Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

ce boxe standfloor sa cumpar? (~10 mil)

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
alexqaws

alexqaws

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.03.2008
Vreau sa imi cumpar o pereche de boxe, si as dori sfatul unor cunoscatori.
Am gasit pe net multe optiuni, dar majoritatea depasesc bugetul meu, care ar fi de maxim 1000 RON.

Am un receiver JVC RX-ES1SL care spunde ca poate scoate 5x100 de wati pe impedanta de 8ohmi, si as dori sa imi cumpar doua boxe pentru el.
Initial ma orienasem spre pioneer CS7070 dar din cauza review-urilor, in mare negative, m-am gandit sa mai caut.

Am dat peste infinity primus 250 care par ok, dar as vrea sa stiu mai multe pareri despre ele. Infinity 360 ar fi perfecte, dar imi depasesc bugetul, asa ca trebuie sa gasesc altceva.

Intrebarea ar fi: infinity primus 250 merita banii?
Eventual as putea ca mai tarziu sa cumpar un subwoofer pentru ele. In viitorul apropiat vreau sa imi cumpar si o placa de sunet 'mai profesionala', dar depinde iar de buget.

Deci, raman la primus 250 sau mai caut? :D

multumesc anticipat

#2
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
nu stiu cum se aud boxele dar dif alea de 12 sau 13 cm mi se par cam mici pt niste boxe fullrange fullpower standfloor(desi monitor audio BR5 se descurca de minune tot cu dif dintr-alea).
probabil ca e nevoie de subwoofer.
mai e si varianta "populara" http://www.be-loud.r...at/Monitor_880/ care sunt mai bune decat te-ar face sa crezi pretul de 6.2 mil/pereche.

daca nu vrei neaparat standfloor, boxe excelente in bugetul tau http://www.be-loud.r...nce/Bronze_BR2/
pe langa celelalte calitati au avantajul ca au tubul rezonator in fata deci pot fi puse in raft sau pe perete.
acum am vazut ca receiverul e pe 8 ohmi. astea au 6 ohmi.

Edited by undercoverbrother, 18 March 2008 - 16:45.


#3
alexqaws

alexqaws

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.03.2008
De asta m-am si gandit sa fac acest topic pt ca nu prea am gasit pe niciun forum ceva despre infinity-urile astea. Ma intereseaza in principiu o calitate cat mai mare a sunetului care se poate obtine in banii astia(nu ma astept chiar la sunet de studio), iar puterea sa fie suficienta cat sa nu le arda ampliful meu, desi nu cred ca o sa il dau la volum prea mare decat extrem de rar.

Si m-am "documentat" si despre tipurile de membrana, iar cei de la infinity par destul de mandrii de noua lor tehnologie "MMD"

Adevarul e ca nici eu nu le-am auzit si de asta si intreb, si intr-adevar difuzoarele alea par cam de medii cu putin bass, de asta ma si gandesc la un subwoofer in viitorul apropiat. Eu momentan am niste amarate de bookshelfs sanyo de 40W(cred ca peak) si alea au difuzoarele de 14 cm....si nu prea se numeste bass ce scot ele.

Oricum probabil ca pe astea infinity le mai ajuta si incinta nu? adica fiind maricele presupun ca au alta rezonanta

Si mai am o intrebare: in ce fel influenteaza decibelii calitatea sunetului? dar daca se poate un raspuns asa, mai pe intelesul unui nestiutor :D

da...ar fi bine pe 8 ohmi, pt ca asa mai gasisem la media galaxy niste jamo pe 6 omi care pareau destul de bune.

as prefera sa ma orientez pe ceva standfloor pentru ca mi'am facut un birou pe comanda si am redus in mod special dimensiunile ca sa incapa boxele, si ar fi cam nasol sa imi iau niste bookshelfs dupa ce mi-am calcat pe inima si am scurtat biroul...

din ce am vazut pe niste review-uri de pe siteuri straine ziceau ca intr-o camera nu prea mare ar scoate si ceva bass boxele alea infinity...si camera mea are cam 17mp deci nu e foarte mare..

#4
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
decibelii SNR(S/N, signal to noise ratio) ai unui amplificator iti spun cat este semnal si cat este zgomot de fond. cu cat e mai mare val SNR sau S/N cu atat ai zgomot de fond si distorsiuni mai mici.

dupa decibelii unei boxe iti poti da seama de randamentul(sensibilita) ei. nu au treaba cu calitatea sunetului.
de ex o boxa care are 91dB are nevoie doar de 10W de la amplificator ca sa se auda la fel de tare ca alta la 20 de W dar care are 88dB.

Edited by undercoverbrother, 18 March 2008 - 17:05.


#5
alexqaws

alexqaws

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.03.2008
cat despre monitor, mai degraba m-ar tenta astea http://www.be-loud.r...t/Monitor_1000/ mai ales ca diferenta de pret e foarte mica. si presupun ca ar trebui sa se auda si alea binisor nu?

deci nr de decibeli ar trebui sa fie cat mai mare nu?

#6
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
desi pare surprinzator, cele cu 2 difuzore de bass se aud mai bine decat cele cu 3 si nu cu mult mai incet la putere max.

cele cu 3 dif de bass au putin mai mult bass si cam atat.
oricum la amplificatorul tau nu cred ca ar fi diferenta intre ele.

da e bine ca nr de decibeli sa fie cat mai mare cu conditia ca (si acum te bag in alta problema) raspunsul boxelor sa fie cat mai liniar. oricum, 1 db este limita la care face omul diferenta de presiune sonora dintre doua sunete.
pt o crestere de 3 db pe acceasi boxa e nevoie de putere dubla iar cresterea de presiune va fi cam de 50%.
pentru o dublare a presiunii sonore e nevoie de o crestere de 6 db care se intampla daca creste puterea de 4 ori.

deci, ca sa auzi de 2 ori mai tare ai nevoie sa cresti puterea de 4 ori la aceeasi boxa sau sa folosesti boxe care au randamentul cu 6 db mai mare decat al celor de referinta.

Edited by undercoverbrother, 18 March 2008 - 17:16.


#7
alexqaws

alexqaws

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.03.2008
da, oricum ampliful probabil e putin mai slab decat ce scrie 'pe el'.

ai cumva idee din ce e facuta membrana la monitor audio 880?
pentru ca nu as vrea sa fie din hartie, parca prea imi inspira fragilitate

mersi mult pentru explicatia cu decibelii, cred ca incep sa inteleg ideea  :D

#8
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
marginea este din cauciuc destul de fin foarte putin poros (nu e nici spuma dintr-ai poroasa dar nici cel mai fin cauciuc).
membrana este dintr-un fel de hartie/carton impregnata cu nu stiu ce substanta pt rigiditate. din pacate mai mult de atat nu pot sa-ti zic.

oricum, partea fragila la o boxa nu este membrana ci suspensia de pe margine. la astea nu e cazul pt ca e cauciuc si rezista multi ani.

daca nu ai pisici sau copil mic care se pare au o atractie deosebita pt membrana boxelor :D  sau nu e incercata cu obiecte ascutite, membrana de "hartie" nu are de ce sa se strice.
LE: daca au rezistat difuzoarele alea comuniste cu membrana in intregime din hartie, chiar si pe margine unde acum este suspensie de cauciuc fii sigur ca si astea daca nu sunt folosite in baie sau duse in distorsiuni atat ele cat mai ales amplificatorul vor rezista 20 de ani.
difuzoarele cu viata cea mai scurta sunt cele cu suspensia poroasa indiferent de materialul membranei. in timp se macina.

Edited by undercoverbrother, 18 March 2008 - 17:41.


#9
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006

 alexqaws, on Mar 18 2008, 14:59, said:

Ma intereseaza in principiu o calitate cat mai mare a sunetului care se poate obtine in banii astia(nu ma astept chiar la sunet de studio), iar puterea sa fie suficienta cat sa nu le arda ampliful meu, desi nu cred ca o sa il dau la volum prea mare decat extrem de rar.


Scapa de receiver-ul ala cat mai repede, este foarte slab. Niciodata nu vei avea calitate cu el, indiferent ce boxe vei pune. De ce iti trebuie un receiver pe 5 canale cand tu vei folosi doar 2?

#10
alexqaws

alexqaws

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.03.2008
pentru ca atunci cand l-am cumparat nu am gasit pe doua canale, si in plus eram tentat de ideea de a conecta(pe viitor) poate chiar 4 boxe... oricum , recunosc ca nu e varful tehnologiei, dar la banii respectivi eu zic ca totusi face treaba buna..

#11
alexqaws

alexqaws

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.03.2008
intre boxele si astea http://www.avstore.r...rwin-vega-ve-8/ si primus 250 are cineva vreo sugestie?

#12
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006

 alexqaws, on Mar 18 2008, 19:04, said:

intre boxele si astea http://www.avstore.r...rwin-vega-ve-8/ si primus 250 are cineva vreo sugestie?


Ia magnaturile.

http://www.be-loud.r...at/Monitor_880/

Cand iti vei schimba receiver-ul cu un amplificator hi fi se vor auzi mult mai bine.

#13
alexqaws

alexqaws

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.03.2008
Mai am si eu o intrebare: din ce este confectionata membrana la difuzoarele de la cs 7070? ca pe net nu gasesc... si as vrea sa imi spuna cineva care chiar le-a auzit daca merita sau nu banii(sau care merita mai mult intre infinity primus 250 si pioneer cs7070), pentru ca au ceva reclama proasta la activ...le-as asculta chiar personal dar nu prea le mai gasesc prin magazine, doar de comandat pe net....



asa ca, inca odata va rog, o parere de la cineva care chiar le-a auzit :-s

Edited by alexqaws, 19 March 2008 - 21:51.


#14
bulake

bulake

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.02.2008
http://www.fnac.net/...cinema_2008.pdf

Un test la Infinity Primus 250. La pagina 10.

#15
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 bulake, on Mar 20 2008, 18:48, said:

http://www.fnac.net/...cinema_2008.pdf

Un test la Infinity Primus 250. La pagina 10.

Buni baietii...dau randamentul in dB  :lol:

#16
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007
Ca sa nu mai deschid alt topic intreb aici :D Am doua boxe philips mai vechi, vreau sa le schimb cutiile in ceva vreme si as vrea sa le mai pun cate un tweeter(driver). Imi poate recomanda cineva ceva bun raport calitate/pret(50lei/buc max)? Mersi!

#17
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
pioneer cs7070 sunt naspa rau.

infinityul cica are membranele din MMD care ar fi un aliaj dintr-un material ceramic cu aluminiu. vad ca au review bun acolo.
o fi ceva de ele. vad ca zic ca "au presiune acustica foarte buna" (chiar daca au 88db zic eu) si "puritatea bassului excelenta" (chiar daca au dif de 13 cm). "sunet bogat si dinamic" "absenta distorsiunilor", "muzicalitate excelenta"
ce e pentru unii e bine dar pentru cei mai multi nu este "sunetul fara coloratii, cu o mare liniaritate a raspunsului pe tot spectrul audibil". asta pentru cei mai multi inseamna  - nu au bass puternic.

Edited by undercoverbrother, 20 March 2008 - 23:41.


#18
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004

 undercoverbrother, on Mar 20 2008, 23:18, said:

"sunetul fara coloratii, cu o mare liniaritate a raspunsului pe tot spectrul audibil". asta pentru cei mai multi inseamna  - nu au bass puternic.
m-ai facut sa zambesc :) dar mare dreptate ai !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate