Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pilotaj drone - curs obligatoriu?...

Probleme submersibila

Utilizatorii de servicii de comun...

Notificare Anaf pentru venituri d...
 Router wirelles care sa stie de V...

ETL one to many relationship from...

Trust Wallet

Inmulțire pomi cu flori (meliferi...
 Întrebare, facebook in Rusia

Excel scriere numar condensat

Camera auto DVR PNI Voyager S1700...

PC pentru editare video si putin ...
 Sistem de navigatie GPS PNI L710 ...

OnePlus Watch 2

Costuri 150 mp parter vs 170 p+1

Turcia - cea mai apropiata statiu...

Placuta Amplificare (mono) 50 W Adelaida

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

mister_rf

mister_rf

freelancer

• Grup: Senior Members
3.Izolatorul se taie cu un cutter pentru a nu depasi suprafata metalica a tranzistorului.

Attached Files

• Attached File  5.jpg   40.21K   31 downloads

mister_rf

mister_rf

freelancer

4. Se pregateste folia de mica la dimensiunile necesare si se aplica peste zona unde este gaura de fixare.

Attached Files

• Attached File  2.jpg   18.81K   27 downloads

mister_rf

mister_rf

freelancer

5.Se aplica tranzistorul peste folie si cu ajutorul unui burghiu se executa gaura si in folia de mica.

Attached Files

• Attached File  3.jpg   20.05K   22 downloads

mister_rf

mister_rf

freelancer

Gaurirea foliei de mica.

Attached Files

• Attached File  4.jpg   59.96K   26 downloads

mister_rf

mister_rf

freelancer

6. Se unge usor suprafata tranzistorului si a radiatorului cu pasta termocoductoare in strat subtire. Se introduce surubul plus o saiba de metal prin izolator in tranzistor si se centreaza cu atentie folia de mica peste radiator. Se aplica si tranzistorul pe folia de mica avind grija sa pastram  alinierea corecta surub-folie-gaura radiator , pentru a nu distruge folia de mica. Se insurubeaza cu atentie fara sa exageram cu stringerea surubului.

Ca metoda de verificare trebuie masurat daca exista contact electric intre radiator si partea de metal a tranzistorului, adica colectorul acestuia. Se poate face cu un instrument de masura sau in lipsa acestuia merge si cu un bec de lanterna si o baterie. :D
Daca izolarea este corecta nu trebuie sa existe contact electric.  :)

Attached Files

• Attached File  7.jpg   86.88K   30 downloads

bontzy

bontzy

Member

• Grup: Members
iar daca vreau sa pun doar tda2030 la radiator presupun ca acesta nu mai trebuie izolat
Sua trebuie sa-ia plic acelasi procedeu

vata_pa_batz

vata_pa_batz

Guru Member

Folia aia de mica e 100% necesara? Nu se pierde din efectul de racire al Radiatorului?

Stiu ca la convertoarele de Frequenza pentru controlul unui motor asincron IGBT-urile se fixeaza pe radiator fara folia de plastic. Singurul lucru folosit este pasta pentru compensarea suprafetei radiatorului.

aeon

aeon

Guru Member

mai simplu pune fiecare tranzistor pe cate un radiator separat care sa nu fie legat al masa sau in alte parti.... intr-adevar, folia de mica inrautatese transferul termic, dar nu foarte tare

mister_rf

mister_rf

freelancer

Wake up!  :D
Aici nu se discuta despre procesoare la care puterea transferata pe unitatea de suprafata este imensa.  :)
Toate statiile de amplificare si toate sursele in comutatie utilizeaza izolarea tranzistorului printr-o folie termoconductoare. Mai nou, exista multe tranzistoare de putere care au acest strat termoconductor integrat in structura carcasei...
A mai incercat cineva practic sa folosesca radiatoare separate, pe care sa le "izoleze" mecanic pe un suport cu propietati izolante?
Teoria ca teoria, dar practica ne omoara...  :D

Edited by mister_rf, 15 October 2004 - 15:21.

bontzy

bontzy

Member

nush ce se intampla da dupa ce am facut montajul de izolare la tda2030 (la tranzistori nu l-am mai facut, pt ca nu am conectat radiatorul la masa(asa scria in PDF)) au inceput sa pocneasca rezistente 8-1,8, le-am schimbat shi dupa aia au pocnit 7-1,7 ce draq are (la 12vcc, 4700,50v, punte 4A
Crek il arunc shi imi iau o statie sanatoasa.

schultzsch

schultzsch

Junior Member

are cineva schema la amplificatorul despre care se vb mai sus ca am cautat la cei de la adelaida dar nimic au modificat siteul.dak ati mai face rost si de cablaj (banuiesc ca cine la cumparat de la ei o fi primit si schema la circuitul imprimat)as fi recunoscator.ms mult

bontzy

bontzy

Member

http://www.adelaida..../Docs/AD017.pdf

Mesteru`

Mesteru`

New Member

In primu` rand salutare la toti de aici ... Io`s cat de cat incepator insa stiu sa pun la punct un amplificator audio ... ce as dori de la voi ar fi sa`mi dati o schema de amplificator de 2x100 sau de 2x125 w ... mai simpla decat gasesc in general
Multumesc

A_L_E_X

A_L_E_X

Active Member

Folia de mica care se pune intre tranzistor si radiator este cea care se pune in cuptorul cu microunde ? Sau este ceva mai special ?

mister_rf

mister_rf

freelancer

Este o folie care nu are asperitati, este lucioasa si  nu foarte groasa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate