Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

probleme ivite la o inchiriere, cine plateste?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006

 spare-me, on Mar 17 2008, 23:22, said:

auzi ryky, tu la experientele tale ramai cu parerile tale, dar nu mai induce lumea in eroare :death:

orice potential chirias care vrea sa-si faca viza de flotant trebuie sa stie ca trebuie sa mearga la politie impreuna cu proprietarul, si cu actele necesare.
asta apare si pe site-urile politiei, etc, nu la "coltul strazii"

tu fa ce vrei si cum stii, modul e unul singur ! ca nu suntem la piata
te duci cu actele necesare si cu proprietarul, deci ia-ti obiectia si fa ce vrei tu cu ea :death:

Eu induc lumea in eroare?

Dar de unde stii tu atat de bine cum este corect?
E clar ca nu ai fost niciodata in situatia despre care vorbesti ci expui doar din ce intelegi tu de pe site-uri. Vezi ca nu ai inteles bine. Si cu toate astea te avanti in afirmatii si acuze...
Nu cred ca primesti tu actele la politie la ghiseu sa fi in masura sa faci astfel de afirmatii.

Am incheiat orice discutie cu tine. Incearca, inainte de a fi arogant, sa te interesezi personal , direct la sursa, daca ai sau nu dreptate...sau...guru are intotdeauna dreptate :death: nu trebuie verificat :thumbdown: fiindca este imposibil, el nu greseste ( deci nu este om ??..) :puke:

http://www.evidentap...e_de_identitate

II. ACTE NECESARE PENTRU INSCRIEREA IN ACTUL DE IDENTITATE A MENTIUNII DE STABILIRE A RESEDINTEI:
- cererea pentru inscrierea in actul de identitate a mentiunii privind stabilirea resedintei;
- actul de identitate al solicitantului;
- unul din urmatoarele documente cu care se face dovada adresei de resedinta:

a) acte incheiate in conditiile de validitate prevazute de legislatia romana in vigoare, privind titlul locativ;

B) ) declaratia scrisa a gazduitorului, persoana fizica sau juridica, de primire in spatiu, insotita de unul din documentele prevazute la lit.a);

c) declaratia pe propria raspundere a solicitantului, insotita de nota de verificare a politistului de ordine publica prin care se certifica existenta unui imobil, faptul ca solicitantul locuieste efectiv la adresa declarata, pentru persoana fizica ce nu poate prezenta documentele prevazute la lit. a) si B); pentru minorii si persoanele fizice puse sub interdictie, declaratia se da si se semneaza de catre parinti sau de catre reprezentantii lor legali

d) documentul eliberat de primarii, din care sa rezulte ca solicitantul sau, dupa caz, gazduitorul acestuia figureaza inscris in Registrul agricol, pentru mediul rural.


Deci este suficienta doar prezenta chiriasului fara proprietar.

Si chiar ar trebui un moderator sa ia masuri. Nu vedeti ca unii indruma gresit iar mai apoi au si nesimtirea sa ii jigneasca pe ceilaltii ?

Nici nu intra in discutie sa-si ceara scuze...proverbul acela: "Prostul daca nu-i fudul, nu-i prost destul." Am incheiat citatul.

Edited by ryky, 18 March 2008 - 21:19.


#20
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007
ryky , desi spare-me are uneori tendinta de a fi un pic superior  :P , de data asta are dreptate si intr-adevar iti spun si eu ca bati campii : pentru a putea sa iti pui viza de flotant este obligatorie prezenta proprietarului in persoana . Singura exceptie care mi s-a admis a fost cand proprietarul unui apartament era plecat in Spania dar tot a fost nevoie de prezenta uneia din rudele acestuia ( in speta in cauza tatal proprietarului) imputernicita prin procura notariala.
asa ca incercati sa incheiati disputa pentru ca nu are sens.

#21
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006

 solitudes, on Mar 19 2008, 08:03, said:

ryky , desi spare-me are uneori tendinta de a fi un pic superior  :P , de data asta are dreptate si intr-adevar iti spun si eu ca bati campii : pentru a putea sa iti pui viza de flotant este obligatorie prezenta proprietarului in persoana . Singura exceptie care mi s-a admis a fost cand proprietarul unui apartament era plecat in Spania dar tot a fost nevoie de prezenta uneia din rudele acestuia ( in speta in cauza tatal proprietarului) imputernicita prin procura notariala.
asa ca incercati sa incheiati disputa pentru ca nu are sens.

Poate tu nu aveai contract de inchiriere vizat de finante.

Acum cateva luni am inregistrat un contract la finante. Chiriasul s-a prezentat cu exemplarul lui vizat la politie, singur, si si-a obtinut flotantul. B)

Edited by ryky, 19 March 2008 - 18:29.


#22
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

 ryky, on Mar 19 2008, 18:28, said:

Poate tu nu aveai contract de inchiriere vizat de finante.

Acum cateva luni am inregistrat un contract la finante. Chiriasul s-a prezentat cu exemplarul lui vizat la politie, singur, si si-a obtinut flotantul. B)
eu iti spun ca batii campii in continuare. si logic ca vorbeam de contract inregistrat la finante.
da in fine..
si ca fapt divers flotantul nu se face la politie ci la evidenta populatiei.

Edited by solitudes, 19 March 2008 - 18:47.


#23
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Eu stiu asa, pentru viza de flotant propietarul merge impreuna cu chiriasul la sectia de politie de unde apartii(evidenta populatiei) si acolo propietarul completeaza un formular prin care este de acord sa-l ia in spatiu pe chirias(pentru 6 luni sau 1 an este max), si nu se cere nici cartea de imobil sau contract la finante, este nevoie doar de contractul de vanzare-cumparare in original al propietarului, de BI(O si copii). Nu este nevoie de contract de inchiriere, poate tu de ex esti o ruda a propietarului si acesta nu-ti percepe niciun ban.

#24
Dan_

Dan_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.05.2003
Pentru viza de stabilire a resedintei nu mai e nevoie de proprietar ci doar de contract la circa financiara. In Jan 2007 a fost nevoie si de proprietar (a trebuit sa-i aduc pe amandoi sot sotie cu contract original cu certificat de deces a fostului proprietar samd...). In schimb mi-am mai pus inca 2 vize acu in 2008 si a fost nevoie doar de contract. Si-au dat seama ca erau idioti prosti astia de la Evid pop. E ceva nou din Jan 2008.
Iti trebuie:
Contract inchiriere original + copie (copia ramane la ei)
Cerere tip
Buletinul
+rabdare la coada

atat.

#25
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

 Dan_, on Mar 24 2008, 19:53, said:

Pentru viza de stabilire a resedintei nu mai e nevoie de proprietar ci doar de contract la circa financiara. In Jan 2007 a fost nevoie si de proprietar (a trebuit sa-i aduc pe amandoi sot sotie cu contract original cu certificat de deces a fostului proprietar samd...). In schimb mi-am mai pus inca 2 vize acu in 2008 si a fost nevoie doar de contract. Si-au dat seama ca erau idioti prosti astia de la Evid pop. E ceva nou din Jan 2008.
Iti trebuie:
Contract inchiriere original + copie (copia ramane la ei)
Cerere tip
Buletinul
+rabdare la coada

atat.
asa.. as dori sa vad si eu textu ala legal care spune ca nu mai e nevoie de "prezenta titularului contractului de spatiu in momentul aplicarii pentru viza de flotant" , citat oarecum aproximativ din ce a citit azi mandra mea la evidenta populatiei unde am trimis-o in misiune de recunoastere deoarece vreau sa imi pun flotantul.

#26
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006

 solitudes, on Mar 26 2008, 22:03, said:

asa.. as dori sa vad si eu textu ala legal care spune ca nu mai e nevoie de "prezenta titularului contractului de spatiu in momentul aplicarii pentru viza de flotant" , citat oarecum aproximativ din ce a citit azi mandra mea la evidenta populatiei unde am trimis-o in misiune de recunoastere deoarece vreau sa imi pun flotantul.

Chiar nimic nu intelegi. Vai de capul tau...

Din moment ce ai contract de inchiriere ...acela este un contract de spatiu. Iar prezenta ta este obligatorie.

Asta daca nu cumva te cheama Tariceanu si vin ei la tine acasa. :lol:

#27
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

 ryky, on Mar 27 2008, 10:32, said:

Chiar nimic nu intelegi. Vai de capul tau...

Din moment ce ai contract de inchiriere ...acela este un contract de spatiu. Iar prezenta ta este obligatorie.

Asta daca nu cumva te cheama Tariceanu si vin ei la tine acasa. :lol:
nu domnule destept, prezenta titularului contractului de spatiu se refera la proprietar.
si vezi ca nervii mei sunt limitati.

#28
inor

inor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 19.09.2006
Am căutat de curiozitate și am găsit următorul text de lege (legea 290/2005):

Quote

12. Articolul 28 va avea următorul cuprins:

"Art. 28. - Declarația de primire în spațiu a găzduitorului poate fi dată în fața lucrătorului din cadrul serviciului public comunitar de evidență a persoanelor, a polițistului de siguranță publică, a notarului public ori a funcționarului misiunii diplomatice sau oficiului consular al României."

Sper să vă ajute.

#29
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 spare-me, on Mar 17 2008, 13:35, said:

ma nene !

dupa ce ca nu pricepi, nici nu incerci !

deci tu nu stai legal acolo decat daca te treci flotant pe buletin ! pricepi ?
pentru asta e nevoie sa fii luat in spatiu si trecuti n cartea imobilului.
pentru asta mergi la politie, impreuna cu proprietarul, daca acesta inregistreaza contractul de inchiriere la administratia financiara. atat !

daca nu, stai ILEGAL acolo, DAR legea (dupa cate mi-a spus un avocat) nu reneaga contractul de inchiriere ca si raport juridic intre tine si proprietar, raport ce da nastere la obligatii dar si la drepturi.

asta are a face cu cartea imobilului si cu politia !

ma nene, fa diferenta intre viza de flotant si luarea in spatiu :console:

viza de flotant ii pot face si matusii Saveta, daca vine si sta la mine ... nu mai stiu cat, parca minim o luna. si nu ma obliga nimeni sa-i iau bani, nici nu-i schimba careva buletinu'.

ba daca stau bine sa ma gandesc, nici la luarea in spatiu nu ne-a cerut nimeni vreun contract - ca nici n-aveam de unde, era vorba de unchiul meu. aici tocmai asta era ideea, de a schimba iute-iute buletinu'.

in cartea imobilului is de pe vremea cand n-aveam nici pui de flotant. bine, aici recunosc ca nu-mi mai amintesc daca sigur despre asta era vorba (da' nu vad ce altceva ar fi putut fi) cand a venit nenea administratoru' la o zi-doua dupa ce m-am mutat aici sa ma-ntrebe cum ma cheama si de ce :)

oricum, ideea e ca toate operatiunile astea s-au desfasurat fara existenta vreunui contract. e cam ca la starea civila, e suficient sa fie proprietaru' prezent, cu actele care-i dovedesc calitatea-i de proprietar in manuta, si sa spuna un "da" raspicat :D

#30
alexcs

alexcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 12.11.2005
Poate cineva sa imi spuna cu cat timp inainte de a mari chiria, proprietarul trebuie sa anunte chiriasul ca urmeaza acest lucru? In contract este scris ca se renegociaza dupa 2 ani chiria si ma intereseaza cu cat timp inainte se anunta, ca sa intre de la data dorita (2 ani) in vigoare noua chirie.
In acest caz, daca chiriasul nu este de acord cu noua suma ce se intampla? Multumesc anticipat.

#31
cody79

cody79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 28.11.2006

 alexcs, on Jul 7 2008, 13:58, said:

Poate cineva sa imi spuna cu cat timp inainte de a mari chiria, proprietarul trebuie sa anunte chiriasul ca urmeaza acest lucru? In contract este scris ca se renegociaza dupa 2 ani chiria si ma intereseaza cu cat timp inainte se anunta, ca sa intre de la data dorita (2 ani) in vigoare noua chirie.
In acest caz, daca chiriasul nu este de acord cu noua suma ce se intampla? Multumesc anticipat.
si asta e la mica intelegere. vine spune noua suma cand nu te astepti...daca e parolist vine dupa cei doi ani trecuti la tine in contract...
daca tu spui ca nu ai acum....poate de luna viitoare... el zice ok de luna viitoare .... si in general se intampla sa-ti convina pentru ca daca ai vrea sa te muti ai fi tot pe acolo la bani...daca nu-ti convine cauti altceva si te muti (eu asa as face).

acum am si eu o intrebare
in sfarsit ne mutam la casa noastra dupa mult timp de chirie....
apartamentul in care inca stam in chirie l-am primit in stare perfecta. renovat proaspat si nemobilat. intelegerea a fost ca daca dam o gaura in perete sa anuntam. asa am facut. de-a lungul timpului m-am ales cu o gaura intr-un perete exterior de la o firma de internet si cu o gaura intr-un perete de pe partea cu scarile cand m-am mutat de nevoie pe romtelecom. anuntate de fiecare data. in rest nu m-am bagat chiar daca ar mai fi fost nevoie. am pastrat in conditii bune apartamentul. proprietarul mi-a luat atunci la inceput garantie 3 mil lei vechi. nu-mi fac asa mari griji ca pierd garantia pentru cine stie ce motive inventate ci ma ingrijorez ca ma pune sa-i varuiesc peretii. un amic imi spunea ca vezi ca o sa-ti zica sa-i varuiesti ca uite el e nevoit sa acopere gaura si o sa fie alb cu bleu si trebuie sa fie bleu... :D
voi ce stiti despre asta?

#32
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006

 cody79, on Jul 7 2008, 16:11, said:

si asta e la mica intelegere. vine spune noua suma cand nu te astepti...daca e parolist vine dupa cei doi ani trecuti la tine in contract...
daca tu spui ca nu ai acum....poate de luna viitoare... el zice ok de luna viitoare .... si in general se intampla sa-ti convina pentru ca daca ai vrea sa te muti ai fi tot pe acolo la bani...daca nu-ti convine cauti altceva si te muti (eu asa as face).

acum am si eu o intrebare
in sfarsit ne mutam la casa noastra dupa mult timp de chirie....
apartamentul in care inca stam in chirie l-am primit in stare perfecta. renovat proaspat si nemobilat. intelegerea a fost ca daca dam o gaura in perete sa anuntam. asa am facut. de-a lungul timpului m-am ales cu o gaura intr-un perete exterior de la o firma de internet si cu o gaura intr-un perete de pe partea cu scarile cand m-am mutat de nevoie pe romtelecom. anuntate de fiecare data. in rest nu m-am bagat chiar daca ar mai fi fost nevoie. am pastrat in conditii bune apartamentul. proprietarul mi-a luat atunci la inceput garantie 3 mil lei vechi. nu-mi fac asa mari griji ca pierd garantia pentru cine stie ce motive inventate ci ma ingrijorez ca ma pune sa-i varuiesc peretii. un amic imi spunea ca vezi ca o sa-ti zica sa-i varuiesti ca uite el e nevoit sa acopere gaura si o sa fie alb cu bleu si trebuie sa fie bleu... :D
voi ce stiti despre asta?



Acum nu stiu exact si de cand locuiesti acolo, de cati ani, normal stiu ca daca stai mai mult de 3-4 ani si mai ales daca ai primit casa curata, ai obligatia sa zugravesti si sa repari eventual micile stricaciuni, la 3-4 ani este necesara o igienizare a locuintei, si din moment ce ai locuit acolo tu trebuie sa te ocupi de tot.

Daca ai stat insa mai putin, in jur de 1 an nu cred ca s-au deteriorat in asa fel culoarea de pe pereti, in acest caz doar astupi eventualele gauri, vorbeste cu propietarul probabil sigur a oprit ceva vopsea de aceeasi culoare ca sa dai sa nu se vada diferenta.

Cam asa sta treaba.

#33
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Cody, indiferent cat ai stat, esti obligat sa predai apartamentul in starea in care l-ai primit. Era in avantajul tau un proces de predare-primire, un inventar al oricarui coltisor, dar faptul este consumat.
Acum nu poate fi absurd sa te puna sa varuiesti albastru, important e sa-i predai locuinta in stare buna.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate