Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

CISS - pt ce impimante cauti?

- - - - -
  • Please log in to reply
435 replies to this topic

#19
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007
-Laser cu ciss nu cred ca exista
-pentru a lista ieftin (pret scazut / pagina) in cazul laser , tb sa achizitionezi un copiator "monstru", care evident are un cost de achizitie la fel de impresionant. (deci pica in cazul home user or small office)
-Nu stiu care marca de imprimanta se preteaza mai bine la instalarea unui ciss. eu sunt doar un user, nu ma ocup cu asa ceva.
-sistemul ciss il gasesti la cei specializati pe asa ceva. pe internet. vei constata ca la finalul comenzii, costul sistemului ciss cu consumabile in cantitate satisfacatoare, depaseste cu mult pretul imprimantei sau multifunctionalului in cazul imprimantelor low cost sau il egaleaza in cazul celor bune. dar daca ai un nr mare de listari lunar , poate ca merita.  :rolleyes:
-daca ai achizitionat si montat un sistem ciss , tot ce ai de facut este sa incarci rezervoarele exterioare cu cerneala. aceasta actiune se executa extrem de usor si cleany cu o seringa obisnuita la care ai inlocuit acul cu un furtun de perfuzie de 20cm.

Daca vrei sa achizitionezi un multifunctional, pot sa-ti sugerez un model (nu-mi aduc aminte care, de la HP) bazat pe platforma tehnica a imprimantei HP K5400 care mi se pare de departe una dintre cele mai robuste imprimante inkjet si , care are un raport excelent intre calitatea imprimarii color si alb-negru, ciclul lunar, viteza de printare si pretul la care este disponibila.

Edited by valetin, 18 June 2008 - 15:35.


#20
hadryan

hadryan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.11.2006
vreau un ciss pt lexmark x7350

#21
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

View Posthadryan, on Jul 17 2008, 08:49, said:

vreau un ciss pt lexmark x7350

Salut,
Imi pare rau ..dar nu stiu de ce nu m-a anuntat ca ai trimis mesaj...."forumul"...
Deci.....am doar pt CANON, HP si EPSON.
Imi pare rau...
Poate la uramatorul transport...
Danny

Edited by rodanny, 30 July 2008 - 16:58.


#22
hadryan

hadryan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.11.2006
rodanny da-mi un pret estimativ pentru un ciss lexmark x 7350 ca sa ma orientez si sa pot sa fac o  comanda sigura pentru urmatoarele transporturi . Poti sa dai factura ? poti sa trimiti prin curier cu plata ramburs ?
Astept oferta ta .

#23
hadryan

hadryan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.11.2006

View Posthadryan, on Aug 2 2008, 19:39, said:

rodanny da-mi un pret estimativ pentru un ciss lexmark x 7350 ca sa ma orientez si sa pot sa fac o  comanda sigura pentru urmatoarele transporturi . Poti sa dai factura ? poti sa trimiti prin curier cu plata ramburs ?
Astept oferta ta .


Asta e firma din china unde am gasit ce imi trebuie mie : http://duopule.diytr...23-1284724.html

#24
chacha

chacha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 11.05.2005
Un sistem CISS pentru MP 210 ai? Ma intereseaza atat negru cat si color insa o intrebare: as putea vedea ce model e si cum se instaleaza pentru a stii pe ce dau banii si cat modifica imprimanta? mentionez ca inca am cartusele originale in ea PG37,CL38 si intrebarea e daca e nevoie sa cumpar PG40CL41 sau pot folosi tot cartusele astea.
Mentionez ca nu am mai folosit niciodata CISS nici nu am vazut si de aia pun atatea intrebari....


Astept un raspuns si preturi....

Multumesc anticipat.

#25
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Salutari...
Pt Canon am urmatoarele tipuri de cartuse...
BCI-24B, BCI-24C
BCI-3eBK/3eC/3eM/3eY
BCI-6 BK/C/M/Y/BCI-3e BK
PGI-5BK/CLI-8C/M/Y
BCI-5PGBK/8BK/8C/8M/8Y
BCI-6 PC/C/BK/Y/PM/M
BCI-6BK/6C/6M/6Y/ 6PM/6PC/6R/6G
CLI-8BK,C,M,Y,PC,PM
CLI-8BK,C,M,Y,PC,PM, R&G
PGI-9

Deci...ce nu e aici nu am deocamdata....
Cu respect....
Danny

#26
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
UP

#27
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007
Up again.
Va impartsesc eu din experienta utilizarii imprimantei K5400 cu CISS. Pana acum excelent. S-a montat simplu si listeaza bine  atat alb-negru cat si color.
Trandafirrosu nu contest ca ai patit ceea ce povestesti, dar ... ai un ton de angajat HP Romania.
Tb sa fac mentiunea ca in softul imprimantei sau in memoria ei exista o informatie despre nr de pagini listate pt ca nu s-a resetat inca. Probabil ca la fel se va comporta si la celelalte culori. Dar in rest nu vad alt impediment. Voi incerca sa aflu cum se reseteaza (daca se reseteaza cu adevarat).

Voi reveni in timp cu impresii de utilizare K5400 CU CISS.

Attached Files


Edited by valetin, 21 October 2008 - 13:43.


#28
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
UP

#29
Draghici0Paul

Draghici0Paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 30.07.2007
Am si eu o intrebare, poate stupida, dar m-am documentat destul si nu imi iese din minte!
Sistemul C.I.S.S. se compune doar din rezervoarele necesare stocarii cernelii si acele furtunase pentru transfer la cartuse?
Nu exista pompite , nimic in acele rezervoare, cum ajunge cerneaza in cartuse, deoarece personal cartusele de imprimanta nu imi lasa impresia ca ar putea trage cerneala pe un astfel de traseu, mai ales ca sistemul ciss nu este asezat deasupra imprimantei ci in lateral, deci nu se foloseste de gravitatie (prea mult)

multumesc, astept raspuns.

#30
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007
Din punct de vedere fizic, fenomenul cred ca arata asa:
In timpul imprimarii cerneala este evacuata prin capetele de printare (deci consumata),
in partea de sus a cartusului presiunea scade (sub cea atmosferica).
Astfel, prin furtunul conectat la rezervorul extern intra cerneala impinsa de presiunea atmosferica
la care este "conectat" rezervorul extern.

#31
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Salutari..
Valentin a explicat corect...
Dar atentie...cheia succesului e ca in momentul umplreii prima oara cu cerneala a CISS-ului in cartus si pe furtune sa nu ramana nici o bula de aer.
In acest fel pe masura ce e consumata cerneala din cartus .....automat e trasa alta cerneal din rezervorul de langa imrpimanta.
Toate cele bune,
Danny

#32
Draghici0Paul

Draghici0Paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 30.07.2007

View Postvaletin, on Oct 29 2008, 13:30, said:

Din punct de vedere fizic, fenomenul cred ca arata asa:
In timpul imprimarii cerneala este evacuata prin capetele de printare (deci consumata),
in partea de sus a cartusului presiunea scade (sub cea atmosferica).
Astfel, prin furtunul conectat la rezervorul extern intra cerneala impinsa de presiunea atmosferica
la care este "conectat" rezervorul extern.

Deci am intuit cat de cat bine, multumesc de acest raspuns.
Mai am o intrebare, cam ce presiune poate tine un cartus in spate (scuzati-mi expriamrea pur romaneasca, detaliat suna cam asa: Ce cantitate de cerneala poate tine deasupra fara ca aceasta sa inceapa sa curga ca la robinet, aveti idee?)

Ideea pe care o subliniez eu, ca si in desenul atasat, tot ce este deasupra liniei rosii, ca si cantitate de cerneala apasa pe capatul de scriere al cartusului ca o presiune adaugata.
In cazul sistemelor CISS poate se mai adauga ca si cantitate MAXIM 100ml (capacitatea acestuia, in cazul pozitionarii deasupra imprimantei), in cazul unui recipient de 1L cantitatea ce cerneala creste substantial.


Attached File  Imprimanta.JPG   74.23K   285 downloads

#33
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007
Unde vrei sa ajungi ? :)

Completez raspunsul si iti spun ca va functiona chiar daca asezi rezervoarele externe sub imprimanta.
Furtunul este subtire . O fi si ceva capilaritate pe acolo :)) . Oricum nu ar fi functionat daca furtunul ar fi fost de "fi"10.
Masa deplasata prin furtun este destul de mica fiind astfel sub actiunea diferentei de presiune atmosferica dintre presiunea din partea de sus a cartusului si presiunea de pe rez externe.   Nu stam sa le calculam noi acum. Important este ca stim cum functioneaza.

Da, am revazut schita ta.
va functiona indiferent de volumul rez extern pt ca presiunea atmosferica nu se schimba . Dar numai in urmatoarele conditii:
-furtune cat mai subtiri,
-conectate etans la capete,
-rezervorul extern sa fie deschis (sa fie o mica gaura pt egalizarea presiunii atmosferice din jurul rez extern cu cea din interiorul sau).

PS atentie la capcanele ciss-lui improvizat .

Edited by valetin, 29 October 2008 - 23:36.


#34
Draghici0Paul

Draghici0Paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 30.07.2007
:)) Unde vreau sa ajung, dupa cuma rata si in schema stii deja unde vreau sa ajung, ma scuzati daca am ajuns in offtopic.
Ideea este ca unui roman, pentru a umple un cartus de cerneala nu este nevoie sa ii dai si instructiuni, si burghiu, si cine mai stie ce la set.
Stiu mai de mult timp despre acest sistem ciss, dar nu ma intrigat incat nu aveam neaparata nevoie de el, mai ales la pretul acestuia.

Dar (intotdeauna exista un "dar") nevoile omului se schimba, detin la momentu actual un multifunctional hp psc 1315 care oricum l-as lua este destul de scump in exploatare, doresc sa achizitionez un canon ip1000, o imprimanta pe buzunarul tuturor , mai ales la mana a doua, la care sa ii atase un Sistem Continuu de Alimentare cu Cerneala (pe romaneste un SCAC :)) a iesit pe moment) , unde pe langa costu imprimatei se adauga o sticla de 1L de tus negru cam pe la 80 de lei recipientul fiind inclus in pret :P. Daca are sa pocneasca imprimanta va anunt! Primele detalii poate in 3-4 zile.

Appo nu imi e frica sa o dezasamblez toata ca sa o fac sa functioneze.

Multumesc de ajutor Valentin.

#35
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007
nu este nevoie sa utilizezi o sticla de 1litru pt un ciss home made. poti folosi recipiente mai mici dintr-un motiv f simplu:
-as vrea sa-ti cunosc reactia (sa-ti vad si fata) dupa ce ai varsat un litru de cerneala neagra pe jos .

:death:

Revenind la achizitia unei imprimante second hand...
Inteleg ca vrei sa cumperi o imprimanta aproape moarta si sa prestezi si ceva manopera
pt a creea un ciss . probabil ca ai timp pt asa ceva.
Este foarte bine in principiu. Poti fi membru al echipei noastre "MICII MESTERI MARI".
Am si eu trei imprimante moarte , una cu ciss pe ea care asteapta sa fie depanate. poate le va veni timpul...
Sfatul meu: get a job, & buy a new one. a good one.  :D

#36
Draghici0Paul

Draghici0Paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 30.07.2007
De imprimante nu duc neaparat lipsa, am dat exemplu acel psc, deoarece aceea am folosit-o cel mai mult datorita practicabilitatii, dar langa aceea se mai adauga un Hp seria 5300 , un canon pt fotografii, si un fotocopiator marca KonicaMinolta (care face o treaba foarte buna, in pofida marimii, dar care la momentul actual este inchiriat).

Da , ai pus punctul pe i, sa stii ca in ceea ma priveste, crek deja fac parte din clubul "Mici Mesteri Mari" deoarece nu astept sa puna altu mana innaintea mea! Sunt convins ca pot repara tot ce inca functioneaza :).

Asta cam asa este, se pot utiliza si recipiente mai mici cu avantajul de a fii si transparente, acum depinde si de cantitatea de listari, si de LENE. :D

Edited by Draghici0Paul, 30 October 2008 - 00:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate