Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Modele Gips Carton/Rigips pentru pereți și tavane

- - - - -
  • Please log in to reply
1478 replies to this topic

#37
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
mutulica !!bine ai revenit pintre ce-i vii!!daca o fac semi rotunda cu deschidere la podea creste si complexitatea executarii!!Si nu stiu cat pot cobora de la grinda.
:bigwhitegrin:

Edited by adi_master, 16 May 2008 - 10:05.


#38
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
...Am inteles aluzia..., dar a fost amorteala pe-aici, ducem lipsa de provocari, mai mult subiecte care se tot repeta..., iar problema care ai ridicat-o, nu-i pt mine, eu doar m-am bagat in seama cu o idee

#39
santiagoct

santiagoct

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.04.2005
Cam asa arata apartamentul cat am putut am facut si eu schema lui. Ideea este sa-l plachez cu gipscarton deoarece pereti sunt strambi plus blocul facut din placi si pereti nu sunt drepti deloc. Inaltimea este standard de 250. Daca se poate sa imi spuneti si mie ce pereti trebuie si izolati cu vata sau ce se pune.


Nu pot da attach la poza :((

#40
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Peretii din beton, in primul rand, iar daca itit poti permite tot apartamentul, cu atat mai bine, dar o sa pierzi un pic din suprafata daca plachezi cu profile; izolatia se faca de regula cu vata minerala de 100 mm, iar pe peretii din bca poti sa lipesti direct placile pe perete, daca nu vrei sa pierzi din suprafata, eu asa am facut in dormitorul mic; pt problema care ai pus-o, nu conteaza poza

#41
santiagoct

santiagoct

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.04.2005

View Postmutulica_41, on May 16 2008, 19:57, said:

Peretii din beton, in primul rand, iar daca itit poti permite tot apartamentul, cu atat mai bine, dar o sa pierzi un pic din suprafata daca plachezi cu profile; izolatia se faca de regula cu vata minerala de 100 mm, iar pe peretii din bca poti sa lipesti direct placile pe perete, daca nu vrei sa pierzi din suprafata, eu asa am facut in dormitorul mic; pt problema care ai pus-o, nu conteaza poza


Dar pe unde as putea gasi un manual sau ceva de genul cu tot ce inseamna placare cu gipscarton adica cum se monteaza profilele din cat in cat sunt puse etc..

#42
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View Postsantiagoct, on May 16 2008, 20:37, said:

Dar pe unde as putea gasi un manual sau ceva de genul cu tot ce inseamna placare cu gipscarton adica cum se monteaza profilele din cat in cat sunt puse etc..
tote aceste lucruri le vei invata aici ''LIVE'' na-i nevoie de manual!!
Am primit schita pe PM o s-o postez eu pt tine .


acum!!vrei sa plachezi tot apartamentul!?sau numai peretii exteriori si sa-i izolezi!?

View Postsantiagoct, on May 16 2008, 16:30, said:

ce pereti trebuie si izolati cu vata
Peretii exteriori se vor izola cu vata minerala!!

Attached Files

  • Attached File  casa.jpg   25.98K   619 downloads


#43
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
uita aici o schita de izolare a unui perete exterior!!

Attached Files



#44
cornel007

cornel007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 20.11.2007
Si eu am dorit sa imi pun spoturi dar am mai multi prieteni care au si se ard  foarte repede becurile de la ele.

#45
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
@cornel,eu am de vre-o 7 ani niste spoturi si s-o ars numa unu!!acum depinde!!daca sunt cu halogen,poate se ard mai repede!!

#46
UncleSAM

UncleSAM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 14.05.2008

View Postadi_master, on May 16 2008, 07:22, said:

Cu parere de rau tavanul propus nu se va incadra cu succes in camera dvs!!!Tavanul nu va avea nici o simetrie,motiv pentru care nu va arata deloc estetic!!Voi cauta in continuare o solutie si am s-o postez!!
Atasez si o imagine sa vedeti exact despre ce vb.


Dar asta cum vi se pare ca solutie? O scafa pe conturul camerei, cu grinda la mijloc, si cu lumina indirecta. In plus, prin scafa pot trage si cabluri la boxe surround, cablu de la PC la TV, sau apte chestii...
Evident se impune aici sa va spun ca din greseala, in imagine, camera arata mai inalta decat e in realitate (inaltimea reala este de 255 iar cea din proiect 290). Nu am mai refacut tot numai pentru inaltime...

Attached Files


Edited by UncleSAM, 17 May 2008 - 21:06.


#47
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
mda!!e super ok!!cred ca o sa dea super bine!Te pricepi s-o construiesti sau facem o schita de executie?
:peacefingers:

#48
UncleSAM

UncleSAM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 14.05.2008

View Postadi_master, on May 17 2008, 21:23, said:

mda!!e super ok!!cred ca o sa dea super bine!Te pricepi s-o construiesti sau facem o schita de executie?
:peacefingers:

eu nu ma pricep deloc, dar am cui sa spun ce sa faca si ar trebui sa se priceapa. Nu stiu insa ce dimensiuni sa pun la scafa. M-am gandit ca as putea pune neoane Philips din acelea mai mici, nu variantele clasice, cu starter...
Sa fac oare si o masca mica de vreo 5 cm in partea din interior a scafei, din rigips, care sa mascheze lumina directa a neoanelor?

#49
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
cam asa trebuie sa arate !!!

Attached Files



#50
UncleSAM

UncleSAM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 14.05.2008

View Postadi_master, on May 17 2008, 22:43, said:

cam asa trebuie sa arate !!!

Multam mult pentru ajutor, mi-a fost de un real folos !!!
Ce nu stiu insa, e dimensiunile la care ar trebui sa lucrez. Ca sa fie bine, cat de lata ar trebui sa fie scafa si ce inaltime ar trebui sa aiba partea din interior(raportat la dimensiunea camerei si la inaltimea de 27cm a grindei)... Ma tem sa nu fac din ochi si apoi sa mi se para ca am lucrat gresit.
Apropo: ce program folosesti pentru editare 3d?

Edited by UncleSAM, 18 May 2008 - 06:25.


#51
UncleSAM

UncleSAM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 14.05.2008
Uite, maine dim. trebuie sa le dau dimensiunile, asa ca m-am luptat si am adus intregul plan la inaltimea corecta si am facut o simulare cu urmatoarele dimensiuni la scafa: coborarea de la tavan (egala cu grinda) - 27 cm, scafa orizontal - 16 cm, scafa vertical - 8cm.
Crezi ca e ok, pot sa le dau la muncitori asa?

Attached Files


Edited by UncleSAM, 18 May 2008 - 09:29.


#52
santiagoct

santiagoct

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.04.2005
Ok am inteles cu pereti de exterior, dar ce fac cu cei de interior si cu tavanul ca banuiesc ca profilele respective se continua, iar la pereti de interior mai pun ceva vata minerala sau altceva?


Multumesc

#53
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
La tavane!!vrei sa si termoizolezi!!?

#54
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View PostUncleSAM, on May 18 2008, 09:28, said:

Uite, maine dim. trebuie sa le dau dimensiunile, asa ca m-am luptat si am adus intregul plan la inaltimea corecta si am facut o simulare cu urmatoarele dimensiuni la scafa: coborarea de la tavan (egala cu grinda) - 27 cm, scafa orizontal - 16 cm, scafa vertical - 8cm.
Crezi ca e ok, pot sa le dau la muncitori asa?
uite aici o sectiune a scafei!!din cei 160mm va ramane numai 80mm scafa vizibila si spatiu pt tub neon!!cam putin!!

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate