Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

bluetooth vs. unde radio

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
floddy

floddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.08.2005
salutare,

stiu ca este un subiesct deja discutat, alegerea castilor, insa n-am reusit sa-mi elucidez dilema, de aceea deschid acest topic.

de curand mi s-a nazarit ideea de a achizitiona niste casti "fara fir"...
problema care apare este.... de care;

ideea e ca nu caut niste casti supersofisticate, profesionale, .. doar pentru uz personal...care sa-mi permita "libertarea" de a nu sta la birou, pentru a purta o discutie online pe chat, sau sa ascult o muzica, de ce nu, sa nu deranjez sotia cand ma uit la TV si ea doarme...

de curand un prieten si-a cumparat casti  Panasonic Wireless Headphones RPWF810 , care sunt bazate pe tehnologia unde radio; pot spune ca testate, la volum mic, nu pot scapa de un sasait groaznic, si o instabilitate a frecventei (permite reglaj fin) oricat ai incerca sa reglezi. cum sucesti putin capul, se bruiaza frecventa. .. asta pe langa sunetul mult mai incet fata de castile clasice, prin fir.

intrebarea mea este, sa fie tehnologia asta, prin unde radio problema? .. sa fie doar acest model?.. sau acest expemplar ..?
preizez ca ca nu m-am limitat a proba 30 sec reglarea, am insistat pe toate cele 3 canale, care le permite modelul.  
oare tehnologia Bluetooth intampina aceleasi probleme?
exista casti prin bluetooth care sa se conecteze la calculator, TV (fara functie speciala de bluetooth) sau ceva aparat care in mod normal permite utilizarea castilor cu mufa jack (banuiesc ca ar tb castile sa aiba un deck, o baza, emitator, ceva).
cer prea mult, dc intreb si de microfon? :P .. ok icrofonu nu-i absolut necesar, pe putem lipsi de el  :D
.. si dc da, exista, ... cam la ce preturi...exorbitante .. sau rezonabile? (temeni relativi, dar ca idee)

astept pareri, opinii..
dc aberez pe undeva, imi cer scuze... cunostintele-n domeniu-mi sunt limitate, recunosc  :P

#2
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006
Posibil ca aceste casti Panasonic sa aiba transmisie analogica si de aceea sa fie oarecum bruiate de calculator sau alte aparate.

Transmisia bluetooth este digitala si ar trebui, in mod normal sa mearga mai bine, fara insa a fi obligatoriu.
Castile se aud mai incet decat cele cu fir pentru simplul motiv ca daca maresti volumul se consuma mai repede bateria. Limitarea volumului pastreaza autonomia la o durata acceptabila.

#3
floddy

floddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.08.2005

 nelu97, on Mar 20 2008, 13:29, said:

Transmisia bluetooth este digitala si ar trebui, in mod normal sa mearga mai bine, fara insa a fi obligatoriu.

.. dar nu ai testat astfel de casti, ..nu?

cat despre baterii, probabil ai dreptate, nu m-am gandit, .. dar dc folosesti 2 perechi de acumulatorii, sa le folosesti succesiv, consumul n-ar mai fi o problema ;)  .. banuiesc

#4
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
ia-ti bluetooth. macar vei avea zgomot de fond mai mic. restul calitatilor audio ale castilor depind de model si de $$$.
numa ca nu stiu cum le legi pe astea la TV.

#5
floddy

floddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.08.2005
modelul de care scriam ca si-a luat amicu meu, au un dect conectat prin jack care emite semnalul, oare la cele cu bluetooth nu este asa ceva?
sau ceva adaptor...

#6
ice187

ice187

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 14.07.2006
detin niste Panasonic RP-WF910H - merg prin unde radio... pe ele au doua "rotite" , una de volum si una de tuning... se aude    bine insa daca te indepartezi mai mult sau daca schimbi camera trebuie sa reglezi usor din roata de tuning...

#7
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006

 floddy, on Mar 20 2008, 14:44, said:

.. dar nu ai testat astfel de casti, ..nu?

cat despre baterii, probabil ai dreptate, nu m-am gandit, .. dar dc folosesti 2 perechi de acumulatorii, sa le folosesti succesiv, consumul n-ar mai fi o problema ;)  .. banuiesc

Am testat dar sunt constient ca exista casti bluetooth de buna calitate si de proasta calitate asa cum si prin cablu exista casti bune si proaste, de aceea nu am vrut sa fac vreo afirmatie categorica. Cele pe care le-am testat eu (Plantronics) nu mi-au placut (comparativ cu cablu). Nu am facut comparatia bluetooth-fm analogic sau bluetooth-alte sisteme digitale de transmisie.

Chiar daca ai 10 tipuri de acumulatori, se pleaca de la premisa ca o singura pereche trebuie sa tina un timp suficient. La fel si la telefonul mobil. Poti avea mai multi acumulatori totusi se optimizeaza pentru unul singur.

#8
floddy

floddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.08.2005

 ice187, on Mar 21 2008, 16:47, said:

detin niste Panasonic RP-WF910H - merg prin unde radio... pe ele au doua "rotite" , una de volum si una de tuning... se aude    bine insa daca te indepartezi mai mult sau daca schimbi camera trebuie sa reglezi usor din roata de tuning...

corect, si cele testate de mine au cele 2 rotite, insa reglajul care l-am putut scoate, cel mai bun, nu elimina nici pe departe fasaitui (precizez la volum mic), si chiar si reglajul fin obtinut, se bruia indata ce intorceam capul (deci nu e vorba de schimbarea pozitiei cu nici 50cm);

ar mai putea fi discutat si aspectul reglajului, insa ma indoiesc ca s-ar putea obtine un reglaj fin semnificativ mai bun comparativ cu ce am reusit eu, ca sa se poata "invinui" acest aspect, in cazul meu.

in concluzie "ice187" , ai recomanda trecerea la castile wireless sau de preferat sa "mai asteptam", dc vrem sa avem un sunet curat, fara "paraziti" ?
(eu, dupa ce am testat, precizez, un singur model, un singur exemplar, am fost total dezamagit, comparativ atat cu pretul platit pt ele ~200lei; cat si cu sunetul obisnuit al castilor cu fir)

#9
ice187

ice187

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 14.07.2006
ce pot sa zic , sunet "curat" prin unde radio nu cred ca este posibil, daca vrei claritate 100% ia-ti o pereche de casti "sanatoase"  cu fir , si eventual un prelungitor 3,5mm-3,5mm daca vrei sa te departezi de calc. Concluzia e ca , castile wireless care functioneaza prin unde radio costa cam prea mult comparat cu calitatea sunetului.

#10
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

 floddy, on Mar 20 2008, 12:24, said:

intrebarea mea este, sa fie tehnologia asta, prin unde radio problema? .. sa fie doar acest model?

cum am spus mai sus bluetoothul (radio digital) are sunet mai curat decat tehnologia radio analog. la pret mic.

la preturi si scule mai serioase tot pe unde radio se merge(poate nu pe frecventele comerciale sa nu fie interferente).
microfoanele profesionale, lavalierele de la televiziune si care or mai fi merg excelent pe analog.

#11
elfos

elfos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 12.02.2007
Bluetooth ofera si A2DP, in plus totul este digital. Un alt avantaj este si compatibilitatea cu mai multe dispozitive wireless.

#12
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004
Am vazut pe head-fi.org pe cineva care cumparase un receptor bluetooth mic si care il atasae pe o casca obisnuita care avea mufa audio in. In felul asta, daca gasesti casti normale care au o astfel de mufa, plaja de alegere se mareste considerabil.

De cateva zile ma tot interesez si eu pe Internet despre bluetooth in domeniul audio, mai ales ca ma batea gandul sa incerc un player mp3 de la sony care are si bluetooth (sony promoveaza bluetooth la greu).
Din pacate, din ce citesc situatia e destul de proasta, calitatea sunetului e destul de proasta prin bluetooth. Spre exemplu, din cate am inteles, datorita limitarilor de banda sunetul este recomprimat la un bitrate mai mic decat sursa. Deci nici vorba sa auzi ceva bitperfect (ar fi fost super).

Bluetooth ar fi fost ceva frumos dar din pacate, din cate vad, tot nu a ajuns la maturitate in ceea ce priveste sunetul audio de calitate.

#13
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006
Nu conexiunea bluetooth e problema, cat modul de folosire a aacesteia. Cum spunea cineva inaintea mea, bit-rate-ul este mic si de aceea se aude prost. Un bitrate mic solicita mai putin procesorul si deci se consuma mai putin curent.

E ca si cum ai avea o placa de retea de 100MBps dar conexiuea ta la internet este de 500kBps. Cam la fel si bluetooth. Desi teoretic poate atinge fidelitatea, in realitate functioneaza prost, pentru ca e facut sa mearga asa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate