Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 

Sabyon desktop slow

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
dnYY

dnYY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 13.09.2007
Salut.

Am instalat Sabyon 3.5 sa vad si eu ce asa misto la desktopul ala.

Am reusit (cu greu) sa il instalez dar desktopul merge foarte greu.
Sa fiu mai exact efectele, cube-ul si ce mai are el pe acolo merg relativ bine ... ceea ce merge foarte foarte greu e scrool-ul in pagini web, liste mai lungi etc.

Tin minte ca aceiasi problema avea si Windows XP-ul cand nu instalam driverele la palca video si m-am uitat sa vad ce placa video mi-a detectat sabyonul.  A detectat Ati Radeon 9200 PRO si eu am Ati Radeon 9250.

Credeti ca asta este cauza ? Sau aveti alte idei ?

Thanks.

Edited by dnYY, 22 March 2008 - 18:37.


#2
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Cred ca nu ai driverul instalat la placa video.

#3
bigguy82

bigguy82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 15.06.2004

View PostFratello_2007, on Mar 23 2008, 09:33, said:

Cred ca nu ai driverul instalat la placa video.
Un driver are sigur instalat, din moment ce spune ca ii merg efectele in compiz. Intrebare e ...care driver?

#4
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
problema nu e de la driver ci de la setările în configul X.org

#5
darxide

darxide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 06.10.2007
Si eu am aceeasi placa, si nu se impaca deloc cu linux. M-am chinuit si eu cu Ubuntu si pclinuxOS. Acum tocmai ce am instalat ubuntu 8.04, e putin mai bine, dar tot nu functioneaza corect. Spre exemplu cand maximizez dupa bara Firefox, in locu unde ar fi menubar-bookmarks-taburile apare o banda neagra initial, pt 1-2 secunde (asta sa intamplat cu fiecare versiune de ubuntu). Ciudat e ca filmele se vad destul de bine. La 3D are probleme:(

#6
Cioclul

Cioclul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 27.04.2008
In loc de driver-ul actual pune vesa si vezi daca poti mari rezolutia in /etc/X11/xorg.conf

#7
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007
Cum naiba sa puna driverul vesa. Cu vesa e moarte sigura, e un driver generic super-lent.

Sa revenim. Faptul ca ti-a detectat "aproape" corect placa nu inseamna absolut nimic. In instalarile default e folosit un driver open-source, cam varza pe partea de 3D. Ca sa mearga cum trebuie, e nevoie sa instalezi driverul proprietar de la ATI, care e cam naspa de felul lui (merge doar pe anumite versiuni de kernel si anumite versiuni de Xorg, de regula mai vechi decat ce se gaseste pe distro-urile actuale).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate