Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Boxe PC la LCD. Se poate?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
bratubogdan

bratubogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.03.2008
Va salut! Am si eu o problema.
Am un TV LCD LG. Un sistem 5.1 Logitech x-540 la pc. cum pot sa am sunetul de la tv tot prin boxele de la pc? mentionez ca pc este legat de tv prin cablu hdmi-xvid. am observat ca placa de sunet are si o mufa galbena mai mare (nu stiu cum se numeste). tv are si un receiver de la upc (desi nu cred ca asta conteaza).
multumesc frumos

#2
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Dupa cite am inteles doresti sa legi tv-ul prin calculator ca sa ai sunet in boxe - oare nu te complici prea tare?
De ce spun asta : sunetul la tv trece prin niste filtre de "curatare" la amplificatorul tv-ului , dar din mufa de iesire audio out iese direct , nefiltrat si in consecinta vei avea un sunet mult mai slab calitativ . Plus sistemul este 5.1 iar tv-ul are receptie cel mult stereo iar consecinta va fi la iesire un sunet stereo pe 5 difuzoare + subul de calitate indoielnica , cu fisiituri , distorsiuni , pocnete la schimbarea canalelor , la unele canale tv se va auzi slab iar la altele vor pica farfuriile din raft . Pentru nivelarea auditiei trebuie un sistem v.a.c.s adica nivelarea automata a nivelului de sunet . Pentru tv sunt amplificatoare dedicate care incorporeaza filtre si etc  pentru o auditie clara.

#3
bratubogdan

bratubogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.03.2008
iti multumesc mult de tot pentru sfat. recunosc ca nu prea ma pricep si m-am pierdut putin in detalii. mai pe intelesul meu, care este rezolvarea? se poate face? sau daca boxele sunt oprite nu este posibil sa ramana totusi sunetul in tv? sistemul de 5.1 e super bun, se aude super bine din cauza asta nu vreau sa mai investesc intr-un home cinema. plus ca toata muzica o ascult de pe calc.

Edited by bratubogdan, 18 March 2008 - 12:07.


#4
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Conexiunea nu este greu de realizat , semnal scoti din tv din mufa audio out iar in placa de sunet conectezi la audio in (deobicei de culoare albastra). La calculator este o mufa jack de 3,5 , la tv nu stiu ce mufe ai dar la multe tv-uri am vazut separat canal stinga si dreapta .
Sunetul la tv se va putea regla separat ca volum fata de cel din calc , amplificatoarele vor lucra separat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate