Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Istanbul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4486 replies to this topic

#4249
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
La cat de mult mi-a placut mie Istabulul (dar deh, gusturile sunt diferite) as merge pe cate o carte buna pt fiecare membru al familiei, plus una - doua mese la o “terasa” in aeroport, plus window shopping prin terminal. 😃

#4250
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
E drept ca 3 ore de plimbare prin Istanbul n-ar fi ceva mega special, dar nici nu prea ma încântă să stau degeaba 8:30 ore in aeroport înaintea unul alt zbor de aproape 11 ore. Așa că un pic de mișcare prin oraș n-ar strica. Totuși, principala grija e sa nu ratez zborul 2 spre State

#4251
Eagles

Eagles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 10.10.2007
Bună ziua,
Duminică plecăm şi noi cu maşina spre Istanbul. Prima oară. Am început să citesc topicul, dar nu ştiu dacă voi avea timp să îl citesc pe tot (237 pagini). Aşa că am câteva întrebări.

Plecăm din Bucureşti şi am ales să facem drumul din două bucăţi: ne oprim o noapte la Edirne. Înţeleg că sunt 2 trasee, prin Hamzabeyli şi prin Kapitan Andreevo. Pe care îl recomandaţi?
HGS îl pot cumpăra şi activa luni dimineaţă din Edirne sau e musai să îl iau de pe drum imediat după vamă?
În Istanbul, de la hotel (Miss Istanbul) ne-au spus că zona este închisă pentru traficul auto între orele 10 şi 18. Dacă plecăm pe la orele 15-16 din Edirne cam pe la ce oră ajungem la hotel?
La intrarea în Bulgaria se mai plăteşte acea taxă pentru dezinsecţie? Dacă da, cât costă (leva/euro)
În primele pagini ale topicului tarifele pentru obiectivele turistice sunt 10-20 TL. Bănuiesc că din 2008-2009 până acum au mai crescut. Ce preturi mai sunt?
Deocamdată atât. Dacă mai am întrebări, revin.
Mulţumesc.

#4252
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 28.02.2006
Eu recomand prin Kapitan Andreevo - Kapikule, pentru ca ai mai multa autostrada, pe la Hamzabeily ai o portiune de vreo 40 km foarte valurita.
Taxa de dezinsectie eu am platit doar la iesire din Turcia, 4 leva/2 euro.
De la Edirne la Istanbul faci atat de mult cat te lasa traficul din Istanbul sa faci, nu prea poti sa planifici.

#4253
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Eu as fi inceput sa citesc de la coada la cap...
recomandat prin Hamzabeyli
HGS este doar pentru autostazi / poduri / tunel.
cumperi de aici: https://goo.gl/maps/9T7YM8NAh47PT5f67
sau de aici: https://goo.gl/maps/NAQKwJfLUAGFRyNC9
Pasaport, talon si bani numerar (musai)

#4254
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
Buna

Urmeaza sa mergem peste cateva saptamani un city-break scurt de 2 zile in Istanbul si am cateva intrebari pentru cei care au fost recent acolo.

1. Mai este nevoie de codul HES? Am inteles ca s-a scos dar nu sunt sigur. Mai sunt ceva restrictii de covid?
2. Mai este nevoie de viza?
3. Care ar fi cel mai ok mijloc de transport intre aeroport (cel nou, mergem cu tarom) si centrul vechi (sultanahmed), avand in vedere ca suntem cu copil mic + bagaje si carut (ma gandeam la taxi, am gasit ca preturi informative intre 20E si 40E)?


Multumesc.

#4255
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 05.09.2007
1. NU
2. Se pune in vama pe pasaport valabil si e gratuita.

#4256
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,269
  • Înscris: 19.07.2008
De ce la Uber pretul are un range?

Te tiganesti cu omul cat sa ii dai si sa fie in range-ul respectiv sau e minim/maxim si nu poti plati mai mult decat arata rezervarea initiala?

#4257
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,239
  • Înscris: 30.05.2006
Pai si la noi avea range pana de curand. Acum vad ca l-au scos dar oricum sunt tarife de zici ca-s taxiuri cu maimuța pusa. In orice caz ai range in functie de cat de aglomerat va fi pe drum. Daca sta la multe semafoare platesti mai mult. Daca le prinde pe verde si este mai liber, platesti mai putin.

#4258
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,269
  • Înscris: 19.07.2008
Ma uitam acum pe Google Maps sa ajung din punctul A in punctul B - distanta 5.5 km si timp 15 minute.

Translatat pe Uber cu Taxi Yellow pentru saraci ca mine imi da pret intre 46 si 59.

59 vad ca e 16 lei. Pare ok. Cam cat ma costa si in Romania. Ar fi in regula, daca nu ajung sa dau dublu la destinatie ca ma gandesc ca e trafic si la ei blanao.

#4259
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,239
  • Înscris: 30.05.2006
Eu am folosit exclusiv transportul in comun care este foarte bine pus la punct si foarte curat! Dar si cazarea era pe partea astiatica asa ca taxiul ma costa si 70-80 lei la un drum, fiind 30 km pana la bazar.

Am mers si cu metroul, marmarayul, autobuzul si tramvaiul. Toate exceptional de curate si de punctuale. Inclusiv in statiile de autobuz este ecran si iti apare cand vin autobuzele.

#4260
capodecina

capodecina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 15.03.2009
Daca mergeti in Istanbul sa vad duceti neaparat toata farmacia care o aveti acasa. Defapt nu doar daca mergeti in Istanbul. Daca mergeti in Turcia. Nu am gasit o farmacie deschisa... Ceva de nemaintalnit... BIne ca magazine de creme si farduri, erau cu tona.

#4261
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 02.02.2009

View Postcapodecina, on 17 iulie 2022 - 15:10, said:

Daca mergeti in Istanbul sa vad duceti neaparat toata farmacia care o aveti acasa. Defapt nu doar daca mergeti in Istanbul. Daca mergeti in Turcia. Nu am gasit o farmacie deschisa... Ceva de nemaintalnit... BIne ca magazine de creme si farduri, erau cu tona.

E sărbătoare. De aia e închis. Însă dacă ai fi mers într-un mare centru comercial cu siguranță găseai și o farmacie deschisă.

#4262
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postcapodecina, on 17 iulie 2022 - 15:10, said:

Daca mergeti in Istanbul sa vad duceti neaparat toata farmacia care o aveti acasa. Defapt nu doar daca mergeti in Istanbul. Daca mergeti in Turcia. Nu am gasit o farmacie deschisa... Ceva de nemaintalnit... BIne ca magazine de creme si farduri, erau cu tona.
obicei ramana  deschis  nonstop 1 farmacie / cartier , si aceasta schimba fiecare  seara,   sa numeste " NOBETCI ECZANE "
Daca  mergeti  orice farmacia  puteti sa vedeti in geam  numele   NOBETCI  ECZANE ,  si cautati  prin zona  
Succes !

#4263
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 05.09.2007
@Oztan ... ai dreptate. Asa e. Eu am patit asa ceva in Afyon, iar baiatul de la receptie  a spus de acea farmacie de "garda" dar care se schimba in fiecare zi. La mine a fost cu noroc, cea deschisa era la o strada distanta.

#4264
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008
Salut. Am revenit dupa sejurul de 11 nopti petrecute in Turcia, 3 in Edirne la Otel 22 Edirne si 8 in Istanbul, la hotel Marpalace, din zona non-turistica si mahala, cunoscuta sun numele de Küçükpazar. Am stat acolo intentionat si asumat, deoarece am vrut de data asta sa stau acolo unde locuiesc ei, turcii de rand, turcii care vand prin bazare, lucreaza la terasele, magazinele sau hotelurile din zonaele turistice, Eninönu, Sorkeci, Sultanahmet, Laleli, Cankurtaran, etc. Contrar sfaturilor prietenilor turci de a nu sta aici, am mers pe intuitia mea si nu am ratat deloc sejurul. Din contra, am parasit zona cu un sentiment de regret, nostalgie si recunostinta, datorita oamenilor de avolo, oamenilor pe care i-am cunoscut, de la care am mancat, care m-au cazat si care mi-au vandut cate ceva. Daca va uitati pe YT, si cautati clipuri legate de aceasta zona, veti vedea o zona cu maghernite, case de lemn darapanate, case frumoase, istorice, unele restaurate, altele stau sa cada pe boi si pe ei, etc. La prima vedere te cam sperie zona, chiar si cu Street View e cam dubioasa, dar va spun cu mana pe inima, ca fiind cam singurii turisti care sareau in ochi din prima,  avand un trepied micut in mana pentru aparatul foto, o palarie de soare pe cap, facand poze la orice, nu am avut nici cea mai mica strangere de inima, ca sunt in acea zona. Castigul de a sta aici? Pai mancare iefrina, delicioasa, peste tot numai brutarii, lokante, bufeturi, patiserii, magazine de dulciuri, un supermarket A101 cu preturi super dar igiena spre 0 (si Șok-ul arata la fel, nu numai asta), magazine de toale original-face sar mult mai calitative decat in bazarul Alipasha din Edirne...Chiar si in pasajele din Eminönu, invaltamintea era mult mai misto si de o valitate superioara data de bazarele din Edirne. In fine, hotelul cu terasa a fost exact ce trebuie, camera  spatioasa cvadrupla, baie proprie, aer conditionat, vedere spre turnil Galata si podul Haliç Metro Bridge, rasarit superb, si mahala...Oamenii de aici au fost la inaltime, 2 sticle de vin au avut efectul scontat, patronul si angajatii au fost tot timpul pe faza, m-au ajutat in orice problema aveam nevoie (comunicarea e problema, engleza spre yok la ei, turca spee yok la mine), am avut parcare inchisa intr-un garaj la 50TL per zi, sar nu am scos masina deloc cat am stat. Zona avea acces in orice directie voiam, spre aquaductul lui Valens, moschhea Zeyrek, moscheea Suleymaniye, Cibali, Fener, Balat, Eminönu, podul Metro, cu statii, banvomate si automate Istanbulkart)autobuz, tramvai spre Eyup, dar prima statie e la Cibali, aici este in  lucui deocamdata...Datorita Kurban Bayram, a fost rransportul moca o hramada de zile, am ramas cu cca 200TL pe Istanbulkart, sar m-am plimbat gratis cu orice, teamvai, vapor, teleferic, funicular, autobuz, etc. Aglomeeatie la greu, n-am cuvinte pentru aglomeratia aia, chiar si pe canicula, nu aveai unde sa stai jos la umbra decat la moschei, pe Hipodrom yok, in port yok, coada la Hagia Sophia de un km, moscheea Albastra era in eenovare si numai dupa o anumita ora aveau acces turistii, etc. Sunt doarte multe lucruri de povestit, am bizirat multe locuri, unele vazute anterior, altele pentru prima oara, chestia e ca datorita aglomerarii, imigrantilor, arabilor, care sugoca locul, esre ultima oara cand mai vizitez orasul...Cam gata, vara nu mai e de mers...Poate primavara, sar ploua, sau roamna, dar vara never. Ca sa nu o mai lungesc, dar cu menttiunea ca daca vrea cineva mai multe detalii de preturi, locuri, orice, raspund cu cea mai mare placere, eu intrasem sa intreb ceva de HGS. Am  cumparat de la PTT-ul din Edirne, de 100TL, 20 stickerul si 80 credit, am trecut pe la barierele HGS cu max. 30 km/h, dus-intors, dar astazi dupa ce mi-am facut contul pe situl lor, am si aplicatia si website, m-a recunoscut, dar soldul este de tot 80TL. Intrarea in Istanbul a fost pe 08.07 la cca 5 dimineata, iar iesirea pe 16.07, tot in jur de 5-5.30 dimineata. De ce nu m-a taxat? Nu am auzit nici o goarna, flash, lumina rosie, ca sa imindea de gandit ca nu imi poate lua raxa, stickerul este pus de un turc, sub oglinda retrovizoare...De ce nu m-a taxat? Nu figurez cu nici o amenda, am verificat pe un site vazut aici.

#4265
capodecina

capodecina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 15.03.2009

View Posteumorocanosul, on 17 iulie 2022 - 16:21, said:

E sărbătoare. De aia e închis. Însă dacă ai fi mers într-un mare centru comercial cu siguranță găseai și o farmacie deschisă.


Am fost in mall in Antalya. Singura care era inchisa era farmacia. Ai dreq turci... numa` la farmacii e sarbatoare. Bine ca alea de produse de cosmetica pentru pitipoance erau deschise toate.

View Postoztan, on 17 iulie 2022 - 20:57, said:

obicei ramana  deschis  nonstop 1 farmacie / cartier , si aceasta schimba fiecare  seara,   sa numeste " NOBETCI ECZANE "
Daca  mergeti  orice farmacia  puteti sa vedeti in geam  numele   NOBETCI  ECZANE ,  si cautati  prin zona  
Succes !

Mda... o tampenie.

#4266
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006


Quote

Mda... o tampenie.
De ce ?
Pentru cine ?


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate