Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

PlayStation 2

- - - - -
  • Please log in to reply
488 replies to this topic

#1
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,480
  • Înscris: 30.08.2003
In mai multe forumuri de aici sunt asa numite important topics (vezi TV/Radio ca exemplu), sau cum se zice in general, sticky topics, care sunt pe prima pagina. Propun sa deschidem cate unul pentru fiecare consola actuala (PS3/PS2, WII, XBOX360 si Portabile - DS+PSP) care sa apare ca important topic, unde putem sa bagam intr-un singur loc noutatile, intrebarile si discutiile ca sa nu deschidem cate un topic pentru fiecare intrebare ...). Eu initiez asa Playstation3/Ps2, pentru ca acest brand este mai aproape de inima mea. Rog pe moderatori sa baga la sticky, si sa discutam aici chestiile legate de PS3/PS2 sau sa ma huiditi pentru idee :), respctiv daca ideea este acceptata sa deschidem si topic pentru celelalte console actuale propuse.

Edited by MrMxyzptlk, 11 March 2008 - 17:15.


#2
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006
Asta va fi sticky, pt psp aveti deja sticky.Pt restul PM me

#3
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,480
  • Înscris: 30.08.2003
Thanks. Pana la sfarsitul saptamanii viitoare o sa incerc sa bag impreuna o lista cu cele mai frecvente intrebari aparute mai ales aici pe forum cu raspunsurile atare, ca sa avem un punct de plecare. Numai saptamna viitoare pentru ca azi plec la Cluj daca totul este okay pentru cateva zile.

Edited by MrMxyzptlk, 12 March 2008 - 10:13.


#4
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,480
  • Înscris: 30.08.2003
Motorstorm 2: The Island

http://uk.ps3.ign.co...8/858851p1.html

DIN TOAMNA

#5
taifun26

taifun26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.01.2007
am si eu o intrebare...stiu ca o sa para aiurea...stiu ca sony,microsoft si nintendo nu ofera suport de internet pentru Romania...dar cu consola Playstation 2 Slimline te poti conecta sa joci online?

#6
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,480
  • Înscris: 30.08.2003
Chiar daca nu se ofera suport, jocurile online merg. Nu poti cumpara content digital din PSN, insa daca ai jocul original, cel putin la PS3, joci toata jocurile fara nicio problema. Eu in acest moment joc 3 jocuri online (ok, nu in acelas timp :D ). Deci nu vad de ce n-ar fii posibil si la PS2 ... insa sincer eu n-am avut PS2 deci nu stiu. poate cineva care stie te va ajuta

#7
softimiu

softimiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 08.07.2006
bagi jocul, dai online play, setezi netul si gata, te conectezi la server si joci.

#8
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,480
  • Înscris: 30.08.2003

"SCEE" said:

London, 20th March 2008 – Sony Computer Entertainment Europe (SCEE) today announced that system software update v.2.20, for PLAYSTATION®3 (PS3™), planned for release in late March, will add Blu-ray Disc™ (BD) Profile 2.0 (known as BD-LIVE). With the ability to take full advantage of interactive features, such as downloadable video content, ringtones, games, and more, BD-LIVE promises to offer PS3 users the ultimate interactive film experience. In addition to BD-LIVE, the system software update will enable photo and music playlists on a PS3 to be copied to a PSP™(PlayStation®Portable), as well as other new features.

To access Blu-ray Profile 2.0, users require an Internet connection and at least 1GB of local storage. Movies with BD-LIVE are scheduled for release next month.

The following features have been demonstrated to be possible with BD-LIVE and will vary depending on the title:

· A variety of downloadable content, including bonus scenes, shorts, trailers, subtitles, ringtones that can be sent to mobile phones, images, and more.

· Interactive movie-based games can pit players who are sitting in the same room, or are across the world and online, against each other.

In addition to BD-LIVE, system software update v.2.20 enhances PS3’s relationship with PSP, enabling users to copy their favourite music and photo playlists to their PSP and experience them on-the-go. This new functionality makes it easer than ever to share media content between the two systems.

The following new features will also be included in the system software update:

· “Resume play” will enable PS3 to start playing a BD and DVD video at the point it was stopped, even if the disc had been removed.*1

· “Audio Output Device” will be a new Remote Play setting, enabling PSP to serve as a remote control for music played through PS3.

· PS3’s Internet browser will be enhanced: Video files directly linked from a Web page will be able to be streamed, and the browser’s view speed will be improved.

· DivX and WMV format videos that are larger than 2GB will be playable.

· “Mosquito Noise Reduction” will be added as an AV setting in the control panel of the DVD/BD player for improved movie playback.*2

*1 BD-J format disc is not supported.

*2 BD discs recorded with BDMV format are not supported.

pe blog.us.playstation.com au precizat ca mai sunt si alte chestii, inclusiv suport pentru fisiere de subtitrare la DIVX

#9
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Care model de PS3 ruleaza si jocurile pt. PS2? Am inteles ca modelul de 60Gb care nu se mai fabrica si cel de 80, pe care nu-l vad prin oferte .... :huh:

E accesibil PlaystationNetwork de pe PS2? In final, parca tot un PS e mai bun ca XBox ....

Edited by shiva, 25 March 2008 - 12:20.


#10
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006
Salut, am si eu o intrebare.

Cum pot face ca jocul Grand Turismo 4 pt Ps2 sa-mi mearga si mie pe 1080i.
Am inteles ca ar merge fara probleme, dar eu nu am reusit deloc. Am versiunea originala PAL, un teveu HD ready, iar pt. consola am cumparat cablu Component.

Apas de nebun triunghi si X cand boot-eaza jocul dar nimic, am citit pe undeva ca aceasta rezolutie s-a putea selecta chiar si din meniul jocului,  numai ca al meu clar nu are asa ceva.

Sunt curios daca cineva a reusit sa faca jocul sa mearga la 1080i. Este posibil ca numai versiunea NTSC sa mearga la rezolutia asta? pt. ca multe jocuri pe care le am in versiune PAL nici macar nu merg cu scanare progresiva.

Multumesc.

#11
softimiu

softimiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 08.07.2006

View PostSA-HE75, on Mar 25 2008, 17:19, said:

Salut, am si eu o intrebare.

Cum pot face ca jocul Grand Turismo 4 pt Ps2 sa-mi mearga si mie pe 1080i.
Am inteles ca ar merge fara probleme, dar eu nu am reusit deloc. Am versiunea originala PAL, un teveu HD ready, iar pt. consola am cumparat cablu Component.

Apas de nebun triunghi si X cand boot-eaza jocul dar nimic, am citit pe undeva ca aceasta rezolutie s-a putea selecta chiar si din meniul jocului,  numai ca al meu clar nu are asa ceva.

Sunt curios daca cineva a reusit sa faca jocul sa mearga la 1080i. Este posibil ca numai versiunea NTSC sa mearga la rezolutia asta? pt. ca multe jocuri pe care le am in versiune PAL nici macar nu merg cu scanare progresiva.

Multumesc.
Nu poti juca GT4 de PS2 la 1080i. nu e facut jocul cu asa grafica.
Daca ai PlayStation 3 poti astepta ca se lanseaza Gran Turismo 5 de PS3. ala o sa mearga in 1080i.
Apropo tvul tau e HD Ready, nu e Full HD, sunt ceva diferente, cauta pe net.
PS: Banuiesc ca ai PS2, calitatea cea mai buna e cu cablu RGB.

#12
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006

View Postsoftimiu, on Mar 25 2008, 14:23, said:

Nu poti juca GT4 de PS2 la 1080i. nu e facut jocul cu asa grafica.
Daca ai PlayStation 3 poti astepta ca se lanseaza Gran Turismo 5 de PS3. ala o sa mearga in 1080i.
Apropo tvul tau e HD Ready, nu e Full HD, sunt ceva diferente, cauta pe net.
PS: Banuiesc ca ai PS2, calitatea cea mai buna e cu cablu RGB.


Stiu care sunt diferentele inre HD ready si full HD, si inteleg ca jocul nu va rula la rezolutia de 1080i, dar am inteles ca rezolutia este cumva emulata(nu este chiar 1080i) si ca jocul arata mult mai bine asa, decat 576i cum am eu acum.

Singurul joc, care are aceasta emulare este GT4 si peste tot se lauda acest lucru, eu sunt doar curios sa aflu o parere a unui coleg de pe forum care chiar a jucat jocul la aceasta "rezolutie".

P.S. am PS2 si se vede foarte bine cu cablu component. Iar cablu RGB nu exista. Exista doar conexiunea RGB prin cablul SCART.

Edited by SA-HE75, 25 March 2008 - 16:41.


#13
softimiu

softimiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 08.07.2006

View PostSA-HE75, on Mar 25 2008, 18:39, said:

Stiu care sunt diferentele inre HD ready si full HD, si inteleg ca jocul nu va rula la rezolutia de 1080i, dar am inteles ca rezolutia este cumva emulata(nu este chiar 1080i) si ca jocul arata mult mai bine asa, decat 576i cum am eu acum.

Singurul joc, care are aceasta emulare este GT4 si peste tot se lauda acest lucru, eu sunt doar curios sa aflu o parere a unui coleg de pe forum care chiar a jucat jocul la aceasta "rezolutie".

P.S. am PS2 si se vede foarte bine cu cablu component. Iar cablu RGB nu exista. Exista doar conexiunea RGB prin cablul SCART.
numai cu PS3 poti sa faci emularea.
PS:cablu RGB de exemplu asta

#14
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006

View Postsoftimiu, on Mar 25 2008, 15:55, said:

numai cu PS3 poti sa faci emularea.
PS:cablu RGB de exemplu asta


Nu cred ca are vre-o legatura PS3 din moment ce asta este un joc pt. PS2 iar toata lumea zice ca "minunea" se intampla pe consola PS2.

Ala este un cablu RGB SCART daca tot vrei sa-i bagi prefixul RGB. Cablu RGB singur nu exista. Exista doar prin mufa aia mare SCART,  care este un standard de conexiune.

http://en.wikipedia.org/wiki/SCART

#15
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006
Nu mai am nevoie de ajutor. Am gasit un program care odata incarcat de catre PS2, face ca toate jocurile sa ruleze la rezolutii emulate mai mari decat cele standard, iar diferentele sunt uluitoare, imagini mult mai clare si mai ascutite, in special pe 720p.

Am testat si pe 480p si pe 576p dar am observat ca imaginea este blocata pe format 4:3 si chiar daca am selectat din consola 16:9 si am facut acelasi lucru din setarile jocului respectiv, imaginea ramane tot 4:3 dar cu televizorul dat pe 16:9, daca revin cu setarea televizorului pe 4:3 imaginea devine distorsionata in sensul ca se vede pisata pe verticala.

Am observat ca cel mai bine se vede pe 720p60hz. Imaginea care se vede in format 16:9 este absolut superba, totul este cristal.
Se pare ca exista o modalitate de a face consola PS2 semi HD.

Jocul cu care am testat se numeste WRC Evolved.

  :)

#16
adi23

adi23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 20.10.2006
Am si eu nevoie de putin ajutor :vreau sa-mi cumpar o consola PS2 pt un joc care nu cred ca o sa mai apara pe PC.
Spuneti-mi si mie la ce specificatii trebuie sa fiu atent cand o cumpar (de noua o iau).
Stiu ca astea nu-s ca PC-urile dar totusi...vreau sa o pastrez si pe mai tarziu sa pot juca in conditii optime.Ma intereseaza unde se face modding si care chip e mai bun,daca merg jocuri si de pe alte console...tot ce stiti ca ar trebui sa ma intereseze. Daca nu am postat unde trebuie i-mi cer scuze si rog un moderator sa mute postul.

Multumesc anticipat!

#17
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

View Postadi23, on Mar 26 2008, 07:25, said:

Am si eu nevoie de putin ajutor :vreau sa-mi cumpar o consola PS2 pt un joc care nu cred ca o sa mai apara pe PC.
Spuneti-mi si mie la ce specificatii trebuie sa fiu atent cand o cumpar (de noua o iau).
Stiu ca astea nu-s ca PC-urile dar totusi...vreau sa o pastrez si pe mai tarziu sa pot juca in conditii optime.Ma intereseaza unde se face modding si care chip e mai bun,daca merg jocuri si de pe alte console...tot ce stiti ca ar trebui sa ma intereseze. Daca nu am postat unde trebuie i-mi cer scuze si rog un moderator sa mute postul.

Multumesc anticipat!

Doar un sfat: alege modelul Slim, care e mai nou ( seria 7000, fata de 5000-ul care e modelul original ).

#18
adi23

adi23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 20.10.2006
Ok, dar la magazinele online toate sunt slim cum stiu care e seria 7000 ca asta nu specifica nimeni.
Si inca ceva..astea sunt valorile cele mai bune cu care poate veni consola ?
    1.procesor 128 biti (cu ce frecventa?)
    2.memorie RDRAM 32MB
    3.memorie video 4MB

de exemplu asta cum vi se pare ?

Oricum dupa ce joc Manhunt 2 cred ca o dau.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate