Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mancare in vas roman

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 18.08.2006
Nu are nimic daca-l speli cu apa calda chiar asa este si indicat, probabil ca detergentul este absorbit de ceramica nesmaltuita. Eu am spus ca dupa folosiri repetate si combinate(sarmale,fripturi, musaca etc) capatase un miros specific.

#20
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Am adaugat un ou batut cu smantana, si iata rezultatul:

Attached Files



#21
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,060
  • Înscris: 12.12.2006
La noi se folosesc inca vase de lut la sarmale, la fiert laptele si la multe altele.
Problema de spalare nu e apa calda, ci detergentul - care face un compus cam ciudat cu grasimea impregnata in peetii vasului. Da nu vi lene incercati sa frecati bine vasele de felul ala cu o carpa aspra si numai cu apa, ce nu merge mai lasati la muiat. Unii mai au vase de 50 - 60 de ani care nu au miros. Asta e matoda de spalare traditionala.
(Daca dati eventual cu putin detergent, scurt la final, limpeziti bine, si lasati apa vreo 5 -10 min sa iasa tot detergentul.)

Gustul e mai bun pentru ca vasul formeaza un fel de cuptoras in care gusturile ingredientelor se patrund mai bine ( daca e pus in cuptor clasic, la microunde nu stiu ce iese) si mentine mancarea calda mai multa vreme.
E bine sa se manice toate, asa cum ziceti nu prea se mai poate reincalzi.

#22
PeterPan 42

PeterPan 42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 15.06.2007

 vali71, on Mar 20 2008, 18:20, said:

Noi am avut un vas roman luat de pe valea prahovei la care am renuntat dupa vre0 10 utilizari intrucat neputand sa-l spalam decat cu apa calda, prinsese un miros ciudat , nu deranjant dar ciudat.
Anul trecut am luat unul din grecia exact la fel ca cel vechi numai ca acesta este smaltuit.
L-am folosit la friptura si sarmale si este ok.
Copile, vasul roman si vasul roman "smaltuit", sunt doua chestii la fel de diferite precum ziua de noapte !
Cel din ceramica simpla absoarbe apa si pe masura ce gatesti, o elibereaza sub forma de aburi. N-o sa intru acum in explicatii si detalii privind procesul termic al prepararii alimentelor, pen'  ca altcineva deja a remarcat faptul ca trebusoara asta tine de gusturi.
V-as mai atrage atentia ca sarmalele nu se gatesc in vas roman ; pentru ele indicata-i o oala smaltuita (cat mai pantecoasa ar fi de preferat).
L.E.
Sfat : odata incheiata gatirea, transferati mancarea pregatita intr-un alt vas.

Edited by PeterPan 42, 21 March 2008 - 06:58.


#23
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 vali71, on Mar 20 2008, 18:20, said:

Noi am avut un vas roman luat de pe valea prahovei la care am renuntat dupa vre0 10 utilizari intrucat neputand sa-l spalam decat cu apa calda, prinsese un miros ciudat , nu deranjant dar ciudat.
Anul trecut am luat unul din grecia exact la fel ca cel vechi numai ca acesta este smaltuit.
L-am folosit la friptura si sarmale si este ok.
Am luat si eu in toamna o cana de ceramica de pe langa Suceava de la targul de olarit, si pe urma intr-o zi cand am vrut sa fac o budinca de-aia instant, cu apa fierbite, frec eu ce frec pana vad ca se innegreste budinca (culoarea canii era negru). De atunci nu mai imi trebuie asa ceva!  :cursing:

#24
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 duculeana, on Mar 21 2008, 07:29, said:

Am luat si eu in toamna o cana de ceramica de pe langa Suceava de la targul de olarit, si pe urma intr-o zi cand am vrut sa fac o budinca de-aia instant, cu apa fierbite, frec eu ce frec pana vad ca se innegreste budinca (culoarea canii era negru). De atunci nu mai imi trebuie asa ceva!  :cursing:

Ceramica de Suceava? :huh:
Incearca si cu de-aia de Horezu sa vezi diferenta, mai ales de la familia de olari Popa. ;)

#25
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 duculeana, on Mar 21 2008, 07:29, said:

Am luat si eu in toamna o cana de ceramica de pe langa Suceava de la targul de olarit, si pe urma intr-o zi cand am vrut sa fac o budinca de-aia instant, cu apa fierbite, frec eu ce frec pana vad ca se innegreste budinca (culoarea canii era negru). De atunci nu mai imi trebuie asa ceva!  :cursing:
recomandare: inainte de a gati, spala-te bine pe maini!

#26
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 carman, on Mar 21 2008, 08:00, said:

recomandare: inainte de a gati, spala-te bine pe maini!
Stai linistit, nu-mi face tu mie educatie, ca n-am nevoie!  ;)

Edited by duculeana, 21 March 2008 - 08:02.


#27
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 duculeana, on Mar 21 2008, 08:01, said:

Stai linistit, nu-mi face tu mie educatie, ca n-am nevoie!  ;)
glumeam! :)

#28
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,060
  • Înscris: 12.12.2006

 duculeana, on Mar 21 2008, 07:29, said:

Am luat si eu in toamna o cana de ceramica de pe langa Suceava de la targul de olarit, si pe urma intr-o zi cand am vrut sa fac o budinca de-aia instant, cu apa fierbite, frec eu ce frec pana vad ca se innegreste budinca (culoarea canii era negru). De atunci nu mai imi trebuie asa ceva!  :cursing:
Cana de care zici e Ceramica de Marginea, si eu cand am primit prima cana am incercat sa o spal - cu apa calda, evident - si am vazut ca tot iese negru, ca o funingine, am crezut ca mi se dizolva toata si ca e doar de decor  :D

De fapt tre spalata bine cu o perie aspra sau burete si dupa aceea e limpede, nu mai e nici o problema.

Ca orice material natural insa, orice vas de ceramica nesmaltuita cere mai multa atentie la fiecare curatare, nu merge asa usor ca si porcelanul.

#29
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 Morosanul, on Mar 20 2008, 21:04, said:

La noi se folosesc inca vase de lut la sarmale, la fiert laptele si la multe altele.
Problema de spalare nu e apa calda, ci detergentul - care face un compus cam ciudat cu grasimea impregnata in peetii vasului. Da nu vi lene incercati sa frecati bine vasele de felul ala cu o carpa aspra si numai cu apa, ce nu merge mai lasati la muiat.

Eu il spal cu detergent lichid.

#30
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010
Ma gandesc sa cumpar si eu un vas roman, dar nu stiu care o fi cel mai bun: cel smaltuit sau cel nesmaltuit ? Preturile sunt apropriate.

Am inteles ca cel smaltuit este mai comod in utilizare, adica poate fi spalat mai usor, nu se lipeste mancarea de pereti si nu ramane in el miros de mancare. Iar cel nesmaltuit are nevoie de un tratament initial (scufundare in apa timp de 20 minute ca sa se imbibe, dupa care apa se va evapora in timpul gatitului).

Dar cum iese mancarea in unul si cum iese in celalalt ?

#31
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Smălțuit neapărat. Cel nesmălțuit ia gustul mâncării indiferent cât e ținut în apă înainte.
Am făcut în unul pește și l-am terminat pentru orice altceva :).

#32
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010
Da, am mai auzit la cineva ca cel nesmaltuit imprumuta gustul mancarii. Resturile de mancare intra in porii vasului si este greu sa cureti tot.

O sa am drum pe la Horezu luna viitoare si sper sa gasesc un vas smaltuit de cca 7 litri, cu burta si cu capac. Dar inainte de toate voi masura interiorul cuptorului :)

Multumesc.

#33
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010
Hai ca am cumparat unul smaltuit de la supermarket.

L-am tinut 5 ore scufundat in apa (impreuna cu capacul), l-am folosit si cand l-am scos din cuptor am observat s-a facut argintiu metalizat (!!) la gura si pe interiorul capacului. Zici ca are o folie de aluminiu in zonele acelea.

Care o fi explicatia ? Mi-e frica sa-l mai folosesc a doua oara si l-as duce inapoi la magazin cu tot cu varza din el :)

Multumesc !

#34
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Eu nu știu; poate o veni cineva cu o idee.
Oricum, dacă era smălțuit, de ce mai trebuia scufundat în apă? Scria în instrucțiuni așa ceva?

#35
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 Aries(ro), on 13 noiembrie 2013 - 21:31, said:

Eu nu știu; poate o veni cineva cu o idee.
Oricum, dacă era smălțuit, de ce mai trebuia scufundat în apă? Scria în instrucțiuni așa ceva?
Da, si pe Römertopful meu scria la fel. Desi partea de jos are smalt, scria ca se scufunda ambele parti in apa. (Nu 5 ore insa, vreo jumate de ora parca, nu mai tin minte exact ca-i de mult...).

E ciudata faza cu "argint metalizat" n-am patit asa ceva nici la ala smartuit, nici la ala nesmaltuit.

#36
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010
I-am facut o poza capacului inainte de a-l spala cu apa calduta si fara detergent.

Cred ca sub smalt se afla un grund argintiu. Mie clar ca s-a dus smaltul si a ramas grundul, dar nu stiu din ce cauze.

LE: am tinut 5 ore in apa vasul si capacul deoarece am uitat de ele. Nu cred ca asta a fost cauza, deoarece interiorul vasului este Ok; numai gura si capacul au suferit transformari.

Attached Files


Edited by kmailand, 14 November 2013 - 17:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate