Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Modele Gips Carton/Rigips pentru pereți și tavane

- - - - -
  • Please log in to reply
1478 replies to this topic

#19
trompilica

trompilica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 21.03.2007

View Postadi_master, on May 13 2008, 21:24, said:

priveste-o pe asta!!daca iti place iti fac o schita de executie!!merge si la drept fara spoturi.
Daca chiar vrei sa construiesti o varianta,atunci posteaza-mi si niste cote cu care sa lucru!!
:peacefingers:

mersi frumos , dar spatiul dintre tavan si fereastra nu imi permite sa fac ondoleuri :D, tre sa fie dreapta, de cca 10 cm, cat sa acopere partae de sus a draperiei, perdelei . pe mine ma intereseaza sistemul de prindere de tavan Adi.  :confuzzled:

#20
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
ok aici vezi prinderea!!

Attached Files



#21
trompilica

trompilica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 21.03.2007

View Postadi_master, on May 14 2008, 11:08, said:

ok aici vezi prinderea!!
iti multumesc frumos Adi! esti "un" comoara la casa omului! :coolspeak: sau "un comor"

Edited by trompilica, 14 May 2008 - 12:20.


#22
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View Posttrompilica, on May 14 2008, 12:19, said:

iti multumesc frumos Adi! esti "un" comoara la casa omului!
:lol: ,asta zice si nevasta cand e zi de salariu!!  :huh:

#23
UncleSAM

UncleSAM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 14.05.2008
Am mare nevoie de o imaginatie bogata, nu neaparat imagine. M-am blocat la finisajul unui apartament nou.
Am atasat schema. Problema e la micutul living, unde e o grinda pe care n-o agreez. Vreau sa fac ceva cu ea, probabil un gen de tavan fals cu spoturi sau ceva lumini.
Dimensiunile sunt cam asa: inaltimea totala 255, latimea si grosimea grindei de aprox. 25, dimensiuni camera 375*460.

Ai cumva o "sclipire" de creativitate?

Milioane de multumiri...................

Attached Files



#24
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Daca nu ai gasit nimic care sa-ti placa in zecile de modele de mai sus ,sigur esti exigent!! :)
Am sa rumeg putin problema poate,poate, sclipeste ceva!!
:peacefingers:

uite aici un model de mascare de grinda!!poate-ti place!!
Si mai da-mi niste detalii!!iti placa formele drepte,curbe?

Attached Files

  • Attached File  11.JPG   19.65K   1672 downloads


#25
UncleSAM

UncleSAM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 14.05.2008
Mda, ideea e ca spatiul e cam mic, si din greseala, simularea care am pus-o in poza e facuta la inaltime de 290 in loc de 255, adica nici inaltimea nu ma lasa sa ma joc cum vreau.
Initial ma gandisem sa trantesc acoloun fel de "S" care sa mascheze grinda la mijloc, dar toata lumea imi zice ca da senzatia ca pica tavanul pe tine.... sa merg doar cu spoturi in jos si cu lumina laterala mai puternica, sau sa incerc si ceva brate de inox cu halogen? In grida e cam greu sa pun spoturi, ca si-asa coboara destul de mult de la tavan...
Nu tin la linii drepte sau curbe... orice numai sa arate bine.
E o idee si ce mi-ai trimis tu acolo, insa nu am spatiul necesar realizarii, incaperea respectiva sigur e ceva mare si inalt. M-am uitat peste toate imaginile tale de mai sus, sunt superbe dar de asemenea marea lor majoritate sunt pentru spatii deschise si mai generoase.

Edited by UncleSAM, 15 May 2008 - 08:14.


#26
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostUncleSAM, on May 14 2008, 22:32, said:

Am mare nevoie de o imaginatie bogata, nu neaparat imagine. M-am blocat la finisajul unui apartament nou.
Am atasat schema. Problema e la micutul living, unde e o grinda pe care n-o agreez. Vreau sa fac ceva cu ea, probabil un gen de tavan fals cu spoturi sau ceva lumini.
Dimensiunile sunt cam asa: inaltimea totala 255, latimea si grosimea grindei de aprox. 25, dimensiuni camera 375*460.

Ai cumva o "sclipire" de creativitate?

Milioane de multumiri...................


eu as mai face doua grinzi false identice in drepata si stanga celei reale, le-as colora distinct pe toate si ar da impresia de barne. daca mai si decorezi interiorul in alb cu grinzile culoarea lemnului natur, ai zice ca esti chia intr-o casa veche.

Ideea e ca indiferent ce ai face acolo, mai sus decat nivelul grinzii n o sa ai tavanul, asa ca decat sa dai impresia de tavan coborat pe suprafata mai mare si care sa para apasator cand intrii pe usa, macar asa mai furii ochiul celui care intra in incapere.

parerea mea.

#27
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
priveste aici!!

Attached Files



#28
UncleSAM

UncleSAM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 14.05.2008

View Postadi_master, on May 15 2008, 10:13, said:

priveste aici!!


da, in sfarsit ceva super tare...
chiar imi place, esti MARE

Nici ideea cu barnele nu e rea, numai ca am mobilier care nu seamana a "old style"...

Apropo, realizarea din rigips? Nu e prea riscant sa nu iasa perfecte curbele acelea? Mai ales ca living-ul nu e nici pe departe dreptunghiular, are o forma mai ciudata, dupa cum se vede din imaginea trimisa ceva mai devreme...

eventual sa incerc sa combin si cu vreun truc de joc de culori care sa amplifice senzatia de inaltime...

Edited by UncleSAM, 15 May 2008 - 13:00.


#29
UncleSAM

UncleSAM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 14.05.2008
A, si inca ceva...

Cum fac iluminarea daca nu cu spoturi? Incerc ceva din lateral, dar mascat in partea de jos, ca sa nu bata direct in ochi? Eventual ceva becuri economice care sa lumineze tavanul...?

Lucia, am zis in PM ca dau si detalii de culori, m-am gandit cam asa (am incercat sa imit in 3d, dar nu am reusit):
- BAIE: mov deschis si brau mov inchis. Gresie crem deschis. Braul sa fie pe linie cu un raft sau cu rama. Decoratii galbene, verzi sau violet inchis.
- DORMITOR: albastru deschis cu mobila crem si tavan alb sau crem deschis, mocheta mahon cu plinta crem, mobila crem .
- BUCATARIE: tavan vanilie, faianta crem cu brau maro, mobila veghe(mahon) cu vanilie, gresie inchisa cu culoare neutra.
- HOL: gresie inchisa, asemanatoare cu parchetul din living.
- USI: Cires, cu foarte putina sticla mata.
- LIVING: tavanul crem deschis, pereti crem, perete fata galben cald spre orange, perdele deschise cu draperii inchise. Poate putina textura pe perete. Deasupra sofei si caloriferului de langa geam (nu e inclus in randare) ceva rafturi de rigips de aceasi culoare. Mobila si parchet cires.

Cum ti se pare? La living ma refer in mod special... provocarea extrema pentru mine fiind tavanul fals (sau mascarea grindei) si iluminatul
Promit ca in 3 saptamani max. pun sus poza cu ce a iesit !  :D

Edited by UncleSAM, 15 May 2008 - 14:38.


#30
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Ma bucur ca-ti place!!
Da-mi cote exacte ale camerei pe o schita in paint si iti fac o schita de executie!!pas cu pas.
:peacefingers:

#31
UncleSAM

UncleSAM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 14.05.2008

View Postadi_master, on May 15 2008, 22:21, said:

Ma bucur ca-ti place!!
Da-mi cote exacte ale camerei pe o schita in paint si iti fac o schita de executie!!pas cu pas.
:peacefingers:


Am si dwg daca e cazul, dar nu pot upoada aici.
E ok asa?
A fost un amarat de apartament cu o camera, sper sa fac ceva inedit din el...

Attached Files


Edited by UncleSAM, 15 May 2008 - 21:56.


#32
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
ok !!revin maine cu o schita de executie!! :peacefingers:

#33
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Cu parere de rau tavanul propus nu se va incadra cu succes in camera dvs!!!Tavanul nu va avea nici o simetrie,motiv pentru care nu va arata deloc estetic!!Voi cauta in continuare o solutie si am s-o postez!!
Atasez si o imagine sa vedeti exact despre ce vb.

Attached Files

  • Attached File  222.jpg   335.98K   1235 downloads


#34
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Mai vezi 2 imagini!!poate,poate!!

i

Attached Files

  • Attached File  222.jpg   77.69K   744 downloads
  • Attached File  333.jpg   119.16K   1371 downloads
  • Attached File  444.jpg   99.06K   1231 downloads


#35
maryusg

maryusg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.08.2007
Cea de a 2-a imagine cu spoturile mai multe m-i se pare foarte tare pentru situatia de fata.

Edited by maryusg, 16 May 2008 - 08:27.


#36
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
...Si daca in loc de spoturi pui cate un neon (alb ori fluo) pe interior, sa-ti dea o lumina difuza in tavan? Sau daca scafa aia in loc sa fie dreapta o faci semirotunda cu deschiderea spre pardoseala vopsita in contrast cu tavanul si fara nici un spot? Sper ca nu m-am bagat aiurea, e doar o parere...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate