Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Intestin neobisnuit ...

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
blueaztec

blueaztec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.03.2008
E o poveste lunga , urata si neobisnuita ...
Pe scurt ea a r suna asa :

Cu ceva ani in urma ...sa fi e 10 in urma stilului de viata destul de "zbuciumat"..alcool, cafea ,tutun ,nopti nedormite  plus mancatul dupa ureche ... m au adus in pragul unei crize de stomac ..

Asta e ..
Daca nu am fost cuminte ..
Merg la o "policlinica cu plata" pentru a face un tranzit baritat [ parca asa se numeste ]
Acolo un doctor de 80-90 de ani [ nu exagerez ....sincer ]
Omul spune in prima faza ca nu am nimic ...apoi cand i l intreb dar ce ma doare ...descopera "doua nise "
Diagnostic :
Ulcer

Naspa ...
Dupa cateva luni , [timp in care am renuntat la ceva din vicii ]...un prieten i mi spune ca are la randul lui un prieten , foarte bun gastroentericolog ...
I mi spune ca bariu este irelevant , si ca mai bine a s face o endoscopie ..
Accept ...
Trec ca prin chinurile faceri [ cine a facut stie ]...iar rezultatul ...uimitor !!
Ce ulcer tata ...
Nici macar nu am avut vreodata ...era doar o aciditate ..
Bun ...

Trec ani ...
Si ajungem in zilele noastre ...
Aici povestea incepe sa tina de dosarele X
Dupa lungi neplaceri ....merg si fac 3 -4 ecografii ...
La ecografii ...
Totul este ok ...sanatos tun !
Dupa sarbatori ...rupt de durerea de stomac ...merg la un control la un Spital ...
Acolo in loc sa mi faca o endoscopie sau macar bariu ...i mi fac ecografie !
Incerc sa le spun ca tocmai facusem 2-3 cu nu multe luni in urma [ ultima cu 15 zile ] si toate la cabinete particulare .
Dar degeaba ..
Intr un fel asta a fost norocul meu ...
Doctora descopera un chist hidatic de 5 cm ...!!!
Inebunesc cand aud ...
Cum e posibil ca atatia medici sa nu fi vazut un chist de 5 cm pe ficat ...
Nu a vazut asta e !
Am facut o tomografie care confirma chistul ...
Si uite cum am inceput anul cu o operatie pe ficat !

Am trecut si peste asta ...
Ajuns acasa ...m am trezit cu alta problema...
Tranzitul intestinal se schimbase ...
O usoara constipatie , borboroseli permanente , uneori chiar dureri ...
In prima faza am pus o pe seama operatiei ...
Apoi am spus ca poate de la faptul ca am renuntat la fumat ...
Nimic ...
Balonari , gaze ...tranzit lent , si dureri ...

Si atunci merg din nou la doctor ...
Acolo ...
Endoscopie ..
Criminal ...dar asta  e ..
Stiam ca oricat de dureros a r fi macar aceasta endoscopie , este cea mai sigura metoda de a pune un diagnostic corect ..
Dureros sau nu ...era solutia perfecta ..
Vedea clar stomacul si stiam ce am ...
Ma pune pe masa ...baga furtunul ...logic eu faceam ca toate alea pe masa ...iar tipul vorbea cu asistenta :
-Nu pot sa intru ...nu stiu de ce dar nu pot sa intru [ habar am unde nu putea sa intre deoarece eu aveam 2 metri de furtun in mine ]...
Si tine frate asa 20 de minute de ajunsesem sa respir pe urechi ...
Dupa 20 de minute [ eu tot cu furtunul in mine] ...i l chiama pe alt doctor ..
Se chinuie si ala 5 minute ...si spune
Nu merge tata ..nu intra ...eu ma las pagubas
Primul insa nu se lasa ..
Desi eu vomitam si era clar ca depasise orice limita de timp si durere ...
El continua sa se chinuie sa intre ...
In fine ....
Dupa un lung calvar a scos furtunul ala fara sa faca nimic !!!!

Ca stomacul meu are o forma ciudata si ca e rasucit [ cum poate fi rasucit habar am..si mai ales ce e rasucit stomacul sau deuodenul  ] si ca nu are cum sa mi faca ...
Tampeam ...
Cum ma frate ...acum cateva luni am facut tomografie si n ecografii !!!!
Cum de nimeni nu a vazut o forma stranie a stomacului sau ce este in neregula acolo ???
Am cautat pe tot netul si nu am gasit un caz asemanator ...
Sa nu paota face endoscopie ...pentru ca nu poate sa "intre"...
Asa am spus sa intreb pe aici ...
Poate cineva este de specialitate si poate sa mi explice si mie :

1:Unde nu a putut sa intre cu furtunul cei 2 doctori ?
2.Cum aceasta "anomalie" nu a fost vizibila la cele 7-8 ecografii din ultimul an + tomografie abdominala ?
3.Ce problema poate fi ..?
4.Cum se trateaza ?
5.Cum are loc tranzitul meu intestinal ? Daca doctorul nu a putut sa introduca un furtun ...pe unde intra mancarea ?
6.Exista vre o pagina pe net unde sa citesc de ceva asemanator ?

Edited by adadoi, 08 March 2008 - 10:08.


#2
RICARDO

RICARDO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 02.05.2004
Inteleg prin ce treci ,nu am studii medicale dar dupa descrierea ta,din ce am mai citit,"cand nu intra" de obicei se refera la PILOR,probabil o stenoza pilorica sa nu lase acel furtun sa intre rasucit de obicei poate fi Duodenul si al meu este cam "dupa colt probleme asemanatoare am si eu ma trateaza de ulcer duodenal cam degeaba ficatul il am marit si steatoza hepatica importanta colecistul este in regula deocamdata Am aciditate mare cateodata si o durere in partea dreapta sub coaste  este adevarat ca la antiacide trece imi mai apare si o foame anormala chiar la o ora de la servirea mesei Am observat ca daca nu mananc cruditati ,si mai de regim este mai bine dar cand am cate un stres incepe sa ma doara nu a iesit la tranzitul baritat decat o zona mai ingrosata si staza in unghiul inferior al Duodenului,Duoden diskinetic ma mai apuca cateodata sa ma duc urgent la WC la cca 1/2h dupa masa dar in cel mai mult timp sufar de constipatie testul sangvin pentru Heliobacter Pillori a iesit NEGATIV nici la mine nu prea stiu D-nii Doctori ce am, nu prea reusesc sa imi puna  un diagnostic mai corect inca nu am facut o Endoscopie ma streseaza numai gandul ca or sa imi bage furtunul acelea pe gat si cand ma gandesc ce s-ar putea intampla Brrrr

Edited by mianna, 08 March 2008 - 10:04.


#3
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
renuntati va rog la milioanele alea de puncte, sunt si alte semne de punctuatie. Posturile voastre sunt greu de citit.

Edited by adadoi, 08 March 2008 - 10:10.


#4
blueaztec

blueaztec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.03.2008
1.Pentru RICARDO
Nu stiu daca ceea ce ai spus tu poate motivul pentru care cei 2 medici nu au reusit sa faca endoscopia .
stenoza pilorica , din ceea ce am citit pe net , este insotita frecvent de voma , ceea ce la mine nu este cazul.
Si cum de nu a r fi fost vizibila la celelate n ecografii [ultima acum 2 saptamani]+ tomografia cand m am operat acum o luna si ceva ?

2.Pentru adadoi
I mi cer scuze .
Pe vitor am sa ma limitez la punctuatia normala .
[O opinie despre problema mea ?]

#5
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013

 blueaztec, on 07 martie 2008 - 19:56, said:

E o poveste lunga , urata si neobisnuita ...
Pe scurt ea a r suna asa :

Cu ceva ani in urma ...sa fi e 10 in urma stilului de viata destul de "zbuciumat"..alcool, cafea ,tutun ,nopti nedormite  plus mancatul dupa ureche ... m au adus in pragul unei crize de stomac ..

Asta e ..
Daca nu am fost cuminte ..
Merg la o "policlinica cu plata" pentru a face un tranzit baritat [ parca asa se numeste ]
Acolo un doctor de 80-90 de ani [ nu exagerez ....sincer ]
Omul spune in prima faza ca nu am nimic ...apoi cand i l intreb dar ce ma doare ...descopera "doua nise "
Diagnostic :
Ulcer

Naspa ...
Dupa cateva luni , [timp in care am renuntat la ceva din vicii ]...un prieten i mi spune ca are la randul lui un prieten , foarte bun gastroentericolog ...
I mi spune ca bariu este irelevant , si ca mai bine a s face o endoscopie ..
Accept ...
Trec ca prin chinurile faceri [ cine a facut stie ]...iar rezultatul ...uimitor !!
Ce ulcer tata ...
Nici macar nu am avut vreodata ...era doar o aciditate ..
Bun ...

Trec ani ...
Si ajungem in zilele noastre ...
Aici povestea incepe sa tina de dosarele X
Dupa lungi neplaceri ....merg si fac 3 -4 ecografii ...
La ecografii ...
Totul este ok ...sanatos tun !
Dupa sarbatori ...rupt de durerea de stomac ...merg la un control la un Spital ...
Acolo in loc sa mi faca o endoscopie sau macar bariu ...i mi fac ecografie !
Incerc sa le spun ca tocmai facusem 2-3 cu nu multe luni in urma [ ultima cu 15 zile ] si toate la cabinete particulare .
Dar degeaba ..
Intr un fel asta a fost norocul meu ...
Doctora descopera un chist hidatic de 5 cm ...!!!
Inebunesc cand aud ...
Cum e posibil ca atatia medici sa nu fi vazut un chist de 5 cm pe ficat ...
Nu a vazut asta e !
Am facut o tomografie care confirma chistul ...
Si uite cum am inceput anul cu o operatie pe ficat !

Am trecut si peste asta ...
Ajuns acasa ...m am trezit cu alta problema...
Tranzitul intestinal se schimbase ...
O usoara constipatie , borboroseli permanente , uneori chiar dureri ...
In prima faza am pus o pe seama operatiei ...
Apoi am spus ca poate de la faptul ca am renuntat la fumat ...
Nimic ...
Balonari , gaze ...tranzit lent , si dureri ...

Si atunci merg din nou la doctor ...
Acolo ...
Endoscopie ..
Criminal ...dar asta  e ..
Stiam ca oricat de dureros a r fi macar aceasta endoscopie , este cea mai sigura metoda de a pune un diagnostic corect ..
Dureros sau nu ...era solutia perfecta ..
Vedea clar stomacul si stiam ce am ...
Ma pune pe masa ...baga furtunul ...logic eu faceam ca toate alea pe masa ...iar tipul vorbea cu asistenta :
-Nu pot sa intru ...nu stiu de ce dar nu pot sa intru [ habar am unde nu putea sa intre deoarece eu aveam 2 metri de furtun in mine ]...
Si tine frate asa 20 de minute de ajunsesem sa respir pe urechi ...
Dupa 20 de minute [ eu tot cu furtunul in mine] ...i l chiama pe alt doctor ..
Se chinuie si ala 5 minute ...si spune
Nu merge tata ..nu intra ...eu ma las pagubas
Primul insa nu se lasa ..
Desi eu vomitam si era clar ca depasise orice limita de timp si durere ...
El continua sa se chinuie sa intre ...
In fine ....
Dupa un lung calvar a scos furtunul ala fara sa faca nimic !!!!

Ca stomacul meu are o forma ciudata si ca e rasucit [ cum poate fi rasucit habar am..si mai ales ce e rasucit stomacul sau deuodenul  ] si ca nu are cum sa mi faca ...
Tampeam ...
Cum ma frate ...acum cateva luni am facut tomografie si n ecografii !!!!
Cum de nimeni nu a vazut o forma stranie a stomacului sau ce este in neregula acolo ???
Am cautat pe tot netul si nu am gasit un caz asemanator ...
Sa nu paota face endoscopie ...pentru ca nu poate sa "intre"...
Asa am spus sa intreb pe aici ...
Poate cineva este de specialitate si poate sa mi explice si mie :

1:Unde nu a putut sa intre cu furtunul cei 2 doctori ?
2.Cum aceasta "anomalie" nu a fost vizibila la cele 7-8 ecografii din ultimul an + tomografie abdominala ?
3.Ce problema poate fi ..?
4.Cum se trateaza ?
5.Cum are loc tranzitul meu intestinal ? Daca doctorul nu a putut sa introduca un furtun ...pe unde intra mancarea ?
6.Exista vre o pagina pe net unde sa citesc de ceva asemanator ?
Se ingusteaza calea, de aceea apare senzatia dureroasa in stern la inghitire.


 RICARDO, on 08 martie 2008 - 09:26, said:

Inteleg prin ce treci ,nu am studii medicale dar dupa descrierea ta,din ce am mai citit,"cand nu intra" de obicei se refera la PILOR,probabil o stenoza pilorica sa nu lase acel furtun sa intre rasucit de obicei poate fi Duodenul si al meu este cam "dupa colt probleme asemanatoare am si eu ma trateaza de ulcer duodenal cam degeaba ficatul il am marit si steatoza hepatica importanta colecistul este in regula deocamdata Am aciditate mare cateodata si o durere in partea dreapta sub coaste  este adevarat ca la antiacide trece imi mai apare si o foame anormala chiar la o ora de la servirea mesei Am observat ca daca nu mananc cruditati ,si mai de regim este mai bine dar cand am cate un stres incepe sa ma doara nu a iesit la tranzitul baritat decat o zona mai ingrosata si staza in unghiul inferior al Duodenului,Duoden diskinetic ma mai apuca cateodata sa ma duc urgent la WC la cca 1/2h dupa masa dar in cel mai mult timp sufar de constipatie testul sangvin pentru Heliobacter Pillori a iesit NEGATIV nici la mine nu prea stiu D-nii Doctori ce am, nu prea reusesc sa imi puna  un diagnostic mai corect inca nu am facut o Endoscopie ma streseaza numai gandul ca or sa imi bage furtunul acelea pe gat si cand ma gandesc ce s-ar putea intampla Brrrr

Reflux biliar.

 RICARDO, on 08 martie 2008 - 09:26, said:

Inteleg prin ce treci ,nu am studii medicale dar dupa descrierea ta,din ce am mai citit,"cand nu intra" de obicei se refera la PILOR,probabil o stenoza pilorica sa nu lase acel furtun sa intre rasucit de obicei poate fi Duodenul si al meu este cam "dupa colt probleme asemanatoare am si eu ma trateaza de ulcer duodenal cam degeaba ficatul il am marit si steatoza hepatica importanta colecistul este in regula deocamdata Am aciditate mare cateodata si o durere in partea dreapta sub coaste  este adevarat ca la antiacide trece imi mai apare si o foame anormala chiar la o ora de la servirea mesei Am observat ca daca nu mananc cruditati ,si mai de regim este mai bine dar cand am cate un stres incepe sa ma doara nu a iesit la tranzitul baritat decat o zona mai ingrosata si staza in unghiul inferior al Duodenului,Duoden diskinetic ma mai apuca cateodata sa ma duc urgent la WC la cca 1/2h dupa masa dar in cel mai mult timp sufar de constipatie testul sangvin pentru Heliobacter Pillori a iesit NEGATIV nici la mine nu prea stiu D-nii Doctori ce am, nu prea reusesc sa imi puna  un diagnostic mai corect inca nu am facut o Endoscopie ma streseaza numai gandul ca or sa imi bage furtunul acelea pe gat si cand ma gandesc ce s-ar putea intampla Brrrr

Reflux biliar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate