Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Termoizolatia individuala la bloc (autorizatii, etape, etc)

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
46doc

46doc

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.12.2010
La sectorul 6 e clar, nu se poate face decat colectiv, cu proiect aprobat, CU, AC si tot pomelnicul. Ce si unde se depune, nu e prea clar, dar fara nu se poate!

Colectiv, colectiv, ca pe vremea raposatului...

Edited by 46doc, 16 May 2011 - 16:01.


#38
mirceat

mirceat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.01.2003
Am gasit la Primaria Cluj-Napoca un ghid pentru izolarea termica a blocurilor in diverse variante de finantare
http://www.primariac...UMATOR-1(1).pdf
Nu precizeaza daca putem face izolarea partial - pe o scara sau pe o coloana.
Oricum birocratia si costurile aferente sint ucigatoare.

#39
Cristi_fx

Cristi_fx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.07.2005

 46doc, on 16th May 2011, 17:00, said:

La sectorul 6 e clar, nu se poate face decat colectiv, cu proiect aprobat, CU, AC si tot pomelnicul. Ce si unde se depune, nu e prea clar, dar fara nu se poate!

Colectiv, colectiv, ca pe vremea raposatului...

Ok

Dar cum e cu sectorul 3?
ce se intampla cu cei care deja sj-au facut?

Exista vreo hotarare de consiliu sector 6 care sa interzica?

#40
46doc

46doc

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.12.2010
http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...lei-143968.html

 Cristi_fx, on 24th May 2011, 17:08, said:

Ok

Dar cum e cu sectorul 3?
Verifica si tu la Primarie sau pe site. Eu asa am facut, cateva drumuri au fost de ajuns...

ce se intampla cu cei care deja sj-au facut?
Probabil ca vei fi amendat, daca nu esti inscris in partidul portocaliu

Exista vreo hotarare de consiliu sector 6 care sa interzica?
Este LEGE, nu hotarare de Consiliu.

Edited by 46doc, 27 May 2011 - 09:18.


#41
Cristi_fx

Cristi_fx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.07.2005

 46doc, on 27th May 2011, 10:12, said:

http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...lei-143968.html

legea nu e clara

Primaria sector 3 nu as pus NU dar nici nu a spus DA

#42
boty

boty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.03.2006

 Cristi_fx, on 27th May 2011, 17:48, said:

legea nu e clara

Primaria sector 3 nu as pus NU dar nici nu a spus DA
Mai explicit se poate? Vreau sa scutesc niste drumuri. Unde ma duc si ce obtin? Sau fac si vad eu?

#43
titigeolgau

titigeolgau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 22.04.2009
ordonanta 19/2009 aprobata prin legea 261 cred ca tot 2009 si legea 158 pe 2011 care spune ceva despre cei care au executat izolarea pe cont propriu 'in conditiile legii'. dar nu stiu la care lege se refera pt ca lg. 50/1991 care reglementeaza regimul constructiilor nu are aceleasi prevederi ca oug 19.

#44
one2one

one2one

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.10.2005
La primaria sector 6 - directia Urbanism si Amenajari :
Certificatul de Urbanism (taxa - 3 lei) - pentru asta ( copie buletin proprietar + copie contract casa )
+certificat atestare fiscala (ca nu ai datorii la stat) - horizont
+acord asociatie locatari

= autorizatia de constructie (80 lei) valabila  1 an

#45
boty

boty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.03.2006

 titigeolgau, on 29th September 2011, 22:01, said:

ordonanta 19/2009 aprobata prin legea 261 cred ca tot 2009 si legea 158 pe 2011 care spune ceva despre cei care au executat izolarea pe cont propriu 'in conditiile legii'. dar nu stiu la care lege se refera pt ca lg. 50/1991 care reglementeaza regimul constructiilor nu are aceleasi prevederi ca oug 19.
Ordonanta 19 face referire la achizitiile publice este vorba de ordonanta 18/2009 care creaza cadrul legal pentru realizarea lucrarilor de catre autoritatea locala, referitor la realizarea termoizolatiei asta scrie in legea 158/2011 5. Dupa articolul 27 se introduce un nou articol, articolul 27^1, cu urmatorul cuprins:
"Art. 27^1
Proprietarii apartamentelor din blocurile de locuinte si ai imobilelor care au executat lucrari de interventie pe cheltuiala proprie beneficiaza, in conditiile legii, de scutire de la plata impozitului aferent locuintei pe o perioada de minimum 7 ani, pe baza auditului energetic prin care se certifica realizarea recomandarilor propuse de catre auditorul energetic pentru cladiri."

#46
boty

boty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.03.2006
Categoric trebuie autorizatie, prin introducerea acelui P+3 practic au limitat drastic lucrarile fara autorizatie . Uite ce spune Legea 261/2009 care modifica OUG 214/2008 care impreuna modifica legea 50/1991.
24. La articolul I punctul 22, litera h) a alineatului (1) al articolului 11 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
   "h) lucrari de reparatii, inlocuiri ori reabilitari fara modificarea calitatii si formei arhitecturale a elementelor de fatada, daca aceste lucrari nu se executa la constructiile prevazute la art. 3 alin. (1) lit. B, astfel:
   1. finisaje interioare si exterioare - tencuieli, placaje, altele asemenea;
   2. trotuare, ziduri de sprijin ori scari de acces;
   3. lucrari de reabilitare energetica a anvelopei si/sau a acoperisului - daca nu se schimba sistemul constructiv al acestuia, respectiv terasa/sarpanta - la cladiri de locuit individuale cu cel mult 3 niveluri, care nu sunt monumente istorice clasate sau in curs de clasare, respectiv situate in afara zonelor de protectie a monumentelor si/sau a zonelor construite protejate stabilite potrivit legii;".
Acum trebuie sa scormonesc legile sa vad de ce nu pot obtine autorizatie individuala. Cei de la Urbanism sector 3 elibereaza autorizatie numai pentru toate apartamentele unei scari dar nu spun in temeiul carei legi.

Edited by boty, 05 October 2011 - 17:03.


#47
Lukmar

Lukmar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.08.2011
Readuc in atentia voastra un topic vechi, dar cred ca de actualitate.
Am voie sa-mi izolez singur apartamentul ?
Problema se pune in felul urmator, blocul a obtinut autorizatie pentru izolare gratuita, dar astia ne plimba de un an cu licitatii si alte tampenii.
Locuiesc in sectorul 2 din capitala.
Teoretic autorizatie exista (pentru tot blocul), toate demersurile sunt efectuate si aprobate, vreau doar sa o fac in regie proprie, sa nu mai astept mila lor.
Ceva sfaturi pertinente ? Si va rog nu incepeti cu sfaturi de genul: "Eu zic sa astepti,..." ca nu asta vreau sa aud.
Vreau sa aud un sfat care sa ma ajute, daca exista asa ceva.

Multumesc

#48
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 Lukmar, on 20 septembrie 2012 - 19:26, said:

Am voie sa-mi izolez singur apartamentul ?
NU.
Nu tu ai facut/depus audit energetic, proiect ... etc, autorizatia nu este pe numele tau.

Daca vrei sa faci ceva de capul tau vezi ce solutie este in proiect (x cm polistiren) si o faci "pe barba ta", eventual nu dai culoare, lasi totul "la gri". Constructorul SIGUR nu te va reclama, vor fi  x mp de lucrare deja efectuati pe care el doar ii va factura.

Edited by gabian22, 20 September 2012 - 22:19.


#49
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
o ”intamplare” funny cu lucrarile din apartamente...
http://stirileprotv....s-plangere.html

Livram cu basculante de 3mc-25mc: Nisip (0-3mm), Mărgăritar (4-8mm), Pietriș (8-16mm/16-32mm), Refuz ciur (25-63mm), Balast compactabil pt drumuri, Balast pt beton, Piatră concasată, Pământ vegetal negru sau de umplutură. Excavatii fundatii. PM Me / Email Me.

#50
clauscdi

clauscdi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 26.07.2007

 Lukmar, on 20 septembrie 2012 - 19:26, said:

Readuc in atentia voastra un topic vechi, dar cred ca de actualitate.
Am voie sa-mi izolez singur apartamentul ?
Problema se pune in felul urmator, blocul a obtinut autorizatie pentru izolare gratuita, dar astia ne plimba de un an cu licitatii si alte tampenii.
Locuiesc in sectorul 2 din capitala.
Teoretic autorizatie exista (pentru tot blocul), toate demersurile sunt efectuate si aprobate, vreau doar sa o fac in regie proprie, sa nu mai astept mila lor.
Ceva sfaturi pertinente ? Si va rog nu incepeti cu sfaturi de genul: "Eu zic sa astepti,..." ca nu asta vreau sa aud.
Vreau sa aud un sfat care sa ma ajute, daca exista asa ceva.

Multumesc
Daca poti fa-ti singur dar nu da culoare peste glet; in orice caz cand va veni firma trimisa de primarie vei avea de furca cu ei, insa poate ai noroc sa te intelegi macar cu muncitorii de pe schela sa nu strice ce ai facut tu.

La mine a "reabilitat" primaria lu' Piedone prin vreo 4 intermediari, ajungand in final la mana unora care se numesc Torotech care si-au instruit salaorii prin Anglia sa monteze glafurile cu holsuruburi prinse direct in termopane!!! Asa ca bye bye garantia mea de 10 ani la termopane, dar le-am promis o reclamatie de toata frumusetea. Asa ca aveti grija cu "marea reabilitare termica", mai ales daca se face gratuit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate