Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Garsoniera confort 3.....merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
Angra Maynu

Angra Maynu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 23.07.2007
Merita investit in asa ceva? Adica o garsoniera confort 3 (16 mp in care e inclusa o baie f.mica,si cam atat).Merge facuta o bucatarioara cu o bucata de placaj sau termopan.
Am fost si am vazut multe gars conf 3,in diferite zone si cea mai buna ar fi Titan Auchan...Preturile in Titan sunt intre 35-40k euro.In alte zone pleaca de la 30k.
Blocurile sunt vechi (nu am idee cat de vechi),vecinii sunt o treime rromi.

Ideea pt a lua o garsoniera de genul asta vine de la faptul ca nu avem (eu si sotia) decat 18.000 euro .Restul ar veni dintr-un imprumut la banca pe 15-20 ani.E enorm stiu,pt un "jaf" de locuinta.

Ce parere aveti?

#2
soff

soff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 23.01.2008

View PostAngra Maynu, on Mar 25 2008, 17:04, said:

Merita investit in asa ceva? Adica o garsoniera confort 3 (16 mp in care e inclusa o baie f.mica,si cam atat).Merge facuta o bucatarioara cu o bucata de placaj sau termopan.
Am fost si am vazut multe gars conf 3,in diferite zone si cea mai buna ar fi Titan Auchan...Preturile in Titan sunt intre 35-40k euro.In alte zone pleaca de la 30k.
Blocurile sunt vechi (nu am idee cat de vechi),vecinii sunt o treime rromi.

Ideea pt a lua o garsoniera de genul asta vine de la faptul ca nu avem (eu si sotia) decat 18.000 euro .Restul ar veni dintr-un imprumut la banca pe 15-20 ani.E enorm stiu,pt un "jaf" de locuinta.

Ce parere aveti?


Stati linistiti in chirie .. va distrugeti tineretea imbogatind bancile cu o astfel de miscare.

#3
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Cu siguranta nu! Asta chiar e un exemplu de situatie in care mai bine stai cu chirie, nu atat pentru ca ai arunca niste bani intr-o investitie proasta ci pentru ca viata intr-un astfel de bloc te termina psihic intr-o saptamana

#4
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005
cu 18 000 de euro pleci din tara si-ti vezi de viata... cum se poate macar gandi cineva sa cumpere o garsoniera confort 3... pe o caruta de bani munciti si pe credit pe juma de viata...

#5
pufete

pufete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 21.09.2007
pe vremuri cand o garsoniera de asta era 6000 de euro si banii astia erau o suma imposibila(acum vreo 6 ani) m-am gandit si eu sa imi iau asa ceva.Mi-a trecut repede dupa ce am fost sa vizitez locatia uneia dintre 'ofertele bune'.Blocurile de garsoniere conf 3 au fost gandite ca niste camine de familisti(foarte tristi): baile comune la capatul culoarului. Ingeniozitatea romaneasca a permis celor care aveau o teava de pluviala(care scurgea apa de pe acoperis) sa isi faca baie in casa(altfel gars nu are decat o chiuveta). Bineinteles ca solutia e doar o improvizatie,pt ca teava aia nu a fost proiectata pt asa ceva si te trezesti cu caca in casa si la tine si la vecini. Locatia blocului fata de mijloacele de transport iti lasa in general de parcurs un drum nu f scurt prin zone in care sigur nu ai vrea ca sotia ta sa mearga singura(mai ales seara dupa servici). Datorii uriase la intretinere ale vecinilor=poti oricand ramane fara apa,caldura,etc. In general nu au gaz si gatesti la butelie.
Vecinii si imprejurimile arata ca si cum ti s-ar da in cap numai daca ai masina de spalat(bogatanule!), nu mai zic de calculator.
Decizia a fost simpla: chirie. E adevarat,preturile au crescut,pe hartie as fi facut o super afacere...insa nu regret nici un moment:imi taiam venele in doua luni, asta in caz ca nu mi le taia altcineva :).
E greu acum, insa decat sa dati putinii bani pe care ii aveti pe un jeg nenorocit(care sincer nu cred ca o sa mai creasca la pret) mai bine duceti o viata decenta cu chirie. Bafta.

#6
baba_dochia

baba_dochia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 10.11.2007

View PostAngra Maynu, on Mar 25 2008, 17:04, said:

Merita investit in asa ceva? Adica o garsoniera confort 3 (16 mp in care e inclusa o baie f.mica,si cam atat).Merge facuta o bucatarioara cu o bucata de placaj sau termopan.
Am fost si am vazut multe gars conf 3,in diferite zone si cea mai buna ar fi Titan Auchan...Preturile in Titan sunt intre 35-40k euro.In alte zone pleaca de la 30k.
Blocurile sunt vechi (nu am idee cat de vechi),vecinii sunt o treime rromi.

Ideea pt a lua o garsoniera de genul asta vine de la faptul ca nu avem (eu si sotia) decat 18.000 euro .Restul ar veni dintr-un imprumut la banca pe 15-20 ani.E enorm stiu,pt un "jaf" de locuinta.

Ce parere aveti?
   Buna, doar ce am aruncat si eu o privire aici )
   Du-te sa te uiti pe forumul de la ansamblul gloria jilava. Eu cesionez un antecontract pt o gars acolo, 16.000, la care mai ai de platit 29.500 prin credit dupa ce este gata.Finalizarea este nov 2008. Macar e o gars conf 1 amenajata,39 mp, in bloc nou. referinte gasesti pe www.apartamentegloria.ro.

#7
kellvarsen

kellvarsen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 08.09.2007

View PostAngra Maynu, on Mar 25 2008, 17:04, said:

Am fost si am vazut multe gars conf 3,in diferite zone si cea mai buna ar fi Titan Auchan...Preturile in Titan sunt intre 35-40k euro.In alte zone pleaca de la 30k.
Blocurile sunt vechi (nu am idee cat de vechi),vecinii sunt o treime rromi.

Ce parere aveti?

Don't be retarted! Eu nici macar la Rasarit de Soare nu am vrut sa imi iau tot din motive de tigani. Deci... NO WAY!

#8
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
te-ngropi in datorii pt o afacere proasta.

#9
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
Vrei sa dai aproape 2000 de euro/mp pentru un cosciug?

Foloseste-ti toate resursele si construieste-ti mai bine o casa de lemn. 360 euro/mp la cheie, mi-a sarit in ochi la repezeala strict orientativ. S-a mai vorbit pe forum despre asta. E un efort mai mare dar nu se poate compara cu cavoul ala ordinar.

#10
Angra Maynu

Angra Maynu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 23.07.2007
Asa ne gandeam si noi.Cea mai buna varianta pt locuinta in Bucuresti ar fi sa luam la inceputul unei noi constructii o garsoniera , pretul lor vad ca este pana in 50k euro.

Alta intrebare.Toate firmele de constructii pun clauze ca la Rasarit de soare ? Adica 90% din clauze sunt nefavorabile clientului.

#11
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Stai cuminte, ca o sa plangi dupa aia.
E foarte important ca locul pe care il numesti acasa sa iti ofere si comfort psihic, dar o chestie de genul asta nu are cum sa o faca.

#12
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
mdea. Iar eu tocmai ma gandeam cum sa imi ridic cu vreo 30k de euro o casa la rosu ;)

Eu am facut asa: mi-am cumparat un teren ieftinache langa urziceni prin satele din zona pe drumul spre mare. Avand in vedere ca drumul DN2 e ca in palma, fac cei 75 de kilometri in 45 de minute pana in colentina. Dupa aia inca vreo 45 pana in centru. Deci se cheama ca stau la 1,5 ore de centrul capitalei.

Toate astea coroborat cu o masina diesel cu un consum de 4-5 litri la 100km se traduce in mobilitate mare. Adica eu consum probabil cam tot atata motorina cat unul care are masina pe benzina si merge zilnic 20 de kilometri prin aglomeratia urbana.

P.S. Eu am si casa in bucuresti, dar din pacate e nationalizata si in revendicare. Asa ca imi netezesc terenul. Daca casa aia se retrocedeaza, ii propun proprietarului sa imi dea o compensatie si ii eliberez casa imediat si nu in 5 ani cat prevede legea.

Edited by Dragon Warrior, 26 March 2008 - 12:14.


#13
shpampy

shpampy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 29.10.2005
pretul / mp este foarte MAAAREEEEE!!
In plus de asta gandeste-te ce fel de vecini o sa ai intr-un astfel de bloc!  Stai in chirie! sau da si tu o spaga si muta-te intr-un camin studentesc (adica fix gars cf.3)

#14
daisy

daisy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.07.2006
eu am luat in 2005 o garsoniera confort 3 cu 12.500 euro. acum e peste 30.000. pentru noi a meritat in sensul ca am inchiriat-o, deci e un venit in plus in casa.

#15
lory33

lory33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.02.2008

View Postdaisy, on Mar 31 2008, 17:12, said:

eu am luat in 2005 o garsoniera confort 3 cu 12.500 euro. acum e peste 30.000. pentru noi a meritat in sensul ca am inchiriat-o, deci e un venit in plus in casa.


Salutare,

Unde ti-ai luat tu cu only 12.500 euro in 2005? poate in mijlocul Ferentariului, si stai linistitta ca nu face 30 000 euro, nu te lua dupa ce scrie in ziare sau pe net, ca nu se mai vinde nimic de la inceputul anului nici confort 3, nici confort 1, chiar daca tu le vezi la peste 30 000 euro iti garantez ca proprietarii respectivi nici macar nu sunt sunati, piata imobiliara o sa scada, se va vedea lucrul acesta curand.

Imi permit sa afirm lucrul acesta pt. ca si eu am luat gars. conf. 3 , ca decat sa tin banii la banca, am zis sa-i investesc si nu se fla in zona proasta si nu reusesc sa o dau, nu prea sunt cumparatori, plus am niste prieteni care vor sa vanda gars. confort 1 in Titan la 60 si ceva de mii euro si intr-o luna n-a sunat nimeni (la 62 000 euro e sub pretul pietei) destul de mult.

Piata a ajuns la sume fabuloase tocmai din cauza zvonurilor si TV-ului si acum nu se mai vinde nimic, atentie mare.

#16
Andreea8

Andreea8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 06.03.2008
la modul cel mai serios, pentru 16 mp, nu te lua dupa anunturile alea aberante din ziare cu 40.000 euro.

pretul real si corect este de 14.000 euro (paisprezece mii euro), pentru o garsoniera noua confort III, si nu glumesc absolut deloc.

imi dai PM si poti afla mai mult

#17
daisy

daisy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.07.2006

View Postdaisy, on Mar 31 2008, 17:12, said:

eu am luat in 2005 o garsoniera confort 3 cu 12.500 euro. acum e peste 30.000. pentru noi a meritat in sensul ca am inchiriat-o, deci e un venit in plus in casa.

langa viitorul pallady rezidence! pretul de vanzare il stiu de la un vecin care a vandut in toamna trecuta!

sau pallady towers, cum i-o zice...

#18
bacu

bacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 02.02.2007
cu 40k mai bine iti iei la ploiesti 2 camere confort II. e si lumea mai civilizata...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate