Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Istanbul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4486 replies to this topic

#4267
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,300
  • Înscris: 30.05.2006

 proxxxy, on 02 iulie 2022 - 13:03, said:

Buna

Urmeaza sa mergem peste cateva saptamani un city-break scurt de 2 zile in Istanbul si am cateva intrebari pentru cei care au fost recent acolo.

1. Mai este nevoie de codul HES? Am inteles ca s-a scos dar nu sunt sigur. Mai sunt ceva restrictii de covid?
2. Mai este nevoie de viza?
3. Care ar fi cel mai ok mijloc de transport intre aeroport (cel nou, mergem cu tarom) si centrul vechi (sultanahmed), avand in vedere ca suntem cu copil mic + bagaje si carut (ma gandeam la taxi, am gasit ca preturi informative intre 20E si 40E)?


Multumesc.
Nu mai exista viza de ani de zile.

#4268
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,409
  • Înscris: 30.04.2008
Am si uitat de acele vremuri cand viza se lua direct in vama contra unei taxe de 10 USD / 10 euro de persoana. In memoriam atasez scanare dupa viza din pasaport si viza dubla (si pentru minorul trecut in pasaportul parintelui)

Attached Files



#4269
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,165
  • Înscris: 05.09.2007
Viza e, dar nu se mai plateste si se aplica direct in vama.

#4270
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,409
  • Înscris: 30.04.2008
Eu inteleg ca in scop turistic nu mai exista viza.

"Viza pentru Republica Turcia
Scop turistic/afaceri.
Cetăţenii români care călătoresc în Turcia în scop turistic sau de afaceri (întâlniri) nu au nevoie de viză de intrare pe teritoriul acestui stat. Perioada de şedere nu poate depăşi 90 zile   într-un interval de 6 luni. Perioada de şedere se calculează retroactiv, de la data ieşirii din Republica Turcia, iar nu de la data primei intrări."  https://www.mae.ro/t...conditions/3753

Attached Files


Edited by w140, 26 July 2022 - 21:23.


#4271
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 w140, on 26 iulie 2022 - 21:22, said:

Eu inteleg ca in scop turistic nu mai exista viza.
Exista

Attached Files



#4272
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,409
  • Înscris: 30.04.2008
@zuv, ...Citeste si pe site-ul M.A.E. ca nu mai exista viza in scop turistic. Acea stampila din atașament tau o primesc și cetățeni turci când trec frontiera.
Aia din atasamentul tau nu este viza, este doar "dovada" ca ai trcut frontiera legal la data de..., printr-un anumit punct de frontiera si ca ai fost luat in evidenta. Si daca merg in Serbia sau Albania si prezint pasaportul, i-mi va fi aplicata o stampila de genul asta, chiar daca sunt tari in care clar nu am nevoie de viza si in care pot intra si cu "buletinul".

Edited by w140, 26 July 2022 - 22:40.


#4273
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,409
  • Înscris: 30.04.2008
Later Edit
O viza pentru orice tara din lume obligatoriu contine si o serie unica.
Asa arata colantul cu actuala viza turistica pt. Turcia aplicata in pasaport.

Attached Files


Edited by w140, 26 July 2022 - 23:14.


#4274
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,409
  • Înscris: 30.04.2008
...scuze, nu ma inteleg cu telefonul Posted Image

 w140, on 26 iulie 2022 - 22:29, said:

... Acea stampila din atașamentul tau o primesc și cetățenii turci când trec frontiera.
...ca ai trecut frontiera legal la data de...
...

Edited by w140, 26 July 2022 - 23:26.


#4275
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 w140, on 26 iulie 2022 - 22:29, said:

Acea stampila din atașament tau o primesc și cetățeni turci când trec frontiera.
Aia din atasamentul tau nu este viza, este doar "dovada" ca ai trcut frontiera legal la data de..., printr-un anumit punct de frontiera si ca ai fost luat in evidenta. Si daca merg in Serbia sau Albania si prezint pasaportul, i-mi va fi aplicata o stampila de genul asta, chiar daca sunt tari in care clar nu am nevoie de viza si in care pot intra si cu "buletinul".
Nu stiu cum se numeste in limbaj "tehnic" sau care e denumirea oficiala, in limbajul lucratorilor vamali, insa mie mi se pare a fi o viza. Punandu-mi stampila aia, mi-a vizat pasaportul. Or diferi in functie de tara din care vine cetateanul, daca plateste sau nu viza. Habar n-am si  pana la urma nici nu cred ca are importanta denumirea, daca imi pune o stampila sau un autocolant in pasaport, cata vreme nu platesc nimic.

Edited by zuv, 27 July 2022 - 09:35.


#4276
terisefu

terisefu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.10.2013
Buna ziua,dupa o pauza de trei ani,plec din nou cu trenul la Istanbul.Anul acesta Caile ferate Turce nu mai pun la dispozitie transferul intre Halkali si Istanbul,asa ca trebuie sa luam Marmaray.Daca poate sa ma ajute cineva,m-am uitat pe orele de plecare pe traseul Halkali Gebze si nu inteleg un lucru.Din directia Gebze la Halkali,la capat de linie Halkali este trasa o linie,Halkali Gebze la fel, la capat Gebze este trasa o linie...ce inseamna?linie

Attached File  agustos-2021-tren-saatleri-SON-scaled.jpg   425.24K   21 downloads

Multumesc mult...

Edited by terisefu, 27 July 2022 - 16:18.


#4277
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

 terisefu, on 27 iulie 2022 - 16:17, said:

Buna ziua,dupa o pauza de trei ani,plec din nou cu trenul la Istanbul.Anul acesta Caile ferate Turce nu mai pun la dispozitie transferul intre Halkali si Istanbul,asa ca trebuie sa luam Marmaray.Daca poate sa ma ajute cineva,m-am uitat pe orele de plecare pe traseul Halkali Gebze si nu inteleg un lucru.Din directia Gebze la Halkali,la capat de linie Halkali este trasa o linie,Halkali Gebze la fel, la capat Gebze este trasa o linie...ce inseamna?linie

agustos-2021-tren-saatleri-SON-scaled.jpg

Multumesc mult...

este  capat de linie ,  totul este ok.   mergi linistit

#4278
terisefu

terisefu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.10.2013

 oztan, on 27 iulie 2022 - 16:27, said:

este  capat de linie ,  totul este ok.   mergi linistit
nu intelegeam de ce este trasa linie la capat.Multumesc.

Edited by terisefu, 27 July 2022 - 19:07.


#4279
aatst

aatst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.06.2011
inteleg ca pentru folosirea transportului in comun din Istanbul poti cumpara un card pe care pui bani si il poti folosi pentru metrou, tramvai, ferry etc si de asemenea poti plati cu el bilete pentru pentru mai multe persoane, e corect?

#4280
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 02.02.2009

 aatst, on 30 iulie 2022 - 17:09, said:

inteleg ca pentru folosirea transportului in comun din Istanbul poti cumpara un card pe care pui bani si il poti folosi pentru metrou, tramvai, ferry etc si de asemenea poti plati cu el bilete pentru pentru mai multe persoane, e corect?

Corect.Poți cumpăra de la automatele aflate în stațiile de metrou, tramvai și metrobus. Selectezi limba engleza și urmezi instrucțiunile. Care sunt costurile nu ți-aș putea spune deoarece anul ăsta nu am folosit transportul în comun din Istanbul. Abia luni îl voi folosi pentru prima data în acest an.

Edited by eumorocanosul, 30 July 2022 - 18:01.


#4281
fab1an

fab1an

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 23.12.2010
Sunt interesat de o vacanta de 5-7 zile la Istanbul cu transport cu autocarul... ma poate ajuta cineva cu un nume de companie de transport?
Plecare din Brasov/Bucuresti

#4282
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 fab1an, on 30 iulie 2022 - 18:50, said:

Sunt interesat de o vacanta de 5-7 zile la Istanbul cu transport cu autocarul... ma poate ajuta cineva cu un nume de companie de transport?
Plecare din Brasov/Bucuresti
Cu Google ai incercat ?!

#4283
fab1an

fab1an

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 23.12.2010

 zuv, on 30 iulie 2022 - 21:02, said:

Cu Google ai incercat ?!
Tu ce zici?

#4284
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 fab1an, on 30 iulie 2022 - 21:28, said:

Tu ce zici?
Ca nu, clar. Musteste de rezultate!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate