Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

e moral sa dai click pe adsense de mai multe ori?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
dreamtime

dreamtime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 03.01.2005
As vrea sa stiu parerea voastra. E ok daca dau click de mai multe ori pe reclame google adsense in cazul in care in adresa de email imi apare un spam referitor la acel site? Eu zic ca da, unii isi fac publicitate respectand regulile pietii,,si pe altii ii doare la basca si trimit mii de spamuri. Sunt sigur ca multi dintre voi ati primit emailuri de la "e-actual'. De-acum inainte cand prind in adresa mea cate un spam, si stiu sigur ca nu le-am dat eu adresda mea, ca nu m-am inscris nicaieri la niciun newsletter etc ii dau clickuri in nestire timp de o saptamana.

#2
Rhadoo824

Rhadoo824

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 03.03.2006
Nici faptul ca producatorii de tutun scot bani profitand de dependenta fumatorilor nu e un lucru moral.

#3
gafton26

gafton26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 08.08.2006
Foarte corect ! sustin aceasta actiune !
Daca sunt nesimtiti, sa plateasca !   Nu e doar moral ci si util !
Daca nu exista, ar trebui facut un topic destinat stresarii celor care trimit spam !

Keep up the good work !

***

#4
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Nu e moral pentru că tu cheltui banii advertiserilor care au cheltuit acei bani. E adevărat că dacă acestui website i se va suspenda contul, banii vor reveni advertiserilor, însă nu poți fi sigur de acest fapt.

#5
akenathon

akenathon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.02.2006
Poate e protejat impotriva clicurilor multiple.

#6
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Daca da suficient de multe clickuri isi atinge scopul. Depinde si de situl gazda. Si eu sunt anti-spam si anti-jeg pe net.

Edited by onlyone, 20 March 2008 - 16:22.


#7
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007
mi-au trebuit 2 saptamani si aproximativ 500 clikuri ca sa reusesc sa inchid contul unuia care ma stresa cu spam adsense... deci e destul de mult de munca...

#8
SoR!n

SoR!n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 29.12.2006
N-ar fi mai usor sa-i reportati la Google ?

Edited by SoR!n, 20 March 2008 - 18:31.


#9
cipcip

cipcip

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 739
  • Înscris: 01.03.2007
decat sa ii reportezi la Google sau sa ii dai click-uri in disperare pe ads-uri ... nu ar fi bine sa ii reclami autoritatilor sa primeasca amenzi ? cica spam-ul este ilegal in caz ca inca nu ati aflat ... si deja s-a creat un precedent in Romania ... deci vor mai fi destule amenzi date de acum in colo ...

#10
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007

 cipcip, on Mar 20 2008, 19:21, said:

decat sa ii reportezi la Google sau sa ii dai click-uri in disperare pe ads-uri ... nu ar fi bine sa ii reclami autoritatilor sa primeasca amenzi ? cica spam-ul este ilegal in caz ca inca nu ati aflat ... si deja s-a creat un precedent in Romania ... deci vor mai fi destule amenzi date de acum in colo ...
Este destul  de greu cu justitia romaneasca sa dovedesti ca un mail este spam sau nu...

#11
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
nu e deloc greu:
1. faci o sesizare in legatura cu mesajul nesolicitat pe care l-ai primit
2. cel reclamat trebuie sa vina cu dovada ca acel e-mail a fost trimis la solicitarea ta,
insa, daca nu are acceptul tau scris (in acest caz se ia in considerare header-ul mesajului),
este pasibil de pedeapsa
3. se aplica masura sanctionarii
4. ti se trimite un raspuns cu masura luata

apropo:
nu te-ai gandit ca poti fi reclamat ca executi mai multe click-uri pe reclamele adsense?

#12
dreamtime

dreamtime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 03.01.2005
De ce sa fiu reclamat? Pentru ca sunt indragostit de reclamele google de pe situl lui? Iaca mi s-a pus pata pe ele si le vizitez zilnic de sute de ori. Nu cred ca exista vreo lege in toata lumea asta care sa interzica unui utilizator sa dea mai multe clickuri pe o reclama. Chiar n-as face nicio sesizare, nu vreau sa-l bag in puscarie pe om. Dar sa-i inchid contul de adsense, da,,,asta oricand. Probabil daca as avea un site bazat, iar concurenta ar recurge la spam infect, atunci da,,l-as trimite si-n siberia, nu inainte de-al atentiona.  Apropo..cum se face o sesizare de genul asta,,,trebuie mers la politie?

ps: poti sa te protejezi impotriva clickurilor multiple?

#13
cipcip

cipcip

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 739
  • Înscris: 01.03.2007
nu se face la politie ... daca te duci la politie si le zici ca vrei sa faci o sesizare cu privire la spam rad de tine si cu fundu ...

exista organizatii ... numai stiu acum cum se cheama .. daca imi voi aminti voi posta!

#14
akenathon

akenathon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.02.2006

 dreamtime, on Mar 21 2008, 12:14, said:

...
ps: poti sa te protejezi impotriva clickurilor multiple?
Da... Exista niste chestii care nu accepta decat 1click/zi/IP (nu stiu daca le poti configura durata, inca n-am folosit). Dupa ce ai dat clickul iti afiseaza o cu totul alta reclama in locul adsense.
Cauta s-a mai discutata p-aici.

#15
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007

 akenathon, on Mar 21 2008, 14:18, said:

Da... Exista niste chestii care nu accepta decat 1click/zi/IP (nu stiu daca le poti configura durata, inca n-am folosit). Dupa ce ai dat clickul iti afiseaza o cu totul alta reclama in locul adsense.
Cauta s-a mai discutata p-aici.
De la RDS primesti un IP diferit la fiecare conectare, doar e dialup.., deci asta nu merge.., treaba cu cokie iar nu merge ca se poate seta sa se stearga automat..

#16
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
da-i tu clic de pe un IP dinamic si vedem cine pierde :)

#17
poi625

poi625

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.03.2008

 dreamtime, on Mar 20 2008, 11:34, said:

As vrea sa stiu parerea voastra. E ok daca dau click de mai multe ori pe reclame google adsense in cazul in care in adresa de email imi apare un spam referitor la acel site? Eu zic ca da, unii isi fac publicitate respectand regulile pietii,,si pe altii ii doare la basca si trimit mii de spamuri. Sunt sigur ca multi dintre voi ati primit emailuri de la "e-actual'. De-acum inainte cand prind in adresa mea cate un spam, si stiu sigur ca nu le-am dat eu adresda mea, ca nu m-am inscris nicaieri la niciun newsletter etc ii dau clickuri in nestire timp de o saptamana.

daca scoti bani orice e moral :)

#18
pitagora

pitagora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 11.12.2004
problema e ca multi fac treaba asta fara ca victima sa fie spammer. Un prieten de-al meu s-a ars :( Ce ii mai rau e ca voi dati idei la lume.

Apropo...daca la cineva ii se pune pata pe site-ul meu (concurenta de exemplu) am ce sa fac sa nu mi se suspende contul de adsense si sa ma falimenteze?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate