Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Router (windows) Cu 2 Conexiuni / 2 Isp Diferiti

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#37
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
bandwidth aggregation potzi sa faci foarte bine cu routere Linksys (cisco) RV16 si mai au vreo doua modele.. pana la 7 linii parca. merge foarte bine, testat de mine... am unul up de 2 ani (de cand a aparut) cu 4 linii pe el.

#38
bizkit

bizkit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.07.2004
am 2 conexiuni externe +1 lan,
cu route -add pot face ca o parte din clienti sa se duca pe un abonament iar restul pe celalalt abonament? daca da....cum?

#39
airnet srl

airnet srl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.12.2005
Am eu solutie. Costa, bineinteles, 83$ licenta. Din pacate nu este o solutie windows, ci una asemanatoare unixului. Solutia implementeaza cate wanuri si cate lanuri doresti (recomandat pana in 4-5 in total) si poate functiona pe orice fel de pc in principiu (de la 400mhz si 128 MB ram) in sus, dar se recomanda folosirea unui router dedicat (tot productie proprie :D) construit special pentru software (pret 220$). daca le iei pe amandoua - 280$.
Alte detalii: operabil prin interfata web atat din exterior cat si din lan, ssh, port serial/paralel sau login direct pe sistem. in rest poti face cam tot ce vrei pe acest sistem, pentru managementul conexiunilor. nu include din pacate si un soft de bandwidth management dar exista modulul pentr 15$ in plus.

Edited by laurentiu907, 10 January 2006 - 18:19.


#40
neostar

neostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 25.03.2004
pai iesim in 300$ daca folosim solutia ta; ce avantaje are solutia ta fata de un router dedicat profesional de la linksys care costa tot cam pe acolo, poate cu 100 mai mult?

Edited by neostar, 29 December 2005 - 13:15.


#41
airnet srl

airnet srl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.12.2005

View Postneostar, on Dec 29 2005, 13:14, said:

pai iesim in 300$ daca folosim solutia ta; ce avantaje are solutia ta fata de un router dedicat profesional de la linksys care costa tot cam pe acolo, poate cu 100 mai mult?
cati clienti, cate lanuri si cate wanuri tine ala? are bandwidth management, dhcp, dns, firewall, nat, portal? al meu are de toate, suporta pana in 255*255 clienti, 4 interfete de retea (cablate sau wireless) care pot fi configurate ca wan sau lan. optional poate avea si 6 interfete. plus ca pot sa portez pe el cam orice aplicatie suplimentara sau servicii, servere. nu consuma mult, poate fi operat prin consola, web sau ssh. a, si are 15x15x3 cm :D

#42
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
mikrotik cumva?

#43
airnet srl

airnet srl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.12.2005

View Postpdanyels, on Jan 5 2006, 09:43, said:

mikrotik cumva?
ce mikrotik?

#44
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
pai ziceai ceva de licenta si de hw specializat ...

#45
yourgaby

yourgaby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.02.2006

View Postbogdan_world, on May 10 2005, 20:02, said:

Am citit de vreo 2 ori aceste posturi, dar n-am inteles nimic (de fapt nu s-a dat nici o solutie concreta).

Problema mea este: am un server pe windows xp pe care am o linie de la Ines de 3mb metro si 128kb extern...am facut cerere si la astral pentru 256kb (metro si extern). Deci acum am pe calc decat linia de la Ines, dar cand vine cea de la astral vreau sa o pun si pe ea ca sa am si eu pe extern 128 (de la Ines) + 256 (de la Astral) = 384 kb  :D , dar nu stiu sa fac chestia asta: adica sa ma folosesc de amandoua in acelasi timp (sa pot downloada cu 384, iar nu cu 128 sau 256...). Si vreau ca aceasta banda (Ines+Astral) sa fie data mai departe...sa o rutez. Ambele de pe acelasi calc.

Multumesc anticipat.


Deci oameni buni, 2 ISP -> o benga conexiune cu balance corect si concret, un router destept si care-si face banii, best of the best Linksys RV042. CISCO garanteaza, l-am vazut la lucru, merita toti banii (200 USD).

http://www.keystore....ry=6&code=RV042

#46
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
M-ar interesa si pe mine o solutie pentru Windows XP (pentru acasa). Sa zicem ca am 2 conexiuni:

ASTRAL: 1536kbps
RETZEA: 100mbps metro

Ma intereesaza sa fac fara server .. deci pe calc cu Windows XP ... nu stiu cum ... dar sa se insumeze latimile de banda. Ma intereseaza ca in extern sa se duca prin Astral ... ping mic :D ... iar metro-ul (BitCommet) si alte aplicatii ... prin retea. Cum se poate face chestia asta? A mai facut cineva ... ? Kerio Winroute Firewall?

#47
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 12.07.2004
O solutie soft pt 2 Isp diferiti este RainConnect.

http://www.rainfinit...rainconnect.pdf

Edit:
SYSTEM SPECIFICATIONS
Operating System
Windows 2000 Professional, Server or Advanced Server (SP4)
• Solaris 8 and 9 (32-bit and 64-bit modes)
• Red Hat Linux 7.2 (2.4.9-31 and 2.4.9-34 kernels) and 7.3 (2.4.18-5 kernel)

Edited by criss_pt, 23 February 2006 - 17:55.


#48
silversf

silversf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 17.05.2005

View Postarty, on Nov 19 2005, 13:02, said:

bandwidth aggregation potzi sa faci foarte bine cu routere Linksys (cisco) RV16 si mai au vreo doua modele.. pana la 7 linii parca. merge foarte bine, testat de mine... am unul up de 2 ani (de cand a aparut) cu 4 linii pe el.

RV016 face load balancing si permite utilizarea "Up to 7 10/100 RJ-45 Internet Ports for load
balancing and connection redundancy" dar nu spune nici unde in documentatie ca permite bandwith aggregation. La fel este cazul si la RV042 si TV082 care au 2 porturi de 1 WAN + 1 WAN/DMZ. Din ce am gasit pe net doar router-ele CISCO stiu sa faca ibandwith aggregation, dar alea sunt routere de mii $, pe care un home user nu si le permite si nic nu are nevoie de ele.

#49
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
poate n-ar fi rău să fie fixate mai bine noţiunile de "load balancing" şi "bandwith aggregation", dar în tot cazul, în ceea ce ne interesează pe noi, "încărcarea balansată" cred că e ceea ce trebuie.

#50
silversf

silversf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 17.05.2005
Depinde de fiecare utilizator, eu ca si home user sunt interesat in primul rand de bandwith aggregation, vreau sa beneficiez de viteza combinata acelor 2 provideri, si abia apoi in cazul in care unul este mort sau are viteza mica sa mut tot traficul pe celalalt ISP.
La servici de exemplu am 2 linii inchiriate RTC si CONNEX, daca pica RTC tot traficul se muta pe CONNEX.

Fiecare isi cunoaste problemele si ceea ce doreste sa faca, asa ca e greu de spus ce este mai util: load balancing sau bandwith aggregation.

#51
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postsilversf, on Apr 28 2006, 16:45, said:

Depinde de fiecare utilizator, eu ca si home user sunt interesat in primul rand de bandwith aggregation, vreau sa beneficiez de viteza combinata acelor 2 provideri, si abia apoi in cazul in care unul este mort sau are viteza mica sa mut tot traficul pe celalalt ISP.
La servici de exemplu am 2 linii inchiriate RTC si CONNEX, daca pica RTC tot traficul se muta pe CONNEX.
aia de care spui e "failover". "load balancing" presupune că ruterul stă la pândă și când primește vreo cerere din interior, face niște calcule, și în funcție de încărcarea conexiunii, de latență, de alți parametri configurați, dă drumul la cerere pe una sau alta din conexiuni, astfel încât la un moment dat se poate ajunge ca să fie folosite ambele conexiuni concomitent.
"bandwith aggregation" are nevoie de cooperarea furnizorului de internet.
pt windows, am citit recent de un program "nat32", l-a încercat careva?
o să am și eu două conexiuni în curând, și o să încerc ceva pe linux, iar dacă reușesc, ințeleg c-o să sparg piața dacă ies la vanzare cu un ruteraș de 100$   :peacefingers:

#52
silversf

silversf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 17.05.2005

View Postretele, on Apr 30 2006, 16:46, said:

aia de care spui e "failover". "load balancing" presupune că ruterul stă la pândă şi când primeşte vreo cerere din interior, face nişte calcule, şi în funcţie de încărcarea conexiunii, de latenţă, de alţi parametri configuraţi, dă drumul la cerere pe una sau alta din conexiuni, astfel încât la un moment dat se poate ajunge ca să fie folosite ambele conexiuni concomitent.

Asta daca nu ai configurat tu routerul si il obligi sa utilizeze un anumit ISP pt. un anumit trafic. In cazul in care precizezi rutele nu cred ca mai face "load balancing".

Edited by silversf, 01 May 2006 - 08:33.


#53
jump

jump

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.05.2006
Solutie mai eficienta si mult mai stabila:

IP-uri reale + Numar provider ( AS )  BGP cu providerii si te numesti provider.

http://www.jump.ro/ip.html
http://www.jump.ro/as.html

Mihai

#54
frioan

frioan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 15.03.2003
da load balanced cu windows wmware  ce ziceti ? e si un tutorial la ei pe site :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate