Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

subwoofer pe 2 bobine

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Undead

Undead

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.04.2007
sal am un mtx pe 2 bobine ,ok in momentu actual am conectate 2 fire la 2 jackuri de la subwoofer si sunt puse pe statie + la canalu 1 - la canalu 2(bridge) , ce vreau sa stiu ...pot sa mai adaug 2 fire la celelate 2 jackuri si apoi sa conectez 2 la canalu 1 si 2 la canalu 2 la statie? tin sa mentionez ca pe pe prima bobina am filtru ,statia este de 2x75 pe 4 ohm cica ,se aude si mai tare daca fac chestia asta? help pls

Attached Files



#2
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
tu ai legat practic bobinele in serie. daca statia mai duce dar nu duce difuzorul, poti sa legi cum vrei ca aia e puterea maxima.
daca esti la maxim cu statia si difuzorul mai duce, leaga o singura bobina.
nu e bine sa folosesti cele 2 bobine la cele 2 canale ale statiei pt ca nu sunt semnale identice pe cele 2 canale.

LE: e posibil ca totusi sa nu fie legate bobinele in serie si sa folosesti doar 1 iar pe cealalta sa o fi anulat cu "puntea" aceea. daca scoti puntea se aude? daca da, nu ai legat bine daca vrei sa le folosesti pe amandoua.

Edited by undercoverbrother, 11 March 2008 - 19:31.


#3
Undead

Undead

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.04.2007

 undercoverbrother, on Mar 11 2008, 19:28, said:

tu ai legat practic bobinele in serie. daca statia mai duce dar nu duce difuzorul, poti sa legi cum vrei ca aia e puterea maxima.
daca esti la maxim cu statia si difuzorul mai duce, leaga o singura bobina.
nu e bine sa folosesti cele 2 bobine la cele 2 canale ale statiei pt ca nu sunt semnale identice pe cele 2 canale.

LE: e posibil ca totusi sa nu fie legate bobinele in serie si sa folosesti doar 1 iar pe cealalta sa o fi anulat cu "puntea" aceea. daca scoti puntea se aude? daca da, nu ai legat bine daca vrei sa le folosesti pe amandoua.


deci daca conectez firele la canalu 1 se aude da, eu le-am pus asa ca in asa fel daca dau balance stanga dreapta sa nu taie semnalu ,subwooferu are 750 max 250 rms si statia e mult sub puterea recomandata ,si pot spune ca rupe ,ma intrebam daca s-ar auzi si mai tare daca conectez cum am zis mai sus 2 fire de la bobina 1 la canalu 1 si 2 fire de la bobina 2 la canalu 2

#4
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
posibil sa se auda mai tare. dar si mai prost pt ca cele 2 canale nu sunt perfect fazate. nu se leaga asa. puterea celor doua bobine se aduna numai cand cele doua canale sunt perfect fazate. la cel mai mic defazaj se scade puterea celui mai slab canal din cea a celui mai puternic.
dif are 2 bobine pt a putea fi legat atat la amp de 2 cat si de 4 sau 8 ohmi. dif ala nu rezista garantat la 250 W.

#5
Undead

Undead

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.04.2007

 undercoverbrother, on Mar 11 2008, 20:04, said:

posibil sa se auda mai tare. dar si mai prost pt ca cele 2 canale nu sunt perfect fazate. nu se leaga asa. puterea celor doua bobine se aduna numai cand cele doua canale sunt perfect fazate. la cel mai mic defazaj se scade puterea celui mai slab canal din cea a celui mai puternic.
dif are 2 bobine pt a putea fi legat atat la amp de 2 cat si de 4 sau 8 ohmi. dif ala nu rezista garantat la 250 W.

Ok deci mai bine il las cum este acum conectat :) si asa eu zic ca e suficient ,dar eram chiar curios dar ar merge un mic upgrade:P thanks

#6
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
nu stiu ce model de statie ai (si chiar daca as sti nu cred ca ar ajuta cu ceva :) ) dar unele statii trebuie sa aiba sarcina pe ambele canale putandu-se arde daca nu au. ar fi bine ca pe celalat canal, daca acum nu-l folosesti sa pui o boxa sau un difuzor si sa-l tii din balans dat la minim.

#7
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006
Putin offtopic, dar remarc filtrul de proasta calitate pe care il ai. Pentru ce putere este? Depasirea puterii maxime duce la distorsiuni majore cu acest filtru (bobina cu miez, condensatoare electrolitice, bleahh).

#8
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
de ce nu folosesti filtru activ din amp ? ce amp ai ? daca ai 2 x 75 stabil in 1 ohm (desi ma indoiesc) legi in paralel bobinele si pui amp-u in punte. Si apropo subwooferu ala duce lejer 250w, asta daca il folosesti in masina.

#9
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
depinde de care watti  :P
probabil te referi la varfurile de putere sau rms sau ce au mai inventat astia ca putere continua nu cred sa duca peste 100W. si sunt foarte optimist in aprecieri.

#10
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
asta asa e ... nici nu mai stii ce sa crezi. Am pus un sub de 250w pe un amp de 400w in masina si ducea fara probleme (setat corect evident) si nu era sa zici ca nu ducea ampu ca avea 75A pe sigurante. Daca iei un amp de casa de calitate de 100w duce bine tare si in masina 100w sunt cele entry level (cu mici exceptii). Faceti dreq watti marime universala sa aiba o anume relevanta !! :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate