Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum se numește serialul?

- - - - -
  • Please log in to reply
246 replies to this topic

#235
muaddib99

muaddib99

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.08.2021

View Postmuaddib99, on 19 august 2021 - 18:42, said:


Din pacate nu (initial si eu presupusem ca este ori ceva din Outer >Limits sau Twilight Zone- dar le-am analizat in detaliu si nu...).

Printr-o minune (tot analizand programe tv- mii de multumiri pe aceasta cale user-ului suspatria) am descoperit, luand la rand toate serialele sf transmise vineri seara de catre pro tv in anii 96-99.
Imi amintisem bine ca era difuzat pe PRO TV (si ca in acea perioada vineri era seara SF), in acest mod am putut localiza/ limita cercetarea- dar nu si faptul ca acel detaliu ce il retinusem era de fapt nu in cadrul intro-ul - ci doar o faza din primul episod...
In fine, pentru cine poate ar fi interesat/ intrigat de intrebarea mea, iata-l:
https://www.imdb.com...f_=nv_sr_srsg_0

La noi a aparut cu titlul destul de apropiat de cel original (cum de multe ori din pacate nu se intampla..): Cafeneaua Groazei.

#236
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.09.2021
Ajutați-mă dacă vă amintiți... caut un serial ce mi-a plăcut acum câțiva ani și am apucat să văd doar câteva episoade, încă nu era finalizat și mi-am zis pe atunci să aștept să se termine și mă uit la tot, iar după o vreme am uitat de el și mi-am reamintit recent dar nu mai știu cum se numește și nici vreun actor din el. Pe scurt, era un serial SF/Mystery și acțiunea era ceva de genul, vin extratereștrii pe pământ, deasupra tuturor capitalelor importante din lume apar nave mari, iau ăștia legătura cu ei, par prietenoși și la un moment dat le zice un om din cei ce comunicau cu ei să-și arate adevărata față oamenilor (ei apăreau așa ca un fel de hologramă când comunicau) iar când își arată fața extraterestrul principal, semăna foarte mult cu imaginea unui demon, aveau coarne și faze din astea...

#237
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,343
  • Înscris: 23.05.2003
V?
https://m.imdb.com/t...ef_=m_nm_knf_t4
Morena Baccarin...

Edited by burebista, 22 December 2021 - 22:14.


#238
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.09.2021

 burebista, on 22 decembrie 2021 - 22:13, said:


Ăsta era, mulțumesc frumos!

#239
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
Sunt în pană de idei. Caut orice film cu corăbii, mare sau ocean + aventuri. Vă rog frumos. S-ar putea ca pe multe dintre ele să le fi văzut, dar sigur vor fi și nevizionate de mine. Mulțumesc !

#240
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,343
  • Înscris: 23.05.2003
Black Sails? E serial, nu film.

#241
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Care este numele original al serialului "Crime in Franta", de la DIVA? :)

#242
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
"Meurtres a..."
https://fr.wikipedia.../Meurtres_à...

#243
licurici_pogonici

licurici_pogonici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 04.04.2007
Va rog numele unui serial de comedie a rulat (cred ca la ProTV), pe la sfarsitul anilor '90. Era vorba despre un tip care toata copilaria lui a crescut cu TV-ul de unde a memorat toate filmele. Acum adult fiind timid si cu mare succes la femei, la orice replica ii veneau secvente din filmele albnegru care le-a vazut in copilarie. Mi s-a parut foarte fascinant acerst stil de a mixa filmul cu secvente din alte filme vechi. Cred ca in romana se numea ceva genul"FILMUL BATE VIATA". Multumesc anticipat

L-am gasit "DreamOn"   https://www.imdb.com...f_=nv_sr_srsg_0

Edited by licurici_pogonici, 10 March 2023 - 12:26.


#244
CatalinCB

CatalinCB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 07.07.2009

View PostComandorul, on 22 decembrie 2021 - 22:05, said:

când își arată fața extraterestrul principal, semăna foarte mult cu imaginea unui demon, aveau coarne și faze din astea...
Ideea demonului civilizator este folosită și de Asimov, overlorzii din romanul ”The end of eternity”.

View Postlicap, on 24 decembrie 2021 - 14:09, said:

Sunt în pană de idei. Caut orice film cu corăbii, mare sau ocean + aventuri. Vă rog frumos. S-ar putea ca pe multe dintre ele să le fi văzut, dar sigur vor fi și nevizionate de mine. Mulțumesc !
Master and commander

#245
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 12.05.2005

View PostCatalinCB, on 26 mai 2023 - 10:43, said:

... Asimov, overlorzii din romanul ”The end of eternity”.

Cred ca ai vrut sa scrii A.C Clarke si "Childhood's End". Miniseria e asta: https://www.imdb.com/title/tt4146128/

#246
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.09.2021

View Postbbox, on 26 mai 2023 - 15:53, said:

Cred ca ai vrut sa scrii A.C Clarke si "Childhood's End". Miniseria e asta: https://www.imdb.com/title/tt4146128/
Ăsta era, mersi mult!

#247
CatalinCB

CatalinCB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 07.07.2009

View Postbbox, on 26 mai 2023 - 15:53, said:

Cred ca ai vrut sa scrii A.C Clarke si "Childhood's End". Miniseria e asta: https://www.imdb.com/title/tt4146128/
Corect, am încurcat titlurile în limba română, ”Sfârșitul copilăriei” al lui A.C.Clarke cu ”Sfârșitul eternității” lui Asimov...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate