Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

CISS - pt ce impimante cauti?

- - - - -
  • Please log in to reply
435 replies to this topic

#37
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

View PostDraghici0Paul, on Oct 30 2008, 01:45, said:

De imprimante nu duc neaparat lipsa, am dat exemplu acel psc, deoarece aceea am folosit-o cel mai mult datorita practicabilitatii, dar langa aceea se mai adauga un Hp seria 5300 , un canon pt fotografii, si un fotocopiator marca KonicaMinolta (care face o treaba foarte buna, in pofida marimii, dar care la momentul actual este inchiriat).

Da , ai pus punctul pe i, sa stii ca in ceea ma priveste, crek deja fac parte din clubul "Mici Mesteri Mari" deoarece nu astept sa puna altu mana innaintea mea! Sunt convins ca pot repara tot ce inca functioneaza :).

Asta cam asa este, se pot utiliza si recipiente mai mici cu avantajul de a fii si transparente, acum depinde si de cantitatea de listari, si de LENE. :D


Salut...
Atentie furtunele trebuei sa fie fff subtiri..2 mm maxim diametru..si siliconice...si fff usoare ca sa nu oboseasca capul imprimantei....
MAi sunt multe altele..
Iti trebuie niste coturi la 90 grade pt a lega tuburiel fest la cartuse si fara sa scape aer inauntru...
In fien..
Nu vri sa iti vand cel mai ieftin sistem pt a intelege ce si cum stau lucrurile...?
Eventual il poti lua si il modific pt tine...;)
Nu ma supar...dar SFAT....nu te juca cu mult acerneala asa cum zicea si Valentin....e anspa sa se imprastie..si cnad e sa curga ...curge toata :D
LEgea lu' Murphy..;)
In rest numai bine....
Danny

#38
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007
Buuuuuuun,
daca tot esti in faza aceasta , in care interesul pt un ciss a crescut iti dau urmatoarea sugestie:
-ia un ciss de la rodanny pt experimentele tale si adapteaza-l la una din imprimantele tale.
-cauta compatibilitatea dintre cartusele cissurilor de la el cu una din imprimantele tale.
-este musai sa folosesti banda de furtune subtiri , altfel vei avea un haos in interiorul imprimantei din cauza a patru furtune care se vor misca aleator in interiorul imprimantei ceea ce va duce la agatarea si sectionarea lor in imprimanta.  (capcanele ciss-lui improvizat).

eu nu am problema aceasta pt ca HP K5400 are un ciss intern din fabrica !!!
Adica, cartusele cu cerneala sunt fixe , doar capul de printare se misca folosind furtune pt conectare.
Dinamica acestor furtune in interiorul imprimantei este "setata" de producator. DECI AM SCAPAT DEFINITIV DE ACEASTA MARE PROBLEMA. Cissul montat pe K5400 este absolut extern. Noile furtune nu intra in imprimanta.
Acesta este unul dintre motivele pt care am ales K5400 (pe langa calitatea si viteza de imprimare).

#39
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

View PostDraghici0Paul, on Oct 30 2008, 00:45, said:

De imprimante nu duc neaparat lipsa, am dat exemplu acel psc, deoarece aceea am folosit-o cel mai mult datorita practicabilitatii, dar langa aceea se mai adauga un Hp seria 5300 , un canon pt fotografii, si un fotocopiator marca KonicaMinolta (care face o treaba foarte buna, in pofida marimii, dar care la momentul actual este inchiriat).

Da , ai pus punctul pe i, sa stii ca in ceea ma priveste, crek deja fac parte din clubul "Mici Mesteri Mari" deoarece nu astept sa puna altu mana innaintea mea! Sunt convins ca pot repara tot ce inca functioneaza :).

Asta cam asa este, se pot utiliza si recipiente mai mici cu avantajul de a fii si transparente, acum depinde si de cantitatea de listari, si de LENE. :D

Salut..so...
AI deccis...ce faci..incerci sa iti faci unul tu sau..,iti dau unul mai iefint si sa il modifici?
danny

#40
Draghici0Paul

Draghici0Paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 30.07.2007
După cum am promis am revenit cu vești, mai bune sau mai proaste.

Nu am reusit sa achizitionez o imprimanta Canon ip 1000, deci, am hotarat sa incerc pe Hp psc 1315 "ce aveam de pierdut?". Momentan nimic.

Pasul 1. am cumparat un perfuzor din farmacie, ~1 Leu, am cumparat tuș 14 Lei/ 100 ml.
Pasul 2. Am descoperit cand am ajuns acasa ca diametrul furtunului de la perfuzor are 3-4 mm, a urmat ajustarea capatului pentru a se potrivii in cartus, gasirea lungimii potrivite de traseu, mi sa parut cel mai potrivit ca furtunul sa intre pe partea din mijloc a imprimantei, pentru a avea o bucata cat mai mica ce se misca in imprimanta
Pasul 3. Umplerea si amorsarea ansamblului cartus-recipient ca in foto atasat, furtunul din stanga are rolul de a crea vid in cartus pentru a trage cerneala din recipient.Attached File  041120081219.jpg   723.19K   415 downloads
Pasul 4. Testarea, dupa ce am umplut cartusul cu tus, (toate dintre cele trei orificii de pe cartusul de negru erau obturate in vre-un fel, scotch, pentru a nu pierde tuș-ul din furtun), la listare se comporta ft. bine, partea proasta este ca a intrat aer in cartus, deci "cerneala" a inceput sa coboare in recipient inapoi, drept masura am ales sa pun recipientul deasupra imprimantei.

Acum partea nefasta, cartusul nu a rezistat si a inceput sa curga, recipientul s-a golit un sfert in 20 de secunde, drept urmare........... pozele vorbesc.
Attached File  041120081220.jpg   715.18K   344 downloads Attached File  041120081221.jpg   739.47K   320 downloads Attached File  041120081222.jpg   864.69K   289 downloadsAttached File  041120081223.jpg   910.81K   205 downloads Attached File  041120081225.jpg   925.05K   310 downloads

Nu recomand nimanui sa incerce un CISS facut in casa, decat daca are nervii buni si ........ timp..

Pe viitor voi incerca sa "lipesc" furtunul pentru a nu mai scapa aer, cu un pistol cu lipici genu baghete.

Multumesc pentru sfatu de a nu am juca cu multa cerneala, nu a curs inca toata   :thumbup:

Edited by Draghici0Paul, 05 November 2008 - 01:24.


#41
digibrain2000

digibrain2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.11.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sMhJ_C8u4SQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sMhJ_C8u4SQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Un CISS montat pe IX4000 - 10.000 pagini in aproximativ o saptamana...

Edited by digibrain2000, 05 December 2008 - 23:53.


#42
chacha

chacha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 11.05.2005
Daca totusi apare ceva pt MP210 eu tot aici sunt  :coolspeak:  , eventual un PM....

#43
mitza2004sch

mitza2004sch

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.01.2009
salut. Am si eu o rugaminte. Am de ales intre o imprimanta A3 hp 1280 si canon ix4000. dak stii imi poti spune te rog care se preteaza mai bine pt un ciss si cam cat ar costa unul. multumesc.

#44
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

View Postmitza2004sch, on Jan 25 2009, 20:25, said:

salut. Am si eu o rugaminte. Am de ales intre o imprimanta A3 hp 1280 si canon ix4000. dak stii imi poti spune te rog care se preteaza mai bine pt un ciss si cam cat ar costa unul. multumesc.

Buna ,
Imi e greu sa iti zic ce se potriveste mai bien...
Tu stii care e aplicatia ta....la ce vrei sa folosesti imprimanta....
Deci ce pot face eu..iti trmit lista pe PV cu taote ciss-urile mele si te decizi tul....nu poate nimeni sa ia o decizie in locul tau....imi pare rau nu te pot ajuta altfel, dar....repet..daor tu stii la ce iti trebuei imrapimanta...
Atentie, CISS-ul e rentabil doar daca tiparesti multe pagini...altfel....e o belea prea mare inutila....si in plus....nu justifica investitia....

O seara faina,
danny

#45
Angel_Dust

Angel_Dust

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.01.2008

View Postmitza2004sch, on Jan 25 2009, 20:25, said:

salut. Am si eu o rugaminte. Am de ales intre o imprimanta A3 hp 1280 si canon ix4000. dak stii imi poti spune te rog care se preteaza mai bine pt un ciss si cam cat ar costa unul. multumesc.
Sincer nu cred ca o sa gasesti ciss de HP. Eu iti recomand canonul. Sigur gasesti dar ... doar daca ai nevoie de el iti recomand sa il cumperi.

#46
km1kze

km1kze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 26.11.2006
eu nu pricep, un CISS contine niste rezervoare cu furtunase... toate la un pret de ~230 roni??? da' ce, am innebunit? ultima oara plasticul costa foarte putin...

#47
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007
Ai dreptate, plasticul brut este mai ieftin decat iti imaginezi. Dar in forma cartuselor folosite de imprimanta ta, pregatite sa functioneze perfect si sa-ti protejeze buzunarul (adica sa nu mai platesti de n ori brandul cartuselor originale) acest plastic, in forma de ciss, costa chiar atat.
Optiunea iti apartine.
Uite un sfat . dar sa nu mai spui la nimeni, sssshhhhhhhhhtttttt .
Nu folosi ciss, nu merita sa instalezi un ciss daca nu crezi ca faci o afacere buna folosind.
Sau poate ca iei deciziile mai greu. Daca este asa te sfatuiesc sa nu iei decizii in viata. Lasa-i pe alti sa decida pt tine.
All the best

Btw , am o bucata de plastic in forma de ciss , montat pe un HP K5400 (o imprimanta energica) si merge extraordinar (de ieftin) . Am si scris despre ea pe forum. Dar nu cred ca ar trebui sa citesti ce scriem noi pe aici...

Edited by valetin, 10 March 2009 - 19:50.


#48
km1kze

km1kze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 26.11.2006

View Postvaletin, on Mar 10 2009, 19:43, said:

(adica sa nu mai platesti de n ori brandul cartuselor originale) acest plastic, in forma de ciss, costa chiar atat.

pai cine a zis ca NUMAI ciss-ul ma ajuta sa nu mai dau banii pe alte cartuse??

raman la clasica umplere cu seringa  :P

#49
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Salut Velentin, multuemsc pt sustinere...
Deci reinnoiesc ideea...CISSUL e rentabil tp cine are volume mari de tiaprit..si nu are chef sa faca prea multe umleri dese....si mutle batai de cap...
Nu zic, poti pumple cu siringa...e perfect..dar esti dispus saumpli de 3-4 ori pe zi un cartus?
Stia s te speli de atate ori sa te curet ide cerneala.?
DAca ai de tiparit si se opreste la jumateata paginii ca nu mai ai cerneala?
Valaore lui apare din ususrina de umple cu cerneala..si mai ales de a avea rezerve mari de cerenala pt poriecte mari.
Gandeste-te daca ai de tiaprit 100-200 de pagini in culor cu scheme si altele...
DAca nu ai CISS...trebuei sa asti dupa ele..altfel..poti alimenta cu hartie imprimanta...si CERNEALA...dupa care poti sa nu mai stai langa ea...o lasi sa isi vada de treaba in timp ce tu poti face altceva...
Iar CISS nu e foirmat doar din niste cutii deplastic..au niste furtune siliconice....foarte subtiri si f moi, au niste supape, au niste cartuse goale...care le inlocuiesc pe cele din imprimanta, ba chair unele au niste cipuri....
Deci dupa cum vezi nu e chair o cutie de plastic ordinara...
In plus...la pret..se adauga minim...19% cnad intra in tara....19% cand il vinzi , 10-15% transport si alte taxe..si un 20-30% adaos...deci vezi si tu cum se face pretul....
Asta asa orientativ...valabil pt orice produs de afara adus..
O seara fina,
DAnny

#50
securom

securom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 26.08.2007
Toate bune si frumoase, dar daca folosesti un sistem CISS trebuie sa modifici imprimanta
ca sa poti folosi rezervoarele externe. Si asta duce la pierderea garantiei. Daca ai o imprimanta
mai scumpa nu prea iti vine bine.

#51
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007
Nu trebuie sa modifici deloc acea imprimanta pt a instala un ciss.

#52
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

View Postsecurom, on Mar 11 2009, 09:10, said:

Toate bune si frumoase, dar daca folosesti un sistem CISS trebuie sa modifici imprimanta
ca sa poti folosi rezervoarele externe. Si asta duce la pierderea garantiei. Daca ai o imprimanta
mai scumpa nu prea iti vine bine.


salut,
Sincer sutn curios care imprimana e scumpa cu cerneala in ziua de azi....
Sincer...un banal calcul iti zice ca daca cumperi 3 randuri de cartuse cam pt orice model de impriamnta,......deja depasessti costul ei de achizitie....so.....
Iar elgat de garantie....in momentul cand se strica de cele maimulte ori la cele cu cerneala gasesc la service nspe mii de motive sa iti zic cum ca ea s-a stricat din cauza ta....
danny

#53
doso

doso

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.05.2007
am intrat in posesia unui ciss adica rezervoare exterioare, capilare coturi, dopuri.
am incercat sa-l moontez pe un hp 380 psc.
problema e ca dupa ce pun furtunasele in cartus si trag creneala din carus si montez cartusele in imprimanta cerneala se intoarce pe furtun inapoi spre rezervoare
adica nu functioneaza ciss ul
aveti idee de ce?
cartusele sunt hp 21 si hp 22

Edited by doso, 30 April 2009 - 11:17.


#54
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007
primul pas ar fi sa pozitionezi rezervoarele exterioare mai sus decat imprimanta pt a folosi gravitatia si a nu avea retur.
apoi verifica sa ai supapele pe rezervoarele exterioare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate