Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Alan 42 Multi

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Vineri am luat statia si simbata am si testat-o la un drum lung de 600 de km. Am cumparat si antena Alan S9 Plus, vinzatorul mi-a zis ca ar fi mai buna decit ML 145 (cistig mai mare). Pina acum sint foarte multumit de performantele statiei, cu antena externa. Acum PMR-urile mi se par niste jucarii. Are cineva idee cam care sint performantele statiei cu antena proprie (aia mica)?
Ma poate ajuta cineva cu un reflectometru pentru reglarea antenei externe?
Antena externa am pus-o pe masina prin intermediul unei monturi cu magnet. Desi scrie in specificatii ca e speed-proof pina la 150 km/h, la mine a rezistat la 160 si mai batea si vintul, dar nu va recomand sa faceti ca mine. Am scos cablul de la antena pe fereastra, nu pe la chederul usii. Am ales suportul magnetic, deoarece nu vreau sa gauresc plafonul (montura are si suport pentru plafon). Evident, geamul nu s-a putut inchide complet si a ramas putin deschis, nimic suparator sau deranjant, dar probabil ca varianta asta nu o sa o mai pot aplica la iarna. Ce solutii imi recomandati?
Mai vreau sa cumpar un acumulator cu plumb de 12 V (sigilat si in format mic, citiva Ah, se gasesc la GP batteries) ca sa o pot folosi si in casa sau pe post de baterie de backup. Eu zic ca ar trebui sa duca fara probleme statia (consum 0.9A in emisie).
Eventuale tips and tricks despre statie/antena sau in folosirea CB ar fi binevenite.

#2
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007
Incearca sa te dumiresti aici:

http://forum.softped...t...4018&st=200

Ai vreo 200 de posturi care mai de care mai util...toate legate de statiile CB.
Multi avem ALAN mobil insa nici 42 nu-i de lepadat...
Eu am ALAN 48 PLUS MULTI  de vreo saptamana. I-am cumparat si statie de 35w...Am doua antene, un ML 145 de 1,6m si o SIRIO 1000 de 1,15m...SIRIO 1000 o folosesc mai mult in oras ca e mai mica si mai "aspectuoasa"...Cea mare, doar la drum lung...ca nu e deranjanta si oricum ai nevoie de castig mai mare la distante mari intre masini...
In oras e asa de mare "aglomeratia" (in 22) incat si cu antena de 33cm prinzi destul de bine.
Am luat si un reflectometru/powermetru pentru mine. Daca te intereseaza, ne putem vedea pentru a incerca un reglaj.

Cu stima,

Cata

Edited by videosuzy, 19 March 2008 - 12:40.


#3
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Mersi!
Eu am vrut neaparat mobila si de-aia am luat-o pe asta. O sa ma uit pe topicurile alea.
Eu nu vreau sa ii pun amplificator si ma gindesc ca oricum statia fiind mobila e foarte usor sa fie descoperita de vreun control.

#4
danco

danco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 17.04.2006
Salut, ma bag si eu in vorba ca doar de-aia e forum :).
Zilele urmatoare astept sa-mi vina si amea (42 multi). Am in plan si o antena externa si mai tarziu un amplificator.
Undesignus, de ce control iti e frica? Frecventa e libera (CB) deci nu incalci nici o lege, iar de putere cine sa ti-o masoare? Atata timp cat esti in banda libera si nu faci cine stie ce porcarii in eter, nu stie nimeni cu ce putere emiti, deci un amplificator se poate pune fara probleme. Acum mai apare un aspect: degeaba te poti face auzit la distanta mare daca corespondentul nu poate emite si el pe aceeasi distanta si tu nu-l auzi. Deci amplificatorul se justifica daca mergi cu amicii la drum, atata timp cat au si ei pe masinile lor.

Am gasit pe net despre schimbarea benzilor la aceste statii. Foarte interesant. De ce? Pai stiati ca in GE au 80 canale FM? Iar in RU 400 AM + 400 FM? Si statia asta le stie pe toate! O sa ma intrebati la ce ajuta. Pai cand nu gasesti nici un canal liber in care sa vorbesti cu partenerul de drum fara sa te auda toata lumea si fara sa vorbeasca si altii pe acelasi canal, ce faci? Simplu: comuti pe un canal din afara benzii CB de la noi. Stiu, veti spune ca nu e legal. Asa e. Dar eu ma risc. Ce-mi e canalul 40, ce-mi e canalul 41? Credeti ca-si bate cineva capul? Merg pe burta!

#5
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007
Prietene "coleg"...iti adresez aceeasi rugaminte (poate si recomandare) de a ne onora cu prezenta pe topicul CB, unde de altfel a poposit si undesignus...
Nu de alta, dar risti sa ramai singurel pe aici...
In plus, acolo, fiind subiectul CB (Citizen Band) poti sa afli si alte lucruri, ca exemplu....uimirea ta legata de sutele de canale in alte benzi...
Daca intrai pe acel topic ai fi gasit inclusiv cum se pot seta toate statiile pritr-un simplu jumper pe acele benzi (RU, de exemplu, cu 400 canale....INTERZISE, legal fiind DOAR 40...si la DOAR 4w...restu?...fiecare pe barba lui)...asta ca fapt divers...

Cu stima,

Cata


PS: (clasicul Post Scriptum)...si eu am un amplificator conectat in permanenta la statie...

#6
danco

danco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 17.04.2006

View Postvideosuzy, on Mar 24 2008, 18:44, said:

....uimirea ta legata de sutele de canale in alte benzi...
Daca intrai pe acel topic ai fi gasit inclusiv cum se pot seta toate statiile pritr-un simplu jumper pe acele benzi (RU, de exemplu, cu 400 canale....INTERZISE, legal fiind DOAR 40...si la DOAR 4w...restu?...fiecare pe barba lui)...asta ca fapt divers...
Mersi, deja am gasit informatiile astea, altfel nu aveam de unde sa stiu de asa ceva, logic, nu?
Ne vedem  pe topicul CB.

#7
firekeeper

firekeeper

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.03.2007
Salut,
Am un alan 42 multi si vreau sa cumpar chestia aia care se conecteaza antena ext si mufa de bricheta 12v iar celalalt capat intra in statie in lacasul special la fuldul statiei, nu stiu cum se chiama exact asa ca am folosit o descriere mai plastica pt a ma face inteles de cat mai multa lume. Ma poate indruma cineva pe un site unde gasesc asa ceva?

#8
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005
Salut, am achizitionat ieri o statie Midland Alan 42 Multi(second).Omul de la care am cumparat-o a zis ca nu a fost deschisa, nu s-a umblat in ea, insa vad ca are si banda de Rusia(Ru), cate 40 canale de la A la L insa am doar receptie in aceste benzi, nu pot emite.Intrebarile mele ar fi doua, prima, daca are si banda de Rusia inseamna ca s-a umblat in statie? si intrebarea a doua, de ce nu pot emite in aceste benzi?(am o banuiala ca ar fi din cauza SWR-ului prea mare dar nu sunt sigur)

#9
maiorukaki

maiorukaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 24.03.2014
am trait sa o vad si pe asta
topic inviat dupa 6 ani

#10
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Postmaiorukaki, on 02 august 2017 - 07:26, said:

am trait sa o vad si pe asta
topic inviat dupa 6 ani
Daca au trecut 6 ani a disparut modelul? :))) unii au avut atunci, altii au acum

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate