Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Radiere Ipoteca BANCOREX

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Gee01

Gee01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.05.2005
Buna ziua,
Am o mare problerma legata de radierea ipoteci apartamentului unde locuiesc facut de ai mei in 1997 la BANCOREX ( Banca Romana De Comert Exterior) si achitat integral in 1999.
Problema e ca ai mei nu au radiat ipoteca de la Agentia nationala de Cadastru imediat dupa ce au platit, defapt nici nu s-au gandit un moment ca ar trebui sa faca asta si de atunci si pana acum..a disparut contractul de ipoteca, chitantele cu care s-a achitat creditul...nu mai am decat un act aditional de la conventia de credit care s-a facut cand Bancorex a dat faliment.
Am fost la BCR( pt ca ei au preluat baza de date a BANCOREX) sucursala de la Victoriei si acolo mi s-a spus ca nu ma pot ajuta cu nimic daca nu am contractul de credit ipotecar, in el exista un numar de autentificare (de la notar am inteles).
Parintii mei nu mai stiu nici ce notar au avut atunci, daca a avut banca notar s-au nu, nimik.Pe vremea cand acest credit a fost facut maicamea era anganjata a Bancorex.
Daca are cineva idee ce trebuie sa fac , de unde pot face rost de o copie a contractului de ipoteca, s-au daca cineva a mai trecut prin asta rog sa-mi spuna cum a rezolvat, mi-e greu sa cred ca nu mai putem instraina imobilul acum pt simplu fapt ca nu a fost ridicata ipoteca de la Agentia de Cadastru la vremea aia.

#2
BuBuM5

BuBuM5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 14.11.2006
o copie a contractului de ipoteca se gaseste in arhiva notrului public care a autentificat ipoteca.  Va trebui asadar sa gasiti notarul care a autentificat-o. In 1997 nu erau foarte multi notari publici in Bucuresti. Daca nu va amintiti cine e va puteti adresa Camerei Notarilor Publici Bucuresti si sa explicati situatia in care va aflati si apoi sa cereti sa vi se spuna ce notari erau in functie in 1997. Apoi mergeti pe la fiecare sa verifice daca parintii figureaza sau nu in registrele lor.

Inainte insa, verificati cu atentie actul de proprietate ptr ca pe el se mentiona de obicei faptul ca s-a instituit o ipoteca asupra respectivyului apartament printr-o stampila cu un numar de la judecatorie, de la registrul de inscriptiuni si transcriptiuni. Daca aveti asa ceva va adresati direct cartii funciare sa caute acea inregistrare.

Succes.

#3
Gee01

Gee01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.05.2005

View PostBuBuM5, on Mar 17 2008, 19:00, said:

o copie a contractului de ipoteca se gaseste in arhiva notrului public care a autentificat ipoteca.  Va trebui asadar sa gasiti notarul care a autentificat-o. In 1997 nu erau foarte multi notari publici in Bucuresti. Daca nu va amintiti cine e va puteti adresa Camerei Notarilor Publici Bucuresti si sa explicati situatia in care va aflati si apoi sa cereti sa vi se spuna ce notari erau in functie in 1997. Apoi mergeti pe la fiecare sa verifice daca parintii figureaza sau nu in registrele lor.

Inainte insa, verificati cu atentie actul de proprietate ptr ca pe el se mentiona de obicei faptul ca s-a instituit o ipoteca asupra respectivyului apartament printr-o stampila cu un numar de la judecatorie, de la registrul de inscriptiuni si transcriptiuni. Daca aveti asa ceva va adresati direct cartii funciare sa caute acea inregistrare.

Succes.
Am fost la Cadastru pt a face intabularea apartamentului si de acolo am aflat cand mi-au dat extras de carte funciara ca exista ipoteca pe apartament, cand am depus dosarul de cadastru, l-am avut facut pe stilul vechi..de prin 99 care a fost valabil, pe acest dosar era o stampila cu nr cadastral pe el, daca mai era ceva nu-mi amintesc, de acel numar cadastral vorbiti dumneavoastra?
Va multumesc pt orice sfat.

#4
BuBuM5

BuBuM5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 14.11.2006

View PostGee01, on Mar 17 2008, 20:07, said:

Am fost la Cadastru pt a face intabularea apartamentului si de acolo am aflat cand mi-au dat extras de carte funciara ca exista ipoteca pe apartament,
Pai daca de la cartea funciara v-a spus ca exista ipoteca sa va dea si o copie dupa contractul de ipoteca, contract pe care ei il au la dosar. In acel contract de ipoteca veti gasi mentionat nr. contractului de credit. Ei, cu numarul ala mergeti la bcr, daca ei sunt cei care au preluat dosarele fostei bancorex.

#5
Gee01

Gee01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.05.2005

View PostBuBuM5, on Mar 17 2008, 23:43, said:

Pai daca de la cartea funciara v-a spus ca exista ipoteca sa va dea si o copie dupa contractul de ipoteca, contract pe care ei il au la dosar. In acel contract de ipoteca veti gasi mentionat nr. contractului de credit. Ei, cu numarul ala mergeti la bcr, daca ei sunt cei care au preluat dosarele fostei bancorex.
Am fost in dimineata asta la cartea funciara si intradevar se pare ca se va rezolva, m-au pus sa fac o cerere prin care solicit copie dupa contractul de ipoteca, am platit o taxa de 20 RON si mi-au zis sa vin vineri, sper sa se rezolve.
Va multumesc mult pt sfaturi.

#6
Gee01

Gee01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.05.2005
S-a gasit actul in arhiva celor de la Agentia de Cadastru si publicitate imobiliara, sper ca aceste informatii sa ajute si pe altii care vor fi in situatia mea :)
Numai bine

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate