Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Cuba

- - - - -
  • Please log in to reply
241 replies to this topic

#37
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

View PostMATRIXU, on Aug 28 2008, 00:54, said:

530 EUR adica 415 Lire parca, perioada 4-15 februarie! Nu stiu unde ai vazut tu pretul ala pt ca mie nu imi arata decat cateva curse in februarie si toate la acelasi pret!

E bun de tot pretul !!! Si ma tenteaza si pe mine imi doresc si eu foarte tare sa vad Cuba, singurul impediment e pretul biletului de avion. Sub 650 euro dus-intors e un pret foarte bun.

Pentru Buc - Lon ce varianta low-cost buna ai gasit ?

#38
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Wizzair . 2.6 mil fara bagaj si taxa de card, deci ar veni sub 100EUR!

#39
ginnyy

ginnyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.08.2008
aceasta este oferta pe care am avut-o eu de revelion, cand preturile erau mai mari cu mentiunea ca numai hotelurile astea erau disponibile atunci

Attached Files



#40
ginnyy

ginnyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.08.2008

View PostMATRIXU, on Aug 28 2008, 00:54, said:

530 EUR adica 415 Lire parca, perioada 4-15 februarie! Nu stiu unde ai vazut tu pretul ala pt ca mie nu imi arata decat cateva curse in februarie si toate la acelasi pret!
@ginnyy, 90 Eur de persoana sau de camera?

Eu n-am gasit nimic bun (4 stele cel putin) sub 110-120 EUR/zi camera, 2 persoane cu AI, si ma ajunge mult mai mult decat daca as lua un pachet de la englezi!

A zburat careva cu thomsonfly spre Cuba?

Mai am o saptamana sa ma hotarasc, daca nu, Cancun la vreo 820 EUR 7 nopti, AI, 4 stele zbor cu thomsonfly insa  :rolleyes:

Mi se pare super pretul obtinut pentru Cancun. imi poti da mai multe detalii despre oferta? (zbor,  2 pers?)

#41
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Offtopic:

Londra-Cancun - Londra(10-17 februarie)
7 nopti, hotel 4 stele AI, transfer aeroport
2 persoane ~1500 Lire fara asigurare, si cu "sit together" in avion(a mai crescut pretul si creste de la saptamana la saptamana)

www.firstchoice.co.uk este siteul

Edited by MATRIXU, 05 September 2008 - 14:29.


#42
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 18.03.2008
o posibilitate extraordinara este cu oferte de la condor.
nu uitati ca anul asta a fost de 2 ori oferta de zbor dus-intors pt cuba la 300E (trei sute euro) din frankfurt !
in mod sigur va fi si la anul, daca nu 300, cel mult 350-400.
treaba e ca perioadele sunt cam din scurt

#43
Alexa_

Alexa_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 05.08.2008
Attached File  DSC01898.JPG   318.85K   136 downloadsAttached File  DSC01910.JPG   1MB   177 downloads[attachment=5208
14:DSC01955.JPG]Attached File  DSC02117.JPG   1.21MB   141 downloadsAttached File  DSC02171.JPG   1.45MB   142 downloads[
attachment=520817:DSC02198.JPG]Attached File  DSC02334.JPG   1.43MB   149 downloads[attachment=520819
:DSC02348.JPG]O sa va povestesc un pic despre experienta mea in Cuba. Am fost anul acesta de revelion 2 saptamani.

Am plecat cu o agentie britanica (http://www.firstchoice.co.uk/ - sigur o sa ii folosim si in viitor, foarte profesionisti) pentru ca ne-a costat la jumatate de pret fata de cat ne-at fi costat daca am fi plecat cu o agentie din Romania. Concret, in jur de 1.000 lire/persoana, 14 nopti, all inclusive, zbor inclus, 4 stele. In perioada asta excursiile sunt si mai ieftine (aprox. 800 lire) si cum a scazut si lira, se super merita o excursie in Cuba.

Am fost in regiunea Gurdalavaca si am facut si 2 excursii – una la Havana si una “swimming with dolphins”. Ambele excursii sunt super, dar Havana ne-a impresionat in mod deosebit.

Statiunea e super. O gramada de restaurante si baruri, snack-baruri, mancare foarte buna si variata, bauturile la fel. Multe activitati gratuite: calarie, archery, shooting, catamaran, hidrobiciclete, snorkelling, caiac, spa, biciclete, etc.. Iar plaja, o minunatie cu un nisip foarte alb si un ocean de un albastru incredibil. N-am mai fi plecat de acolo.

Dar mai presus de toate oamenii fac diferenta. Cubanezii sunt foarte calzi si tot timpul zambitori. Au un salariu foarte mic, aprox. 20 $/luna din care nu pot face mare lucru (acelasi salariu, cu mici variatii, il primesti chiar daca esti doctor, chiar daca esti vanzator). Si atunci fiecare face alte lucruri ca sa se descurce, vinde ceva, cumpara, revinde, pescuieste sau zambeste (spun ei ca scot bani si din zambet) si reuseste sa supravietuiasca. Si in ciuda greutatilor de zi cu zi ei sunt intotdeauna zambitori si pusi pe petrecere. Romanii ar avea ce invata de la ei.

Havana are un farmec aparte. Case foarte vechi si frumoase dar din pacate lasate in paragina, masini americane vechi si un spectacol al strazii de care nu te mai saturi. Legat de case, am inteles de la ei ca daca le renovezi si iesi in evidenta, vin “baietii lor cu ochi albastri” si te intreaba de unde ai avut bani de renovare pentru ca din ceea ce primesti de la ei clar nu ai cum. Situatia lor ne-a amintit de a noastra inainte de ’89.

Sper sa mai ajungem in Cuba pentru ca e o tara extraordinara, cu peisaje spectaculoase pe care stiu sa le puna in valoare printr-un turism exemplar, si cu oameni extraordinari.

As putea sa povestesc mult si bine dar nu vreau sa ma lungesc, asa ca daca aveti intrebari …

Attached Files



#44
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Imi place ce aud! Plec si eu cu ei, acum in februarie in Mexic insa!!
Avionul cum a fost?


PS: Pe vouchere aveati si voi cumva niste "chei"? Daca da, la ce le-ati folosit?  :D
N-am mai vazut vouchere asa ciudate pana acum!!

Edited by MATRIXU, 26 January 2009 - 13:20.


#45
Alexa_

Alexa_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 05.08.2008

View PostMATRIXU, on Jan 26 2009, 13:17, said:

Imi place ce aud! Plec si eu cu ei, acum in februarie in Mexic insa!!
Avionul cum a fost?


PS: Pe vouchere aveati si voi cumva niste "chei"? Daca da, la ce le-ati folosit?  :D
N-am mai vazut vouchere asa ciudate pana acum!!


Avionul a fost OK. Spatiu suficient pentru picioare (barbatul meu are 2 m si nu au fost probleme). Destul de racoare in avion si la dus si la intoarcere dar poti sa le ceri paturi. Destule filme si jocuri ca sa te tina ocupat pe durata zborului (chiar si fara sa platesti suplimentar cele 5 lire).
Mancarea ok, dar ca in avion. Nu primesti alcool. Si ar trebui sa luati la voi apa, ceai, suc, pentru ca ei se plimba de vreo doua ori cu ele si nu e suficient. In rest poti sa iti cumperi in avion cam orice.

Daca pleci de pe Gatwick, poti sa faci check-in cu o zi inainte.

Referitor la "chei" nu stiu ce sa iti spun pentru ca nu am primit voucherele prin posta. Le-am luat din aeroport fara nici o problema. Ma gandeam ca nu trimit ei in afara UK plicuri si de aia prefera sa foloseasca biroul din aeroport, dar daca tu ai primit inseamna ca e doar "minunata" posta romana. Nu stiu daca despre asta e vorba am vazut la ceilalti turisti ca foloseau niste ... sa le spunem "chei", din hartie, pe care le prindeau de manere la bagaje, in genul celor care se lipesc la check-in.


Daca mai ai intreabari ...

#46
yvonna

yvonna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 29.01.2008

View PostAlexa_, on Jan 26 2009, 18:30, said:

Avionul a fost OK. Spatiu suficient pentru picioare (barbatul meu are 2 m si nu au fost probleme). Destul de racoare in avion si la dus si la intoarcere dar poti sa le ceri paturi. Destule filme si jocuri ca sa te tina ocupat pe durata zborului (chiar si fara sa platesti suplimentar cele 5 lire).
Mancarea ok, dar ca in avion. Nu primesti alcool. Si ar trebui sa luati la voi apa, ceai, suc, pentru ca ei se plimba de vreo doua ori cu ele si nu e suficient. In rest poti sa iti cumperi in avion cam orice.

Daca pleci de pe Gatwick, poti sa faci check-in cu o zi inainte.

Referitor la "chei" nu stiu ce sa iti spun pentru ca nu am primit voucherele prin posta. Le-am luat din aeroport fara nici o problema. Ma gandeam ca nu trimit ei in afara UK plicuri si de aia prefera sa foloseasca biroul din aeroport, dar daca tu ai primit inseamna ca e doar "minunata" posta romana. Nu stiu daca despre asta e vorba am vazut la ceilalti turisti ca foloseau niste ... sa le spunem "chei", din hartie, pe care le prindeau de manere la bagaje, in genul celor care se lipesc la check-in.


Daca mai ai intreabari ...
Erau cativa pe aici care spuneau ca nu s-a acceptat plata cu card emis in Romania. Ne poti da detalii?

#47
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007
Vezi detalii aici.

#48
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postyvonna, on Jan 28 2009, 17:01, said:

Erau cativa pe aici care spuneau ca nu s-a acceptat plata cu card emis in Romania. Ne poti da detalii?
Exista cateva bancomate in Cuba, iar hotelurile de "turisti in tarc" accepta carduri. Atentie insa - cardurile trebuie sa fie emise de banci care nu sunt detinute de companii americane - de exemplu un card emis de Citibank Romania nu o sa functioneze in Cuba. Teoretic unul emis de banci austriece (BCR), franceze (BRD) sau romanesti (Transilvania) ar putea functiona. Aici intervine voia Domnului sau sistemele informatice defectuoase. Oricum, ai parte de un comision de retragere de peste 10% si poate dura zile intregi. Netto, du-te cu cash ! Personal am fost cu euro (exista un comision mult mai mare pentru dolari) si am folosit o carte de credit Reiffeisen pentru a garanta inchiriat de masina (dar de platit, am platit tot cash)

#49
Alexa_

Alexa_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 05.08.2008
Yvonna
Din pacate nu stiu sa iti spun ce carduri functionau. Noi am facut toate platile in euro sau lire si nu am folosit cardurile pentru ca aveau un comision foarte mare - 11.24%. Pentru dolari comisionul la schimb valutar e 10%.
La hotel si in Havana, am vazut persoane care scoteau bani de pe card dar nu as putea sa iti spun ce tip de carduri aveau.

#50
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

View PostAlexa_, on Jan 26 2009, 18:30, said:

Avionul a fost OK. Spatiu suficient pentru picioare (barbatul meu are 2 m si nu au fost probleme). Destul de racoare in avion si la dus si la intoarcere dar poti sa le ceri paturi. Destule filme si jocuri ca sa te tina ocupat pe durata zborului (chiar si fara sa platesti suplimentar cele 5 lire).
Mancarea ok, dar ca in avion. Nu primesti alcool. Si ar trebui sa luati la voi apa, ceai, suc, pentru ca ei se plimba de vreo doua ori cu ele si nu e suficient. In rest poti sa iti cumperi in avion cam orice.

Daca pleci de pe Gatwick, poti sa faci check-in cu o zi inainte.

Referitor la "chei" nu stiu ce sa iti spun pentru ca nu am primit voucherele prin posta. Le-am luat din aeroport fara nici o problema. Ma gandeam ca nu trimit ei in afara UK plicuri si de aia prefera sa foloseasca biroul din aeroport, dar daca tu ai primit inseamna ca e doar "minunata" posta romana. Nu stiu daca despre asta e vorba am vazut la ceilalti turisti ca foloseau niste ... sa le spunem "chei", din hartie, pe care le prindeau de manere la bagaje, in genul celor care se lipesc la check-in.


Daca mai ai intreabari ...

Sa inteleg ca apa, sucuriele etc sunt incluse(gratis adica? ). pe site scriau doar de mancare.

Ms de info.

#51
Alexa_

Alexa_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 05.08.2008

View PostMATRIXU, on Feb 2 2009, 16:34, said:

Sa inteleg ca apa, sucuriele etc sunt incluse(gratis adica? ). pe site scriau doar de mancare.

Ms de info.

Am primit apa sau suc/ceai/cafea doar la masa (masa principala si un snack/breackfast). Deci de doua ori pe timpul unui zbor (10 ore dus si 8 ore la intors).

#52
helen

helen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.02.2006
in ce conditii se obtine viza de cuba? e obligatoriu sa ai biletele cumparate si cat de riscant e sa le cumperi si sa nu primesti viza?
intreb pentru ca am vazut recent ceva promotii de bilete de avion spre cuba si nu stiu daca pot cumpara inainte de a fi sigura ca primesc viza..
ceva sfaturi in sensul asta? are cineva experienta cu ambasada cubei in ro?ma gandesc la o vacanta pe cont propriu, fara agentii.

#53
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Posthelen, on Feb 9 2009, 20:39, said:

in ce conditii se obtine viza de cuba? e obligatoriu sa ai biletele cumparate si cat de riscant e sa le cumperi si sa nu primesti viza?
intreb pentru ca am vazut recent ceva promotii de bilete de avion spre cuba si nu stiu daca pot cumpara inainte de a fi sigura ca primesc viza..
ceva sfaturi in sensul asta? are cineva experienta cu ambasada cubei in ro?ma gandesc la o vacanta pe cont propriu, fara agentii.
Te duci la ambasada cu bani si poze de pasaport si iti da viza in vreo 15 minute. Depinde daca ii gasesti cand beau cafeaua sau nu :)

#54
Tussenfryd

Tussenfryd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 10.01.2007

View PostImperator, on 28th January 2009, 23:57, said:

Exista cateva bancomate in Cuba, iar hotelurile de "turisti in tarc" accepta carduri. Atentie insa - cardurile trebuie sa fie emise de banci care nu sunt detinute de companii americane - de exemplu un card emis de Citibank Romania nu o sa functioneze in Cuba. Teoretic unul emis de banci austriece (BCR), franceze (BRD) sau romanesti (Transilvania) ar putea functiona. Aici intervine voia Domnului sau sistemele informatice defectuoase. Oricum, ai parte de un comision de retragere de peste 10% si poate dura zile intregi. Netto, du-te cu cash ! Personal am fost cu euro (exista un comision mult mai mare pentru dolari) si am folosit o carte de credit Reiffeisen pentru a garanta inchiriat de masina (dar de platit, am platit tot cash)


Eu am platit cu VISA Classic in Euro emis de BCR , cu VISA Classic in Dolari ,( o data , dupa penalty-ul de 10 % ) si chiar cu MasterCard in lei , si am avut placuta surpriza la cardul emis in euro  sa vad la ajungerea acasa ca banii nu au fost retrasi din cont . Protocolul VISA prevede ca daca in 30 de zile plata facuta la  comerciant nu ajunge la Banca emitenta a cardului, tranzactia poate fi refuzata. Ce e ciudat ca in ultima zi ( chiar inainte de zborul de retur ) mi-am uitat cardul la magazin . Mi-am adus aminte pe avion, si am reusit sa-l blochez la Amsterdam. Cand mi s-a refacut cardul doamna de la ghiseu mi-a spus ca pot refuza tranzactii de 330 de euro din motivul redat mai sus.




View Posthelen, on 9th February 2009, 21:39, said:

in ce conditii se obtine viza de cuba? e obligatoriu sa ai biletele cumparate si cat de riscant e sa le cumperi si sa nu primesti viza?
intreb pentru ca am vazut recent ceva promotii de bilete de avion spre cuba si nu stiu daca pot cumpara inainte de a fi sigura ca primesc viza..
ceva sfaturi in sensul asta? are cineva experienta cu ambasada cubei in ro?ma gandesc la o vacanta pe cont propriu, fara agentii.

Eu fiind Oradean , am trimis pasaportul la Ambasada prin curierat , banii prin OP , si restul actelor tot prin curier - vouchere / poze




View PostAlexa_, on 4th February 2009, 16:01, said:

Am primit apa sau suc/ceai/cafea doar la masa (masa principala si un snack/breackfast). Deci de doua ori pe timpul unui zbor (10 ore dus si 8 ore la intors).

Depinde de compania cu care zbori. In mod normal pe Charter nu primesti alcool. Eu am zburat cu Martinair, si am primit cat alcool am vrut

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate