Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

M-am electrocutat acum cateva ore

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#145
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011

 andreic, on 24 martie 2008 - 23:19, said:

Corect este amandoua impreuna. Degeaba ai 1000A la 1v... nu patesti nimic.
Păi cum poți avea 1000A la 1v prin corp? Ești de cupru?

#146
agentvaly

agentvaly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 22.07.2012

 SINEKT, on 17 martie 2008 - 01:24, said:

In conditii normale si daca nu esti grav bolnav de inima, 220-ul de la priza e cam inofensiv. Ti-a sarit inima din loc? Sa vezi cum e cand admiri descarcarile de 10cm prin aer ale sondei de inalte de la TV la 15-20 KV si te trozneste cand nu esti atent sau prin parti pe unde nu te-ai astepta...  Posted Image  Sa nu spun ca ma bate gandul sa fac un multiplicator de tensiune pt. aia 20.000 de volti, ca sunt cam putini pt. mine si efectul nu e chiar asa de spectaculos Posted Image Eu o data m-am electrocutat la priza fiind tot ud fleasca, iesisem de la dus si imi uitasem prosopul in camera, si am vrut sa scot letconul din priza si s-a rupt firul, stecherul a ramas in priza si eu cu mana pe firele proaspat dezizolate. Si inca traiesc. Apropo, cunosc pe cineva care testeaza prezenta tensiunilor de 380V pe cabluri folosind in mod exclusiv mainile Posted Image
am cunoscut si eu pe cineva care incerca curentul cu dosul degetelor, umezea degetele si dadea sa vada daca are curent. mi se pare o mare prostie.Posted Image

#147
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
M-am curentat de multe ori in viata mea la 220V cand eram copil. Ma ocupam cu (un soi de) electronica. M-am curentat si la condensatori incarcati la priza (adica vre-o 300 Vcc), o data chiar si la tubul de la TV alb-negru.
Cel mai nasol insa m-am curentat la 600Vcc (cred ca). Improvizasem un montaj sa alimentez un bec din ala (ca) de-l pun chinejii la intrerupatoarele alea cu bec la o tensiune continua mare. Chestia e ca am atins cu un deget un fir ce n-ar fi trebuit. atins. Pana atunci aveam senzatia ca chiar daca ma curentez, "experienta" m-ar fi ajutat sa fiu mai tolerant.
Ete na! Fals!
Nici nu-mi dau seama ce-am atins dar m-am simtit ca si cum as fi fost lovit cu un zid in fata. M-a(m) aruncat 2 metri pana am ajuns din pat pe podea. In timpul ala cred ca am vazut si o lumina rosie o fractiune de secunda. Dupa ce mi-am revenit (cred ca dupa zeci de secunde) am simtit o durere repetitiva in mana dreapta care crestea timp cam de 5 secunde dupa care disparea brusc. Muschiul era slab, neincordat, dar il simteam de parca s-ar incorda asa aiurea. Cea mai tampita senzatie din viata mea.
Chiar si la o ora dupa aia am crezut ca mi-am pierdut mana. Imi venea sa plang de ciuda. Ah... pe unul din degete aveam o pata neagra de funigine (provenita probabil de la un scurt pe condensatorul in care "tineam" tensunea) si o senzatie de arsura. A trebuit sa tin degetul in apa ceva vreme sa-mi calmeze durerea. Aveam 2 puncte mici de arsura pe acelasi deget. Nici dupa ce am analizat problema nu mi-am dat seama cum m-am curentat deoarece eram (desi totusi nu cred) foarte atent (ba pe dracu!). Cred totusi ca tensiunea mi-a traversat prin toata mana (deoarece m-a durut apoi muschiul mai mult timp), desi nu-mi explic cum naiba de-am facut 2 puncte de arsura. Normal era sa fi fost doar 1.
Oricum, din acel moment am capatat respect pentru orice tensiune mai mare de 30 de volti. Acu mi-e aiurea sa pun limba si pe o baterie de 9V desi pe "vremuri" mai "verificam" faza cu "dosul palmei".

Acum si o chestie (oarecum) nostima cu sfarsit tragic. Un prieten de-al meu se "lauda" cu un electrician meserias care i-a facut instalatia electrica verificand faza cu mana. Nu avea gagiul creion de tensiune pentru ca (sustinea el) nu-i trebuia.
Acu 3 ani cand m-am mutat mi-ar fi trebuit si mie un electrician sa-mi "decodifice" tabloul electric. Erau un morman de fire unite aiurea si izolate cu ziar. L-am sunat pe amicul meu. Ala mi-a zis ca electricianul minune e... decedat. L-am intrebat cum? Electrocutat.
E clar ca omul a trait putin dar intens!

#148
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
:)  Da.. am mers la munte , la cabana unui prieten  , vara calda , tocmai trecuse o pliocica calduta , si cand am ajuns in fata cabanei am vazut cablul curent tras de la poarta (cablu de triplu) ca era taiat in dreptul unui copac , (erau 30 metri de la poarta pana la cabanuta si cablul era suspendat cam la 3 m inaltime ) . Ma iau eu ca eroul si ma sui in copac cu un patent , scoci , in ideea sa leg din nou firul despicat ... problema era ca stateam cu picioarele in contact cu copacul , si fericirea mea :) , am atins firul de faza cu degetul ... Rezultatul o fost ca am reusit sa dau drumul relativ repede la fir , dar tot am simtit dureri 2 zile , pe picioare , in zona unde am stat in contact cu copacul umed ... (dar tot am rezolvat curentul atunci :) )

#149
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Imi amintesc cum pe vremea raposatului, locuind langa gara Bacau, ma jucam cu amicii pe la calea ferata si tinandu-ne cate doi de mână faceam contact intre șine. Nu stiu ce curent era dar simteai impulsuri care-ti treceau prin mâini.


#150
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

 caiuscorneliu, on 13 februarie 2014 - 07:42, said:

Imi amintesc cum pe vremea raposatului, locuind langa gara Bacau, ma jucam cu amicii pe la calea ferata si tinandu-ne cate doi de mână faceam contact intre șine. Nu stiu ce curent era dar simteai impulsuri care-ti treceau prin mâini.

Cred ca mai repede aveati fluturi in stomac, la calea ferata nu mai simteai decat impulsul de a pleca la tatal ceresc,daca ar fi trecut curenti prin acele sine.

Edited by sammydo, 13 February 2014 - 08:05.


#151
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Știu sigur ca simteam niste impulsuri in degete si palme. Cu siguranță era vorba de niste curenți mici, poate cineva care lucrează in domeniul cailor ferate ma poate lamuri despre ce este vorba.

#152
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 08.03.2007
Pe vremea cand depanam monitoare, aveam nenumarate posibilitati. Le-am utilizat pe toate. Norocul meu e ca toate erau intre diverse puncte ale aceleiasi maini, nu trecea nimic prin inima.
Spre sfarsitul carierei de depanator a devenit nasol, ca aparusera telefoanele mobile si cate odata uitam telefonul in buzunar, pus pe vibratii, in timp ce lucram la vreun monitor care era sub tensiune. Evident ca atunci se gasea cate unul altul sa ma sune. Ce senzatii.....
Acum e mult mai bine. Microcontrollere, 3.3 volti, radiofrecventa de joasa putere, soft.... Ce mai, parfum.

#153
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

 caiuscorneliu, on 13 februarie 2014 - 07:42, said:

Imi amintesc cum pe vremea raposatului, locuind langa gara Bacau, ma jucam cu amicii pe la calea ferata si tinandu-ne cate doi de mână faceam contact intre șine. Nu stiu ce curent era dar simteai impulsuri care-ti treceau prin mâini.
Nici eu nu cred povestea asta. Sinele pe care merge trenul sunt unite intre ele, deci prezinta acelasi potential. Si din cand in cand vezi o platbanda care intra in pamant.
Asta e pusa special ca daca bate vantul si firul de alimentare aerian prin care trec cei 27000 V se rupe si ajunge pe sina, sa nu moara cineva....
Practic in acest caz statia de transformare "simte" scurtcircuitul, siguranta declanseaza si sectiunea respetiva ramane fara tensiune...
Oricum rotile locomotivei si vagoanelor sunt de metal, asa ca scurtcircuiteaza cele 2 sine, dpdv electric...
Late edit.
Termenul "simte" e unul cam uman, dar cum pe aici sunt multi in afara meseriilor electrice, l-am ales special..Nu va legati de el..
pisoiu2
Eu am auzit si povesti despre  verghete. A pus mana gresit, inelul a lovit 2 picioare de componente sub tensiune si ...nu i-a fost bine deloc...
Asta se numeste ghin ION, hi, hi..
Dar dupa aia asa capeti un foarte mare respect fata de plicticoasele Norme de Protectia Muncii.. Si cand il vezi pe unul mai tanar ca face pe desteptul, iti pregatesti gheta cu bombeul ascutit...Nu ca ti-ar fi simpatic, da-l incolo de cretin, dar preferi sa nu dai cu subsemnatul pt tembel...

Edited by Prien, 16 February 2014 - 20:06.


#154
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 08.03.2007
Pe vremea aia nu eram insurat, deci ioc verigheta. Nu port nici alte inele, belciuge, suruburi sau saibe atasate de mine, deci nu am treaba pe partea asta.
Acum insa am verigheta si am avut ocazional de lucru in ultima vreme cu sisteme alimentate cu acumulatori destul de puternici (mai cate o bicicleta electrica, cate un invertor de backup la casa, etc.). In astfel de situatii, dau jos respectuos si verigheta de pe mana, ca metal pus in apropierea unor surse de energie care dau sute sau mii de amperi curent de scurt-circuit, nu e bine deloc.

#155
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Na, spuneam prin 2014 că fiind copil mă tineam cu un amic de mână si atingeam sinele de cale ferată. Multi nu mă credeau ca simteam niste impulsuri electrice. Prien nu mai e pe forum, el era Gică contra :) Am găsit un clip pe YouTube care dovedeste că-mi aminteam bine ce spuneam.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ft8zWDRVnuk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 sammydo, on 13 februarie 2014 - 08:05, said:


Cred ca mai repede aveati fluturi in stomac, la calea ferata nu mai simteai decat impulsul de a pleca la tatal ceresc,daca ar fi trecut curenti prin acele sine.
Si sammydo era Gică :)
Amuzant este ca am dat intamplator peste clip, căutând altceva legat tot de căile ferate.

Edited by caiuscorneliu, 07 August 2017 - 20:40.


#156
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 14.10.2010

 OriginalCopy, on 15 martie 2008 - 20:04, said:

...

... routerul are un adaptor prin care trece mult mai putina tensiune...
1. A fost cineva intr-o situatie d-asta de viata si moarte? ..

Cred ca norocul meu a fost ca am pus ambele maini pe portiunea metalica a routerului, si astfel tensiunea intrata pe o mana s-a scurs pe cealalta si asta a provocat sa sara sigurant...

1. Tensiunea (potentialul electric) NU trece, EXISTA sau NU exista.
2. Da, am trecut de cateva ori prin astfel de momente. Simtamintele au fost un amestec de enervare, frustrare, si scarba(sictireala).
3. Nu a fost neaparat un noroc faptul ca ai pus ambele maini pe partea metalica, in felul acesta s-a inchis circuitul electric ce putea fi fatal.Timpul f scurt al curentului electric ce a trecut prin tine a fost salvator.

Teoria electrocutarii se rezuma astfel: tensiunea te doboara iar curentul te omoara.

P.S. Cred ca s-a mai intamplat ceva daca a sarit siguranta.

#157
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 14.10.2010

 Bean, on 16 martie 2008 - 20:41, said:

... celulele sunt mai lezate.
Curentul electric are mai multe efecte. Leziunile celulare sunt secundare. De regula ele se vad la intrarea si la iesirea curentului; sunt asa numitele marci.
Efectul principal  este cel al contracturii muschiulare. Concret, se blocheaza muschii inimii si ai plamanului; de aici survine moartea.

#158
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

 Turnatoriu_de_orza, on 29 septembrie 2017 - 22:06, said:

Leziunile celulare sunt secundare.
eu m-am electrocutat in verificand apa in care era un resou care o incalzea
am avut dureri mai mult la nivel osos si inchieieturi
mana se misca ,rapsundea mai greu la comenzi , sper sa-si revina, sper ca nu a afectat nervii

marci-le de intrare iesire se vedeau ca puncte rosiatice,umflaturi dar nu ca arsuri la suprafata

Intra-devar am simtit o contractare, muschii fiind incordati si la cateva zile, sa vedem in continuare daca isi revin


Leziunie celulare nu se vad din pacate, sper totusi sa se repare 100% si sa nu am arusri la nivel celular

#159
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005

 OriginalCopy, on 15 martie 2008 - 20:04, said:

... si ma bucur ca inca pot tasta Posted Image

De ieri am renuntat definitiv la windows, si desi nu sunt novice Linux, mi-a luat ceva sa setez reteaua (o amestecatura de wireless si ethernet). Azi, tot scarpinandu-ma pe chelie si intrebandu-ma oare ce am gresit in configurare - caci nu vedeam nicio greseala in ce facusem - am decis sa ma duc cu laptopul la fata locului si sa ma conectez prin ethernet.

Am pus mana pe router si

nu a durat mult sa-mi dau seama care era greseala.

Am tremurat si am scos sunete cam ca in desene animate - si plec de la presupunerea ca am primit toti cei 220V posibili, desi routerul are un adaptor prin care trece mult mai putina tensiune. De ce presupun asta? Pentru ca a sarit siguranta de la panou. Slava domnului ca sunt sigurante care sar.

Hm, ciudat, nu mi s-a derulat toata viata prin fata ochilor.
1. A fost cineva intr-o situatie d-asta de viata si moarte? Ce vi s-a intamplat? V-ati revazut viata? Vi s-a schimbat in vr-un fel modul de a trai dupa aceea?

Ma tot gandesc, in acel moment nu existau decat doua posibilitati: supravietuiesc sau mor. Cat de fragila e si viata asta ...

Cred ca norocul meu a fost ca am pus ambele maini pe portiunea metalica a routerului, si astfel tensiunea intrata pe o mana s-a scurs pe cealalta si asta a provocat sa sara siguranta

2. Presupun corect?
cati ani ai ?
ai luat BAC-ul?

#160
maddogg

maddogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 25.11.2004
Iti dai seama ca intrebi pe cineva ce varsta are care a postat acum 10 ani ?!

#161
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016
mai demult am bagat mana in sursa cand mergea calculatorul... nu am fost atent si am uitat ca am scos unul din cele 2 ventilatoare si cand am pus mana am atins 230V.

direct am zburat in sifonier. cam 1 metru. simti ceva gen muschii se incordeaza toti la maxim si putin CALD.

o experienta neplacuta , insa nu a fost asa de radicala experienta. ma gandesc acum , cred ca 50 100 de volti la acelasi amperaj sau mai MIC nu ar fi cine stie ce problema.

#162
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

 martian_693, on 30 septembrie 2018 - 21:56, said:

cum e mana e la fel de flexibila ca cealalta sau a ramas cu mici inarzieri de reactie fata de cealalta ,
e cu putin mai putin flexibila decat cealalta mana nealterata ?
o simti mai grea un pic deacat cealalta ?

nu ai senzatia de o mica durere in inchieieturi daca apesi pe ele ca la cei cu reomatism ?

Edited by July02, 01 October 2018 - 03:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate