Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Cuba

- - - - -
  • Please log in to reply
241 replies to this topic

#19
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postlupulup, on Jun 18 2008, 12:38, said:

Multumesc pentru raspunsul prompt.

Destul de nasol ca sunt exact pe granita, si mai ales ca sunt  "sanse reduse de uragane", trebuia sa fie sanse nule de uragane. Probabil o sa ma reorientez.
Reformulez ... sanse extrem de reduse de uragane. Sezonul de varf de uragane este septembrie, dar in functie de distorsiunile climatice, pot aparea cate unul intarziat inclusiv in octombrie. Oficial, sezonul ploios este mai - octombrie.

#20
halekulani

halekulani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.07.2007

View PostImperator, on Jun 18 2008, 14:12, said:

Reformulez ... sanse extrem de reduse de uragane. Sezonul de varf de uragane este septembrie, dar in functie de distorsiunile climatice, pot aparea cate unul intarziat inclusiv in octombrie. Oficial, sezonul ploios este mai - octombrie.



As vrea sa plec si eu in Cuba la sf lunii iunie, inceputul lu nii iulie- 10 zile. Exista posibilitatea sa prin cateva zile cu soare? Sau in perioada asta ploua non-stop :) ?
Multumesc!

#21
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Posthalekulani, on Jun 19 2008, 14:59, said:

As vrea sa plec si eu in Cuba la sf lunii iunie, inceputul lu nii iulie- 10 zile. Exista posibilitatea sa prin cateva zile cu soare? Sau in perioada asta ploua non-stop :) ?
Multumesc!
Nu ploua non-stop niciodata, evident va fi si ceva soare, dar si destula ploaie

#22
rizzuca

rizzuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 16.06.2006

View Posthalekulani, on Jun 19 2008, 14:59, said:

As vrea sa plec si eu in Cuba la sf lunii iunie, inceputul lu nii iulie- 10 zile. Exista posibilitatea sa prin cateva zile cu soare? Sau in perioada asta ploua non-stop :) ?
Multumesc!



  Noi am fost la sfarsitul lui iulie si din 14 zile* 24 ore = 336 ore petrecute acolo, am prins doar 3 ore de ploaie atunci cand am traversat muntele Escambray. In rest soare cat cuprinde.

  Este atat de frumos insa mutele, cu vegetatie atat de bogata, cu paduri tropicale dese si palmieri pana in varf de munte....incat se merita o ascapada acolo fara nicio indoiala. Si oricum sunt locuri superbe de vazut in acest masiv cum ar fi cascada El Nicho.
Este destul de aproape de Trinidad si mai aproape de Cienfuego.

E greu de crezut ca ai ghinion sa ploua non-stop. ;)

Edited by rizzuca, 22 June 2008 - 14:35.


#23
Tussenfryd

Tussenfryd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 10.01.2007

View Postlupulup, on Jun 17 2008, 13:07, said:

Salut,

Imi poti sa si mie cateva detalii despre costurile pachetului, punctul de plecare/escale, numele hotelului?
Exista si pachete de 10 sau 8 zile?

Si daca ai idee cum e vremea in Cuba dupa data de 20 octombrie?

Sau sa imi dea si mie "imperator" cateva detalii despre vreme ca vad ca e umblat si bine informat.

Va multumesc anticipat!!!

In aceeasi perioada am fost si eu si intr-adevar a plouat zilnic dar doar pentru o ora cam in jurul orelor 16 zi de zi . In plus in Havana m-a prins o "furtuna" de toata frumusetea.
Pachete turistice gasesti ieftine pe siturile tour operatorilor britanici Thomas Cook sau Airtours undeva la 1000 euro / 14 nopti all in cu avion de pe London Gatwick. MAi ramane sa te ocupi de drumul pana acolo.
Viza e intr-adevar 30 $. Mai trebuie sa-ti aloci 25 CUC ( cuban convertible pesos ) pentru iesirea din tara - taxa o platesti in aerogara. In euro vine cam la 30 euro ( comisioanele de schimb valutar sunt mari indiferent ca schimbi la casa de schimb sau platesti cu cardul de debit/credit ). Excursii pe uscat nu merita sa faci cu operatorii lor de turism ( cel mai mare e Gaviota) preturile fiind exagerate. Poti linistit sa inchiriezi masina - au numere de inmatriculare diferite pentru "rental cars " deci nici cu politia nu vei avea multa treaba
ATENTIE - codul rutier e foarte ciudat . Esti obligat indiferent daca sunt sau nu pietoni sa opresti la zebra - cam ca si la semnul STOP la noi. Politia are dreptul sa-ti retina carnetul de conducere pana la plata amenzii daca ai comis o ilegalitate

De zburat poti zbura din Mexic cu AEROCUBANA - cel mai ieftin din Cancun - iar viza poti sa o iei din cate stiu eu si de la consulatul statului cubanez din cancun

Sejur placut

#24
rizzuca

rizzuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 16.06.2006

View PostTussenfryd, on Jun 28 2008, 09:48, said:

In aceeasi perioada am fost si eu si intr-adevar a plouat zilnic dar doar pentru o ora cam in jurul orelor 16 zi de zi . In plus in Havana m-a prins o "furtuna" de toata frumusetea.


Ce ciudata diferenta de precipitatii....la doar cateva saptamani. Eu am fost acolo in ultima saptamana din iulie si prima saptamana din august.



In alta ordine de idei, o sa ii raspund lui Scorill00 care m-a intrebat pe PM despre apa din Caraibe...daca este asa cum apare in poze. Am promis ca o sa mai postez cateva poze de acolo cu apa...

In poza cu noi pe catamaran si in urmatoarea se observa limpezimea  apei la o distanta destul de mare de plaja.

Ultima este facuta pe o plaja salbatica, de la Marea Caraibelor....

Attached Files

  • Attached File  422C.JPG   1.99MB   302 downloads
  • Attached File  424C.JPG   1.65MB   246 downloads
  • Attached File  426C.JPG   1.83MB   257 downloads
  • Attached File  460C.JPG   1.94MB   186 downloads
  • Attached File  362C.JPG   1.89MB   296 downloads
  • Attached File  364C.JPG   1.71MB   198 downloads
  • Attached File  268C.JPG   975.64K   240 downloads

Edited by rizzuca, 09 July 2008 - 13:02.


#25
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Dintre cei care ati fost...recomandati-mi si mie va rog un hotel bun in Varadero la maxim 100 EUR/zi AI!
Planific sa plec in februarie pentru vroe 14 zile , pe cont propriu. Zborurile le-am cam gasit trebuie cazarea acum! Vreau Varadero pt plaja, sau alta locatie misto daca stiti in afara de Havana!
Ideea excursiei este plaja, relaxare si un pic de vizitat!

Edited by MATRIXU, 25 August 2008 - 16:23.


#26
dringo

dringo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 16.02.2008

View PostMATRIXU, on Aug 25 2008, 17:23, said:

Dintre cei care ati fost...recomandati-mi si mie va rog un hotel bun in Varadero la maxim 100 EUR/zi AI!
Planific sa plec in februarie pentru vroe 14 zile , pe cont propriu. Zborurile le-am cam gasit trebuie cazarea acum! Vreau Varadero pt plaja, sau alta locatie misto daca stiti in afara de Havana!
Ideea excursiei este plaja, relaxare si un pic de vizitat!

imi poti spune ce zboruri ai gasit mai avantajos pentru februarie?

#27
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
530 EUR -  Londra Havana Londra cu Virgin
<100 EUR - Buc Londra Buc

#28
mirwoona

mirwoona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.09.2006

View PostMATRIXU, on Aug 26 2008, 17:41, said:

530 EUR -  Londra Havana Londra cu Virgin
<100 EUR - Buc Londra Buc


Euro sau Lire?:D

#29
dringo

dringo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 16.02.2008

View Postmirwoona, on Aug 27 2008, 13:20, said:

Euro sau Lire?:D

in general EUR inseamna Euro. si in caz ca vrei sa mai intrebi si daca Euro sau Lei, raspunsul e acelasi: EUR inseamna Euro.   ;)

#30
mirwoona

mirwoona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.09.2006

View Postdringo, on Aug 27 2008, 13:25, said:

in general EUR inseamna Euro. si in caz ca vrei sa mai intrebi si daca Euro sau Lei, raspunsul e acelasi: EUR inseamna Euro.   ;)

Intrebarea era daca in euro sau lire, pentru ca pe siteul virgin airlines preturile sunt afisate in Lire Sterline pentru plecarile din Londra. Iar la o simulare pentru un zbor dus intors in luna februarie mi-a dat pretul de 530 lire. Eram curioasa daca a gasit el mai ieftin sau din greseala a spus euro in loc de lire.

oricum, astept raspuns de la MATRIXU, nu de la tine

#31
dringo

dringo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 16.02.2008

View Postmirwoona, on Aug 27 2008, 14:32, said:

Intrebarea era daca in euro sau lire, pentru ca pe siteul virgin airlines preturile sunt afisate in Lire Sterline pentru plecarile din Londra. Iar la o simulare pentru un zbor dus intors in luna februarie mi-a dat pretul de 530 lire. Eram curioasa daca a gasit el mai ieftin sau din greseala a spus euro in loc de lire.

oricum, astept raspuns de la MATRIXU, nu de la tine

luna februarie are si ea mai multe zile, intelegi... daca mai faci o simulare s-ar putea sa-ti dea, de exemplu, 415,80 GBP care inseamna ~519 euro.
matrixu a scris destul de clar: EUR.  :D

#32
mirwoona

mirwoona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.09.2006

View Postdringo, on Aug 27 2008, 15:04, said:

luna februarie are si ea mai multe zile, intelegi... daca mai faci o simulare s-ar putea sa-ti dea, de exemplu, 415,80 GBP care inseamna ~519 euro.
matrixu a scris destul de clar: EUR.  :D


Am mai facut si pentru alta zile si este asa cum spui tu, insa nu inteleg ce tre sa fii asa de infipt :))

Puteai sa formulezi un raspuns civilizat, nu ironic.

#33
dringo

dringo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 16.02.2008

View Postmirwoona, on Aug 27 2008, 16:36, said:

Am mai facut si pentru alta zile si este asa cum spui tu, insa nu inteleg ce tre sa fii asa de infipt :))

Puteai sa formulezi un raspuns civilizat, nu ironic.

relax, glumeam.  :peacefingers:

#34
ginnyy

ginnyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.08.2008

View PostMATRIXU, on Aug 25 2008, 17:23, said:

Dintre cei care ati fost...recomandati-mi si mie va rog un hotel bun in Varadero la maxim 100 EUR/zi AI!
Planific sa plec in februarie pentru vroe 14 zile , pe cont propriu. Zborurile le-am cam gasit trebuie cazarea acum! Vreau Varadero pt plaja, sau alta locatie misto daca stiti in afara de Havana!
Ideea excursiei este plaja, relaxare si un pic de vizitat!
eu am fost la sandals royal hicacos, de revelion 2007-2008.
preturile au fost putin mai mari in perioada sarbatorilor, dar dupa erau aprox 90 euro/zi AI
Recomand hotelul, am vizitat si altele si mi s-a parut cel mai dragut..
Insa, ti-as recomanda sa stai cateva zile si in Havana - hotelul NH Parque Hotel e cel mai bun!

#35
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

View Postmirwoona, on Aug 27 2008, 14:32, said:

Intrebarea era daca in euro sau lire, pentru ca pe siteul virgin airlines preturile sunt afisate in Lire Sterline pentru plecarile din Londra. Iar la o simulare pentru un zbor dus intors in luna februarie mi-a dat pretul de 530 lire. Eram curioasa daca a gasit el mai ieftin sau din greseala a spus euro in loc de lire.

oricum, astept raspuns de la MATRIXU, nu de la tine

530 EUR adica 415 Lire parca, perioada 4-15 februarie! Nu stiu unde ai vazut tu pretul ala pt ca mie nu imi arata decat cateva curse in februarie si toate la acelasi pret!
@ginnyy, 90 Eur de persoana sau de camera?

Eu n-am gasit nimic bun (4 stele cel putin) sub 110-120 EUR/zi camera, 2 persoane cu AI, si ma ajunge mult mai mult decat daca as lua un pachet de la englezi!

A zburat careva cu thomsonfly spre Cuba?

Mai am o saptamana sa ma hotarasc, daca nu, Cancun la vreo 820 EUR 7 nopti, AI, 4 stele zbor cu thomsonfly insa  :rolleyes:

Edited by MATRIXU, 27 August 2008 - 23:55.


#36
mirwoona

mirwoona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.09.2006

View PostMATRIXU, on Aug 28 2008, 00:54, said:

530 EUR adica 415 Lire parca, perioada 4-15 februarie! Nu stiu unde ai vazut tu pretul ala pt ca mie nu imi arata decat cateva curse in februarie si toate la acelasi pret!


Asa imi arata si mie, doar cateva curse in febr, dar la pretul mai mare. Faza e ca eu m-am uitat cu plecare dupa 10-12 febr. oricum, e o afacere buna :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate