Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Facultatea de constructii

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
tudorksy

tudorksy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.10.2005

 aklh, on Mar 31 2008, 14:21, said:

salut.ce se cere la constructii? se pune accent mult pe desen tehnic?ce matematica se face? ..daca esti amabil sa'mi raspunzi

Din pacate au bagat si la noi de cativa ani admitere pe baza de dosar, deci ca sa intri la buget iti trebuie medii bune.
Se vor face vreo 6 matematici in primii 2 ani, 2 analize, matematici speciale.....dar acum e posibil sa fie m putine ca voua astia cu 4 ani v-a mai taiat din materie. Daca nu stii autocad nu-i nici o problema(din cate obs multi se lauda pe aici ca au inceput facultatea asta deja fiind ingineri).O sa-l inveti la vremea potrivita, oricum autocadu e o panarama de program pt desenat. Sunt alte programe care o sa-ti dea batai de cap.

Apropo va rog terminati-o cu Autocadul, nu despre asta era postul.

 nicu13, on Apr 2 2008, 16:34, said:

A, si daca te transferi ulterior de la constructiile din bucuresti la cele din iasi nu sunt probleme, insa invers, te freaca cu diferentze de iti ies ochii din cap.

Noi avem un anume profesor de RM si Elasticitate de care trage cu dintii facultatea din Bucuresti sa plece la voi. Aveti noroc ca nu vrea.
Mi se pare absurd ce zici cu diferentele, doar se studiaza aceleasi materii.

#20
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006
Ti se pare tie ca daca stii autocad inainte sa incepi facultatea esti deja inginer? Pha.
In alta ordine de idei, poate sa zica oricine orice, ideea nu era ca ma dau eu mare ca la bucuresti e mai bine ca la iasi, dar aici te freaca profesorii de cel putin 2 ori mai rau. Inceraca sa te transferi sa vezi peste ce dai. Se studiaza aceleasi materii, dar profesorii nu sunt de acord si tot vei mai da unele examene a doua oara. Nu este corect, si punctez asta. Din pacate realitatea romaneasca nu se incadreaza in limitele normalului.
Si mai al naibi decat Adranel (Cotescu), Zolga si Coraci nu e nimeni, crede-ma pe cuvant. Am fi fericiti sa v-o dam pe Coraci la schimb pt proful vostru de rm, dar este infipta bine, rude prin minister, alea alea, ca nu mai pot studentii de dragul ei...
Si da, treaba asta cu programele nu prea se incadreaza aici.

Edited by nicu13, 05 April 2008 - 11:40.


#21
lasars

lasars

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 30.05.2007
Daca faci  inginerie si manageament in constructie in cadrul CCIA  poti face si proiectare ?
Cum e IEC fata de celelalte specializari de la CCIA?
Ca ce poti fi angajat daca termini IEC?


PS: se poae avea un JOB in paralel cu facultatea ?
Multumesc!

#22
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 lasars, on Jun 13 2008, 16:26, said:

Daca faci  inginerie si manageament in constructie in cadrul CCIA  poti face si proiectare ?
Cum e IEC fata de celelalte specializari de la CCIA?
Ca ce poti fi angajat daca termini IEC?


PS: se poae avea un JOB in paralel cu facultatea ?
Multumesc!
Da poti face si proiectare, in principiu nu sunt mari diferente intre specializari.
Teoretic daca termini IEC ar trebui sa stii mai multe despre planing, management ... si cam ce tine de partea de ofertare preturi.

Daca vrei sa termini facultatea la timp nu te sfatuiesc sa ai un job (poate doar in ultimul an cateva ore pe saptamana)
In general la constructii ai proiecte/teme (unele f grele) care necesita timp si fara de care nu intri in examen asa ca....

#23
lasars

lasars

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 30.05.2007
Ca dificultate ce puteti spune despre  Facultatea de geodezie , Inginerie economica in constructii si CCI?
La geodezie este un orar foarte diferit fata de CCAI ?
Care ar putea fi perspectivele de viitor pentru specializarea geodezie ? ( castiguri, mediu de lucru) Ce imi puteti tecomanda intre cele 3 specializari?


Multumesc!

#24
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
si eu, ca voi cei de mai sus vreau sa dau al constructii CCIA la iasi
As dori niste detalii despre locurile in camine, si conditiile din ele
si cat de grea e matematica...(am inteles ca s'ar face 4 feluri)
de fizica si rm nu ma prea tem ca am fost olimpic, iar in autocad stiu cateva chestii iar in vacanta o sa lucrez la o firma de proiectare..deci ma mai specializez..

#25
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006
Esti convinsa? Ai "antecedente" in familie? Adica ai cel putin o ruda in domeniu? Nu pot sa spun ca te vor munci ca pe sclav, dar nu se poate compara nivelul de dificultate cu alte universitati "nontehnice". Mai pe intelesul tuturor: Volumul de materie predat la CCIA (constructii) = 6 x volumul de materie predat la ASE (de exemplu), iar nivelul de dificultate la CCIA = 6 x nivelul de dificultate la ASE (tot exemplu). Stiu ce vorbesc pentru ca am probat pe propia piele.
Ce-i drept acum pe metodologia 4ani cred ca s-a mai "usurat" chiar si CCIA-ul.

Edited by nicu13, 23 June 2008 - 20:23.


#26
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

 nicu13, on Jun 28 2008, 20:02, said:

N-are cu ce... Nu ai talent pedagogic, nu te baga, nene. Am facut si eu pedagogia, dar ai loc de moluste? Nici macar seminarist. Si oricum la ea nu ar rezista nimeni ca seminarist.
Cere si tu cursuri de rm de pe la ccia, sa vezi cum se preda. Si aia inteleg dreq. Iti spun eu, nu ai urat materia ci felul in care a fost predata. Este doar o impresie. Cum poti sa urasti un moment, un cadru? Sa vezi ce este la avizier la rm acum...
Cam asa e. Am avut oarecare bunavointa la inceput sa urmaresc cursurile si seminariile cu atentie. Dar cind incepea tornada cu "Hai hai, repede baga probleme sa termin programa" cum ziceai si tu se cam rupea filmul. La sfirsitul fiecarei ore ma uitam ametit in caiet si-mi ziceam: de scris am scris... dar ce dracu' am scris aici?


Am tras lozul... Mira. :deadtongue:

#27
lasars

lasars

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 30.05.2007
Stie cineva daca pe perioada admiterii se fac cazari in camine, si daca da unde si cat ?

#28
darkshines

darkshines

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.07.2008
Stie cine la constructii in Timisoara la inginerie civila , se intra greu ? care a fost ultima medie anul acesta ? cum este facultatea ca am auzit ca este un calvar acolo , multi intra , putini ies

#29
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
cam peste tot se intra mai greu la constructii civile decat la alte facultati.

#30
darkshines

darkshines

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.07.2008
nu poate da cineva mai multe informatii despre aceasta facultate ?

#31
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

 darkshines, on Oct 20 2008, 20:09, said:

nu poate da cineva mai multe informatii despre aceasta facultate ?
zi ce te intereseaza si te ajutam.

#32
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
NU mai dati report aiurea!

#33
cimiul

cimiul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.05.2009
am citit cam tot ce s-a scris pana acum despre acest domeniu aici,insa mai am cateva nelamuriri cu privire la faculatatea de constructii din iasi,fiindca initial am fost interessat de bucuresti dar acum ma gandesc tot mai serios la iasi:)
daca binevoiti sa ma ajutati,ma puteti contacta la [email protected]
mersi anticipat!

#34
iair89

iair89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.09.2009
dar de ce vorbiti doar Despre ccia,cfdp,iec,instalatii.....?De ce nu si despre IUDR? :P

#35
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Ca la IUDR te duci daca nu esti in stare sa intri la CCIA sau CFDP sau Geodezie.

#36
mente0123

mente0123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.04.2009
SALUTARE ,
     TREC DIRECT LA SUBIECT SA NU PLICTISESC. NU SUNT IN TARA DAR AS VREA CA LA REVENIREA MEA, IN AUGUST SEPTEMBRIE, SA MA INSCRIU LA O FACULTATE DE CONSTRUCTII  CIVILE, INDUSTRIALE SI AGRICOLE LA FORMA DE INVATAMANT I.D. AM NEVOIE DE PARERI OBIECTIVE . UNDE MA POT INSCRIE? MULTUMESC

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate