Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

2 euro litrul de ulei la Metro!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
108 replies to this topic

#73
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
...pai d-nii guvernanti au bani suficienti...isi permit de toate!Cu restul e mai greu...! :puke: Apropo...am vazut ulei de palmier la Metro,mai ieftin ca uleiul de floare!

Edited by arab, 08 April 2008 - 20:41.


#74
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,930
  • Înscris: 24.11.2006
Nu stiu nimic de uleiul de palmier, dar despre cel de masline cunosc cate ceva. ;) 4 litri de ulei de masline, e drept din ultima categorie, obtinut din presarea samburilor ca sa fiu mai exact era in jur de 36 roni...
Cateodata stau si ma intreb ce impozite si taxe vor mai trebui platite de catre noi, amarastenii... Macar de s-ar fi facut ceva cu banii pe care ii tot cer in mod sistematic.
Un exemplu simplu: taxa pe viciu. Ce se intampla cu banii pe care tot ii dam? In spitale nu exista seringi, pansamente, medicamente, hrana bolnavilor e sub orice critica, conditiile pe care le suporta cei internati sunt mizere.
Apropos cand se va renunta complet la TVA-ul pe alimente?

#75
dadi

dadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 05.02.2007

View Postun_el, on Apr 8 2008, 21:03, said:

Nu stiu nimic de uleiul de palmier, dar despre cel de masline cunosc cate ceva. ;) 4 litri de ulei de masline, e drept din ultima categorie, obtinut din presarea samburilor ca sa fiu mai exact era in jur de 36 roni...
Cateodata stau si ma intreb ce impozite si taxe vor mai trebui platite de catre noi, amarastenii... Macar de s-ar fi facut ceva cu banii pe care ii tot cer in mod sistematic.
Un exemplu simplu: taxa pe viciu. Ce se intampla cu banii pe care tot ii dam? In spitale nu exista seringi, pansamente, medicamente, hrana bolnavilor e sub orice critica, conditiile pe care le suporta cei internati sunt mizere.
Apropos cand se va renunta complet la TVA-ul pe alimente?

uleiul din simburi de masline (sansa di olivia) este un fel de deseu. nu are in comun cu uleiul de masline virgin decit cuvintul masline. . aceasta explica si pretul de... deseu.
uleiul de buna calitate nu se gaseste sub 4 euro in europa. in grecia asta, in vara se vindea ulei extravirgin de masline,  in supermarket cu 5-6 euro.
se considera ca cel mai bun ulei de maslineeste cel spaniol. daca vrei ulei de prima  mina, trebuie sa platesti preturi in jur de 10 euro per litru. asa ca terminati cu prostiile astea cu 2 euro litrul de ulei. costurile de fabricatie la un ulei de calitate cred ca depaseste suma asta.
daca nu va intereseza de loc ce bagati in burta, cumparati ulei de doi lei. o faceti pe riscul vostru.

#76
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View Postdadi, on Apr 8 2008, 21:57, said:

...
se considera ca cel mai bun ulei de maslineeste cel spaniol. daca vrei ulei de prima  mina, trebuie sa platesti preturi in jur de 10 euro per litru. asa ca terminati cu prostiile astea cu 2 euro litrul de ulei. costurile de fabricatie la un ulei de calitate cred ca depaseste suma asta.
daca nu va intereseza de loc ce bagati in burta, cumparati ulei de doi lei. o faceti pe riscul vostru.


In topic era vorba despre uleiul asta obisnuit de floarea soarelui, produs in Romania.


In rest, nu contest ca un ulei de masline bun e cat ai zis acolo; unii il considera si medicament pe cel extra-virgin.

#77
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View Postgtk, on Mar 29 2008, 13:34, said:

aiurea! supermarketurile au cele mai mici adaosuri posibile si cele mai mici preturi, cu toate taxele de raft sau ce or fi! si nu e nici un monopol nimc...
vad ca multora le plac teoriile conspirationiste...  ^_^

eu nu mai cumpar ulei de la Metro (pana acum cateva luni cumparam numai de la Metro)

acum uleiul este mai ieftin la magazinul de peste drum decat la Metro - nu stiu daca am voie sa fac poze la etichete, altfel as face poze cu etichetele sa te convingi.

#78
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostRadu18-, on Mar 26 2008, 13:02, said:

Nu trebuie sa ne mai mire nimic. Romania este in topul celor mai scumpe tari. Bineinteles raportat la venituri.

1 Litru de ulei de floarea soarelui dublu rafinat il cumperi cu 8 lei(nu chiar cel mai ietin), pe cand in Spania sau Italia cu 3 euro cumperi 1 litru de ulei de masline extra virgin.
Si nici nu e cazul sa comparam uleiul de masline extra virgin cu cel de floarea soarelui dublu rafinat.
Si iarasi nu este cazul sa comparam salariul minim de 500 RON cu un salariu minim de 1000-1500 euro

Asta e situatia, zilnic se scumpeste cate ceva....salariile insa nu. Avem si cea mai scumpa motorina din Europa, si multe altele.

Daca inca nu v-ati dat seama, traim intr-o tara de rahat.

Nu zau ?? ia mai uite-te cat e motorina in UK, Suedia, Danemarca, dup-aia mai vorbim.... :rolleyes:

#79
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postdata, on Apr 11 2008, 22:05, said:

eu nu mai cumpar ulei de la Metro (pana acum cateva luni cumparam numai de la Metro)

acum uleiul este mai ieftin la magazinul de peste drum decat la Metro - nu stiu daca am voie sa fac poze la etichete, altfel as face poze cu etichetele sa te convingi.
metro nu e supermarket(sau nu ar trebui considerat) si din cate am observat nu are chiar cele mai mici preturi, in ciuda faptul ca cica s-ar adresa persoanelor juridice (adica ar fi un soi de en-gros)

#80
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View Postgtk, on Apr 13 2008, 00:16, said:

metro nu e supermarket(sau nu ar trebui considerat) si din cate am observat nu are chiar cele mai mici preturi, in ciuda faptul ca cica s-ar adresa persoanelor juridice (adica ar fi un soi de en-gros)

dintre magazinele hipermarket Metro are preturile cele mai mici (si arata ca un depozit, nu ca un magazin); daca nici la ei nu gasesti preturi mici ...

cu toate neajunsurile de la Metro, preturile la ulei (pentru ca despre asta vorbim), sunt mai mari decat la magazine de cartier; magazine care arata mai bine si in care esti tratat muuuuult mai bine decat in Metro

#81
pucon

pucon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 20.05.2006
Pai e simplu de rezolvat,un alt Metro la care poti sa-i spui si kilometro daca vrei.Daca Metro va avea competitie, se termina cu jacmaneala.

Referitor la,ce spunea cineva aici, nu mai mancam ulei ca si asa nu-i sanatos.

Renuntarea la consumul a anumite produse este o gresala mare,e atat de mare ca pe viitor veti avea de suferit.Daca alimentele sunt obtinute prin aceleasi metode tehnologice care se foloseau 25 de ani in urma,nu rezolvi nimic daca renunti sa le consumi.O alimentatie sanatoasa este in momentul in care nu abuzezi,nu renunti sa mananci si faci miscare.
Obezitatea este rezultatul alimentatiei nerationale(retinerea de la mancare),trandavelii si trecerea rapida de la alimente ceva mai naturale la alimente artificiale.

Cand eram copil , in vacantele de vara jucam fotbal 4-5 ore pe zi(2-3 ore inainte de pranz si 2-3 ore dupa pranz spre seara) ,plecam din satul bunicilor pana la prima vie 3-4 km pe jos dupa care mai tarziu, plecam alti 2-3 km pe jos pana la prima bostana,plus alte treburi pe langa casa bunicilor.Cata miscare fac copii de azi, care petrec zile intregi in fata calculatorului sau TV-ului ?

#82
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postdata, on Apr 13 2008, 00:30, said:

dintre magazinele hipermarket Metro are preturile cele mai mici (si arata ca un depozit, nu ca un magazin); daca nici la ei nu gasesti preturi mici ...

cu toate neajunsurile de la Metro, preturile la ulei (pentru ca despre asta vorbim), sunt mai mari decat la magazine de cartier; magazine care arata mai bine si in care esti tratat muuuuult mai bine decat in Metro
anumite chestii sunt mai ieftine la metro, altele in alta parte(eu nu am mai fost de mult din cauza legitimatiilor)... uleiul probabil face parte dintre produsele care sunt mai ieftine in alta parte... preturi foarte bune se gasesc la penny si plus, fiind "de discount"...

View Postpucon, on Apr 13 2008, 00:39, said:

Pai e simplu de rezolvat,un alt Metro la care poti sa-i spui si kilometro daca vrei.Daca Metro va avea competitie, se termina cu jacmaneala.
metro are competitie, de se plictiseste(daca e sa vorbim de retaileri mari si nu cash&carry): carrefour, cora, auchan, plus, penny market/xxl, kaufland, real, selgros, billa, gmarket, la fourmi/mega image, profi/albinuta ..  si multe, multe alte retele de supermarketuri mai micute... iar dintre astia mari mai vor sa vina si tesco si lidl(cel putin).. deci... sa nu aberam...

View Postpucon, on Apr 13 2008, 00:39, said:

Obezitatea este rezultatul alimentatiei nerationale(retinerea de la mancare),trandavelii si trecerea rapida de la alimente ceva mai naturale la alimente artificiale.
n-ai cum sa te ingrasi din cauza "retinerii de la mancare"... trebuie sa mananci ca sa te ingrasi.. si nici cu natural/artificial nu are legatura... eu unul n-am prea auzit de alimente "artificiale"(e-urile nu ingrasa in caz ca la ele te gandesti)...
pur si simplu se manaca mult si se leneveste mult... asta e tot "secretul"...

Edited by gtk, 13 April 2008 - 20:39.


#83
dodi1965

dodi1965

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 01.02.2005
On topic
Ieri am primit 16 sticle de ulei de fl soarelui di germania cu 18 E.
Cand o sa gatesc cu el o sa va spun daca e deseu :)

#84
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
MAFIE PE FATA.

#85
Marcus_Ulpius

Marcus_Ulpius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,364
  • Înscris: 23.03.2008

View PostBasarab, on Apr 13 2008, 21:03, said:

MAFIE PE FATA.
Da. E vorba de conspirația mondială a uleiului ...
Se anunța scumpiri mafiote la arpagic si turtă dulce ...

:bandit:  Jos mafia !
Salvați uleiul ieftin !  :cheers:

#86
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
lol. peste 7 lei uleiul romanesc in kaufland :) doar unul era parca 5.5 lei , tomis parca

#87
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View Postromaximusro, on Apr 13 2008, 20:43, said:

lol. peste 7 lei uleiul romanesc in kaufland :) doar unul era parca 5.5 lei , tomis parca
se vede ca-l cumperi mai rar decat ala auto...

#88
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Untura ne asteapta...

#89
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
mi-am facut stocul pentru urmatoarele 2 luni de atunci :) cat o mai ajuns uleiul? zicea unu ca 9 lei :)

#90
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007
Aici in Finlanda, uleiul (de floarea soarelui, porumb sau rapita) costa intre 1,60 si 2,50 euro litrul, depinde de marca.

Ca s-a discutat si de lapte: costa intre 74 si 97 centi litrul (la majoritatea magazinelor cel putin 90 centi, cu 74 de centi se gaseste doar la ALDI).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate