Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Istanbul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4486 replies to this topic

#4285
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
In Bucuresti gasesti in zona Filaret....

#4286
terisefu

terisefu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.10.2013
Salutare,o mai fi bun Istanbulkart din 2019...parca am inteles ca a aparut altul?...bine 10 lire nu este o suma...cum ar fi mai bine sa cumpar doua pentru doua persoane sau unul?...vad ca scade costul calatoriei de la a doua folosire ...pana la a cincea...in ce timp?...care este treaba cu codul HES...se folosete numai pentru achizitionarea cardului online?...mai este folositor si la altceva in Istanbul?...ma gandesc ca daca cumperi cardul de la automat nu trebuie HES...Multumesc.

Edited by terisefu, 31 July 2022 - 08:23.


#4287
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postterisefu, on 31 iulie 2022 - 08:15, said:

Salutare,o mai fi bun Istanbulkart din 2019...parca am inteles ca a aparut altul?...bine 10 lire nu este o suma...cum ar fi mai bine sa cumpar doua pentru doua persoane sau unul?...vad ca scade costul calatoriei de la a doua folosire ...pana la a cincea...in ce timp?...care este treaba cu codul HES...se folosete numai pentru achizitionarea cardului online?...mai este folositor si la altceva in Istanbul?...ma gandesc ca daca cumperi cardul de la automat nu trebuie HES...Multumesc.
este   bun ,   si eu  am folosit  acum 2  zile   din 2019 ,   am incarcat  credit  si am  folosit  si la parcare ISPARK   si  la  transport  comun

#4288
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

View Postfab1an, on 30 iulie 2022 - 18:50, said:

Sunt interesat de o vacanta de 5-7 zile la Istanbul cu transport cu autocarul... ma poate ajuta cineva cu un nume de companie de transport?
Plecare din Brasov/Bucuresti
Daca esti din Bucuresti poti eventual da si o fuga pana in zona Filaret. Este plin de firme cu autocare care au curse spre Istanbul. Incepand de la intersectia Sos. Viilor cu Str. Doctor Constantin Istrati si pana la Parcul Filaret (adica mergand spre Parcul Carol). Mai ales la parcul filaret (Autogara Filaret) sunt birouri pentru multe firme.

Un prieten a plecat de curant cu flixbus si parea multumit. Incearca si la ei
https://www.flixbus....uresti-istanbul
Bafta

Edited by Maskatu, 01 August 2022 - 13:51.


#4289
fab1an

fab1an

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 23.12.2010
Multumesc Maskatu

#4290
terisefu

terisefu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.10.2013
Multumesc Oztan...eu cand am mai fost nu am tinut cont si am avut pentru fiecare card...cum este cu reducerile la calatorii?... vad ca scade pretul la a doua calatorie si tot asa?

Edited by terisefu, 03 August 2022 - 13:36.


#4291
terisefu

terisefu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.10.2013
Am uitat...mai trebuie codul HES la ceva?  Istanbulcard sau altceva...

Edited by terisefu, 03 August 2022 - 15:58.


#4292
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postterisefu, on 03 august 2022 - 15:56, said:

Am uitat...mai trebuie codul HES la ceva?  Istanbulcard sau altceva...
nu trebuie nimic

#4293
iulisan1970

iulisan1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 17.02.2010
Salut !
Daca ma poate ajuta cineva cu o informatie !
In zona Laleli se poate ajunge in timpul zilei (10.00 - 21.00) cu masina la hotel (Hotel Zagreb) ?
Am citit ca sunt blocate strazile, dar ca totusi daca arati rezervarea, poti sa treci.

#4294
Serg1uu

Serg1uu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 30.03.2009
Cu ce se ajunge de la aeroport in oras? exista un tren sau bus?

#4295
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Autobuz sau taxi. Tren / metrou inca nu.
Sau cerut la hotel transfer..  (probabil va fi cu bani)

#4296
Serg1uu

Serg1uu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 30.03.2009
Am vazut acum ca exista linia de bus H2 si se foloseste Istanbulkarts la care se face topup.

Ce metoda de plata recomandati in Istanbul? Pe unde am mers am folosit foarte des cardul dar aici cum se negociaza la aproape orice cred ca as iesi mai bine cu cash. Folosesc revolut si de obicei introduceam cardul in ATM si scoteam direct valuta tarii respective dar nu stiu daca aici pot face la fel. A mai incercat cineva?

#4297
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Postez aici o parte din mesajul de pe topicul "Cu masina, spre Turcia", desigur, partea care tine de Istanbul

....
In Istanbul, recomand o parcare acoperita, si relativ ușor accesibila din Kenedy cd., si anume Armada Otopark, adică aici: https://goo.gl/maps/3dqNjxi477THRN5x9
Eu am platit 100 YTL pe zi (in condițiile in care la ISpark este 60 YTL pe zi, parcare exterioara...in soare, etc)
De menţionat faptul ca parcările ISpark sunt relativ goale dimineața...
Câteva din ele:
- https://goo.gl/maps/8khDqFqyUCuw1UHBA
- https://goo.gl/maps/9KtD17sESvqNBibs8
Alta parcare de menţionat:
- https://goo.gl/maps/XVWPZjn2NTm67ndV7
referitor la mese... no coment, in funcție de fițe, găsești terase la preturi corespunzătoare... in zona centrala, dar poți găsi si ... cârciumi (scuze @oztan) unde poți manca foarte bine si ieftin)
transportul public.. este OK, doar trebuie sa cumperi un card nenominal de la automatele de pe lângă staţii, si sa îl încarci cu cat crezi ca ai nevoie... Poți calatorii cu orice mijloc de transport, fiecare are tariful lui si se scade din credit... Daca nu te descurci cu ceva, exista tineri voluntari (îmbrăcați cu tricouri albastre pe care scrie "ASK ME") care știu si engleza si te pot ajuta la orice referitor la transport.
.....

#4298
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008

 terisefu, on 31 iulie 2022 - 08:15, said:

Salutare,o mai fi bun Istanbulkart din 2019...parca am inteles ca a aparut altul?...bine 10 lire nu este o suma...cum ar fi mai bine sa cumpar doua pentru doua persoane sau unul?...vad ca scade costul calatoriei de la a doua folosire ...pana la a cincea...in ce timp?...care este treaba cu codul HES...se folosete numai pentru achizitionarea cardului online?...mai este folositor si la altceva in Istanbul?...ma gandesc ca daca cumperi cardul de la automat nu trebuie HES...Multumesc.
Am folosit in iulie un Istanbulkart cumparat in 2015, folosit si in 2017, 2020, care a mers si acum. Mai aveam inca unul cumparat tot in 2015, dar acela nu am mai mers, posibil au si ele o data de expirare, cred...Am ramas cu cca 270-280 TL pe el, deoarece a fost gratis transportul in perioada Kurban Bayramului, ceea ce ma va obliga sa îi cheltui la anul, cu toate ca la ce aglomeratie am prins acum, ziceam ca nu ma mai vede pe mine Istanbulul curand. La fel am ramas cu 80 TL pe HGS, iar ieri am reusit sa il mai alimentez cu inca 25 TL, de proba.

#4299
Serg1uu

Serg1uu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 30.03.2009
Pentru internet ce cartele SIM recomandati si de unde?

#4300
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Daca ai vreun abonament DIGI pe acasa, pe asta ti-l recomand ! Mai ales daca nu stai mai mult de o saptamana doua. Nu merita sa te incurci cu cartele sim luate de acolo. In primul rand dureaza si o ora achizitia unei cartele (e o intreaga birocratie, nu e ca la noi dai banu si iei cartela.. iti cere pasaport, etc). Apoi o sa te coste 10-20 de euro in functie de optiune si iesi mai ieftin cu varianta pe care ti-am recomandat-o.

Am fost in Iunie 2 saptamani si am stat 2 telefoane pe 1 abonament digi. Facebook, whats app, calluri pe video, google maps, waze si am avut cost suplimentar doar 6 Euro ! 1 MB costa 0.0013 euro.

#4301
fab1an

fab1an

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 23.12.2010

 Serg1uu, on 22 august 2022 - 16:28, said:

Pentru internet ce cartele SIM recomandati si de unde?
Eu am folosit Turkcell... cumparat sim imediat cum am ajuns, 20 GB cu 350TL.. am folosit peste 15 GB in 7 zile

Apropo am fost pentru prima oara, azi m-am intors si orasul e... fabulos :)

 Maskatu, on 25 august 2022 - 10:23, said:

Daca ai vreun abonament DIGI pe acasa, pe asta ti-l recomand ! Mai ales daca nu stai mai mult de o saptamana doua. Nu merita sa te incurci cu cartele sim luate de acolo. In primul rand dureaza si o ora achizitia unei cartele (e o intreaga birocratie, nu e ca la noi dai banu si iei cartela.. iti cere pasaport, etc). Apoi o sa te coste 10-20 de euro in functie de optiune si iesi mai ieftin cu varianta pe care ti-am recomandat-o.

Am fost in Iunie 2 saptamani si am stat 2 telefoane pe 1 abonament digi. Facebook, whats app, calluri pe video, google maps, waze si am avut cost suplimentar doar 6 Euro ! 1 MB costa 0.0013 euro.
Eu in 10 minute am avut cartela activa

#4302
fab1an

fab1an

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 23.12.2010

 Maskatu, on 01 august 2022 - 13:51, said:

Daca esti din Bucuresti poti eventual da si o fuga pana in zona Filaret. Este plin de firme cu autocare care au curse spre Istanbul. Incepand de la intersectia Sos. Viilor cu Str. Doctor Constantin Istrati si pana la Parcul Filaret (adica mergand spre Parcul Carol). Mai ales la parcul filaret (Autogara Filaret) sunt birouri pentru multe firme.

Un prieten a plecat de curant cu flixbus si parea multumit. Incearca si la ei
https://www.flixbus....uresti-istanbul
Bafta
Multumesc inca o data, pana la urma la sugestia ta, am ales Flixbus si totul a fost super okPosted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate