Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Pistol bile cauciuc

- - - - -
  • Please log in to reply
208 replies to this topic

#19
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
Tazerul rulez (a se vedea filmuletul de pe yutub). Nasol e ca a) in varianta civila are raza scurta; b) nu merge decat o data (deci ca sa fii 'sigur' trebuie sa cari vreo 4 cu tine); c) versiunea "cea mai cea" (X26) e al naibii de scumpa.

Edited by End-L-user, 12 March 2008 - 13:51.


#20
mic si negru

mic si negru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 04.07.2007
Eu, daca as avea posibilitatea, as cara dupa mine un pistol adevarat.
Imi asum eu riscul de a fi anchetat, in favoarea riscului de a fi mort/schilodit de altcineva.
Nu de alta, dar parca mai bine 2 ani anchetat decat 2 ani la terapie intensiva sau la 2 metri sub pamant.

In momentul de fata, ata eu cat si @terratec suntem obligati sa nu putem detine, legal, o arma. In acest caz, eu nu sunt multumit de lege si @terratec este.
Daca ar fi o posibilitate legala de a detine o arma, eu as detine si @terratec probabil nu. In acest caz, atat eu cat si @terratec am fi multumiti de lege, pentru ca legea ne da la amandoi posibilitatea sa facem ceea ce dorim ;)

Si acum, inca o intrebare pentru tine @terratec. Ce posibilitati reale ai sa te aperi de cineva care detine o arma ilegala? Pentru ca oricum ar fi legea, permisiva cu armele sau nu, baietii rai care vor sa detina o arma or sa o detina.

#21
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003
"Si acum, inca o intrebare pentru tine @terratec. Ce posibilitati reale ai sa te aperi de cineva care detine o arma ilegala? Pentru ca oricum ar fi legea, permisiva cu armele sau nu, baietii rai care vor sa detina o arma or sa o detina."

De baietii astia te apara Dumnezeu, mintea ta, atitudinea ta, prudenta ta.
In nici un caz un plici cu gume.

Mai este un caz pe care l-am mai spus.
Un nervos iese cu pliciul din masina si face scandal in trafic (cum s-a intamplat de multe ori).
Cativa amici (de-ai mei), vanatori pasionati vin de la o partida de vanatoare.

Ce face scandalagiul daca oamenii o iau razna si raspund la foc cu foc ?
Cum se mai apara "Rambo cu guma" de 2X4xnspe alice ?

Lasati vitejia si pistoalele acasa.
Daca sunteti firavi si aveti dusmani evitatii.
Ganditi-va ce veti pati la puscarie (aia abia asteapta unul mai firav).
Nu am chef sa va povestesc ce imi spunea o cucoana psiholog sau baieti care au fost gardieni.
Chiar vreti sa ajungeti la zdup ?
Cat o sa rezistati acolo la teroare si batjocura ?
Vedeti ca filmele sunt povesti. In realitate e mult mai rau.
Bataie zilnic, tratamente degradante, mancare proasta, nesomn, hainele luate, etc.

Repet, inca o data,  gagicile nu se uda cand va vad pistolari.
Femeile vor barbati spectaculosi nu puscariasi.
Incercati sa veniti cu masini si un mod de viata interesat (masini deosebite, viata de noapte, haine scumpe, excursii exotice, sporturi scumpe, parfumuri, accesorii chic, educatie exemplara, relatii, putere, respect)
Cam asta vor femeile pe care majoritatea barbatilor le viseaza.

#22
mic si negru

mic si negru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 04.07.2007
:coolspeak: dar am trecut de perioada si de varsta respectiva. Si poate tocmai "maturitatea" de acum ma face sa imi doresc o arma.
Oricum, de unde vine obsesia cu puscaria?

#23
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003
He he he, cand discuti mult cu oamenii legii despre tot felul de inteligenti incepi sa intelegi cat de misto e acolo.
Se intampla sa ii mai si stii pe unii pentru care escalele acolo sunt un fel de vacante.
La salile de sport pe unde ma mai duc cateodata mai vin si baietii suparati pe viata.
Respecta intelectualii si le place sa arate ca stiu si ei lucruri interesante.

Oamenii povestesc.
Cine are urechi sa auda, aude.
Prefer sa invat de la altii decat pe propria piele.

Nu e o obsesie, este o realitate pe care voi nu o cunoasteti daca vorbiti cu atata usurinta de chestiile astea.
Am incercat sa va explic si partea nasoala a jmecheriei, poate se lipeste de vreunul.

Cand eram mai tinerel incurcaturile erau specialitatea mea. Imi placea sa nu las pe nici unul sa ma calce pe bombeu.
Am dat bataie cat nu a dat juma de forum.
Cand ajungi la o anumita pozitie sociala descoperi ca nu mai este bine sa ai de a face cu violenta.
Cand ai de pierdut ceva nu mai vrei scandal.
Te feresti ca de ala negru.
Familia, iubita (nevasta), copii, prietenii, confortul, nivelul de trai. Sunt lucruri pe care nu vrei sa le pui in pericol.
E atat de bine sa dormi linistit.

L-am ciomagit pe unul bine de tot acum vreo 10 ani. Am stat cu emotii vreo 2 saptamani. De rahat senzatii.

Gata, ca sunt aburit din club si vorbesc prostii.
Daca incerc sa va destept o sa prindeti dusmanie pe mine.

La lupta vitejilor, sunteti puternici, nu lasati de la voi... ha ha ha
aoleu mama, se umple tara de gangsteri cu poseta

#24
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
pistolu' asta cu bile se poate folosi la vanatoare de maidanezi? astazi l-am luat pe unul incoltit de o haita de caini in masina mea si l-am dus in statia de autobuz...
aceeasi caini m-au fugarit si cand am iesit cu bicicleta si sunt ofticat rau pe tema asta!

#25
vvv_vlad

vvv_vlad

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 211
  • Înscris: 19.01.2008
Tu ai nevoie de o bata de baseball. Da-le una la caini daca se iau de tine si vezi cum a doua oara iti stiu de frica!

Edited by vvv_vlad, 14 March 2008 - 08:13.


#26
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
mda, merg pe bicicleta cu bata in mana...

#27
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003
Vezi ca urla Brigitte ca esti rau cu animalele.
Porcariile aste de pistoale sunt bune pentru tine atat timp cat le tii acasa.

Cand le-ai scos la vedere s-au le-ai folosit incepe distractia.

Legi de rahat.

#28
luci2001

luci2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 27.05.2007

View Postluci2001, on Mar 6 2008, 22:47, said:

Salut!Pentru cei care nu cunosc, pistolul cu bile de cauciuc:Este un pistol cu aceleasi principii ca unu normal pe foc, doar ca in loc sa scuipe din cartus bila de plumb scuipa una de cauciuc, astfel nu omori oameni.
Eu am tot cautat pe net si am gasit doar de la 1500ron in sus, sub pretul asta sunt cam varza.Va rog postati magazine de amrament din tara sau din afara tarii, astfel incat toti cunoscatorii sa gaseasca ceea ce vor.
De la ce sa ajuns aici....
Nici un magazin de armament nu am vazut postat in topic:|

#29
palcos

palcos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.01.2008
www.top-gun.ro si www.arw.ro

#30
lmarius2k

lmarius2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.12.2006
Salut,din cate observ a-ti ajuns prea departe cu consecintele portului LEGAL de arma.Eu am 19 ani si nu sunt cine stie ce huiduma sa ma pot apara singur 175,65 kg,tocmai mi-am facut actele necesare ptr. port arma si intentionez sa imi cumpar un pistol.In momentul de fata nu am auzit pe nimeni sa fi avut probleme cu achizitionarea pistolului legal si mai ales probleme specificate de voi mai sus,pushcarie si altele  de genul.
Cunosc destule cazuri de autoaparare la mine in orash si pot sa spun ca in mare parte li s-a dat dreptate celor care purtau arma legal.Trebuie sa stii cand sa o folosesti si cu ce scop.

#31
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003
:) Topicul meu favorit.

Bine ca ai 19 ani. Nu inteleg ce probleme ai tu, incat sa fie necesar un pistol.
Oricum, e treaba ta.

M-am plictisit sa explic la copii ca nu e bine sa umble cu arme.
Sa fiti sanatosi si sa aveti multa bafta.

#32
Riptide

Riptide

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.12.2006
Teava unei arme DE FOC cu glont sau cartus nu e nici ciudata, nici filetata, este ghintuita, sprea a imprima o miscare de rotatie glontului ceeace ajuta la viteza si evident precizie.

View Postborn2lose, on Mar 7 2008, 02:11, said:

nu are traseu sinusoidal, este filetata - in asa fel incat sa imprime glontului o miscare de rotatie.

ontopic - te-ai gandit vreodata cate carti poti citi de banii aia?


#33
Award

Award

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 24.04.2005
Nu stiu si de aceea intreb : un pistol cu bile de cauciuc poate trage si cu cartuse cu gaze lacrimogene ? Cartusele cu gaze au alt regim al armelor si munitiilor ?

#34
palcos

palcos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.01.2008
Nu. Reglementarile sunt aceleasi (HG 130/24.02.2005). Si pentru prima intrebare: in pricipiu da. Dar nu am vazut munitie cu gaz calibrul 10x22. Ca sa fiu sincer, nu cred ca exista. Pe de alta parte, la munitia cu gaz exista si inconveniente (pistolul nu se va arma singur, dupa fiecare foc, asa cum se intampla in cazul munitiei cu bila de cauciuc)

#35
lmarius2k

lmarius2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.12.2006

View Postterratec, on Mar 30 2008, 03:49, said:

:) Topicul meu favorit.

Bine ca ai 19 ani. Nu inteleg ce probleme ai tu, incat sa fie necesar un pistol.
Oricum, e treaba ta.

M-am plictisit sa explic la copii ca nu e bine sa umble cu arme.
Sa fiti sanatosi si sa aveti multa bafta.

Copil de 19 ani dar mai realist ca tine.Din moment ce ai implinit 18 ani eu zic ca ar trebui sa stii si tu legile cat de cat si la pericolele la care te expui daca umbli noaptea pe strada sau nu neaparat noaptea pentru ca nu shtii niciodata cand vei fi atacat.Mie mi s-a intamplat o data in jur de 17 ani veneam d la un bazin(shtrand) unde fusese un party  cu in 2 baieti nu departe de locuinta mea si 3 baietani 20-25 de ani care erau cam ametiti s-au luat d noi shi-a primit fiecare cate un pumn.eu cu unul am apucat sa fugim dupa ce am primit pumnii iar cel de-al 3-lea a luato pentru noi toti la un loc.Ce s-a ales de ei ? praful ca nici in ziua de azi nu stiu cine a fost si ne desparte doar un cartier.

Nustiu cati din cei care au postat aici au fost personal si au intrebat la politie respectiv la arme si munitii problemele legate de portul de arma,daca au adresat intrebari in diferite situatii in care tragi in cineva,daca sunt mai multi,daca e numai unul,daca nu sunt martori si tot asa.Multi fac afirmatii pe baza legii care o poti gasi oriunde si o citesti dar care este si ea cu dus si intors.Asa ca daca vrei sa-ti iei pistol il poti lua oricum indiferent de ce faci,cine esti pentru ca nu shtii niciodata daca sau cand vei fi atacat pentru ca lumea e rea in ziua de azi.

#36
mic si negru

mic si negru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 04.07.2007
Aveti grija ca s-a schimbat legislatia armelor, cu OUG 26/12.03.2008.
Inca nu au aparut si normele modificate, asa ca acum cam e harababura la AEST...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate