Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

e necesar sa schimb placa video?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
jacson

jacson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 22.08.2007
mi-am luat un acer p223w, foarte multumit de calitatea lui, imagine superba. Intrebarea mea este daca e necesar sa schimb placa video, momentan am un GeForce4000. daca o schimb exista posibilitatea sa am o imagine mai clara? mentionez ca monitorul are rezolutia de 1680x1050

#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 25.01.2002
vezi care e rezolutia nativa a monitorului, si daca este suportata de placa ta video.

#3
jacson

jacson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 22.08.2007

View PosttEo, on Mar 6 2008, 13:32, said:

vezi care e rezolutia nativa a monitorului, si daca este suportata de placa ta video.

monitorul cum am spus are 1680x1050 ca toate monitoarele de 22, placa video care e de epoca din cate am vazut stie 2048x1536

#4
pruny26

pruny26

    Oltean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 18.08.2007
Placa video mai buna iti pui pt jocuri sau filme HD.

#5
cristyyo

cristyyo

    missyou

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 18.04.2007
Ce faci cu PC-ul?Mai clarã la ce?

#6
jacson

jacson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 22.08.2007

View Postpruny26, on Mar 6 2008, 13:52, said:

Placa video mai buna iti pui pt jocuri sau filme HD.

pt jocuri nu mi-ar trebui, nu ma joc deloc, insa pt hd-uri...mi-ar place. De ce placa video e nevoie pt a rula un film hd? un 7300, 7600? tinand cont ca am slot agp

#7
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Ati HD2400XT sau HD2600XT

#8
jacson

jacson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 22.08.2007

View Postnei-k, on Mar 6 2008, 14:44, said:

Ati HD2400XT sau HD2600XT
ce-s cu astea? nu cumva sunt pci express?

#9
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Ce ciudatenie de topic...
Pai ai un monitor destul de misto si o placa destul de veche, dar ce naiba vrei sa faci cu calculatorul ala? Daca te uiti la un dvd-rip si iti traiesti viata pe SP nu ai nevoie de placa video noua, daca vrei sa te joci, sa vezi filme HD evident ca o placa video noua ar da o imagine mai buna si ar face calculatorul...in primul rand sa permita rularea jocurilor/filmelor.

#10
jacson

jacson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 22.08.2007

View Postd4m4g3, on Mar 6 2008, 14:58, said:

Ce ciudatenie de topic...
Pai ai un monitor destul de misto si o placa destul de veche, dar ce naiba vrei sa faci cu calculatorul ala? Daca te uiti la un dvd-rip si iti traiesti viata pe SP nu ai nevoie de placa video noua, daca vrei sa te joci, sa vezi filme HD evident ca o placa video noua ar da o imagine mai buna si ar face calculatorul...in primul rand sa permita rularea jocurilor/filmelor.

draga prietene, imi cer scuze daca te-am deranjat, nu inteleg de ce trebuie sa-mi dai un raspuns in asemenea hal. vroiam pur si simplu sa aflu daca pot face o imagine mai bune la monitor schimband placa video, calcu e pt net, foto, filme, muzica si alte nebunii, nu ma joc deloc. multumesc de raspunsuri tuturor

#11
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postjacson, on Mar 6 2008, 18:37, said:

draga prietene, imi cer scuze daca te-am deranjat, nu inteleg de ce trebuie sa-mi dai un raspuns in asemenea hal. vroiam pur si simplu sa aflu daca pot face o imagine mai bune la monitor schimband placa video, calcu e pt net, foto, filme, muzica si alte nebunii, nu ma joc deloc. multumesc de raspunsuri tuturor
Nu inteleg care a fost raspunsul in "asemenea hal"  :huh:
Nu iti cere scuze ca nu ai de ce si nu deranjezi, bineinteles, daca gluma care am facut-o cu "traiesti viata pe SP" nu ti-a mers bine, spune, dar nu ma invinovatii pentru o gluma. Oricum ti-am dat un raspuns si e destul de clar, totusi, zic eu. Daca nu te joci si nu vezi filme HighDefinition nu e nevoie sa schimbi placa video, si aici ma refer si la filme deoarece placile video mai noi decodeaza ele filmul lasand procesorul mai liber... dar asta oricum nu are de a face cu calitatea imaginii.

#12
mirch_bam

mirch_bam

    JUST...A...PASSENGER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 05.02.2006
Mai mai mai, iar apar intepaturi inutile pentru ca ne pierdem in amanunte inutile... asta e, ce sa-i faci, e natura umana.

Ideea e ca GF4 MX4000 e o placa din generatiile vechi, iar ca sa te bucuri de filmele noi, codate in tehnologii noi si care cer si suport hardware, cel mai bine la AGP-ul tau ar fi sa iei o ieftineala de Geforce de la seria 6xxx incoace, ceva cu racire pasiva pentru linistea din carcasa si gata...

#13
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
pentru HD ceva din seria 2400/2600

#14
Jaguar Paw

Jaguar Paw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 27.03.2007
Legat de filmele HD - ideea e ca iti trebuie si un procesor puternic dar si o placa video puternica pt a le viziona
De exemplu, daca iti cumperi doar o placa video puternica, sa zicem  Nvidia GeForce 7900GT (doar un exemplu, nu sariti) dar procesorul tau e un
AMD Athlon 2200+ degeaba duce placa video filmul HD pt ca procesorul nu e capabil si n-ai facut nimic (si viceversa)

Nu stiu cum e situatia cu Ati Radeon HD2600XT ca n-am avut ocazia sa vad dar daca nu e ajutata de procesor nu cred ca faci mare lucru

http://emag.ro/placi...agp--pH26XF512A

Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare, am o placa video Nvidia GeForce 7300GT (Galaxy) dar la filmele HD nu ma pot uita pt ca se misca sacadat !

Cu 25 mil ron iti cumperi un calc capabil de HD si nu numai ~

Edited by Jaguar Paw, 07 March 2008 - 01:13.


#15
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
La ATI e altfel, dar la nVidia nu decodeaza filmele fara sa ai cumparat si instalat softul PureVideo pentru DVD sau HD si un player care sa suporte. Eu am 7600GT si tot asa, nu ma ajuta la nimic. Cat despre HD, chiar si cu PureVideo nu prea ajuta la nimic pentru ca are suport decat pentru .TS, sau direct de pe blue-ray nicidecum nu merg .mkv.

#16
pruny26

pruny26

    Oltean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 18.08.2007

View Postd4m4g3, on Mar 7 2008, 16:30, said:

La ATI e altfel, dar la nVidia nu decodeaza filmele fara sa ai cumparat si instalat softul PureVideo pentru DVD sau HD si un player care sa suporte. Eu am 7600GT si tot asa, nu ma ajuta la nimic. Cat despre HD, chiar si cu PureVideo nu prea ajuta la nimic pentru ca are suport decat pentru .TS, sau direct de pe blue-ray nicidecum nu merg .mkv.
PureVideo are doar seria 8xxx. pe 8600gt zboara mkv  :D
doar VLC si nimic altceva.

Edited by pruny26, 07 March 2008 - 16:35.


#17
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Atunci de ce scrie peste tot si la modele din seria 7 ca au tehnologie PureVideo? Tu esti sigur ca la tine intra in functiune PureVideo cand vezi filmele?

#18
pruny26

pruny26

    Oltean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 18.08.2007

View Postd4m4g3, on Mar 7 2008, 18:31, said:

Atunci de ce scrie peste tot si la modele din seria 7 ca au tehnologie PureVideo? Tu esti sigur ca la tine intra in functiune PureVideo cand vezi filmele?
stiu ca are chip care ajuta la decodare hd, adica PurevideoHD.
chiar si fara asta ti-ar trebui sa-ti mearga caci se face decodarea pe procesor atunci.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate