Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

2 euro litrul de ulei la Metro!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
108 replies to this topic

#19
Radu18-

Radu18-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 16.02.2008

View Postspe, on Mar 26 2008, 13:34, said:

Poate la super-oferta. Extra virgin de la mama lui ( adica ala obtinut doar prin proces mecanic ) e ~ 3 euro cutia de 1/2 litru.

Cand am fost in ianuarie, gaseai la 3 euro si chiar mai putin unul mai ordinar de 1 litru de ulei de masline extravirgin.

Acum, este 3,49 euro 1 litru de ulei de masline extra virgin.

Dovada uite aici


Linkul este aicii http://www.carrefour...308/folleto.pdf, dar se incarca greu, asa ca am facut un printscreen

Attached Files


Edited by Radu18-, 26 March 2008 - 12:50.


#20
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007

View Postspe, on Mar 26 2008, 12:47, said:

Asta cred ca e buba... Doar asa, ca idee, preturile practicate de intermediari sunt de maxim 1,5 dolari / litru ulei ambalat pet, livrat la usa ta. Iar cantitatile minime nu cred ca ar ridica vreo problema unui Metro sau Carrefour.
Dap, e vorba de ulei neprocesat dar asta merge numai dacă ai vreun producător pe aproape. Într-un fel e mai bun dar un pic amărui. Nu am mai folosit de mult timp însă.

#21
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
@Radu Ai dreptate, dar depinde si de producator.

@jafpefata Am primit oferte de ulei neprocesat la 1 $ / litru, cea de 1,5$ era la ulei rafinat si imbuteliat. Cu ceva centi in plus se putea face si etichetare in romana.



Problema ( sau macar o parte din problema ) e foamea de bani a comerciantilor de pe la noi.

Edited by spe, 26 March 2008 - 12:56.


#22
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Aste pentru că la noi spre deosebire de alte țări, producătorii nu au apucat să se dezvolte armonios, inițiativa fiind ucisă din fașă de bișnițari (comercianți). Lanțurile mari de magazine sunt cei mai parșivi bișnițari.
Producătorii nu au experiența pieței libere, din cauza celor 50 de ani de comunism.
Producătorii ar trebui să se asocieze dar cum la noi invidia și proasta organizare pun stăpânire pe toți, este mai greu..

Edited by jafpefata, 26 March 2008 - 12:58.


#23
agu

agu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.08.2006

View Postpartyman, on Mar 25 2008, 15:45, said:

Am fost ieri la Metro sa cumpar un bax de ulei, nu consum mult imi ajunge pe multe luni si am constatat ca e 7,5 lei litrul de Unisol. M-am uitat de vreo 3 ori sa vad si era adevarat! Chiar in halul asta am ajuns?

Vezi ca la Cora e mai ieftin ...
Ne ducem acolo unde ne permitem ... daca dam atat pe litru de ulei ?!  Este ulei de palmier pe piata , mult mai ieftin , mai economic si mai sanatos . Il recomand ...

#24
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

View Postagu, on Mar 26 2008, 11:23, said:

Vezi ca la Cora e mai ieftin ...
Eu am auzit de la diverși oamni cum că în Metro este mai ieftin.
Se pare că nu. De Cora nu știu dar în Carrefour pot spune și eu că uleiul este mai ieftin.

#25
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Mă duc în Germania și cumpăr vreo 5-6 litri.

#26
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View Postfracture, on Mar 26 2008, 15:32, said:

Eu am auzit de la diverși oamni cum că în Metro este mai ieftin.
Se pare că nu. De Cora nu știu dar în Carrefour pot spune și eu că uleiul este mai ieftin.
nu sunt din bucurești...în suceava doar metro, selgros si kaufland sunt...carrefour se deschide peste vreo luna...

#27
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postjafpefata, on Mar 26 2008, 12:56, said:

Lanțurile mari de magazine sunt cei mai parșivi bișnițari.
din contra, supermarketurile au cele mai mici adaosuri comerciale de pe piata si drept urmare cele mai mici preturi... taxele de raft nu se platesc in totdeauna(in functie de oferta) iar atunci cand se platesc de multe ori cu ele se ofera discounturi mari...
ca daca era altfel gaseai produse mai ieftine in magazinele mici, dar situatia sta fix pe dos... singurii vinovati(daca exista vinovati) sunt producatorii/furnizorii de materie prima... insa astia sunt teribil de ipocriti si dau mereu vina pe lanturile de supermarket-uri, desi acestia au cele mai mici adaosuri(<5%) si stau mereu la limita sprofitabilitatii, mancandu-se intre ei cu ofertele... eu nu inteleg cum poate crede atata lume ca supermaket-urile pun adaosuri mari...  :cursing:

#28
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003

View Postgtk, on Mar 27 2008, 13:43, said:

ca daca era altfel gaseai produse mai ieftine in magazinele mici

Pai si magazinele mici de unde se aprovizioneaza, de la producatori cumva? Tot din hypermarket iau si aia, logic sa il dea x% mai scump decat acolo.

Daca nu va plac preturile din Metro, pupats inelu' lu' dom' Țiriac.

#29
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postskandal, on Mar 27 2008, 13:51, said:

Pai si magazinele mici de unde se aprovizioneaza, de la producatori cumva? Tot din hypermarket iau si aia, logic sa il dea x% mai scump decat acolo.

Daca nu va plac preturile din Metro, pupats inelu' lu' dom' Țiriac.
cum sa ia mai nene de la hypermarket-uri? :D iau de la firme de distributie/producatori... din metro cred ca mai cumpara doar persoanele fizice/juridice pt. uz propriu si comerciantii de la tara...

Edited by gtk, 27 March 2008 - 13:57.


#30
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postgtk, on Mar 27 2008, 13:56, said:

cum sa ia mai nene de la hypermarket-uri? :D iau de la firme de distributie/producatori... din metro cred ca mai cumpara doar persoanele fizice/juridice pt. uz propriu si comerciantii de la tara...

Cred ca nu stiti sistemul . Eu am avut parte de experienta respectiva acum ani de zile , cand nu exista decat Metro .
Se intampla cam asa :
- Eu sunt producatorul x si vreau sa vand prin magazinul dvs
- Ok , ce pret ai la poarta fabricii ?
- 100 lei/buc
- Bine , atunci eu ti-l iau , daca mie mi-l vinzi cu 88 lei , ca sa pot vinde la acelasi pret cu tine !
Car , mar , nu ii convine producatorului , dar deh , Metro e Metro !
- Ok , iti vand cu 88 lei/buc . :naughty:
- Bine , da iti fac plata dupa 90 de zile !
-  :w00t:
- Si mai platesti 1,5 lei/buc taxa de raft si 2 lei/buc taxa de publicitate , iar daca vrei pozitionare preferentiala in raft , inca 1,5 lei !
-  :w00t:
- Si cand vrea **la mea sa dea promotii , reduci pretul cu inca 10 lei/buc !
-  :w00t:
- Ei , atai linistit ca e doar o data pe luna , 10 zile !!!

Si uite asa , Metro obtine MINIMUM 15,5% de la producator ! Plus adaosul lui de circa 10% ....
Iar promotiile lui Metro , tot producatorul le suporta .

Edited by motanul13, 27 March 2008 - 15:26.


#31
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postmotanul13, on Mar 27 2008, 15:25, said:

Cred ca nu stiti sistemul . Eu am avut parte de experienta respectiva acum ani de zile , cand nu exista decat Metro .
Se intampla cam asa :
- Eu sunt producatorul x si vreau sa vand prin magazinul dvs
- Ok , ce pret ai la poarta fabricii ?
- 100 lei/buc
- Bine , atunci eu ti-l iau , daca mie mi-l vinzi cu 88 lei , ca sa pot vinde la acelasi pret cu tine !
Car , mar , nu ii convine producatorului , dar deh , Metro e Metro !
- Ok , iti vand cu 88 lei/buc . :naughty:
- Bine , da iti fac plata dupa 90 de zile !
-  :w00t:
- Si mai platesti 1,5 lei/buc taxa de raft si 2 lei/buc taxa de publicitate , iar daca vrei pozitionare preferentiala in raft , inca 1,5 lei !
-  :w00t:
- Si cand vrea **la mea sa dea promotii , reduci pretul cu inca 10 lei/buc !
-  :w00t:
- Ei , atai linistit ca e doar o data pe luna , 10 zile !!!

Si uite asa , Metro obtine MINIMUM 15,5% de la producator ! Plus adaosul lui de circa 10% ....
Iar promotiile lui Metro , tot producatorul le suporta .
pai eu nu am zis ca nu e asa (cu exceptia adaosului, care nu are cum sa fie 10%, mai ales la alimente), ci ma refeream la faptul ca magazinele mai mici (cel putin din orase) nu se aprovizioneaza din supermarket-urile mari(nici nu au cum) sau cash&carry(metro, selgros) ci direct de la distribuitori/producatori (unii producatori isi distribuie singuri marfurile) - stiu cum sta treaba, ca am lucrat in distributie ... diferenta e data de discounturile mari oferite super/hypermaket-urilor, datorita rulajului urias pe care il au...

povestea asta cu producatorii abuzati e de mare ipocrizie! de ce? pt. ca nu ii obliga absolut nimeni sa vanda produsele in supermarket-uri dupa cum nici supermarket-urile nu au obligatia sa accepte marfurile oricui, ca si cum ar fi consignatie alimentara sau te miri ce mega-butic al poporului detinut de stat... insa totusi insista sa le vanda acolo! de ce? pt. ca acolo se vinde mult mai bine decat intr-un magazin de 50m patrati sau intr-un chiosc ratacit, sau in piata... fii sigur ca daca nu ar fi profitabil, producatorii pur si simplu ar opri furnizarea acelor produse catre acesti "giganti" de retail... insa nu o fac! se comporta de parca marii retaileri ar avea datoria si obligatia de a lucra cu ei! si nu inteleg pana la urma de ce nu se asociaza sa-si faca ei magazine(la cati sunt, sigur s-ar gasi bani) si sa falimenteze acesti "giganti abuzivi"... de fapt doar ma prefac ca nu stiu: pur si simplu nu e posibil! ori habar nu au cum se produc/proceseaza anumite produse, ori habar nu au de adaosurile comerciale reale, ori habar nu au acum se intretine un magazin urias si in final de ce nu, poate stiu dar mint pe fata! sau poate sunt mult prea modesti intelectual sa priceapa cum functioneaza tot sistemul: furnizor materie prima>producator/procesator>distributie(asta tine uneori de producator)>magazin (care o fi, cu ce adaosuri o avea) ... din tot lantul asta, cei din urma, au cele mai mici adaosuri! in cazul supermarketurilor mari, adaosurile se invart intre 0-5%, de regula fiind cam de 2-3%...

evident, supermarketurile fac mari presiuni in privinta discount-urilor, insa au tot dreptul sa o faca iar lucrul asta se intampla deoarece exista se pare mereu alti producatori dispusi sa vanda mai ieftin decat cei nemultumiti... in fond si la urma urmei, piata regleaza preturile si NIMENI altcineva! daca toti producatorii ar merge in pierdere, ar falimenta iar supermaraket-urile ar fi goale si ar falimenta si ele... insa realitatea e diferita! de plans se plang doar cei care nu stiu cum sa produca eficient

nu stiu cum vedeti voi lucrurile, dar eu ca si consumator sunt interesat de pretul final de pe raft si absolut deloc de ce taxe platesc producatorii, ce profit are cutare sau cutare! pur si simplu nu e treaba mea si nu ma incalzeste cu absolut nimic sa aflu!

de ce m-ar durea pe mine capul ca x producator plateste nu stiu ce taxe sau renunta la profit pt. nu stiu ce promotii, din moment ce cutare produs e cu vreo 20-50% mai ieftin in supermarket decat  in orice alt magazin mai mititel, unde nu se percep astfel de taxe! chestia asta e similara cu angajatii care sunt teribil de interesati de cat castiga angajatorul de pe munca lor desi primesc un salariu competitiv... logica asta nu o voi intelege niciodata!

si stiu sigur ca produsele au devenit mai ieftine tocmai datorita acestor mari retaileri si nu a magazinelor mici care in trecut isi permiteau adaosuri nesimtite(unele mai sunt si acum)...

ah, si inca o chestie... mentionai ceva de 15.5% primit de la producator... pai nu e "primit" pt ca nu se va regasi in adaos! pur si simplu, producatorul renunta la o parte din profitul sau si e foarte evident ca avea adaos mare daca si-a permis sa acorde o astfel de reducere...

nu vreau sa o fac pe-a aparatorul marilor corporatii, dar se arunca cu prea mult rahat tocmai in cei care au facut produsele mai accesibile si au mai adus un strop de civilizatie in jungla asta ex-comunista, inca dominata de mentalitati stupide....

Edited by gtk, 27 March 2008 - 17:43.


#32
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
nu cred ca razboiul producatori hipermarketuri a generat acest pret.

#33
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

View Postpartyman, on Mar 29 2008, 10:14, said:

nu cred ca razboiul producatori hipermarketuri a generat acest pret.
Nu, mai degraba e o politica nationala din cadrul programului S-o Mai Terminam Cu Frecatul. Cred ca s-au gandit ca marind preturile o sa incepem sa muncim mai mult, mai bine, mai repede, ca sa castigam mai mult si sa suportam mai bine... Sau ca o sa incepem pur si simplu sa muncim...
Numai ca ei nu stiu cat de rabdator e poporul asta...

Edited by Gabi73C, 29 March 2008 - 11:39.


#34
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
pretul la ulei creste din cauza lipsei materiei prime si nu doar la noi ci in toata europa... nu e vorba de nici un razboi...

#35
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003

View PostGabi73C, on Mar 29 2008, 11:38, said:

Nu, mai degraba e o politica nationala din cadrul programului S-o Mai Terminam Cu Frecatul. Cred ca s-au gandit ca marind preturile o sa incepem sa muncim mai mult, mai bine, mai repede, ca sa castigam mai mult si sa suportam mai bine... Sau ca o sa incepem pur si simplu sa muncim...
Numai ca ei nu stiu cat de rabdator e poporul asta...

asta-mi aminteste de declaratiile sindicatului renault din franta: romanii lucreaza la fel ca noi, au aceeasi productivitate si standarde de calitate, e normal sa castige mai bine...
sa mai incetam cu clisee de genul ,,romanii nu muncesc", eu nu prea cunosc persoane care nu muncesc, cunosc insa destule care muncesc mult si primesc putin pe considerentul ca asta-i nivelul sararial din Romania. deficitul de forta de munca cauzat de migratia in masa va regla probabil in timp cat de cat piata muncii.
de cate ori sa maresc salariile, pensiile, etc cresc si preturile pentru bunurile de larg consum, de multe ori artificial...
si da, o cauza majora este monopolul supermarketurilor care creste articficial preturile.

#36
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postradumiki, on Mar 29 2008, 11:55, said:

si da, o cauza majora este monopolul supermarketurilor care creste articficial preturile.
aiurea! supermarketurile au cele mai mici adaosuri posibile si cele mai mici preturi, cu toate taxele de raft sau ce or fi! si nu e nici un monopol nimc...
vad ca multora le plac teoriile conspirationiste...  ^_^

Edited by gtk, 29 March 2008 - 12:35.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate