Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Istanbul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4486 replies to this topic

#4177
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
Exact. FIecare persoana cu cardul sau. Din fericire, pentru copil nu a fost nevoie, ne-au spus ca intra impreuna cu un parinte. Deci 10 LT valoarea cardului, si inca 10 am alimentat. Pe seara am mai alimentat din nou. Prima calatorie a fost taxata cu 3,50 lire, a doua (am schimbat Metroul M1 cu tramvaiul T1 spre Sultanhamet) cu 2,50 lire. Te ajuta si agentii de paza mai ales prima data cand trebuie scrise datele de pe pasaport/HES ca sa valideze Istanbulcard

#4178
marianne

marianne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.04.2007
Buna, urmeaza sa calatoresc la Istanbul, voi pleca cu fetita nea care are 6 ani si jumatate. Am inteles ca acum e necesar ca fiecare persoana sa detina cardul Istanbulcard.  Nu m am lamurit insa daca pentru copil e necesar sa achizitionez card sau nu. De la ce varsta e necesar bilet pt transportul lor? Multumesc

#4179
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postmarianne, on 27 octombrie 2021 - 17:21, said:

De la ce varsta e necesar bilet pt transportul lor? Multumesc
Incepand cu varsta de 6 ani.
Children under 6 years old don't need to buy Istanbulkart. All the children under 6 years old (6 included) are free to travel in all public transportation vehicles in Istanbul. Children above this age should get Istanbulkart for students for transportation.

#4180
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
Pentru 1/2 ani nu iintreaba nimeni  nimic de istanbul kart. Si special de la turist...

#4181
marianne

marianne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.04.2007
Multumesc pentru raspunsuri

Multumesc pentru raspunsuri

#4182
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
La multi ani! Voi merge câteva zile la sfârșitul lui aprilie în Istanbul, dacă covid-ul ne va lăsa. Voi merge cu mașina personală, sunt pentru prima dată în Turcia și am cateva întrebări, poate îmi răspunde cineva pățit! După ce trec vama la Hamzabeli voi avea nevoie de o cartela de telefon, știe cineva de unde pot cumpăra? Cum se asociază Istanbul kard cu codul HES, este vreun site? Mulțumesc anticipat!

#4183
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009

View Postscoty, on 10 ianuarie 2022 - 08:36, said:

La multi ani! Voi merge câteva zile la sfârșitul lui aprilie în Istanbul, dacă covid-ul ne va lăsa. Voi merge cu mașina personală, sunt pentru prima dată în Turcia și am cateva întrebări, poate îmi răspunde cineva pățit! După ce trec vama la Hamzabeli voi avea nevoie de o cartela de telefon, știe cineva de unde pot cumpăra? Cum se asociază Istanbul kard cu codul HES, este vreun site? Mulțumesc anticipat!

La vreo 25 de km după ieșirea din vama vei avea pe mâna dreaptă o benzinărie Turk petrol. De acolo poți lua sim. Sau de la Erasta AVM din Edirne.
Legat de Istanbul Kart. În momentul în care vei dori să îl cumperi de la automat vei fi nevoit sa introduci codul HES.

#4184
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Mulțumesc pentru răspuns, ce operator recomandați îmi trebuie pt. 5 zile internet și telefonie?

#4185
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009

View Postscoty, on 10 ianuarie 2022 - 17:59, said:

Mulțumesc pentru răspuns, ce operator recomandați îmi trebuie pt. 5 zile internet și telefonie?

Toți sunt ok. Depinde ce oferte găsești.

Edited by eumorocanosul, 10 January 2022 - 21:28.


#4186
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,832
  • Înscris: 13.07.2011
Datorita faptului ca turcii nu sunt foarte dezvoltati cand vine vorba de internet, astfel ca website-urile lor arata ca in anii 2000 si nici nu sunt traduse, imi este destul de greu sa gasesc informatii. Astfel ca am si eu cateva intrebari.

1) Care sunt tarifele la taxi. Circula UBER-ul (sau alte aplicatii) prin Istanbul? As dori sa circul cu ceva aplicatie ca sa am tariful si pretul final pe telefon, ca sa nu ma poata fura la bani.
Eu voi merge prin centru mai mult pe jos, dar cand am nevoie sa ajung undeva as prefera sa merg cu taxi-ul, decat sa merg cu transportul in comun.

2) Care este cea mai buna alternativa de transport intre aeroportul Atatürk si centrul orasului?

3) Care este cel mai recomandat operator de telefonie si cel mai recomandat SIM? As avea nevoie de un SIM cu multi gb, poate chiar nelimitati pentru 4 zile.

#4187
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postbusiness11, on 25 ianuarie 2022 - 14:17, said:

Datorita faptului ca turcii nu sunt foarte dezvoltati cand vine vorba de internet, astfel ca website-urile lor arata ca in anii 2000 si nici nu sunt traduse, imi este destul de greu sa gasesc informatii. Astfel ca am si eu cateva intrebari.

1) Care sunt tarifele la taxi. Circula UBER-ul (sau alte aplicatii) prin Istanbul? As dori sa circul cu ceva aplicatie ca sa am tariful si pretul final pe telefon, ca sa nu ma poata fura la bani.
Eu voi merge prin centru mai mult pe jos, dar cand am nevoie sa ajung undeva as prefera sa merg cu taxi-ul, decat sa merg cu transportul in comun.

2) Care este cea mai buna alternativa de transport intre aeroportul Atatürk si centrul orasului?

3) Care este cel mai recomandat operator de telefonie si cel mai recomandat SIM? As avea nevoie de un SIM cu multi gb, poate chiar nelimitati pentru 4 zile.

1- Verifica : https://taksiyle.com/en/istanbul?hl=en
Uber , nu gasesti
2- aeroportul Atatürk ,   esti  sigur ca  ajungi  acolo  ?  Mai verifica  !
3- Turkcell , https://www.turkcell...r-your-vacation

#4188
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,832
  • Înscris: 13.07.2011
Mersi pt punctul 1 si 3. La punctul 2 am gresit intr-adevar. In trecut cand zburam in Istanbul sau aveam escala acolo era mereu Atatürk si mi-a ramas in cap aeroportul.

Clar este vorba de Havalimani.

#4189
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postbusiness11, on 27 ianuarie 2022 - 11:42, said:

Mersi pt punctul 1 si 3. La punctul 2 am gresit intr-adevar. In trecut cand zburam in Istanbul sau aveam escala acolo era mereu Atatürk si mi-a ramas in cap aeroportul.

Clar este vorba de Havalimani.

Hai ca intelegem  bine ...

Havalimani seamna  - Aereport    ...  tot  nu stiu unde  ajungi ;

Daca mergi cu  THY  sau  TAROM - ajungi aeroportul nou
Daca  mergi  cu pegasus  ajungi  SABIHA GOKCEN

Pentru ambele varianta  verifica  www.hava.ist  

Succes

#4190
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
@business11,.
3) 20Gb este ok pentru 4 zile?
La toti operatorii gasesti oferte pentru turisti la preturi rezonabile.
Cumperi doar din magazinele oficiale.... Posibil ca la aeroport sa fie mai scump decat in oras...
Nu te gandii la alte pachete, pentru ca nu ai acces, doar la cele pentru turisti.
Si sa ai pasaportul la indemana, si ceva timp la dispozitie... (cartela trebuie activata si inregistrata la ei in..."sistem")

#4191
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,832
  • Înscris: 13.07.2011

 danutzu_1069, on 31 ianuarie 2022 - 21:53, said:

@business11,.
3) 20Gb este ok pentru 4 zile?
La toti operatorii gasesti oferte pentru turisti la preturi rezonabile.
Cumperi doar din magazinele oficiale.... Posibil ca la aeroport sa fie mai scump decat in oras...
Nu te gandii la alte pachete, pentru ca nu ai acces, doar la cele pentru turisti.
Si sa ai pasaportul la indemana, si ceva timp la dispozitie... (cartela trebuie activata si inregistrata la ei in..."sistem")

Cred ca o sa fie ok, o sa o folosesc sa navighez cand merg pe jos. Sa caut lucruri pe net gen restaurante, locatii turistice, etc. Si informatii diverse. Nu o sa o utilizez pentru consum social media. Deci o sa fie ok.

Ma intreb de ce au tarife speciale pentru turisti. Banuiesc ca din motive de siguranta, adica iti monotorizeaza telefonul asa (fiind mai usor sa faci diferenta intre locali si straini).

#4192
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Nu este tarif special pentru turisti, ci asa se numeste pachetul... Are mult net si ceva minute pentru convorbiri si sms local... Adica cam ce ii trebuie unui turist...
Eu am avut cartele de la vodafone si de la turktelecom...

#4193
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,832
  • Înscris: 13.07.2011
Mersi de sfaturi! O sa achizitionez una de la ei cand ajung in oras, multi mi-au spus ca in aeroport este mult mai scumpa.

#4194
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006
Intentionez sa efectuez impreuna cu familia o excursie la Istambul de 4 zile ,in perioada zilelor libere de Paste. M-ar interesa un hotel de 4 stele,poate 5 (tinand cont de faptul ca stelele lor sunt "mai coclite" decat ale noastre) pe malul Bosforului,in apropierea obiectivelor turistice Sophia-Bazar . Va rog pe cei care au fost acolo si cunosc detaliile locului , sa-mi propuneti o locatie la care v-ati duce si voi .Multumesc anticipat !

Edited by dragospas, 18 March 2022 - 16:14.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate