Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Radio Valcea UNU - 88.6Mhz

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
488 replies to this topic

#55
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postchatnoir401, on May 12 2008, 22:30, said:

Ca sa fiu mai explicit era vorba de Peris, nu a tinut insa prea mult decat vreo cativa km mai spre nord, oricum si 88.5 era mai slab in acea zona.
ASA mai merge !! nordu bucurestiului il maninc pe paine daca mi se pune pata acu , am bicla , am casu cu baterii noi  am antena refacuta de fm si cablu pe 94.5mhz si daca era ceva mergeam ! si iti demonstram minciuna daca era sa susti ca in nord se ia ! :lol:

#56
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Oricum de la Bucuresti la Peris tot sunt vreo 30 km, in Bucuresti ca sa zic drept nu l-am prins, 88.5 am avut asa cum ai zis pana la 88.7 plaja.

#57
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postchatnoir401, on May 12 2008, 22:40, said:

Oricum de la Bucuresti la Peris tot sunt vreo 30 km, in Bucuresti ca sa zic drept nu l-am prins, 88.5 am avut asa cum ai zis pana la 88.7 plaja.
180khz , nici nu mai trebie sa deschid casu tau auto!

#58
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Corect, e simplu!

#59
netfreak

netfreak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.04.2008
Voi, forumisti pasionati de radio, receptionati "ciudatenia" asta de Radio Valcea 1, cu ceva eforturi antenistice, sau pur si simplu, cu o antena normala, din diferitele locatii?  :D

#60
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View Postnetfreak, on May 15 2008, 09:22, said:

Voi, forumisti pasionati de radio, receptionati "ciudatenia" asta de Radio Valcea 1, cu ceva eforturi antenistice, sau pur si simplu, cu o antena normala, din diferitele locatii?  :D
In Militari la capatul vestic merge si pe radio normal cu antena telescopica la geam de la et.3-4 in sus dar pe 88.65 sau 88.7 din cauza unui local din Bucuresti. Altfel se mai aude si in alte locatii folosind tunner si antene directive din comert, nimic special, domnul Z face 'eforturi antenistice'  :D prin faptul ca el sta mai mult timp la scanare si vaneaza propagari speciale. Intr-un asemenea moment rar ajunge sa poata fi ascultat 96.3 Galaxy chiar pe 96.3 si evident ca Valcea1 rupe bine pe 88.65
Semnalul exact ai lui 88.6 in Bucuresti nu prea poate fi masurat deoarece am zis e un local in apropiere  si multe alte emitatoare de foarte mare putere care iau din receptie si e influentat si de propagarea care nu e constanta. E foarte important cat de bun e aparatul de radio in sensul rezistentei la semnal local prea puternic, sa nu i se inece receptia. Totusi pe aceleasi aparate am vazut ca in nordul judetului Valcea  semnalul e nesatisfacator, 20 db pe un tunner cu antena inseamna un pic peste 0 pe un radio de mobil, deci deja acolo sunt probleme si mi s-a parut absurd pentru ca se vede clar varful Cozia cu emitatoare.
Probabil ca nici puterea nu e > 1 kw, dar nici Galaxy nu cred ca are mult peste pentru ca e cel mai slab semnal ce vine de pe Cozia.
Cred ca ar fi bune niste antene directive spre SV si NV de pe Cozia pentru ca deschiderea muntelui e spre E si S, dar aici avem Arges, Dambovita, Ilfov, Giurgiu, Olt care nu cred ca intereseaza pe Valcea1, sincer cel mai bine mi s-a parut ca acopera judetul Metronom 89.0, se aude si spre Horezu si spre nord destul de bine tinand cont ca emite de pe un deal din Rm. Valcea. Am facut experimente si in banda de radioamatori, pozitia nu e totul  daca nu ai antena buna si la emisie si la receptie, rad cand imi aduc aminte cum se chinuiau 2 amici sa se auda la munte la 3-4 km cu portabile, antene varza d-alea sarma pe batz, iar eu vorbeam linisit cu un bulgar din Plovdiv avand o antena auto si bulgaroiu antena directiva spre Romania, folosind puteri de numai 5-10 W.

Edited by rvic77, 15 May 2008 - 09:55.


#61
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

View Postnetfreak, on May 15 2008, 09:22, said:

Voi, forumisti pasionati de radio, receptionati "ciudatenia" asta de Radio Valcea 1, cu ceva eforturi antenistice, sau pur si simplu, cu o antena normala, din diferitele locatii?  :D
Se poate receptiona si cu o antena normala pe distante mai mari - in functie si de propagare. Bineinteles ca nu strica si astfel de "eforturi antenistice" asta pentru cine vrea sa-l prinda acolo unde cu o antena obisnuita nu intra.

#62
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
el nu intelege , cand zice ca face ceva , el nu se uita la propagare , ca daca te gandesti ca in ziua aia misuna propagarea pe sus , evident ca unu din ascultatori a zis "nene te iau cu stereo" si de aici a inceput sa fie bucuros!

bai , 106.0 eu garantez ca max oberoon au marit PAR-ul , se ia constant ! praf ziua , binisor seara , pevestind ploaie bine

Edited by Zvartoshu, 15 May 2008 - 12:30.


#63
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
S-a cam grabit respectivul sa anunte ca se prinde mai bine, trebuia sa mai urmareasca vreo cateva zile pe urma sa concluzioneze.

#64
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postchatnoir401, on May 15 2008, 14:06, said:

S-a cam grabit respectivul sa anunte ca se prinde mai bine, trebuia sa mai urmareasca vreo cateva zile pe urma sa concluzioneze.
exact mom , mai intai sa se urmareasca si dupa aia sa dea cu "ciomeaga " insa eu pandesc pas cu pas , se pare ca si vecus campis 94.0 incepe usor usor sa se auda in bucuresti ! :lol:

#65
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Da, asa e normal, graba strica treaba, o concluzie nu se trage la prima vedere tot timpul.

#66
edy_tiger21

edy_tiger21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 06.09.2007
Radio si Televiziunea VALCEA UNU (scurt istoric)

1990, 12 mai - Prima transmisiune in eter a unui semnal de televiziune in zona orasului Ramnicu Valcea. Folosind un emitator de 5 W, realizat artizanal de Marian LUNGU, acesta, impreuna cu Emilian FRANCU si Alex PAROLEA-MOGA a realizat prima transmisie de televiziune la Ramnicu Valcea. De receptie s-au putut bucura cativa dintre apropiatii grupului.

1993 – In cadrul sedintelor publice ale Consiliului National al Audiovizualului, REGAL srl obtine sub denumirea Valcea UNU o licenta de transmisie a programelor radio pe frecventa de emisie de 71,21 MHz (23 iulie) si o licenta de transmisie a programelor de televiziune pe canalul 21 UHF (26 noiembrie). Proiectele propuse de Emilian FRANCU sunt sustinute cu acest prilej de mai multe personalitati culturale: regizorii Sorana COROAMA STANCA si Geo SAIZESCU, scriitorul Dinu SARARU, compozitorul Doru POPOVICI, profesorul Alexandru INTORSUREANU - deschizator de drumuri in domeniul imaginii de film, maestra coregrafa Adina CEZAR, Ion COSTEA - fost director al Radiotelevizii Romane si poetul George TARNEA. Radio Valcea UNU isi lanseaza programele in eter in 15 septembrie, iar postul de televiziune Valcea UNU emite incepand cu data de 19 decembrie a acestui an.

1996, 19 februarie – REGAL srl pune in functiune mai multe posturi locale de radio si de televiziune in judetul Valcea. Radio Valcea 2 in orasul Horezu (66,2 MHz, ulterior 95,1 MHz) si Televiziunea Valcea 2 (canalul 36 UHF) si Televiziunea Valcea 3, in municipiul Dragasani (canalul 48 UHF).

1998, 1 decembrie - REGAL srl adauga grupului de media creat in judetul Valcea Radio Valcea 3 in municipiul Dragasani (98,6 MHz)

1999, 1 mai - REGAL srl pune in functiune Radio Valcea 4 in orasul Balcesti (94,7 MHz)

In perioada scursa de la primul semnal de televiziune (12 mai 1990) si pana astazi, grupul media VALCEA UNU s-a impus in comunitatile valcene unde actioneaza ca o sursa de informatie de maxima incredere si ca o platforma de lansare pentru cateva generatii de jurnalisti, de oameni de radio si de televiziune.

#67
netfreak

netfreak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.04.2008
E mai mult de spus despre RTV decat ce scrie pe site... Dar asta presupune sa fi ascultat VL1 in ultimii 6-7 ani  B) Acum cand radiourile comerciale centrale au cam luat tot, oferta locala poate parea saraca. Ca si bugetul...

#68
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

View Postnetfreak, on May 22 2008, 23:15, said:

E mai mult de spus despre RTV decat ce scrie pe site... Dar asta presupune sa fi ascultat VL1 in ultimii 6-7 ani  B) Acum cand radiourile comerciale centrale au cam luat tot, oferta locala poate parea saraca. Ca si bugetul...
Aici se greseste mult cand se pune problema cu radiourile comerciale, ar trebui regandita oferta astfel incat sa poata deveni o alternativa pentru acestea.

#69
netfreak

netfreak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.04.2008
Nu ati mai zis nimik, se mai receptioneaza Radio Valcea 1 asta?  :rolleyes:

#70
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
s-a prins in bucuresti acu 4 zile dar slab , e submodulat si cu greu face fata sa se auda de 88.5 , eu am posibilitate sa aud la diferenta 100khz de o statie

#71
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View PostZvartoshu, on Jun 16 2008, 15:28, said:

s-a prins in bucuresti acu 4 zile dar slab , e submodulat si cu greu face fata sa se auda de 88.5 , eu am posibilitate sa aud la diferenta 100khz de o statie
http://uk.youtube.co...h?v=bkOH7GHpbNM

#72
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Tare!
Inseamna ca se poate si bine!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate