Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Pistol bile cauciuc

- - - - -
  • Please log in to reply
208 replies to this topic

#199
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
La tine poate le tii in masina, aici fac curat ,,baietii" luna in masina si daca te-a pus dracu sa-ti lasi arma in masina nu mai pupi permis decit poate peste 5 ani sau niciodata, din pacate si hollow pointurile sunt un pic interzise fiind munitie expandabila, ele ar fi foarte bune pentru stoparea adversarului dar se prefera FMJ ca sa ai ocazia sa nimeresti 2 dintr-o lovitura :) nici macar politia nu foloseste hollow point cu toate ca ar trebui sa fie dotarea standard a lor fiindca nu exista riscul sa iasa din infractor si sa raneasca a 2 persoana.

#200
ionalexandru98

ionalexandru98

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.06.2011
Salut!
Eu am 20 de ani si momentan lucrez intr-un magazin de arme ca si vinzator.

Pistoalele cu bile de cauciuc credetima ca nu ajuta la nimic.Daca agresorul e imbracat subtire ii creeaza niste rani usoare insa daca are sa zicem un palton mai gros sau o canadiana nu prea are efect decit daa loviti la cap ceea ce nu prea va recomand.Pistoalele cu bile de cauciun din comert au intre 5j si 16j ceea ce nu  este o putere foarte mare.
:thumbup:

#201
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
De munitie AKBC in cal.9P.A. si 10x28 ai auzit? E adevarat daca vinzi numai zamacuri in cal. 10x22 acela este efectul. :lol:

Edited by baribalu, 08 June 2011 - 22:19.


#202
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Depinde si in cine tragi  cu munitia ta de cauciuc. Daca omul are 100 kg de muschi, e deprins cu proiectarile, incasarea de pumni si picioare , strangulari si torsiuni , nu faci decat sa il enervezi  :naughty: . Credeti-ma ...nu vreti sa enervati un asemenea tip daca aveti in dotare doar un pistol cu bile de cauciuc.
Armele de genul asta fac mai mult rau posesorului decat celui luat la tinta.

#203
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
Un AKBC de 9 mm tras de la 5 m intr-o tabla de otel inox cu grosimea de 5 mm produce o indoitura de cca 5 cm diametru si o adamncime de 3-4 mm la centru. O fi suportabil in zona coastelor un astfel de impact sau produce minim cateva fracturi costale? Acelasi AKBC tras de la 5 m intr-un catalog de 1000 de pagini se infige pana pe la pagina 400, crezi ca-i rezista o canadiana? Un proiectil fort in calibrul .45 tras de la 5 m intr-o scandura de brad de 3 cm grosime o rupe, crezi ca rezista mai bine un os?
Depinde mult de arma folosita si de munitie, o pleznitoare de pobjeda in 10x22T tras cu un mauser de la 5-6 m, da provoaca doar o vanataie, dar un proiectil de calitate (Fort, Libra, AKBC) in calibre de genul 10x28, 9x22 sau .45 pot cauza multe pagube unui agresor, suficiente cat sa stopeze un atac.

#204
raz123

raz123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.09.2011

View Postterratec, on 14th March 2008, 04:20, said:

He he he, cand discuti mult cu oamenii legii despre tot felul de inteligenti incepi sa intelegi cat de misto e acolo.
Se intampla sa ii mai si stii pe unii pentru care escalele acolo sunt un fel de vacante.
La salile de sport pe unde ma mai duc cateodata mai vin si baietii suparati pe viata.
Respecta intelectualii si le place sa arate ca stiu si ei lucruri interesante.

Oamenii povestesc.
Cine are urechi sa auda, aude.
Prefer sa invat de la altii decat pe propria piele.

Nu e o obsesie, este o realitate pe care voi nu o cunoasteti daca vorbiti cu atata usurinta de chestiile astea.
Am incercat sa va explic si partea nasoala a jmecheriei, poate se lipeste de vreunul.

Cand eram mai tinerel incurcaturile erau specialitatea mea. Imi placea sa nu las pe nici unul sa ma calce pe bombeu.
Am dat bataie cat nu a dat juma de forum.
Cand ajungi la o anumita pozitie sociala descoperi ca nu mai este bine sa ai de a face cu violenta.
Cand ai de pierdut ceva nu mai vrei scandal.
Te feresti ca de ala negru.
Familia, iubita (nevasta), copii, prietenii, confortul, nivelul de trai. Sunt lucruri pe care nu vrei sa le pui in pericol.
E atat de bine sa dormi linistit.

L-am ciomagit pe unul bine de tot acum vreo 10 ani. Am stat cu emotii vreo 2 saptamani. De rahat senzatii.

Gata, ca sunt aburit din club si vorbesc prostii.
Daca incerc sa va destept o sa prindeti dusmanie pe mine.

La lupta vitejilor, sunteti puternici, nu lasati de la voi... ha ha ha
aoleu mama, se umple tara de gangsteri cu poseta
salutare tuturor!.Intamplator am intrat aici si am citit cele scrise de voi referitor la a avea sau nu un pistol cu gloante de cauciuc. In urma celor citite am ramas impresionat de doua lucruri..si anume:in primul rand am ramas impresionat de sfaturile bune pe care vi le a dat terratec si in al doilea rand de prostia unora care vor sa si complice existenta crezand cu nonsalanta ca ideea de a avea o arma ii face mai barbati si mai "periculosi". Va dau un singur sfat: nu aveti nevoie de arme , cred doar ca v ati uitat la prea multe filme de actiune. cred ca ceea ce v-a scris tarratec e mai mult decat suficient pt a va face sa intelegeti ca a purta  o  arma la cingatoare nu va face mai barbati ci aduce doar necazuri.  Noapte buna!!!

Edited by raz123, 08 September 2011 - 22:53.


#205
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Actiunea filmelor s-a mutat in strada si devine pe zi ce trece din ce in ce mai ,,captivanta" gratie celor multi care adopta ca model ,,miorita", mai sunt unii care nu au chef sa fie victime de profesie si sa aiba cu ce sa isi apere pielea daca va fi cazul vreodata, asta nu inseamna sa ti-o cauti cu luminarea ca ai o arma si esti smardoi, acum fiecare face ce vrea cu viata lui B)

#206
gabyyss

gabyyss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.09.2011
Costa destul de mult, ai de umblat, acte, pentru o chestie care face vanatai, si daca chiar va fi folosita in aparare, tot legea se va lua de tine(daca era ultima solutie, in ce imprejurari,daca ai tras in timp ce respectivul era cu spatele, etc)
Daca chiar ai o problema, sau doar vrei sa ai ceva la tine sa te aperi, iti recomand spray paralizant e 100% legal.
Eu unul am purtat spray paralizant, cel mai puternic care l-am avut a fost CS-KO 100ml dispersant, e aproape de mare cat un deodorant, dar nu se compara cu unul din acela mic cu piper.
Mie asta mi se pare ceea mai buna metoda legala pentru autoaparare.

#207
dejawu

dejawu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.09.2009
Mai bine i dai una cu ziarul ca e mai eficient decat o bilutza de caucuic.Dar sa nu uitati sa infasurati o ranga in ziar.La declaratii o sa zica ca l-ai bautu cu ziarul.Nici sparyul nu e rau.Daca i dai un spray in fatza l-ai terminat.Pistoalele sant pentru a te da mare in fataza proastelor si prostilor.Sa creada ca esti gabor sau agent de paza.

#208
mesteno

mesteno

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.11.2011
Cred ca depinde foarte mult de motivul pentru care il achizitionezi.
Daca il iei pentru a te da jmecher in trafic sau sa ii pedepsesti pe cei ce gresesc e una. Daca ai o proprietate de aparat e alta. Daca il iei din placerea de a trage in poligon si de a participa la concursuri e din nou altceva. Daca il cumperi sa te lauzi cu el la fete, nu stiu daca va tine  :w00t: . Si motive cred ca ar mai fi insa ma opresc aici sa spun ca unele sunt intemeiate, altele bizare sau chiar se pot dovedi si alegeri proaste in anumite cazuri.

Cu stima,
Dorin

#209
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
Ma distreaza ce citesc, nu stiu cati dintre cei care scriu au tinut o arma in mana si cati fac diferenta intre filme si viata.
Pe scurt: cine-si ia arma ca sa se dea smardoi, da e un tampit, total de acord. Insa nu toti cei care-si iau o arma sunt tampiti.
A avea o arma este in primul rand o responsabilitate. Am arma de 2 ani aproape, am tras cu ea in poligon, de 2 ori am fost incoltit si a fost suficient o data sa decapsez tocul, a doua oara sa scot arma si sa bag cartus pe teava. De fiecare data eram singur contra 3, respectiv 4 insi, o data si cu bate. Crede cineva ca ar fi facut fata un spray?
Da, total de acord sa folosesti arma in autoaparare in Romania este deopotriva periculos pentru tine, intrucat legea nu te apara. Poate fi diferenta dintre un proces urat si o inmormantare frumoasa totusi!
Iar cine spune ca o arma cu bile de cauciuc este doar provocatoare de vanatai nu este informat. Am spus si mai sus, rolul acestor arme nu este sa gaureasca tesuturi, ci sa opreasca un eventual agresor. Vezi cazurile cu politisti care au tras cu pistol carpati cu glont si n-au oprit agresorul si cazul angajatului ANP care a tras cu un pistol cu bile intr-un agresor cu sabie la Constanta anul trecut si l-a bagat in spital cu fracturi costale...
Personal imi doresc o legislatie in domeniul armelor de foc ca in Republica Moldova, unde relaxarea legislatiei armelor de foc a dus la diminuarea criminalitatii. Sau al Elvetiei, unde poti detine la domiciliu inclusiv arme automate de asalt pentru autoaparare, iar furturile din locuinte tind catre 0.
Ganditi-va cati "smecheri ar mai intra peste oameni in case stiind ca este posibil ca acolo sa existe un proprietar care-l asteapta cu un glont...
Fireste, trebuie as existe un control al armelor, dar acesta ar trebui sa se rezume la verificarea psihologica periodica a detinatorilor (serioasa, nu glumele de pe-acum), respectiv o buna evidenta a acestora, nu la restrictionarea accesului populatiei la armele de autoaparare cu glont. Nu zice nimeni sa tii un AK47 in casa, dar un Glock sau un CZ.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate