Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

e vreo firma care cumpara pc "vechi" avans pt unul nou?

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#37
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 14.05.2007
Ce crt?  Iti trebuie pentru asta de cel putin 20" lcd, uite unul de 22 wide Click.

P.S: pui procesorul Q9300 si iti iei monitorul  :naughty: .

#38
lordsidious

lordsidious

    Se7en PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,813
  • Înscris: 02.08.2007
Pentru procesare video,ar trebui sa te gandesti la un EIZO http://euro-best.ro/...s1911sh-gy.html?

#39
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
dar asta ce-are: http://emag.ro/monit...b-22--p220EW8FB
pana si monitorul meu amintit mai sus face 1600x1200...

#40
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 06.06.2006
buuuuuuuun
vad ca e total in ceata omul

uite aici varianta optima: http://www.pcgarage....wishlist/47788/

1. placa de baza
-destul de rece si are un management destul de bun al consumului (testat, este mai putin gurmanda decat IP35 Pro)
- are firewire scos pe panelul din spate (mai facil pt captura si transfer pe hdd extern firewire daca are cineva, fara sa te complici sa-l scoti din interior)

2. memoriile: bune (o sa vezi mai incolo de ce)

3. carcasa: aerisita/silentioasa si cu sursa eficienta/silentioasa (nu ai nevoie de 500w, dar alte carcase+surse sunt mai scumpe la calitatea asta)

4. placa video:
- e erhisuficienta (mai ales daca nu te joci cine stie ce)
- are suport HD
- ATI se comporta mai bine la prelucrare video
- 512Mb iti sunt arhisuficienti la ce faci tu

5. procesorul: nu lua dracovenia aia de 17 mil (iti spun mai incolo cum poti sa-l faci 3.2Ghz daca vezi ca  nu o sa mearga asa, deci ma indoiesc)

6. ventilatoarele:
- pe noctua 1300 il pui in locul celui cu care vine carcasa (are flux bun la evacuare si se poate conecta pe placa de baza pt controlul turatiei in functie de temp)
- pe noctua 1200 il pui pe fata, sa raceasca hdd-uri cand e cald (il conectezi la placa de baza pt management)

7. hdd-urile WD:
- le pui in raid0 si le folosesti pt SO+programe (faci o imagine back-up dupa instalare) si pentru captura
- sunt server class (robuste si performante)
- doua sata2 in raid0 sunt mai rapide decat un raptor (sa nu mai vb de silentiozitate)

8. hdd-ul seagate
- e cel mai tare hdd de 500Gb de pe piata (parerea mea)
- server class/rapid/32Mb buffer
- e suficient pt storage daca iti iei BLRW


si acum sa revenim pa PUTEREA PROCESORULUI

cand nu o sa mai faca fata (desi nu cred) salvezi in bios un profil de OC care sa-l duca in 3.2Ghz si il folosesti numai cand faci prelucrare HD la 1080p:
- asta inseamna modificarea fsb-ului la 400 (400*8=3200)
- blocarea frecventei PCI la 100
- voltaj la ddr de 2.0-2.1 si setare latente 4-4-4-12 (fsb*2=frecventa ram minima acceptata de chipset-ul intel P35)
- cumpararea unui cooler mai performant, daca box-ul nu face fata si cresc temp f mult
- cel mai al naibii cooler nu te va costa mai mult de 200-250 lei (deci iesi mai avantajat decat sa dai 700 lei in plus pana la Q9500)

mai mult decat ti-am pus eu nu are rost sa iei pentru ca nu-ti trebuie destul de multa vreme de acum incolo (decat daca vrei jocuri si vrei sa iei 8800GT/GTS 512Mb)

si ai terminat cu povestea :D

@lordsidious, el face randare nu grafica (monitoarele alea sunt pt grafica/foto profi)
@galacticu: cu raptorX nu are ce face (nu e mai rapit decat un raptor normal (are doar carcasa transparenta, sa vezi cum se invart alea pe acolo)

Edited by kretzu77, 05 March 2008 - 22:35.


#41
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
va multumesc pt sfaturi, promit ca voi tine cont de ele si dupa ce se termina targul de nunti revin si eu cu o configuratie pe care sa mi-o criticati! am vazut si recomandarile pt tipul care vrea, de asemenea configurare pt HD, dar parca sunt multe 5 harduri...!

#42
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 06.06.2006

 Zenus, on Mar 6 2008, 23:36, said:

va multumesc pt sfaturi, promit ca voi tine cont de ele si dupa ce se termina targul de nunti revin si eu cu o configuratie pe care sa mi-o criticati! am vazut si recomandarile pt tipul care vrea, de asemenea configurare pt HD, dar parca sunt multe 5 harduri...!
vezi ca ti-am pus 3 nu 5
daca folosea premiere iti puneam 5 (sau 4), ca ala vrea raid0 dedicat pt HD :D

#43
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
da, intr-adevar, ma uitasem la colegul! dar nu ar stica un raid0 si la mine cu 4 harduri(in loc de 3), nu? ma gandisem sa instalez si premiereul pe el!

#44
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 06.06.2006

 Zenus, on Mar 7 2008, 11:10, said:

da, intr-adevar, ma uitasem la colegul! dar nu ar stica un raid0 si la mine cu 4 harduri(in loc de 3), nu? ma gandisem sa instalez si premiereul pe el!
e riscant sa ai numai raid0 pe pc
daca pica matricea sau se buseste pierzi tot ce e in matricea respectiva
si este destul de dificil sa-ti faci mereu back-ul pe dvd-uri
eu din cauza asta recomand mereu un hdd separat din clasa enterprise pt storage (acolo se varsa imaginile de back-up, documentatii, storage la chestii deja prelucrate si netrase pe optic)
si mai este o chestie: daca pica SO sau faci ceva de trebuie reinstalat windows, refaci mai repede dintr-o imagine de pe hdd decat de pe un optic (cand esti pe graba si trebuie sa predai a doua zi un proiect conteaza 1h in plus :D )

parerea mea

plus ca depasesti bugetul si nu stiu cat te poti intinde maxim
daca ai o suma maxima pana la care te poti intinde (buget maxim fara blueray RW, monitor, boxe, tastatura, mouse&stuff), spune-o si sigur o sa incerc sa scot performanta maxima pt prelucrare HD din banii aia :)

ar fi o varianta de raid1+0 sau raid0+1 cu 4 hdd-uri identice, dar asa ceva nu se face cu amaratul de controller ICHzgarci (ca pierzi la performanta si se si mai incinde ca naiba, de trebuie sa bui racire activa pe el :D)

Edited by kretzu77, 07 March 2008 - 11:39.


#45
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
din cate am vazut, pinnacle nu cere raid, dar e bine sa il am pentru viitor, sau pentru a folosi premiere pentru proiecte mai serioase! as putea renunta la blu-ray pentru o perioada, pana cand o sa apara prima nunta HD! pana atunci estimez ca se va iefteni f mult! si poate ca un raid e folositor! pentru captura ar fi util hardul de 500 pe care il recomanda toata lumea! placa de captura pe care o folosesc este interna(700pci parca), tot de la pinnacle!exista vreo posibilitate sa fie incompatibila cu sistemul?

#46
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 06.06.2006
nu cere pe naiba
a testat un amic de-al meu si se misca mult mai bine cu raid0 si cu matrice dedicata
ca nu au scris ei acolo asta e altceva
ti-am spus depinde si ce prelucrezi
in HD iti trebuie proc capabil, 4Gb ram si raid obligatoriu, pentru o performanta buna

#47
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
daca spui tu ca ar fi mai bine, eu ascult si ma supun! deci care ar fi config cu raid0 si cu matrice dedicata?

#48
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 06.06.2006
"daca ai o suma maxima pana la care te poti intinde (buget maxim fara blueray RW, monitor, boxe, tastatura, mouse&stuff), spune-o"

#49
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
daca vrei si daca poti sa imi faci o configuratie cat mai buna, fa-o...ca eu fac imprumut in banca pt oznul asta!
sa zicem maaaaaxim 5500 fara blu-ray! tin neaparat la procesorul amintit mai sus, si la compatibiliteatea cu placa de captura interna pinnacle 700pci!
nu ma intereseaza OC, nici sa fie silentios!
iar daca o sa fie de acord si colegii din departamentul tehnic de la TV de unde lucrez, cu ce ai configurat tu si nu o sa ii gaseasca hibe, la asamblare iti dau 100 ron de-o bere(pentru ca m-ai ajutat dezinteresat pana acum)!

Edited by Zenus, 07 March 2008 - 19:53.


#50
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 06.06.2006

 Zenus, on Mar 7 2008, 19:49, said:

daca vrei si daca poti sa imi faci o configuratie cat mai buna, fa-o...ca eu fac imprumut in banca pt oznul asta!
sa zicem maaaaaxim 5500 fara blu-ray! tin neaparat la procesorul amintit mai sus, si la compatibiliteatea cu placa de captura interna pinnacle 700pci!
nu ma intereseaza OC, nici sa fie silentios!
iar daca o sa fie de acord si colegii din departamentul tehnic de la TV de unde lucrez, cu ce ai configurat tu si nu o sa ii gaseasca hibe, la asamblare iti dau 100 ron de-o bere(pentru ca m-ai ajutat dezinteresat pana acum)!
nu iau bani pe sfaturi IT  ;)
e mai mult pasiune

daca vrei sfaturi pe cod fiscal, contabilitate si un anumit ERP, atunci s-ar putea sa-ti cer bani :D

cu 100 lei in plus iti iei hdd mai bun, placa video mai buna, memorii mai rapide  :rolleyes:

revin maine cu o configuratie, ca acum nu am timp
sper ca o sa-mi fac timp maine, tinand cont ca trebuie sa prestez dulcegarii toata ziua (ca de, 8 martie ....)

#51
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
8 martie e o zi grea pt toata lumea...!cred ca topicul asta a facut furori...800 de citiri in 3 zile...!

#52
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 06.06.2006
http://www.pcgarage....wishlist/48084/

diferenta de bani o poti baga in silentiozitae/placa video (cand ce ai acum nu o sa mai faca fata)
sa cumperi un ventilator de 120 (eu recomand mereu noctua, ca au cel mai bun pret performanta/silentiozitate
wdurile sata2 l pui in raid0 (so+soft)
raptorurile le pui in raid0 (captura si prelucrare); cand nu faci prelucrare hd vezi daca merge repede doar cu raido de sata2 (dai disable din comp management/device menager la raid-ul de raptor; eu asa fac cand nu mermelesc pe sql-ul meu)
seagate il fol pt storage si pastrare backup (e bine sa pui backup-ul final al so+soft instalat si pe un dvd boot-abil cu ghost pe el)

si iti mai spun inca o data: nu te infige la q9500; Q9450 o sa fie arhisuficient chiar si pe H.264 multa vreme de acum incolo
ca idee, si Q6600 e ok (dar e mai fierbinte in mod sigur decat Q9450 si vad ca vrei musai noule quad-uri)

degeaba ai super videta de procesare daca te limiteaza mecanica hdd-urilor

pentru configuratii de genul asta ce mi-as dori sa existe hdd-uri sata2 80Gb 16Mb buffer :( (ca nu ai ce face cu 320Gb in raid0 si nu se merita diferenta de pret la unul de 2*80Gb)

configuratia asta o poti duce la 3.2Ghz fara nici un risc (este vb de un OC de 20%, care merge si cu coolur-ul stock de la intel -daca zici ca nu te deranjeaza zgomotul, ce naiba :D)
la 3.2Ghz pe configuratia asta nu stresezi nici procul, nici placa de baza, nici memoriile, nici sursa (daca nu ma insel e posibila cu voltaje default)
iar asta o s-o faci doar daca vezi ca procul o sa fie 100% pe duata durata prelucrarii
dar nu o sa fie (nici daca ii pui serviciului lui pinnacle/premiere "high priority"  :bigwhitegrin: )

Edited by kretzu77, 08 March 2008 - 15:23.


#53
cristyyo

cristyyo

    missyou

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 18.04.2007
:coolspeak: (cul).

Edited by cristyyo, 08 March 2008 - 15:48.


#54
dangabrielus

dangabrielus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.12.2005
de ce nu pui mai putine harduri?nu sunt cam multe?

Edited by dangabrielus, 09 March 2008 - 20:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate