Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

F1 - Australia

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Australia
     Adresa: Albert Park, 220 Albert Road, South Melbourne, Vic 3205, Melbourne
     Telefon: 0061 92 58 71 00
     Fax: 0061 9 69 37 27


[ http://formula1.automarket.ro/images/circuits/thumbnails/4_345x230.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

    STATISTICI CIRCUIT
    Lungime 5303 m
    Tururi 58
    Cel mai rapid tur 1:24.125 (Michael Schumacher, Ferrari, 2004)
    Record pole 1:24.408 (Michael Schumacher, Ferrari, 2004)
    Ultimul podium (2006) 1. Alonso (Renault) 2. Raikkonen (McLaren) 3. R.Schumacher (Toyota)

SURSA

Dezastru pentru Ferrari in calificari (locurile 4 si 16) si foarte bine pentru McLaren (locurile 1 si 3). Renault la garla iar BMWSauber se pare ca se tin de promisiuni in privinta revenirii (locurile 2 si 5).

Iata grila de start de maine.

1   L. Hamilton    (McLaren)........1:26.716
2 R. Kubica   (BMW Sauber)........1:26.869 0.153
3 H. Kovalainen   (McLaren)........1:27.079 0.363
4 F. Massa   (Ferrari)..................1:27.178 0.461
5 N. Heidfeld   (BMW Sauber)......1:27.236 0.52
6 J. Trulli   (Toyota)....................1:28.527 1.811
7 N. Rosberg   (Williams).............1:28.687 1.971
8 D. Coulthard   (Red Bull)..........1:29.041 2.325
9 T. Glock   (Toyota)...................1:29.593 2.877
10 S. Vettel   (Toro Rosso)
11 R. Barrichello   (Honda)
12 F. Alonso   (Renault)
13 J. Button   (Honda)
14 K. Nakajima   (Williams)
15 M. Webber   (Red Bull)
16 K. Raikkonen   (Ferrari)
17 G. Fisichella   (Force India)
18 S. Bourdais   (Toro Rosso)
19 A. Sutil   (Force India)
20 T. Sato   (Super Aguri)
21 N. Piquet   (Renault)
22 A. Davidson   (Super Aguri)
Loc Pilot Timp Diferența Obs.

Un rezumat al desfasurarii calificarilor il puteti citi AICI

#2
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Sezonul debuteaza cu un circuit de mare viteza, la care se pot atinge si 270 km/h.
[ http://news.bbc.co.uk/sol/shared/spl/hi/motorsport/formula_one/circuits/img/australia.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sa vedem ce prestatie va avea debutantul Nelsinho Piquet dar si Bourdais, neobisnuiti cu monoposturile de Formula 1. Miki, ai legatura.  :D

#3
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

View Postduculeana, on Mar 15 2008, 23:50, said:

Sa vedem ce prestatie va avea debutantul Nelsinho Piquet dar si Bourdais, neobisnuiti cu monoposturile de Formula 1. Miki, ai legatura.  :D
Cum adica "neobisnuiti cu monosturile de formula 1"?  :D :D  Da' ce sunt adusi de la cratita, crezi ca o sa stea sa caute butoanele prin masina? "Mah unde draq au pus astia butonu' de start, la mine in poze era in alta parte!"  :D  

Nelsinho a fost pilotul de teste in 2007 ptr Renault, iar Bourdais testeaza din vara trecuta pentru Toro Rosso. Sunt mult mai in tema cu monoposturile de F1 decat era Hamilton anu' trecut pe vremea asta (omu' a si recunoscut ca dormea cu o replica a volanului in pat, se trezea noaptea si se testa daca mai stie ce face fiecare buton).

#4
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View Postdsdev, on Mar 16 2008, 01:32, said:

Cum adica "neobisnuiti cu monosturile de formula 1"?  :D :D  Da' ce sunt adusi de la cratita, crezi ca o sa stea sa caute butoanele prin masina? "Mah unde draq au pus astia butonu' de start, la mine in poze era in alta parte!"  :D  

Nelsinho a fost pilotul de teste in 2007 ptr Renault, iar Bourdais testeaza din vara trecuta pentru Toro Rosso. Sunt mult mai in tema cu monoposturile de F1 decat era Hamilton anu' trecut pe vremea asta (omu' a si recunoscut ca dormea cu o replica a volanului in pat, se trezea noaptea si se testa daca mai stie ce face fiecare buton).

:roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast:  

Scuze dar postul acesta chiar m-a facut sa rad :D

10X dsdev

#5
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Criminala cursa. Cand mai sunt 27 de tururi, au mai ramas doar 11 masini in cursa.

Pe scurt:
- Start excelent pentru McLaren
- Massa intra in parapeti si este nevoit sa faca 2 opriri la boxa
- Massa si Coulhard se ciocnesc - Coulhard facut praf Massa nu are nici pe dreq la prima vedere
- Massa abandoneaza subit (nu se stie daca din cauza accidentului sau daca i s-a terminat benzina)
- Kimi reuseste sa ajunga pe locul 3, face o gafa dupa cum ii este obiceiul si ajunge ultimul
- Multe abandonuri, dupa cum spuneam mai sus

#6
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006
pe ce post TV?

later.am gasit TVR 1

Edited by uledu, 16 March 2008 - 07:48.


#7
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Turul 44, Glock face o greseala, prinde un parapet cu spatele si mai raman doar 10 in cursa. A treia intrare a SC.
La boxe, Barichelo pleaca cu furtunul dupa el si cu un mecanic :D Vina nu este a pilotului, cel cu panoul din fata i-a dat verde prematur.

View Postuledu, on Mar 16 2008, 07:47, said:

pe ce post TV?

TVR1

#8
darkwings

darkwings

    satana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 06.04.2006
il puteti face sa taca pe 'miki'? va rog!

#9
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Cu 10 tururi inainte de final, lucrurile se complica. Kubica se duce la garla iar Barichelo este penalizat cu un Stop and Go.

Clasamentul este ciudat rau:
1 Ham, 2 Hei, 3 Ros, 4 Bou, 5 Alo, 6 Kov, 7 Rai, 8 Bar, 9 Nak

LE/ NU SE POATEEEEEEEEEEEE !!!!!!

Cu 4 tururi inainte, abandoneaza si Kimi. Asa ca mai raman doar 8. Toti sunt in puncte

La 1 minut, si Bourdais abandoneaza. Raman doar 7 :D

Edited by Zamolxel, 16 March 2008 - 08:07.


#10
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Se pare ca nu am scapat de Michi. Nu a scos 2/3 din cursa un cuvant despre McLaren si Lewis, iar cand a vorbit mai bine nu o facea.

#11
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
S-a terminat. Clasamentul arata asa:

1. Lewis Hamilton
2. Nick Heidfeld
3. Nico Rosberg
4. Fernando Alonso
5. Heikki Kovalainen
6. Rubens Barrichello
7. Kazuki Nakajima

#12
elian.baran

elian.baran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 03.03.2006
Si Sebastian Bourdais a luat ultimul punct, pentru ca abandonase cu 2 tururi inainte de final.

#13
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
:frust:  :wallbash:     Mor de ciuda!Mi-a sunat alarma si am oprit-o sa mai dorm.Din ce vad a fost o cursa superba.

#14
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005
Pacat pentru Kimi... a facut juma' de cursa perfecta, a ajuns sa se bata cu sanse la locul 2, dupa care s-a rupt filmu' si a facut numai tampenii. Sincer, mi se pare foarte rapida masina Ferrari anul asta... lasand la o parte problemele de fiabilitate, au reusit sa tina ritmul si chiar sa puna presiune pe cei din fata avand o strategie cu o singura oprire. Practic, in prima 1/2 din cursa, atunci cand Kimi a urcat pana pe locul 3, el a avut mai mult combustibil decat ceilalti... e adevarat, si anvelope soft  :P

Oricum, o sa fie o lupta stransa tot sezonul... chiar daca a castigat, Hamilton nu a impresionat... nu cred ca in vreun tur a reusit sa puna mai mult de 12-13 secunde intre el si locul 2... fata de anul trecut unde se ajungea la diferente de 20-30 de secunde.

#15
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Pai cum ai vrea sa puna secunde daca a intrat safety car-ul de 3 ori?
Singurul motiv pentru care McLaren nu a avut primele 2 locuri la sfarsitul cursei a fost Safety Car-ul (desi dupa elucubratiile lu' Micki Kovalainen a fost obligat de echipa sa intre la boxe pentru a trece Lewis de el).

#16
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
O cursa asemeanatoare cu MP al SUA de acum 2 sezoane, cand tot asa au ramas foarte putine masini in cursa, v-am zis eu ca e unul din cele mai dificile circuite, care poate pune probleme si celor mai experimentati piloti. Chiar daca a abandonat Bourdais a intrat si el in puncte, luand 1 punct conform regulamentului. Pentru un debutant e mai bine decat nimic.  :D Si Honda incepe destul de bine.

#17
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

View Postkill_them_all1000, on Mar 16 2008, 10:34, said:

Pai cum ai vrea sa puna secunde daca a intrat safety car-ul de 3 ori?
Nu-i chiar asa... safety car-ul a intrat la jumatatea cursei, cand kimi urcase pe 3. Inainte de a intra safety car-ul, hamilton avea vreo 12 secunde avans fata de locul 2, ceea ce mi se pare foarte putin (cam 0,3 sec castigate pe tur - e putin avand in vedere ca un tur in australia e foarte lung, iar pe 2 majoritatea timpului era kubica cu o masina considerata inferioara). Imediat dupa iesirea safety car-ului, kimi a incercat (si a gresit) sa urce pe 2... daca i-ar fi reusit manevra, ar fi fost la 2-3 secunde in spatele lui hamilton, amandoi avand o oprire ramasa (programata) la boxe. Probabil oricum castiga hamilton pentru ca urma sa puna pneurile soft, dar nu mi se pare ca a dominat cursa asa cum se intampla anul trecut (fie ca era el, alonso, kimi sau massa). Probabil si limitatorul ala de putere are o influenta aici.

In fiecare sezon, miki are cateva idei fixe pe care le tot repeta la fiecare cursa (ba ca shumi e favorizat, ba ca alonso e genial ca i-a dat lui un suc odata, ba ca nu mai stiu ce)... anu' asta vad ca a inceput in forta 2 aberatii pe care le tot repeta: McLaren e favorizata din cauza ca unitatea SECU e produsa de ei, iar Jean Todt a fost dat la o parte de la Ferrari... Cum poti sa aberezi atat de mult, cand te mai duci si la curse si ai teoretic acces la informatii corecte?

Oricum, cea mai tare faza a fost cand a zis ca s-a dus la bernie si i-a zis sa il ajute pe bourdais... va dati seama, din cauza asta a ajuns ala pilot, ca i-a pus miki o vorba buna. Sa-i mai puna aia apa in studio sa bea, poate isi mai revine... Parca il si aud pe miki zicandu-i lui bernie: "bah baiete, daca tot te tolerez pe aici pe la curse, fa cum iti zic io: gaseste-i echipa lu' baiatu asta, bourdais, ca e puternic, s-a inteles?".

#18
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Raikonen nu intrase la boxe, Hamilton da, iar Kubica plecase cu mai putina benzina ca Hamilton.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate