Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

M-am electrocutat acum cateva ore

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#1
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
... si ma bucur ca inca pot tasta :)

De ieri am renuntat definitiv la windows, si desi nu sunt novice Linux, mi-a luat ceva sa setez reteaua (o amestecatura de wireless si ethernet). Azi, tot scarpinandu-ma pe chelie si intrebandu-ma oare ce am gresit in configurare - caci nu vedeam nicio greseala in ce facusem - am decis sa ma duc cu laptopul la fata locului si sa ma conectez prin ethernet.

Am pus mana pe router si

nu a durat mult sa-mi dau seama care era greseala.

Am tremurat si am scos sunete cam ca in desene animate - si plec de la presupunerea ca am primit toti cei 220V posibili, desi routerul are un adaptor prin care trece mult mai putina tensiune. De ce presupun asta? Pentru ca a sarit siguranta de la panou. Slava domnului ca sunt sigurante care sar.

Hm, ciudat, nu mi s-a derulat toata viata prin fata ochilor.
1. A fost cineva intr-o situatie d-asta de viata si moarte? Ce vi s-a intamplat? V-ati revazut viata? Vi s-a schimbat in vr-un fel modul de a trai dupa aceea?

Ma tot gandesc, in acel moment nu existau decat doua posibilitati: supravietuiesc sau mor. Cat de fragila e si viata asta ...

Cred ca norocul meu a fost ca am pus ambele maini pe portiunea metalica a routerului, si astfel tensiunea intrata pe o mana s-a scurs pe cealalta si asta a provocat sa sara siguranta

2. Presupun corect?

#2
HABIBA

HABIBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 01.03.2008
fratioare , eu numai daca eram langa tine muream de frica   :huh:

#3
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Altii platesc bani grei sa faca fizioterapie :D

#4
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Eu am fost in doua situatii similare situatii similare, una din neatentie si una dintr-o prostie prea mare.
1.Intr-o casa neterminata intrerupatoarele erau legate dar nu prinse in perete, si cand l-am atins am dat cu mana in spatele lui ( ciudat, nu pot sa imi dau seama cum  :huh: ) si am atins...perfect firele. A fost un soc puternic insa... pe urma mi-am zis ca se putea si mai rau.
Nu mi s-a derulat deloc viata prin fata ochilor, nu am ajuns sa pun acatiste la biserica in caz ca se intampla ceva, doar a fost o experienta neplacuta si totusi sper sa nu se mai repete.

2.Aici e vorba de o linie telefonica, stiti ca nu curenteaza in mod obisnuit, dar cand suna telefonul curentul este destul de puternic, mai ales pentru ce faceam eu. Vroiam sa leg un fir in telefon si nu aveam la indemana un instrument pentru a deizola cablul si ... am folosit dintii, greseala a fost si aici, si faptul ca am uitat sa scot cablul din priza. Tocmai atunci a sunat telefonul si am primit un frumos curent destul de puternic de mi-a amortit limba. Asta face parte din prostiile copilariei.
Totusi priviti si partea buna, am facut telefonul!  :rolleyes:

#5
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006

 OriginalCopy, on Mar 15 2008, 20:04, said:

Cred ca norocul meu a fost ca am pus ambele maini pe portiunea metalica a routerului, si astfel tensiunea intrata pe o mana s-a scurs pe cealalta si asta a provocat sa sara siguranta

2. Presupun corect?
eu din câte ºtiam trebuie sã ai o mânã liberã, de exemplu þinutã la spate ca sã nu se formeze un circuit închis. nouã la ºcoalã ne-a zis de la început sã nu þinem ambele mâini pe masã de exemplu sau pe aparat, doar o mânã, cealaltã la spate.

l.e. ai încercat acum sã faci ceva ieºit din comun sã vezi dacã ai cãpãtat ceva puteri?:D

Edited by Mr.Jinx, 15 March 2008 - 20:31.


#6
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
m-am curentat si eu de 2 ori consecutiv
am inceput sa tremur si sa scot un sunet ciudat (ca si cum m-as fi speriat) dar necontrolat
la vreo 10 secunde dupa intamplare am incercat iar sa bag stecherul defect si la fel m-am curentat

dupa cateva zile eu mi-am dat seama ca abia o patisem si imediat dupa aia am incercat din nou

ps: n-a sarit siguranta

#7
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
M-am electrocutat de multe ori cred, cam de vreo 6-7 ori.
Prima a fost cu un stecher de la TV, ce TV aveam pe vremea aia la tara doamne fereste.
Am scos TV (alb-negru) din priza si nu stiu de ce m-a pus al sfant sa ating stecherul pe partea cu metalul.
Am avut o senzatie urata, toti muschii s-au incordat in asa hal incat credeam ca o sa plesneasca. Norocul meu a fost ca a fost decat un impus, impus oricum mai mare de 220V. Acel transformator din TV sigur scotea mai mult de 220V.
Nu s-a derulat nimic prin fata ochilor.

O a doua patanie si care s-a repetant de multe ori a fost cu cablu tv scos din TV si atins pe mana. Curent care vine din tub, cred ca si ala depaseste 220V, senzatia nu ar fi fost asa urata daca ar fi fost o tensiune joasa, cred ca amperajul a fost foarte mic in cele doua experiente.
M-am electrocutat si pe carcasele unor PC-uri.

Edited by Fratello_2007, 15 March 2008 - 20:32.


#8
Nero~

Nero~

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 03.10.2007
stii ce iti recomand eu..mai curenteazate ca poate te obisnuiesti... :P si eu m-am curentat de nici nu mai tin mine ori ca taicameo era pasionat de electronica(cand eram mic) si avea tot felu' de dracovenii si umblam si eu ca tot copilu... 220 fara numar :))

#9
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007
Teoretic dupa mine nimeni nu ar trebui sa moara la 220V mai ales daca a fost de scurta durata!
Ce credeti voi ca omoara pe om... tensiunea sau curentul?

#10
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Curentul (sau intensitatea), asta e clar. Fluxul de electroni ce parcurge corpul. Cu cat e mai mare cu atat celulele sunt mai lezate.

#11
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
eu stiu un caz de om curentat la 10000V si inca mai traieste...sau mai elocvent exemplu, Roy Sullivan lovit de 7 ori de fulger....si se stie cam ce putere are un fulger...

#12
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

 angel, on Mar 16 2008, 20:47, said:

eu stiu un caz de om curentat la 10000V si inca mai traieste...sau mai elocvent exemplu, Roy Sullivan lovit de 7 ori de fulger....si se stie cam ce putere are un fulger...
Pai, tocmai asta-i si ideea, ca nu tensiunea e letala ci intensitatea. Chiar daca avem o tensiune mica dar intensitate mare, totusi curentul e foarte periculos.
Sunt curios ce amperaj avea curentul de 10.000 V, in cazul persoanei respective. Si mai ales daca erau consumatori in circuit (intensitatea scade in acest caz).

Edited by Bean, 16 March 2008 - 21:04.


#13
erik

erik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 22.12.2004
bine ca s-au inventat sigurantele cu protectie diferentiala, care declansaza atunci cand ne vine ideea sa bagam degetele in priza  :OK:

in mod normal la 220 v nu se moare pentru ca de obicei oamenii se curenteaza in casa, unde sunt oarecum izolati fata de pamant. curentul care trece prin corp este dependent de rezistenta electrica a corpului omenesc (care este variabila chiar si pentru acelasi individ) si de rezistenta electrica a izolatiei fata de pamant.
in curent alternativ de frecventa 50 hz sunt suficienti 10 miliamperi pentru a omori un om (tensiunea poate fi si 48 de volti)

#14
Berlin

Berlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 20.12.2005
Cel mai tare m-am curentat cand eram mic, am pus mana pe gatul tubului de la televizor.In acele cateva secunde singurul gand care il aveam era sa imi retrag mana, dar abia la a treia incercare am reusit asta si in plus m-am mai ales si cu o arsura destul de urata la mana.

#15
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Mai este un element care poate fi in favoarea "curentatului". In momentul in care te curentezi se contracta muschii, deci daca firul (sau alt element) nu este tinut in mana, te "arunca". Daca il ti in mana este mai nasol, se inclesteaza mana si nu poti sa ii dai drumu.

#16
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 edy_wheazel, on Mar 16 2008, 21:52, said:

Mai este un element care poate fi in favoarea "curentatului". In momentul in care te curentezi se contracta muschii, deci daca firul (sau alt element) nu este tinut in mana, te "arunca". Daca il ti in mana este mai nasol, se inclesteaza mana si nu poti sa ii dai drumu.

asa a fost in cazul meu.

mersi tuturor de mai sus pentru explicatiile stiintifice :cheers:

#17
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007
Ceea ce omoara este intensitatea curentului, insa trebuie sa aiba un anumit traseu ca sa se intample asta. Daca punctele de intrare si de iesire ale traseului de curent se afla sa zicem pe aceiasi mana, atunci chiar si la un curent mare, o sa te alegi cu senzatii foarte neplacute si cu socuri puternice. Daca curentul e prea mare, poti sa te alegi si cu arsuri sau cu leziuni interne. Insa daca traseul de curent traverseaza inima, e cam problema, un curent peste 5-6mA poate provoca stop cardiac. De aceea e foarte important sa eviti situatiile in care traseul de curent poate trece prin inima. De obicei, curentii de joasa frecventa urmeaza un traseu direct intre punctele de intrare si iesire, prin toata masa corpului.
-nu atingeti cu ambele maini obiecte diferite care pot avea potentiale diferite (a se vedea exemplul cu mana la spate)
-purtati incaltaminte izolatoare, iar daca aveti piciorul ud si incaltamintea uda, MARE atentie
-mare grija cand lucrati cu echipamente neimpamantate sau cu impamantarea (fie in aparat fie in instalatia electrica) defecta. De acolo vin foarte multe probleme, deoarece marea majoritate a aparatelor care au surse in comutatie, au la intrare un filtru care e conectat intre faza, nul si impamantare. Daca firul de impamantare nu e conectat la impamantarea instalatiei electrice, atunci prin el curge un curent destul de mare, in cazul in care inchideti circuitul cu un alt punct de impamantare sau de potential jos, de ex. calorifer. Curentul nu e letal, insa e neplacut.
-nu purtati in buzunar telefoane mobile cu vibratiile active cand lucrati cu curentul.......

Edited by pisoiu2, 16 March 2008 - 22:11.


#18
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

 OriginalCopy, on Mar 15 2008, 20:04, said:

1. A fost cineva intr-o situatie d-asta de viata si moarte? Ce vi s-a intamplat? V-ati revazut viata? Vi s-a schimbat in vr-un fel modul de a trai dupa aceea?
Am fost de mai multe ori, chiar m-am si electrocutat, dar singurele situatii care m-au facut sa-mi schimb modul de viata au fost cele traite la volan; am facut de cateva ori niste greseli aproape impardonabile si m-am cam speriat si de fiecare data spun ca trebuie sa-mi schimb modul de a conduce (idiot, ce-i drept :P ).

Cea mai tare faza cu electrocutatul a fost cand m-am suit intr-un copac si din greseala am pus mana pe fire in ideea de a-mi restabili echilibrul si dupa ce am realizat ce am facut nu-mi dadeam seama de ce nu's mort; motivul: firele alea sunt izolate. :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate