Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Un stilp de la "Electrica"

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
somihai

somihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.03.2008
Buna ziua.Am in curtea casei un stilp de joasa tensiune de alimentarea cu energie electrica.Pot sa cer ceva chirie de la furnizorul de energie electrica pentru stilpul amplasat in curtea casei?

#2
Klasse

Klasse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,041
  • Înscris: 29.05.2006
Te alimenteaza cu energie electrica?

#3
somihai

somihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.03.2008
Da si este de la reteaua principala de distributie.Nu este stilp intermediar.

#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu cred ca poti cere chirie, pentru ca stalpul nu este pe terenul tau.
Exista o lege or smth care zice ca acei cativa centimetri patrati pe care e stalpul sunt proprietatea Electrica.

#5
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 13.12.2006

View Postdon_dannielo, on Mar 3 2008, 23:50, said:

Nu cred ca poti cere chirie, pentru ca stalpul nu este pe terenul tau.
Exista o lege or smth care zice ca acei cativa centimetri patrati pe care e stalpul sunt proprietatea Electrica.
:lol: mai puneti mana fratilor pe un Cod Civil si cititi-l ca nu e greu.
parerea mea e ca ar trebui sa vb cu cei de la electrica dupa ce iti scoti un extras de carte funciara. daca pe cartea funciara nu e nici o mentiune ca pe terenul tau mai exista un coproprietar cu o anumita parte din teren poti sa le ceri ce vrei tu la cei de la electrica. daca vrei ii dai afara sau daca nu vor sa mute stalpu va intelegeti la o chirie.

#6
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
:lol:  De ce trebuie citit codul civil inainte sa vorbesti? Doar pentru ca suntem pe sectiunea cu acelasi nume?

Treaba e simpla. Portiunea de sub stalp e proprietatea statului. Ai dreptul, ca doar suntem democratie, sa ceri mutarea lui, dar se va face pe cheltuiala ta. Deci ori cheltui tu bani, ori nu, dar de primit n-o sa primesti niciodata pentru stalpul ala.

Edited by don_dannielo, 04 March 2008 - 10:05.


#7
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postdon_dannielo, on Mar 4 2008, 10:03, said:

:lol:  De ce trebuie citit codul civil inainte sa vorbesti? Doar pentru ca suntem pe sectiunea cu acelasi nume?

Treaba e simpla. Portiunea de sub stalp e proprietatea statului. Ai dreptul, ca doar suntem democratie, sa ceri mutarea lui, dar se va face pe cheltuiala ta. Deci ori cheltui tu bani, ori nu, dar de primit n-o sa primesti niciodata pentru stalpul ala.
toti stalpii de la electrica se afla pe teren proprietatea electrica.
asa ca nu va mai agitati , nu o sa scoateti bani niciodata de la electrica pentru ca baietii , pana sa puna stalpul , intai cumparara terenul pe care urmeaza a fi amplasat stalpul;
iar faza cu codul civil .. no comment.

#8
Klasse

Klasse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,041
  • Înscris: 29.05.2006
Dar daca electricii vor zice "vrei chirie? nici o problema scoatem stalpul" si ramai fara curent, e mai bine asa?

#9
gabryy20

gabryy20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.05.2007
apropo de electrica chiar astazi au venit acasa la mine ptr a discuta de spre un lucru asemanator. Deci bunica mea este proprietara pe un teren unde au avut loc alunecari de teren, acum electrica vor sa puna un stalp de inalta tensiune pe terenul bunicii mele si au venit acasa sa-i propuna sa-l vanda la electrica. Cum este un teren unde nu se poate construi a decis sa-l vanda la electrica si a negociat cu ei si pe 100 mp ii dau mi se pare 20 mil lei vechi, sunt buni acesti bani deoarece terenul se afla pe niste dealuri fara cai de acces. In concluzie dak pe terenul tau Electrica re un stalp si ei nu sunt propeietari cred ca poti sa inerci sa il vinzi la ei, chirie nu prea cred ca-ti dau

#10
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006

View PostVipeR85, on Mar 4 2008, 00:05, said:

:lol: mai puneti mana fratilor pe un Cod Civil si cititi-l ca nu e greu.
parerea mea e ca ar trebui sa vb cu cei de la electrica dupa ce iti scoti un extras de carte funciara. daca pe cartea funciara nu e nici o mentiune ca pe terenul tau mai exista un coproprietar cu o anumita parte din teren poti sa le ceri ce vrei tu la cei de la electrica. daca vrei ii dai afara sau daca nu vor sa mute stalpu va intelegeti la o chirie.

De legi speciale nu ai auzit?

Sunt alea care se aplica in alte situatii decat cele clasice din Codul Civil.
Sunt unele legi chiar neconstitutionale dar se aplica mult si bine pana se abroga.

Asa ca...mai pune tu...piciorul intr-o sala de judecata daca vrei sa te ingrozesti.

#11
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postryky, on Mar 6 2008, 11:48, said:

De legi speciale nu ai auzit?

Sunt alea care se aplica in alte situatii decat cele clasice din Codul Civil.
Sunt unele legi chiar neconstitutionale dar se aplica mult si bine pana se abroga.

Asa ca...mai pune tu...piciorul intr-o sala de judecata daca vrei sa te ingrozesti.
Hai sa fim un pic mai utili si sa si specificam actele normative la care ne referim.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate