Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Encoder/decoder Infrarosu!

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
sorrrrrin

sorrrrrin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.04.2004
unde pot sa gasesc si eu un encoder si un decoder pt IR de genul ht12a/ht12d, care ht12a are si un oscilator de 38khz. Vreau sa folosesc un microC ,un PIC sa  comunice prin IR cu calc, si comunica :), dar undele IR de la lumina mai stiu eu ce imi cam fac varza uneori semnalul original. Si am inteles ca trebuie sa codific /decodific semnalul ca transmisia sa fie 100% OK.

Si daca stiti vreun emitator/receptor radio ce se gasesc pe la noi, nu m ar deranja in loc de infra rosu:)
Stie cineva pe unde gasesc din astea, puteti sa mi dati niste coduri sa caut??? eu sunt din Craiova. 10x  :bouncey:

Edited by sorrrrrin, 05 October 2004 - 20:31.


#2
sorrrrrin

sorrrrrin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.04.2004
chiar nimeni nu ma poate ajuta??????

#3
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
tu vrei sa transmiti date sau telecomanda?... dc. vrei sa faci codare pt. transmisie date, fol. un pic, citeste un pic documentatir Ir.. si cam atat, de pilda la telecomenzi, se transmit trenuri de impulsuri pt. fiecare bit, pt. "0" au lung de 5ms, pt "1" de 7ms... cam asta e codarea ....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate