puteri? Sau daca unul bun are super-puteri si se transforma in unul rau(gen ingerul care cade din)?


Legat din nou de film, pentru ca am promis ca va voi spune parerea mea, Bean exprima exact si foarte "artistic" esenta acestuia:

Multumeste-te cu ce ai si doreste-ti ceea ce n-ai. Dar nu suferi pentru ca n-ai si nu invidia pe cei ce au. Caci de aici vine de fapt nefericirea. Ea nu e decat proiectia realitatii in tabloul propriu. Daca vrei "pictura" suprarealista cu cinci kile de culori, atunci tabloul mereu iti va aparea ca sarac in culori. Oricat ai pune, mereu e loc de mai mult. Nu este o suferinta legata de ceea ce deja este, ci de ceea ce nu este.

Completarea ar fi ca trebuie sa stim  exact ce vrem de la noi, nu sa-i copiem pe altii. CE VREAU EU ??? Universul va raspunde pentru mine la intrebarea aceasta. Pentru ca deja am proiectat intrebarea(gandul) catre tot ceea ce ma inconjoara. Fara sa ma las niciodata. "Nu. N-o sa am nciodata multi bani. N-o sa am niciodata femei frumoase in viata mea. " etc, etc. Gresit! Multumesc pentru laptop, multumesc pentru aer, multumesc ca pot sa vad, sa merg, sa respir, sa gandesc. multumesc pentru periuta de dinti, multumesc pentru tot. Las in urma tot ce e neplacut in viata mea si multumesc pentru ce am. Chiar daca acum am 3 lei si juma' de pachet de tigari si masina in service si etc. Abia dupa ce multumesc pentru ce am, si nu neaparat lui Dumnezeu, ci chiar tie, a energiei care ne inconjoara. Abia dupa ce am multumit, putem sa ne proiectam in gand si vizualiza ceea ce ne dorim cu adevarat. O cafea la serviciu, un cadou de la prieteni, o prietena care sa te inteleaga, un M3 decapotabil, un yacht, o vila de 2 milioane da euro, etc. Se poate! Asta daca vrem sa ne schimbam cu adevarat in bine.


Si pana la urma, sa nu ne mai facem atatea griji despre viata: IT'S JUST A RIDE!

#12
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006
Am vazut si eu documentarul respectiv. Sincer mi s-a parut o prostie extrem de mare. Nu vreau sa combat aici partea filosofica, dar ma pot lega de cea stiintifica.
Spuneau acolo ca exista o asa zisa lege a atractiei care este cea mai puternica lege din univers. Cum functioneaza? Ei bine daca te gandesti la un milion de dolari, legea aia va face ca tot universul sa se subordoneze dorintei tale de a face acei bani si in scurt timp ii vei face. Nu conteaza decat sa gandesti pozitiv.
Banuiesc ca observati cu totii cat de absurda este ideea asta.
Acum daca legea astta e cea mai puternica din Univers, atunci eu daca ma gandesc ca inving gravitatia, voi si reusi acel lucru (nu ma refer la zborul cu avionu). E doar un exemplu, gasiti si voi altele.

#13
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Documentarul ala nu vroia in esenta sa transmita ideea unei forte de atractie nevazuta. Vroia sa transmita (oare vroia sau e doar coincidenta?) ceva legat de universurile paralele si de influenta constiintei asupra experimentului/realitatii (alegerea colapsarii, M-theory, many worlds interpretation etc). Vezi link-urile date mai sus. Insa e vorba de universuri in care logica nu este una invalida, adica nu poti realiza lucruri care nu se afla in unda de probabilitate (fortat spus lucruri) aka absurditati. Si prin "realizare" de fapt se intelege alegerea unui anume univers. Existand o infinitate de astfel de universuri (in teorie), in unele poti fi miliardar, in altele cersetor (mesajul cu banii e tipic american, asta e target-ul, cu asta defilam) etc etc etc. Documentarul sugereaza indirect ca te-ai putea "muta" intr-un anume univers prin simpla alegere constienta, ca ai putea alege crema acestor universuri, asta neinsemnand ca vei experimenta ceva discontinuu, ci pur si simplu totul pare omogen, contiguu. Suna naiv, suna ireal, dar cam asa as putea eu integra mesajul de acolo (coroborat si cu teoriile avangardiste underground din comunitatea oamenilor de stiinta), cu toate ca scenaristii nu pomenesc nimic despre teoriile de mai sus.

#14
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006
Filmul nu vorbea de lucruri de genul cele enumerate de tine mai sus. Eu personal nu cred in teoria multiversului pentru ca la momentul actual este o simpla speculatie, nu e nimic demonstrat. Dar sa spunem ca ar exista n-spe mii de universuri. Asta ar insemna oare ca daca eu ma gandesc la ceva anume, lucrurile se vor programa singure in asa fel incat eu sa obtin acel lucru la care m-am gandit? Prea putin probabil.

#15
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postdavidboy, on Mar 30 2008, 20:54, said:

Filmul nu vorbea de lucruri de genul cele enumerate de tine mai sus. Eu personal nu cred in teoria multiversului pentru ca la momentul actual este o simpla speculatie, nu e nimic demonstrat. Dar sa spunem ca ar exista n-spe mii de universuri. Asta ar insemna oare ca daca eu ma gandesc la ceva anume, lucrurile se vor programa singure in asa fel incat eu sa obtin acel lucru la care m-am gandit? Prea putin probabil.
Corect, nu vorbea, e doar interpretarea mea si consider ca daca ar fi vorbit, americanu' de rand n-ar fi inteles nimic si ar fi zis "bullshit" :D. Filmul are un target...
Am interpretat asa in ideea de a da o sansa de "rational" scenaristilor (rational in ideea ca se "pupa" cat de cat cu anumite teorii vehiculate). Altfel, pare ceva mistic, inexplicabil si in cele din urma deloc credibil.
Daca nu crezi in ideea multiversului, atunci filmul iti apare o ineptie, asta e limpede, altfel n-ar avea cum sa fie.
Dar daca ai crede in asa ceva, atunci acel lucru de care vorbesti si pe care vrei/iti propui sa-l obtii, de fapt l-ai...obtinut deja, dar intr-un alt univers  :lol:. Sau daca ar fi sa consideram axa timpului ca fiind comuna si statica (nerelativist), atunci ar exista universuri in care probabilitatea ca tu sa obtii acel lucru sa fie foarte mare (fie ca urmare a unor insiruiri cauza-efect realizate de tine sau pur si simplu prin conjunctura).

Edited by Bean, 30 March 2008 - 21:06.


#16
Demiurgul

Demiurgul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.05.2006
Filmul este o comedie de cea mai buna calitate ..

   Si referitor la metode de a ne regasii pe noi insine ,,,am mai auzit chestia asta de mii de ori ..noi insine ..de parca ne-am pierdut pe udeva ...ce sa regasim ...suntem tot timpul noi insine .....sa ne imbunatim viata ...incearca tehnicile NLP ..merita sa incerci ...daca nu merg alege o religie din miile care se proclama adevarata religie si imparte adevarul cu membrii ei

#17
askey

askey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 31.08.2005

View PostDemiurgul, on Apr 8 2008, 02:14, said:

Filmul este o comedie de cea mai buna calitate ..

   Si referitor la metode de a ne regasii pe noi insine ,,,am mai auzit chestia asta de mii de ori ..noi insine ..de parca ne-am pierdut pe udeva ...ce sa regasim ...suntem tot timpul noi insine .....sa ne imbunatim viata ...incearca tehnicile NLP ..merita sa incerci ...daca nu merg alege o religie din miile care se proclama adevarata religie si imparte adevarul cu membrii ei


daca ai ras la vizionarea filmului, inseamna ca stai prost cu nervii ... pe bune mai :)

#18
LazyPawn

LazyPawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 17.09.2003

View Postaskey, on May 12 2008, 18:43, said:

daca ai ras la vizionarea filmului, inseamna ca stai prost cu nervii ... pe bune mai :)

Adaugă-mă și pe mine la cei care stau prost cu nervii. Ce e drept, am plâns mai mult decât am râs.

Cum puteți pune botul la asemenea new age crap? Ce caută porcăria asta pe aria de știință? "I am in a positive vibration so I attract positive situations into my life" huh?! "Mind is movement, we tap into an infinite source of supply" :w00t: "My idea will affect the entire Universe" :w00t: "the law of vibration and the law of attraction" ... no comment

Înseamnă că nu aveți habar cu ce se mănâncă știința măi fraților. Noțiunile trebuie definite exact, fiecare cuvânt înseamnă ceva clar, fiecare experiment e precis, verificabil, repetabil, teoria poate fi falsificată etc. Voi chiar nu vedeți ce ciorbă mistico-aburistică e acolo? Voi chiar nu vedeți că totul este o reclamă mascată pentru a vinde produsele de pe site? Vai de capul satului, cum pot unii profita de naivitatea maselor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate