Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

accident ...probleme cu RCA-ul Ajutor de la un avocat

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
cata_coma

cata_coma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.08.2007
Salutare ,sa va povestesc pe scurt...accident din vina mea am trecut cica pe rosu asa a zis politaiu eu am scris in declaratie ca  am trecut pe galben,  oricum cazul nu este concluzionat pt ca e dosar penal pt  ca din cealalta masina cineva a vrut sa mearga la spital ca o dureau genunchii(dar nu are nimic fara spitalizare fara ingrijiri medicale)....oricum se inchide dosaru penal mi-a promis un politai. Nu asta-i problema dar dupa 2 sapt ma suna celalalt si imi spune ca asigurarea nu acopera toata avaria, diferenta cica sa o suport eu> Poate sa imi ceara acest lucru?Eu i-am dat rca-ul.....

Edited by solitudes, 12 March 2008 - 19:53.
sa nu mai scrii cu "k" ca va disparea instant postarea


#2
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
i-ai dat rca-ul nu mai e problema ta. ba tu sigur ai permis???

#3
bortosc

bortosc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.11.2006
Te poate obliga sa platesti diferenta intre ceea ce suporta asiguratorul tau si pana la valoarea pagubei.

Daca tu nu vrei sa platesti de buna voie, persoana in cauza are posibilitatea de a te chema in judecata si doar pe aceasta cale te poate obliga sa platesti. Aici tu ai o serie de posibilitati de a incerca sa reduci suma dar parerea mea e ca nu prea poti sa scapi fara sa dai vreun ban...

In functie de cati bani ti se pretind, poti decide sa platesti fara nicio complicatie sau sa apelezi la un avocat care sa te ajute sa mai reduci acele pretentii.

Pentru un sfat cat mai cuprinzator, as avea nevoie sa stiu: ce masina are persoana in cauza; o descriere foarte sumara a avariilor (eventual zona de impact, severitatea etc.); in ce service fac reparatiile (ma intereseaza o catalogare a acelui atelier in functie de costuri); ce suma pretinde acea persoana; ce suma suporta asigurarea ta.

Edited by bortosc, 11 March 2008 - 21:30.


#4
cata_coma

cata_coma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.08.2007

 bortosc, on Mar 11 2008, 21:28, said:

Te poate obliga sa platesti diferenta intre ceea ce suporta asiguratorul tau si pana la valoarea pagubei.

Daca tu nu vrei sa platesti de buna voie, persoana in cauza are posibilitatea de a te chema in judecata si doar pe aceasta cale te poate obliga sa platesti. Aici tu ai o serie de posibilitati de a incerca sa reduci suma dar parerea mea e ca nu prea poti sa scapi fara sa dai vreun ban...

In functie de cati bani ti se pretind, poti decide sa platesti fara nicio complicatie sau sa apelezi la un avocat care sa te ajute sa mai reduci acele pretentii.

Pentru un sfat cat mai cuprinzator, as avea nevoie sa stiu: ce masina are persoana in cauza; o descriere foarte sumara a avariilor (eventual zona de impact, severitatea etc.); in ce service fac reparatiile (ma intereseaza o catalogare a acelui atelier in functie de costuri); ce suma pretinde acea persoana; ce suma suporta asigurarea ta.

Persoana in cauza avea un vw passat din 2002 1.8 benzina cumparata din romania cu factura 30.000EUR. Eu l-am lovit in partea din stanga fata mai exact spus in roata iar ca avarii pot sa spun asa: aripi fata , bara fata ,usa sofer, prag dr., capota parbriz, airbaguri laterale sarite, plus toate celelalte probleme care pot aparea pe la directie, motor, radiator etc In concluzie fata cam muci.......cei de la asirom unde aveam eu rca-ul i-au spus ca ei nu pot suporta decat 5.500 eur, iar costurile de reparatie ale masinii cica sunt de 10.000eur . Mie mi se pare ciudat ca cei de la asirom i-au evaluat masina la doar 5500 avand in vedere ca el a avut un casco pana anul trecut in iulie si pe polita de asigurare de la casco care a fost facuta tot la asirom a fost in valoare de 18.500 eur.

Edited by solitudes, 12 March 2008 - 19:55.
cam multe "K"


#5
bortosc

bortosc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.11.2006
Mda... e un pic ciudata atitudinea celor de la Asirom...

Probabil ca ei inteleg a plati daunele in limita valorii masinii iar conform formulelor lor, la atat se ridica valoarea unui VW Passat din 2002. Ca un comentariu marginal, nu cred sa fie foarte departe de adevar suma de 5.500 eur.

Eu credeam ca ai lovit vreo masina a carei valoare trece peste pragul acoperit de RCA :P Dar in acest caz, parerea mea e ca intreaga problema ar trebui sa fie gestionata de catre cei de la Asirom.

In cazul in care esti chemat in judecata, poti sa introduci in cauza asiguratorul, prin procedura chemarii in garantie si, in final, hotararea instantei se va rasfrange asupra Asiromului si nu asupra ta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate