Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Gardenia

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#73
irina_d

irina_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 11.11.2009
Am si eu o gardenie care s-a suparat. Nu pare sa-i placa la mine acasa. E aproape de freastra, dar fara a sta in soare direct. I se ingalbenesc frunzele, i se innegresc, dupa care cad. Si a pierdut o gramada de boboci. O ud cu apa cu putin otet. Ce sa-i fac sa nu o pierd de tot? Daca are boboci pot sa--i schimb pamantul?

#74
dav_dav

dav_dav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.03.2008
Salut ! Acum ceva timp am primit si eu o Gardenie. Pana sa ma interesez eu ce conditii trebuie sa aiba, plantei au inceput sa ii cada frunezele. Are si niste proeminente albe pe tulpini, dupa cum am incercat eu sa sugerez in poza. E normal ?  Am observat si niste chestii ca un fel de panza de paianjen in jurul mugurilor. Din ce m-am interesat ar trebui sa fie paianjenul rosu. Cum scap de el ?

Ud planta cu apa de la robinet lasata 2 zile intr-o sticla cu capacul deschis in care pun cateva picaturi de suc de la o lamaie.  

[ http://i1169.photobucket.com/albums/r516/Teuron/DSC00111.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i1169.photobucket.com/albums/r516/Teuron/DSC00098.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i1169.photobucket.com/albums/r516/Teuron/DSC00106.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i1169.photobucket.com/albums/r516/Teuron/DSC00107.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Astea sunt "chestiile" albe de care vorbeam.  

Multumesc anticipat !

#75
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Da, e paianjenul rosu. Fa niste apa de tutun sau zeama de usturoi concentrata si stropeste planta bine, asta asa, pana ajungi la fitosanitare si cumperi un insecticid pt paianjen. Nu mai stiu daca se face Talstar, dar era foarte bun.

#76
dav_dav

dav_dav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.03.2008
Multumesc frumos pentru sfat, sper sa reusesc sa-mi "vindec" planta.

#77
selena000

selena000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 22.02.2011
Am o gardenie in ghiveci care s-a uscat de tot. I-am taiat frunzele uscate si acum mai are 4-5 frunze uscate si alea. Sa o arunc sau mai pot face ceva?Daca ii pastrez radacina o mai pot salva cumva?Sau si radacina o fi tot asa?

#78
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Pune-i apa si vezi daca mai da un semn de viata...

#79
gabitzu79

gabitzu79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.03.2005
Salutare la toata lumea,
Am achizitionat si eu, pe la inceputul iernii, o gardenie frumoasa si inflorita plus foarte multi boboci.
Dupa ce a trecut floarea, o parte din ceilalti boboci s-au inegrit la codita, altii au ramas fix in acelasi stadiu, verzi dar fara sa mai creasca. Am pus treaba asta pe faptul ca i-am schimbat mediul total cand am adus-o acasa.
Am incercat sa o ingrijesc cat pot mai bine, sa o ud regulat, s-o si stropesc din cand in cand, sa aerisesc bine incaperea.
Frunzele sunt inca foarte dese si verzi, insa problema e ca regulat, i se ingalbenesc si usuca unele dintre ele, incepand din margini. Atasez si o poza sa intelegeti exact.

Stie cineva din ce cauza se intampla asta si ce-as putea sa fac?! Ieri am mutat-o iarasi, desi stiu ca nu e chiar indicat, la o fereastra sudica. Pana acum statea la una nordica si m-am gandit ca fiind iarna, nu primeste suficienta lumina.
Va multumesc anticipat pentru ajutor.

Attached File  IMG_20130117_205239.jpg   2.27MB   19 downloads

#80
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Gardenia traieste in sol acid in mediul ei natural. Din pacate, e o planta mofturoasa si nu o poti adapta la altceva decat sol acid. Asa ca asigura-te ca o uzi cu apa de turba (punguta de 5 l de turba acida la o galeata de 10 l de apa, lasi peste noapte, strecori si folosesti) sau, in lipsa de altceva, o lingurita de otet la 2 litri de apa (nu mai mult otet!), dar nu recomand solutia asta pe termen lung. In plus, asigura-te ca o fertilizezi periodic cu kelati de fier. Care se gasesc greu, btw si, din cate stiu, fier sub alta forma nu e asimilabil de planta. Unii jura ca, dupa ce au pus un cui ruginit in ghiveci, planta si-a revenit. La mine nu a functionat nici cu 2 cuie si o piulita. Ei ii trebuie fier sub forma de kelati, nu oxizi. Sorry, din pacate, ti-ai cumparat una dintre cele mai mofturoase plante din lume. Ai grija si la curentii de aer reci, la temperaturile ridicate din timpul verii, la uscaciunea aerului, la acarieni, la, la, la... Iarna poate sta si la sud, ca razele soarelui nu sunt atat de puternice, insa vara trebuie protejata de canicula si razele directe ale soarelui.

#81
gabitzu79

gabitzu79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.03.2005
Multumesc frumos diorama pentru sfaturi.
De undat si stropit asa fac, am gasit pamant pentru flori acide, il pun in apa si apoi cu apa respectiva le ud. Apropo, am 2 gardenii din care una care abia isi revine, fusese la un pas sa fie aruncata... dupa o invazie de paduchi lanosi, mai ramasese cu 3 frunze in varf. Am curatat-o cat am putut si am mutat-o in dormitor, fix deasupra caloriferului. Si-a revenit, a dat frunze noi si vreo 2 bobocei, chit ca frunzele sunt cam zbarcite de caldura.
Asta de care vorbeam mai sus, s-a pastrat bogata cat de cat, poate si pentru ca am tot citit despre ingrijirea lor si am incercat sa aplic. Numai problema asta nu-mi da pace, ca se ingalbenesc si maronesc imediat frunzele pe margini insa inteleg de la tine ca e vorba de chelati de fier.
O sa caut pe la farmacii chelati de fier sau am auzit ca merge si cu fiole de fier, poate rezolv problema.

#82
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Da, sufera de cloroza. Daca poti aduna apa de ploaie sau zapada in timpul iernii, fa-o. E cea mai buna optiune si e gratis. Turba acida costa si se si gaseste greu prin magazine. Chelatii de fier se gasesc la magazinele fitosanitare, in farmacii nu prea. In lipsa de altceva, incearca cu fiole cu fier, poate o aduci pe linia de plutire. Apa foarte dura e principala cauza, din pacate.

#83
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
aveti idee pe unde gasesc un magazin fitosanitar in Bucuresti??

#84
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
La Rosetti. Prima de la Universitate. Chiar in giratoriul ala, pe dreapta. Suna neclar cand explic aici, dar cu siguranta o sa-l gasesti, chiar e la vedere.

#85
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Aha, am inteles. Multumesc. :)

#86
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Prima data cand are 2 boboci care au inflorit in acelasi timp iupiiiPosted Image

Attached Files



#87
Nandia

Nandia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 01.03.2007
Buna! am citit toate paginile. Eu sunt la a 3 a gardenie. La asta i-am facut toate mofturile posibile. Am tot mutat-o ca sa ii gasesc un loc in care sa ii placa. Am citit ca vara sa stea pe un pervaz spre vest. Acolo am pus-o. Am pus o tavita pt gheata, dintr-aia de la frigider, plina de apa sub ea ca sa aiba umezeala, Am cumparat sare amara si am amestecat cu pamantul cand am replantat-o in primavara pentru ca era prea mic ghiveciul. Am cumparat si ingrasamant pentru conifere care am zis ca ar fi bun pentru ca contne fier...Mai nou, chiar saptamana asta am achizitionat  asa ceva http://www.covera.ro...icola-1-l_3352/ si am udat-o cu solutie diluata. 5 ml solutie la 2 l de apa. Frunzele se fac maronii si se usuca si cad, desi dupa ce am mutat-o intr-un ghiveci mai mare, am gasit in Cora pamant acid pentru plante acidofile si i-am pus pamant dintr-asta amestecat cu putina sare amara si cu 2 gr de ingrasamant ptr conifere de la florovit, micuta a facut un sngur boboc si a inflorit. Acum se maronesc frunzele, fara sa se ingalbeneasca. Se fac direct maronii si sunt uscate. Acum o saptamana arata mult mai bine. parca se deterioreaza pe zi ce trece. Ce-i drept cred ca am sarit o udare si am scapat pamantul prea uscat saptamana asta inainte sa ii pun solutia cu fier. Sper sa reusesc sa o readuc pe drumul cel bun. Acum ma gandesc ca am bombardat-o cu prea multe... Si culmea e ca o cunostinta careia i-am daruit acum cativa ani o gardenie mi-a spus ca floarea ei e acum copacel si ii merge super si e o minune si a mutat-o intr-un ghiveci dintr-ala mare ca nu mai avea loc. Si ce ii face? Nimic!Posted Image O uda cu apa de la robinet si atat. Mai vorbeste cu ea din cand on cand ca ii sunt dragi florile si are multe.  
Revenind la gardenia mea, aveti vreo idee despre ce as putea sa ii mai fac?

Edited by Nandia, 24 July 2014 - 17:09.


#88
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Ai cautat-o de bazdaganii? Ca este perioada lor...
Poate din cauza ca i-ai facut prea multe modificari...eu o tin la soare, dar o feresc cand soarele arde foarte tare. Stiu ca pe net scrie ca nu ii place soarele direct, dar eu am observat altceva...acum depinde si de planta...ii pun apa de la robinet si ingrasamant in fiecare saptamana in sezonul cald...si cam atat..
Cred ca in general problema lor este ca tb sa primeasca lumina cat au nevoie...

#89
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Ai grija cu ingrasamantul ca dc ii dai prea mult strica..fa concetratii mai mici fata de cum iti zic ei...si nu exagera nici cu aciditatea pamantului, ca au nevoie de pamant acid dar la o anumita valoare 4,5-6,5, eu zic ca pamantul acid cumparat este de ajuns...

#90
Nandia

Nandia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 01.03.2007
Probabil ca am zapacit-o cu cate i-am pus. Si eu o mut la umbra cand e soarele puternic si in geam cand e ok, dupa-amiaza dupa 6...Nici nu mai stiu, se deterioreaza pe zi ce trece. As vrea sa pun poze dar nu stiu cum.  Nu am observat sa faca nicio gazuta. doar i se usuca frunzele, unele fac pete maronii, altele asa verzi se usuca pur si simplu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate